Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ubijanie obornika

100 odpowiedzi na ten temat

#81 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 21:22

Ubijanie obornika "A jak wywieziemy obornik na pole i go przyorzemy to stężenie tych gazów tak spadnie że nie będą one szkodliwe dla roślin"

[quote name='Profil usunięty' timestamp='1322071447' post='818081'
Wożąc to na pole i szybko przykrywając, nie zdąży zbyt dużo odparować/ulotnić się. Przynajmniej tak mi się wydaje. [/quote]

Nie chodzi o gazy i stężenie gazów w oborniku (nie chodzi też o to, że jak wywieziesz obornik rozrzutnikiem to "gazy" wyparują), chodzi o dwa PODSTAWOWE PROCESY: tlen i beztlen. Powiem Wam jedno: beztlenowo zRoundup - owałem dwa pola ;) Na początku sam byłem w szoku: "Myślałem, że mało wapna, azotu itp.", Ale dopiero skumałem czaczę ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ubijanie obornika Dzisiaj, 14:01
  •  

#82 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 listopad 2011 - 23:56

Ubijanie obornika

Swoją drogą ja nawet płyty gnojowej nie mam.
Ja zaszczepiam pryzmę EM i całość przysypałem 10cm ziemi (od góry)

Jeszcze EMy dawałeś? Obornik sam w sobie nie ma bakterii pod dostatkiem?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#83 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 listopad 2011 - 09:49

Ubijanie obornika żeby do wiosny ładnie się przerobił ;) bo pod qq potrzebuje, sam przerabia się znacznie wolniej niż przy zastosowaniu dodatkowej (wyższej od potrzebnej) porcji bakterii)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 25 listopad 2011 - 10:05

Ubijanie obornika Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 11:38.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#85 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 listopad 2011 - 18:14

Ubijanie obornika tam jest niekiedy i może powodować ;)
Chodzi o to, że następuje erozja wietrzna i wodna na powierzchni gleby, w szczególności na glebach lekkich. Powoduje to, że są odsłaniane korzenie roślin, które są delikatniejsze nić liść. W przypadku zastosowania płynnego nawozu cały obszar pryskany jest pokrywany równomiernie (a przynajmniej powinien być) oznacza to, że na owe odkryte korzenie spada płynny azot, przypalając korzeń. W przypadku granulowanej formy nawet jak spadnie na korzeń, to granulka najczęściej się odbije od korzenia i rozkład następuje w pewnej odległości, dzięki czemu związki chemiczne nie przeżerają rośliny. Jak zapewne zauważyłeś, gdy zastosuje się granulat na mokrą roślinę przykleja się on do niej, a po jego rozłożeniu zostają wypalone plamki, najlepiej to widać na qq jak posypiesz saletrą. To sami dzieje się z mocznikiem który jest rozwodniony, obniża on temp wody. W momencie pryskania przy wysokim stopniu nasłonecznienia oraz gdy roślina jest nagrzania następuje poparzenie całkowitej powierzchni rośliny.
Pod ziemią nawóz rozkłada się uwalniając przez pewien czas negatywne substancje, ale w małym stopniu osłabia to roślinę ale nie zabija (najczęściej)dodatkowo działa punktowo, zastosowany przedsiewnie jest na różnej głębokości. Płyn działa powierzchniowo, równomiernie przesiąka przez całą warstwę co powoduje, że korzeń ma go dostępnego w całej przestrzeni. Zbyt duża dawka może do podpalić co powoduje obumarcie i w ostateczności może doprowadzić do śmierci rośliny. To teoria bo w praktyce to jeszcze dużo jest czynników. Dlatego Ja stosuję gdzie mogę to stosuję naturalne, a reszta to najlepiej podsiew nawozów przy siewnikach :) A że jestem w grupie producenckiej to mam ułatwione zadanie :D

#86 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 25 listopad 2011 - 22:56

Ubijanie obornika Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

#87 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 25 listopad 2011 - 23:08

Ubijanie obornika Bo na QQ nie wolno stosować saletry a tylko mocznik.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#88 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 25 listopad 2011 - 23:30

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 11:37.

#89 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 25 listopad 2011 - 23:36

Ubijanie obornika Owszem ale to już jest odkryte :P

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#90 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 00:20

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share kristofweid

kristofweid

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Wóda,laski,koks!

Napisany 26 listopad 2011 - 20:23

Ubijanie obornika Tak do silosu ugnieć przykryj folią i potem będziesz wycinakiem wybierał!! ;) ;) Głupota kto słyszał o takich praktykach na kupe i niech się lasuje! :)

#92 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 grudzień 2011 - 13:33

Ubijanie obornika gonzobonzobong jak już pisałem to zależy od masy czynników
Andrzej

Bo na QQ nie wolno stosować saletry a tylko mocznik.

uzasadnij to w sposób sensowny, bo co roku na 2ha pola pod qq daję 300 kg saletry a resztę mocznika i jakoś nie widzę w tym problemu. Dlaczego daję, bo zostaje mi tyle z rzutu N pod zbaża

#93 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 15:46

Ubijanie obornika A co myślicie o dodatku wapna, kredy na ściółkę w oborze??

