Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ubijanie obornika

100 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Patrick345

Patrick345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja,

Napisany 23 luty 2008 - 21:50

Ubijanie obornika Czy wy ubijacie obornik. Ja nie ubijam ale mój dziadek zawsze gdy wywiezie to udeptuje i mówi że trzeba ubijać bo inaczej obornik się spali.
Ursus C-330M każdemu go potrzeba :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ubijanie obornika Dzisiaj, 14:52
  •  

#2 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 23 luty 2008 - 22:01

Ubijanie obornika Ja też nie ubijam.... i nic sie nie dzieje.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#3 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 23 luty 2008 - 22:10

Ubijanie obornika moim zdaniem to jest niepotrzebne :rolleyes: a zresztą są ważniejsze rzeczy do roboty niż ubijanie obornika :) <_<
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2008 - 22:18

Ubijanie obornika Jak leży na płycie gnojowej to niepotrzeba ubijać, bo jest namaczany przez gnojówkę. Ale gdy się go wywiezie na pryzmę to powinno się ujechać. Ale my i tak nie ujeżdżamy na pryźmie, tylko go gnojówką oblejemy. Wtedy jest lepszy obornik, bo bez tego jest taki suchy....

#5 Share Patrick345

Patrick345

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 405 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja,

Napisany 23 luty 2008 - 22:20

Ubijanie obornika Ja też dziadkowi tłumaczę że to nie potrzebne ale on i tak udeptuje (przynajmniej ma zajęcie :rolleyes: )
Ursus C-330M każdemu go potrzeba :)

#6 Share sameSILVER130

sameSILVER130

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 23 luty 2008 - 22:24

Ubijanie obornika u mnie kiedys dziadek ubijał a teraz jak juz nie da rade to bez ubijania i tak jest dobrze :rolleyes:

#7 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 23 luty 2008 - 22:32

Ubijanie obornika Ja po wywaleniu tylko rozgarniam obornik, nie ubijam. A żeby się nie palił to gnojówką polewam jak jest bardzo suchy (dość często), i wtedy wywożę na pole "pak", a nie popiół... :rolleyes:

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#8 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 23 luty 2008 - 22:34

Ubijanie obornika U mnie jest taki problem że nie mam zbiornika na gnojówkę i obornik cały czas się macza w gnojówce... :rolleyes:
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#9 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2008 - 22:38

Ubijanie obornika My też czasami jeszcze polejemy gnojówką na płycie obornik, bo z góry jest suchy....

#10 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 23 luty 2008 - 23:07

Ubijanie obornika ale macie problemy ludzie!!
na płycie sam się obsiada i chyba o to tym wszystkim chodzi żeby sie gnój palił i masowal a nie odwrotnie!!! pokażcie datkom co to jest aerator ale wątpie żeby to coś dało bo starego człowieka nic nie przekona, to takie zacofanie wynikające z faktu ze gnoju kiedyś było mało bo ludzie mało trymali zwierząt i niektórzy nawet doły kopali i słomą przesypywali żeby wiecej gnoju było,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Teddy

Teddy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Zainteresowania:Informatyka, głównie sieci i systemy(Unix, NT), muzyka

Napisany 23 luty 2008 - 23:09

Ubijanie obornika zgadzam się z Tobą to wszystko wynika z mentalności niektórych starszych osób

#12 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 23 luty 2008 - 23:47

Ubijanie obornika Obornik ubijany jest mniej wartościowy od obornika suchego, przewiewanego przez wiatr, ze względu na zachodzące w warunkach tlenowych procesy butwienia, z tego właśnie względu coraz częściej obornik się kompostuje. Ubijanie jest niewskazane.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#13 Share klusek

klusek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 24 luty 2008 - 07:44

Ubijanie obornika U wujka na płycie ugniatamt tylko dla tego zeby wiecej weszło :rolleyes: <_< :) :) :)
"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

#14 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 24 luty 2008 - 10:09

Ubijanie obornika A u mnie się wywali gnój na pryzmę i nie polewamy gnojówka i tak jest dobry <_< Może dlatego, że jest też gnój od świni który jest mokrzejszy :rolleyes:
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#15 Share Laraks

