Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nieużytki - rekultywacja 15 ha

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 08 kwiecień 2015 - 08:57

mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nieużytki - rekultywacja 15 ha Dzisiaj, 21:08
  •  

#2 Share kacper168041

kacper168041

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 09:07

Nieużytki - rekultywacja 15 ha ja bym na twoim miejscu rzepak tam zasial bo w rzepaku zwalczyć można dobrze chwasty a ziemia jest wypocząta to rzepak powinien być i stanowisko pod pszenicę będziesz miał ;-)

#3 Share adam145

adam145

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 10:11

Nieużytki - rekultywacja 15 ha ja na twoim miejscu teraz wypromował powyrywal drzewka. około końca maja początkiem czerwca talerzowka. po miesiącu glifosat zniszczy ci wschody chwastów i Napewno perzu który jest tam na bank. i jak kolega wspomniał przed śpiewem rzepaku orka nawozy itp. moim zdaniem wapno powinieneś dać na początku czerwca pod Talerzowke ewentualnie droga dawkę pod plug przed siewem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 10:34

ale rzepak na poplon czy rzepak w plonie głównym?  u mnie na takich "wypoczętych" glebach to nic nie chce rosnąć. mój sąsiad w tamtym roku wziął dzierżawę z 20 hektarów co przez 5 lat było ugorowane( talerzówka i glifosat) gryka ledwo co urosła a teraz pszenica ozima wygląda nie za ciekawie. koleś ma ponad 100 ornego i się zna. dlatego myślałem żeby wprowadzic trochę masy  organicznej do tej gleby to próchnicy bedzie więcej itd

#5 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 10:53

Nieużytki - rekultywacja 15 ha najlatwiej zrobic badsnie gleby i bedziesz wiedzial na czym stoisz, bo skad mamy wiedziec np jakie jest tam pH?

#6 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 436 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 08 kwiecień 2015 - 10:53

Nieużytki - rekultywacja 15 ha zrób najpierw analizę gleby koszt nie wielki a dużo informacji bd mial. potem jak bd miał wyniki bd widział co robić dalej i czego brakuje w glebie w miedzy czasie uporządkować działkę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 14:03

próbki zawiezione do labo jakiś miesiąc temu. dzisiaj dzwoniłem i na dniach mają być wyniki. słodka ta ziemia raczej nie jest. przypuszczam że  w granicach 4,5-5 ph. były to kiedyś orne, później zarosło, ktoś tam kosił albo i nie lub uprawiał bez nawozów i oprysków

#8 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2204 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 14:41

Ja bym nie czekał na ten oprysk glifosatem, bo nie wyrobisz się w tym roku z robotą. Teraz talerzówka po usunięciu drzewek, potem za dwa tygodnie ponownie i siew łubinu w mulcz. Oprysk glifosatem przed wschodami łubinu, 3-4 dni po siewie, aby zniszczyć to, co jeszcze/już zielone. Po 31 lipca (warunek dopłat, ztcmw) talerzowanie łubinu na zieloną masę i po kilku dniach znowu glifosat na odrosty perzu. Na zimę zasiałbym żyto, bo niestety, nic bardziej nie wypleni chwastów. Ewentualnie na wiosnę owies. Prawdziwa "uprawa" dopiero po żniwach 2016. Walczyłem z kawałkiem łąki, plony w sumie dopiero w 3 roku uprawy.

#9 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 18:53

Widzisz @filantrop, każdy ma inne podejście. Ja bym przetalerzował talerzówką ten ugór, na 2razy. Jeśli jest to duża działka to 1raz wzdłuż 2gi raz w poprzek.

I teraz albo

1-zasiał łubin i opryskał tak aby coś urosło, jak nie to na zieloną masę i dopiero perz jak by odrósł do 15cm , albo

2-zasiał owies i co by urosło to bym ściął, potem na perz.. A następnie zaorał  i:

3- coś pod oziminę, przeżyto zwapnował bym pole pod agregat albo

4- pod jare zaorał i zwapnowałbym poleciał broną pod coś jarego ale już nie owies. i wiosną też zwapnowałbym pod agregat (albo pod łubin, to jesienią nie wapnował bym ewentualnie wiosną)

Nasi dziadkowie w ugory kiedyś siali pszenice a my kombinujemy hehe

Teraz pytanie jaką posiadasz talerzówkę oraz ile kasy i czy masz łubin swój bo kupić na ten areał to sporo...

pozdrawiam

Edytowany przez rozal22, 08 kwiecień 2015 - 18:55.

#10 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1250 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 23:13

talerzówkę kupiłem zawieszaną 3 metry. ciężka. niemiecka. nie KBT. po dwóch przejazdach na łące robi robotę. ja bym chciał generalnie żeby na tych polach rosła tymotka nasienna. sieje się ją w owies lub grykę ale to dopiero w 2016. łubinu nie mam. z tym owsem to może być już trochę za późno bo dopiero będe mieć czas za ok dwa tygodnie żeby tam wjechać. a może grykę? tylko potem może być kiepsko z tym żeby po jej zbiorze chwasty odrosły bo u mnie realny termin na jej zbiór to początek października. 

a  może wykę albo groch lub peluszkę? na zieloną masę oczywiście

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share rozal22

rozal22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 19:44

@filantrop z tymotką nasienną nie mam do czynienia tylko na zielonkę i chyba pod nią należało by randapowanie...

Więc teraz tj 15rok trzeba uprawić normalnie a zasiać dopiero w przyszłym..

Ja bym posiał owies, nawet i za 2yg i tak będziesz miał miejscami perz nie wszędzie ale morze się przytrafić..

Z gryką, hm chłopak u mnie 2lata temu zasiał ją, coś ukosił tylko pytanie co z tym zrobić, bo plonu trochę miał...

Ja ugory nie pryskam tylko 2x talerzówka i orka praktycznie nic nie zostaje na wierchu tylko jak jest perz to sieję kukurydzę a w niej są środki na niego...

Z resztą roślin to jak uważasz mówię to wszystko portfel ogranicza bo kupić nasienie na taki areał to potrzeba kasy. Można i na zieloną masę, to zasiać łubin czy coś innego na dodatkowe dopłaty...

Znalazłem coś takiego:

Tymotka łąkowa      :  Wymaga gleb żyznych, zwięzłych i wilgotnych.