#94 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 grudzień 2011 - 15:55

Ubijanie obornika

Andrzej uzasadnij to w sposób sensowny, bo co roku na 2ha pola pod qq daję 300 kg saletry a resztę mocznika i jakoś nie widzę w tym problemu. Dlaczego daję, bo zostaje mi tyle z rzutu N pod zbaża

Chodzi o stosowanie powschodowo nie pod korzeń.

bullet_black.png

#95 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 grudzień 2011 - 18:06

Ubijanie obornika maszyna, którą spokojnie zastosujesz saletrę powierzchniowo istnieją także inne metody ;) sieniki pneumatyczne rauch miały kiedyś węże jak do stosowanie RSM przez które podawano nawóz bezpośrednio przy rządku. obecnie ze względu na coraz szersze zastosowanie siewu pasowego widziałem że do tego wracają w nowo projektowanych i prezentowanych maszynach.

#96 Share piotr034

piotr034

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 23 grudzień 2011 - 19:16

Ubijanie obornika koledzy jutro wigilia ale jakoś dzis usiadłem i czytam ubijanie obornika a ktoś opisuje kompostowanie .... To jeszcze nic bo ktoś opisuje i stara sie być zabawny :lol: o formie cyt Zapewne chodzi o formę NO2 czyli azotanową(III). Przez rośliny przyswajalna nie jest, a wiedza puki co mówi Większość roślin pobiera azot poprzez systemy korzeniowe w formie jonów azotynowych NO2- lub azotanowych oraz amonowych NH4+. .
Ale to nic w porównaniu z truciem roślin przez gazy z fermentacji ja sie zajmne tylko jednym bo mi słoma z buty wystaje B) :D a mianowicie Stężenie CO2 podnosi się do 600–1000 ppm. Aby uzyskać tę najwyższą koncentrację (przy zamkniętych wietrznikach)www.messergroup.com/pl/...e.../ulotka_Dokarmianie_ro__lin.pdf tu ktoś opisuje wpływ podwyższonego CO2 na transpiracje roślin .
Ale panowie i drogie panie sa trzy rożne opinie na każdy temat
1 zbieżna
2 rozbieżna
3 jedna potwierdzająca druga

wesołych Swiat dla miłośników ubijania obornika jak również tych co go kompostują :)

#97 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 24 grudzień 2011 - 00:43

Ubijanie obornika Radze powtórzyć chemie rolną, roślina pobiera jony NH4+ i NO3-, NO2- jest produktem przejściowym w nitryfikacji i praktycznie nie jest przyswajalny, w wysokim stężeniu jest toksyczny dla roślin.
Co do CO2 to optymalne stężenie dla roślin jest 100 razy większe niż jest w powietrzu, czyli dla roślin najlepsze by było żeby w powietrzu było 30%CO2.
Zapraszam na swój profil

#98 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 24 grudzień 2011 - 09:01

Ubijanie obornika

Co do CO2 to optymalne stężenie dla roślin jest 100 razy większe niż jest w powietrzu, czyli dla roślin najlepsze by było żeby w powietrzu było 30%CO2.

Stężenie CO2 w powietrzu to 335ppm czyli 0,0385% x 100 to 3,85% a nie 30%!!!:lol:
Największe stężenie było w karbonie 3% i to jest maksymalna zdolność asymilacyjna aparatu fotosyntezy dla roślin.
antyfan AF

#99 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 24 grudzień 2011 - 23:37

Ubijanie obornika Oj tam zjadłem jedno 0 w stężeniu . Sorry mój błąd.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share piotr034

piotr034

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 26 grudzień 2011 - 18:09

Ubijanie obornika :lol: Radze powtórzyć chemie rolną, roślina pobiera jony NH4+ i NO3-, NO2- jest produktem przejściowym w nitryfikacji i praktycznie nie jest przyswajalny, w wysokim stężeniu jest toksyczny dla roślin.
ja w przedszkolu miałem jedynie zajęcia z wf B)
wiec pierdół nie pisze o jednym 0 (tak na marginesie kiedys jeden nazwał zerem drugiego :D )
a Widze ze koledzy bardziej od chemii obcykani w matematyce 335 ppm to prawie 30% to juz nobel gwarantowany jak to pan udowodni :)
z moich notatek z przedszkola wynika ze opytalne stężenie co2 to jest do 1 % w powietrzu .Ale juz kolega wspominał ze można głowę wepchnąć i sprawdzić czy działa :) ja mam katar to nie będę się schylał koledzy i koleżanki .
Ale z tego co czytałem na National Geographic rośliny rosną w wyniku fotosyntezy a jest to anaboliczny proces biochemiczny redukcji dwutlenku węgla wodorem pochodzącym ze związków nieorganicznych z wykorzystaniem promieniowania słonecznego przy udziale barwników asymilacyjnych i enzymów, prowadzącym do powstania związków organicznych. Jest to jedna z najważniejszych przemian biochemicznych na ziem6H2O + 6CO2 + hν (energia świetlna) → C6H12O6 + 6O2; ΔE -2872 kJ/mol (-687 kcal/mol)pzdr w swieta ps może napisze coś o nowatorskiej metodzie składowania obornika B)

.. | :rolleyes: to znowu ja ale panowie ja tam sie nie chce czepiac bo sam błedy popełniam ale prawa fizyczne sa nie ubłagane

Wzory umożliwiające przeliczanie stężeń związków chemicznych

W przypadku gdy, wartości Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń podawane są w mg/m3 poniżej podano proste sposoby przeliczeń tych wartości na procenty objętościowe.
Przeliczanie stężenia wyrażonego w mg/m3 i ppm na procenty objętościowe.

1. 100 % objętościowych - 1000000 ppm

1 % objętościowy - 10000 ppm

0,5 % objętościowego - 5000 ppm

0,1 % objętościowy - 1000 ppm

2. Wykorzystując gęstość danego związku

:lol: jak sie myle to mnie poprawcie :)