Skocz do zawartości

Zdjęcie

EHR do ciągnika

46 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marian3p

marian3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 10:51

EHR do ciągnika

Witam!

Niedawno zbudowałem dwie wersje EHRu do ciągników, nie posiadających tego dobrodziejstwa fabrycznie. W związku z tym mam pytanie do użytkowników forum, czy bylibyście zainteresowani takim urządzeniem i chcielibyście posiadać takowe w swojej maszynie? Mógłbym przygotować zestaw, który każdy sam by mógł założyć do swojego ciągnika, albo jeśli ktoś by się nie czuł na siłach i nie mieszkał zbyt daleko ode mnie ja mógłbym to zrobić. Przedstawię teraz obydwie wersje i mniej więcej koszty.

Wersja analogowa.

Jest to dosyć prosty układ ale bardzo funkcjonalny, zalecam go do wszystkich ciągników wyposażonych w pozycyjną regulacje podnośnika, głównie starszych, ale także nowszych. Ma następujące funkcje:

- główne pokrętło podnoszenia/ opuszczania- ustala pozycję podnośnika

-przycisk automatycznego podnoszenia/opuszczania- po naciśnięciu podnoszenia, podnośnik zostanie podniesiony do pozycji ustalonej przez pokrętło regulacji wysokości podnoszenia, a po naciśnięciu opuszczania, zostanie opuszczony do pozycji ustalonej przez główne pokrętło podnoszenia/ opuszczania

- pokrętło regulacji wysokości podnoszenia- działa z przyciskiem  automatycznego podnoszenia/opuszczania opisanym wyżej

- pokrętła szybkości podnoszenia/opuszczania-mogą być oddzielne dla podnoszenia/opuszczania, albo jedno wspólne, według upodobań

-przyciski podnoszenia/opuszczania na błotnikach

-trójpozycyjny przełącznik- 1.-sterowanie podnośnikiem z panelu, 2.- blokada EHR na czas transportu, nie działają żadne przyciski, 3.-sterowanie podnośnikiem z błotników, po przełączeniu na pozycję 1, podnośnik wraca do pozycji ustalonej przez  główne pokrętło podnoszenia/ opuszczania

-diody sygnalizujące działanie podnośnika- podnoszenie/opuszczanie

Koszt panelu sterującego, wraz z wiązką wynosiłby jakieś 300zł, co uważam za cenę bardzo korzystną, dokładniej ustalę jak założę układ do ciągnika. Do tego potrzebny jest jeszcze układ wykonawczy, przesuwający dźwignię podnośnika. Są dwie opcje: tańsza, to wykorzystanie silniczka wycieraczek z jakiegoś samochodu i dołożenie potencjometru i droższa, ale mniej kombinowania, wykorzystanie fabrycznego siłownika elektrycznego, z wbudowanym potencjometrem. Wybór zależałby od Was.

Wersja na mikrokontrolerze.

Również do ciągników z regulacją pozycyjną, ale jest także możliwość sterowania na elektrozaworach, jednak jest to droga opcja i bardziej pracochłonna.  Funkcje ma identyczne jak wersja analogowa, główne różnice:

- polecenia wykonuje szeregowo, czyli np. gdy naciśniemy przycisk automatycznego podnoszenia, to już nie możemy w tym czasie zmienić wysokości podnoszenia, ani prędkości podnoszenia. Nowe ustawienia zadziałają przy kolejnej operacji, w wersji analogowej wszystko możemy zmieniać na bieżąco

-przy używaniu przycisków podnoszenia/opuszczania na błotnikach, nastąpi automatyczne zablokowanie sterowania z panelu, do odblokowania służy dodatkowy przycisk i wtedy podnośnik wraca do pozycji ustalonej przez główne pokrętło podnoszenia/opuszczania

Koszt tego układu, czyli panel i wiązka to jakieś 400zł. Tutaj jako układ wykonawczy przewiduję tylko fabryczny siłownik z wbudowanym potencjometrem. Zapewni to najlepszą jakość sterowania, ale jego wadą jest cena w okolicy 600zł. Jednak myślę, że warto założyć tą wersje do ciągnika, który jest w miarę nowy i którego dużo używamy w polu z zawieszanymi narzędziami. Będę starał się w miarę możliwości rozwijać tę wersję i dołożyć np. automatyczną regulację głębokości pracy.

Tak jak pisałem wcześniej, układ mógłbym założyć od podstaw osobiście. Ale raczej tylko u osób w promieniu ok 100km ode mnie, mógłbym też dalej podjechać, po wcześniejszym ustaleniu. Jestem z okolic Grajewa w województwie podlaskim. Mam więc też zamiar przygotować wersję do samodzielnego podłączenia, czyli ja wykonuje panel, wiązkę i odpowiednio przygotowuję silnik poruszający dźwignię jeśli taki będzie wybrany. A w ciągniku możecie sami wszystko zamontować, udzielę wszelkich wskazówek do montażu i regulacji układu. Jeśli nastąpiła by awaria sterowania elektroniczna można szybko przejść do sterowania ręcznego. Wystarczy odłączyć układ od dźwigni podnośnika.