Laraks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 24 luty 2008 - 10:24

Ubijanie obornika W czasie przechowywania obornik podlega procesfowi fermentacji, w wyniku którego skaładniki pokarmowe przechodzą w formy, które mogą być wypłukiwane z wodą lub ulatniać się do atmosfery w postaci gazowej. Jest to przyczyną strat składnikówpokarmowych, głównie azotu w czasie przechowywania. Można je znacznie zmniejszyć tarannie przechowywujac obornik. Można go przechowywać w oborze jeżeli jest głęboka. Ten sposób nie jest zalecany ze względu na to, żepowoduje obniżenie warunków chigenicznych, co wpływa na zdrowie zwierząt i jakość mleka. Inną metodą jest przechowywanie na cpecjalnie przygotowanycg miejscach. Może być on skladowany w gnojowni lub pryzmach. W obu wypadkach podłoże winno być nieprzepuszczalne, zabezpieczone przed niebezpieczeństwem zalania wodą. Na spód należy dac warstwę z materiałów dobrze chłonących wodę(sieczka,torf) Obornik usuwany z obory układa sie na gnojowni lub na przygotowanym innym miejscu w pryzmę, dobrze ubijając kolejne warstwy. Pryzma winna być całyczas wilgotna a temperatura w jej wnetrzu powinna utrzymywać sie w granicach 25-30*C. W takich warunkach straty azotu nie przekraczają 10%. Przyniewłaściwym przechowywaniu obornika mogą prtzekraczać nawet 50% jego zawartości w chwili składowania.

To jest fragment z ksiązki z której sie kiedyś uczyłem

#16 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 24 luty 2008 - 10:33

Ubijanie obornika

A u mnie się wywali gnój na pryzmę i nie polewamy gnojówka i tak jest dobry <_< Może dlatego, że jest też gnój od świni który jest mokrzejszy :rolleyes:

gnuj od swiń mokrzejszy coś zle gadasz gnuj od świń jest słomiasty ja na płycie ubijam strasznie sie pali i smierdzi z niego jak się nie ubije po ubiciu polewam gnojuwka według mnie to świński powinno sie ubijać bo przy bydlęcym nie zachodzi taka potrzeba jest wystarczająco przegnity...........

#17 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 24 luty 2008 - 11:02

Ubijanie obornika A u mnie jest mokry <_< A i ja mam gnój świński z gnojem bydlęcym :rolleyes:
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#18 Share samo

samo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:konie i jeżdziectwo

Napisany 24 luty 2008 - 11:08

Ubijanie obornika u mnie jest jeszcze ta mentalnośc że trzeba ubijac. dziadek jak sie nudzi to rozkłada po płycie a potem go udeptuje

#19 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 24 luty 2008 - 11:54

Ubijanie obornika teraz jest akurat zalecane napowietrzanie pryzm czyli aeracja, a nie ubijanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 24 luty 2008 - 12:23

Ubijanie obornika

Obornik usuwany z obory układa sie na gnojowni lub na przygotowanym innym miejscu w pryzmę, dobrze ubijając kolejne warstwy. Pryzma winna być całyczas wilgotna a temperatura w jej wnetrzu powinna utrzymywać sie w granicach 25-30*C. W takich warunkach straty azotu nie przekraczają 10%. Przyniewłaściwym przechowywaniu obornika mogą prtzekraczać nawet 50% jego zawartości w chwili składowania.

To jest fragment z ksiązki z której sie kiedyś uczyłem

w wielu książkach "starszej daty" są takie właśnie rzeczy pisane - ale jak dowodzą najnowsze badania jest to kompletna bzdura ponieważ w masie ubitego obornika zachodzą procesy beztenowe czyli normalne gnicie które nie dość ze powoduje straty składników pokarmowych w postaci ulatującego do atmosfery amoniaku (czytaj azotu) powoduje znazny wzrost ilości bakterii szkodliwych dla roslin uprawnych - z tych samych badań wynika że najkorzystniejszą metodą jest tzw przechowywanie w warunkach tlenowych (czyli kompostowanie o czym już kiedyś pisałem w wiki) - dzięki czemu nie dość ze w oborniku zatrzymywane są składniki nawozowe to jeszcze dodatkowo następuje zmniejszenie masy obornika (zwiększa się procentowy udział tych składników) oraz następuje proces sterylizacji - kompost z obornika pozbawiony jest nasion chwastów, zarodników chorób oraz larw szkodników - czyli wracając do tematu najlepiej z obornika zrobic kompost a jeśli ktos nie ma ochoty "babrać się w gnoju" (dosłownie i w przenośni) to najepiej wywieść obornik na płytę i niech sobie tam ze spokojem leży - bo ubijanie to zeby nikogo nie obrazić ostatnia głupota

pozdrawiam
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."