Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ubijanie obornika

100 odpowiedzi na ten temat

#41 Share wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1258 postów

Napisany 29 grudzień 2009 - 21:47

Ubijanie obornika Prawda, prawda, ale to raczej zjawisko dobre w skutkach i nie masz się czym przejmować. Ale dosłownie nie pali się ogniem. :lol: tylko utlenia, powstają inne związki itd.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ubijanie obornika Dzisiaj, 18:53
  •  

#42 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 02 styczeń 2010 - 16:04

Ubijanie obornika u mnie nie zauważyłem takiego zjawiska, a na wiosnę to na płycie obornikowej wysokość sięga ok 4 m (wysokość ścian betonowych to 1,2m)

#43 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 20:59

Ubijanie obornika co sadzicie o ubijaniu obornika od bydła?daje cos czy nie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share david697

david697

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 21:49

Ubijanie obornika lepiej podgarniać na większą kupę wtedy lepiej przegnije i nie wysycha.

#45 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 21:56

Ubijanie obornika a nie ubity nie spali sie? bo ja woze rozrzutniekiem na pryzme i ubijam....

#46 Share qqrydz

qqrydz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:04

Ubijanie obornika ludzie weźcie sie ogarnijcie!!!! kto was nauczył takich praktyk??? skąd takie pomysły?

#47 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:06

Ubijanie obornika Życie?? Wywal na pryzmę bez ubijania to potem nie widomo co rozwozisz i co to jeszcze warte. Musi być ugnieciony.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#48 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:09

Ubijanie obornika A potem przykryjcie folią.
Też pierwszy raz słyszę o czymś takim.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#49 Share qqrydz

qqrydz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:14

Ubijanie obornika andrzej a woziłeś kiedys nie ubity z pryzmy?

#50 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 listopad 2011 - 22:21

Ubijanie obornika Obornik nie ujeżdżony przepala się przez co jest go mniej ale za to jest bardziej wartościowy, ponieważ słoma zawarta w nim już się rozłożyła.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:21

Ubijanie obornika Niby w książkach zalecają że powinno się obornik po trzech dniach od wywalenia na pryzmę ugniatać a potem przykryć warstwą słomy lub trocin żeby wyłapywało ulatniający się amoniak ale teoria to jedno a praktyka drugie trzeba znaleźć złoty środek i robić tak jak każdy uważa że dla niego będzie lepiej

#52 Share NHCS

NHCS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:26

Ubijanie obornika Praktyka ma to do siebie, ze czesto z teoria nie ma nic wspolnego ;). Niegdys ludzie moze bardziej to praktykowali, ale dzis kto ubija obornik specjalnie? Przy wyciagach linowych szufla czesciowo spelnie to zadanie, a w innych wypadkach uwazam ze nadrabia to wysokosc pryzmy.

#53 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 10 listopad 2011 - 22:27

Ubijanie obornika Obornik nie ubity ulega częściowemu kompostowaniu (dostęp tlenu) a ubity fermetacji. Każdy robi jak uważa ale moim zdaniem lepszy jest obornik przefermentowany-ubity.
antyfan AF

#54 Share qqrydz

qqrydz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:30

Ubijanie obornika obornik nie ujeżdżony jest napowietrzony a nie przepalony przez co zachodzi proces kompostowania. co do tego że jest bardziej wartościowy to się w 100% zgodzę. kiedyś wywiozłem z płyty obornik na pryzmę i z jakiejś tam przyczyny nie rozwiozłem go przez 2 lata. objętość tak jak kolego 2 posty wyżej pisał znacznie się zmniejszyła bo blisko o 70% ale jaka trawa wyrosła po nim :rolleyes: obok był wywieziony obornik z głebokiej ściółki mało słomiasty w adekwatnie wyższej dawce ale efekt był niestety gorszy. tak wiec niech każdy robi według uznania i niech nawet tak jak daniel napisał nakrywa go folią :lol:

#55 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:38

Ubijanie obornika a czym go chcecie ubijać?ciągnikiem?-to nie kiszonka.kiedyś ludzie końmi przeszli i był ułożony,lecz nie zmiażdżony.
a może warto przerzucić,napowietrzyć,straty azotu są,za to się lepiej będzie kompostował,więcej innych składników dla roślin bardziej przyswajalnych.
była mowa już o tym w jakimś temacie-również o areatorach.

#56 Share qqrydz

qqrydz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 22:47

Ubijanie obornika w ogóle nie wyobrażam sobie tego ubijania ;) bo jakie ilości słomy by musiał zawierać żeby po tym sie przejechać ciągnikiem :lol: u mnie w pryzmie po 8-9 miesięcznym przekompostwaniu (bez dodatkowego napowietrzania w postaci kolejnego przerzucania pryzmy) nie masz prawa przejść w gumiakach żeby go nie zgubić :D tak więc widać jak się przepala obornik bez ubijania B)

#57 Share maciek88

maciek88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 01:57

Ubijanie obornika powino sie podejsc do tej kwestji z punktu ekonimicznego, jezeli zabieg ubijania wzbogaci wartosc obornika to warto go ubijac natomiast jezeli wartosc jest gorsza, taka sama lub nie adekwatna do kosztow ropy i czasu pracy zabieg ten jest nie oplacalny. zgadzam sie z moimi poprzednikami ze obornik po kompostowaniu jest bardziej wartosciowy ale oczywiscie kazdy ma prawo do wlasnej opini

#58 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 11 listopad 2011 - 07:29

Ubijanie obornika Z mojego punktu widzenia ubijanie obornika nie jest pożadaną czynnością. Jestem wręcz przekonany, że im więcej porów w oborniku przez, które może krążyć powietrze tym jepiej. Chodzi o to, że podczas takiego przechowywania dochodzi do szeregu procesów podczas przebiegu których temp. dochodzi do nawet 70oC. Co jest ważne bo dochodzi wtedy do unieszkodliwiania nasion roślin (zarówno uprawnych jak i chwastów). A także na końco tych procesów temperatura obornika znacząco spada a pH obornika ulegają stabilizacji do 7. To tak mocno upraszczając :P . Aha ubijać też można tylko takim działaniem spowodujemy gorszy dostęp powietrza do przestrzeni wewnątrz pryzmy i tym samym proces kompostowania będzie trwał dłużej.

Edytowany przez kokoman0, 11 listopad 2011 - 07:37.

#59 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 11 listopad 2011 - 09:04

Ubijanie obornika

Niby w książkach zalecają że powinno się obornik po trzech dniach od wywalenia na pryzmę ugniatać a potem przykryć warstwą słomy lub trocin żeby wyłapywało ulatniający się amoniak ale teoria to jedno a praktyka drugie trzeba znaleźć złoty środek i robić tak jak każdy uważa że dla niego będzie lepiej

tak w książkach tak piszą - szkoda tylko ze te książki są z lat 60tych

jak dla mnie jak komuś zależy moze sobie obornik zamknąć w hermetycznym betonowym bunkrze - a dla zainteresowanych chcących zaoszczędzic pare zł - polecam temat o kompostowaniu

http://www.agrofoto....wania-obornika/
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share kalus77

kalus77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem :P

Napisany 11 listopad 2011 - 09:09

Ubijanie obornika Jeśli macie małe kupki to sobie ubijajcie ;) Ja nie wiem czym miałbym ubić kupke gnoju 45x15x3.5 Samolotem mam tam sie władować? czy może helikopterem? Jeszcze nigdy nie widziałem wiekszych płyt obornikowych na których ktoś sobie wariuje ciągnikiem ;) Macie ropy to ubijajcie a co...