Póki co chciałbym sprawdzić, czy jest ktoś tym zainteresowany i czy to rozwijać w tym kierunku. Osoby chętne zapraszam na PW, oraz pisania tutaj swoich uwag, czy układ się podoba, co można zmienić, itp. W galerii można zobaczyć wersje testowe urządzeń. Pozdrawiam.

Edytowany przez marian3p, 10 kwiecień 2015 - 18:31.

Naprawa elektryki i elektroniki ciągników i maszyn rolniczych. Naprawa sterowników maszyn, skrzyń biegów (np. Autotronic), EHR itp.

Wykonywanie sterowania EHR (elektrohydrauliczne sterownie podnośnikiem) do każdego ciągnika, również wykonywanie własnych sterowników do ciągników z fabrycznym EHR.

Wykonywanie różnych sterowników do ciągników i maszyn rolniczych (liczniki, sterowniki ścieżek do siewnika, itp.).

Więcej info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
EHR do ciągnika Dzisiaj, 05:25
  •  

#2 Share damianus2222

damianus2222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 288 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 11:07

EHR do ciągnika do zetora proximy mojej bylbym zainteresowany jezeli cena bylaby w miare rozsadna
oczywiscie jezeli mocowanie by bylo i na silownik elektryczny :)
sprzedam rozsiewacz amazone 800l 1600zł. Talerzówke famarol 1,8m siewnik poznaniak 2,7m tanio! pisać na priv

#3 Share kevin25

kevin25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Mechanika Pojazdów Modelowanie Przestrzenne i Powierzchniowe,

Napisany 10 kwiecień 2015 - 12:00

EHR do ciągnika Tez był bym zainteresowany za rozsądną cenę do mojej Renaty by się bardzo przydało
JD 1640
Ursus C-360
Ursus C-330M
Siła !!!

#4 Share marian3p

marian3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 12:47

EHR do ciągnika

Panowie ale która wersja by Was interesowała? Cena za analogowy jest bardzo rozsądna według mnie a funkcjonalność przy tym duża. I piszcie skąd jesteście, jeżeli nie macie podanej lokalizacji, to bym wiedział od razu, czy mógłbym przyjechać i zamontować, czy wysłać zestaw.

Naprawa elektryki i elektroniki ciągników i maszyn rolniczych. Naprawa sterowników maszyn, skrzyń biegów (np. Autotronic), EHR itp.

Wykonywanie sterowania EHR (elektrohydrauliczne sterownie podnośnikiem) do każdego ciągnika, również wykonywanie własnych sterowników do ciągników z fabrycznym EHR.

Wykonywanie różnych sterowników do ciągników i maszyn rolniczych (liczniki, sterowniki ścieżek do siewnika, itp.).

Więcej info na PW.

#5 Share pepcio19891015

pepcio19891015

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 13:17

EHR do ciągnika Byłbym zainteresowany do MTZ 82 wersja analogowa.

#6 Share opeldamian

opeldamian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 13:19

EHR do ciągnika

co to jest ten EHR?

#7 Share kevin25

kevin25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Mechanika Pojazdów Modelowanie Przestrzenne i Powierzchniowe,

Napisany 10 kwiecień 2015 - 13:30

EHR do ciągnika Ja byłbym zainteresowany wersja analogowa miejscowości Wąsewo
JD 1640
Ursus C-360
Ursus C-330M
Siła !!!

#8 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 13:56

EHR do ciągnika

ciekawe jest to co opisałeś i jeśli będziesz już to montować to chętnie zobaczę jak to działa. Mnie by bardziej interesowała wersja anologowa. jestem z wlkp ale jak wyślesz wszystko gotowe i maksymalnie poskładane + może jakiś filmik na yt to myślę że nie będzie problemu samemu montować ;)

#9 Share zeus11

zeus11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 14:31

EHR do ciągnika

Do John Deere 5070M by EHR się przydał napisz cenę. Lubuskie 

#10 Share krupson

krupson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 16:27

EHR do ciągnika ja tez bym byl zainteresowany wersja analogową do mfa ostroleka woj mazowieckie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share marian3p

marian3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 18:36

EHR do ciągnika Widzę, że jest zainteresowanie tematem. Pozostaje dopracowanie układu do montażu w ciągniku i dołożenie wszelkich zabezpieczeń. Będę kontaktował się Wami na PW, zapewne najpierw do tych którzy mieszkają bliżej mnie. Także proszę o cierpliwość. Możecie dalej zgłaszać zainteresowanie i wyrażać opinie.

Przepraszam za post pod postem, ale mam kilka pytań i chciałbym żeby wszyscy zauważyli.

@damianus2222
Jaka wersją by Cię interesowała? Sterownie dźwignią na silniku elektrycznym? Skąd jesteś?

@kevin25
Nie mogę wysłać do Ciebie wiadomości, masz pełną skrzynkę?

@zeus11
Jaka wersja by Cię interesowała, analogowa, czy na mikrokontrolerze? Sterowanie na silniczku elektrycznym czy siłowniku? W drugim przypadku mamy łatwiejszy montaż i precyzyjniejsze sterowanie. Orientacyjne ceny są podane, dokładnie ustalę, jak zacznę montować układy do ciągników.

@mat22889
Do jakiego ciągnika chciałbyś zamontować układ? Jeśli miałbym do takiego dostęp u siebie, to mógłbym pomierzyć wszystko i przygotować wersję, którą byś bez problemu założył. Ewentualnie mógłbyś wziąć sterowanie na siłowniku elektrycznym, wtedy montaż jest łatwiejszy, tylko wadą jest cena siłownika.

Więcej info na PW.

#12 Share krzychu1271

krzychu1271

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 21:10

EHR do ciągnika Byłbym zainteresowany wersją analogową do Farmtraca 70 4wd, okolice Szczuczyna.

#13 Share kotek0

kotek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 11:57

EHR do ciągnika

witam ja jestem zainteresowany do belarusa 820 na zwykłej hydraulice pozdrawiam

#14 Share marian3p

marian3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 15 kwiecień 2015 - 13:39

EHR do ciągnika

Chcesz to zrobić przez sterownie dźwignią podnośnika? Dobrze działa u Ciebie regulacja pozycyjna w tym ciągniku? Bo z tego co słyszałem to są z tym problemy w belarusach. Właśnie opracowuję sterowanie przez elektryczny rozdzielacz hydrauliki wraz z czujnikiem położenia ramion. Mógłbyś wtedy założyć taki zestaw. Koszty wcale nie są takie duże, a można wtedy założyć EHR do praktycznie każdego ciągnika.

Niedługo również zaprezentuję działanie EHR-u mojej konstrukcji w ciągniku i zobaczycie jak to działa w praktyce. Jak już to zrobię, to będę mógł zacząć montować, lub wysyłać zestawy do montażu osobom które się zgłosiły.

Więcej info na PW.

#15 Share marian3p

marian3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:15

EHR do ciągnika

Filmik prezentujący działanie układu: https://youtu.be/BG5DnCQhgjc

Jest to pierwsza wersja, więc jeszcze nie ma opisów na panelu i na razie jest to podłączone jak widać.

Więcej info na PW.

#16 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:38

EHR do ciągnika

no wygląda obiecująco. a masz może jakąś wizję żeby zamontować coś takiego do mtz-ta? nie wiem czy widzialeś jak finezyjnie działa podnośnik w rusku i zastanawiam się czy takie rozwiązanie poradzi sobie z zatrzaskami w tamtejszym rozdzielaczu. pozdrawiam

#17 Share marian3p

marian3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 22:38

EHR do ciągnika

Nie miałem zbytnio styczności z tymi ciągnikami, więc nie wiem dokładnie jak tam działa sterowanie podnośnikiem. Ale postaram się dowiedzieć i na pewno coś wymyślę. Albo można zrobić tak jak pisałem w poprzednim poście. Czyli wyrzucamy oryginalne sterowane i rozdzielacz, wstawiamy rozdzielacz sterowany elektrycznie (na cewkach), dajemy regulowany dławik jednostronny (dławi przy opuszczaniu, a przy podnoszeniu nie), montujemy czujnik położenia ramion podnośnika, oraz panel sterujący. Taki układ można zamontować do praktycznie każdego ciągnika. Wraz z kolegą z forum właśnie pracujemy nad takim rozwiązaniem, on zajął się częścią hydrauliczną, a ja elektroniczną. Jak skończymy, to zaprezentuję również działanie takiego układu.

Więcej info na PW.

#18 Share AsToNeK_LwG

AsToNeK_LwG

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 03 maj 2015 - 20:12

EHR do ciągnika

dało by się cos takiego do case 885 xl?? akurat tam jest dzwignia jak np w zetorze 7211 więc myślę mały problem daj znać jak jesteś chętny :)

#19 Share marian3p

marian3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 04 maj 2015 - 09:48

EHR do ciągnika

Jak najbardziej da się zrobić. Na PW się dogadamy dokładnie.

Więcej info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Massey294s

Massey294s

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 10 maj 2015 - 23:52

EHR do ciągnika

Czekam na rozwiązanie na "cewkach". Mój oryginalny rozdzielacz jest do regeneracji, a to by była idealna alternatywa   :)