gagat97

Remont 30-stki, wałem wom, blokada, zwolnice

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gagat97    0

Witam mam kilka pytań. Zamierzam przeprowadzić remont ciapka tylko że pojawiają się trudności.

Od kiedy zacząłem użytkować ciągnik nie działał w nim wałem wom i nie było stopki od blokady. Pytałem ojca i powiedział że kiedys dawno bylo wyjęte coś bo blokda samoczynnie się włączała, wraz z likwiadacją "blokady" przestał działać wom.

Druga sprawa to ulane lewe koło i zwolnica, myśle że to uszczelniacz na półosi, ale mogę się mylić. Jeżeli znalazł by się ktoś kto dałby rady jak to wszystko naprawić i od czego się zabrać byłbym bardzo wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidor111    14

Ja robiłem ostatnio WOM mógł ci wylecieć trzpień co jest w dźwigni od włączania albo u kręcił się wałek albo frezy. zdejmij najpierw górę ta część razem z siedzeniem i zobacz jak trzpień to zrobisz o góry jak wałek to będziesz musiał zdjąć zaczepy i odkręcić cały ten tył 6 śrub 24 i wyciągnąć z całym wałkiem. przy składaniu nie zapomnij o sprężyny i kulce co wchodzi w ta dziurkę w walku. co do blokady to mogła pękać sprężyna i blokada nie odbijala zdejmij dekiel on jest pod prawym akumulatorem i zobacz co i ja. co do wycieku może być uszczelniacz ale będziesz musiał odkręcić kolo następnie błotnik i dopiero cały ten most od skrzyni inaczej nie wyciagniesz uszczelniacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagat97    0

Gore mam zdjętą, trzpień od wajchy wałka wom jest, wyciągłem ten tył wraz z wałkiem jutro podrzuce zdjęcie bo szczerze mówiąc nie wiem co powinno być a czego nie. Pokrywke na prawej pochwie odkręciłem i nić prócz trybu tam nie ma. Co do uszczelniaczy to krucho bo nie mogę ruszyć srób od błotników i nie wiem co zrobić, boje się ze ukręce

Edytowano przez gagat97

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidor111    14

No z pochwy zdejmij akumulator razem z ta podstawa co na niej stoi odkręc klapkę i będziesz widział jak jest wyjęte aby dźwignią to prosta sprawa chyba że wyjęty jest mechanizm co włącza napęd to będziesz musiał wyjac całą półos ze skrzyni inaczej tego nie wlozysz
na półośce na tym trybie co jest pod klapka taka pszesuwna cześć co po nim chodzi i zazebia blokadę jeśli tego nie ma to zostało aby wyciągać półoś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagat97    0

Tego właśnie nie ma tam, jest tylko tryb. Czyli chodzi o sprzęgło mechanizmu różnicowego? Jutro wstawie zdjęcia to zobaczycie sami jak to wygląda bo ja za bardzo się nie znam na tym. Znacie może jakiś sposób na zapieczone i zardzewiałe śruby nie ruszane przez około 20 lat? :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidor111    14

No tak sprzęgło jak nie ma to jak pisałem wcześniej trzeba wszystko rozkręcać. U mnie też były zardzewiale zwykły klucz odraz omknal to wziąłem hydrauliczny i przez rurę o dziwo poszły wszystki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sadek9    186

jak nie ida sruby to palnik i do czerwonosci grzej i pojda co do blokady to sklada sie z dzwigni glownej, widelek popychajacych sprzeglo, samego sprzegla no i do tego jeszcze spreżyna. lejący sie olej to nowy komplet simmeringów ale idą różne zależnie od wersji w zwolnicach zazwyczaj 50x80x10 półoś 45x60x10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagat97    0

wytłumaczy ktoś o co chodzi z tą kulką i sprężyną wałka wom?  wstawie zdjecie i ocencie sami czy z wałkiem wszystko ok.

czy te dzwignie powinny byc zdrutowane tak jak na zdjeciu?

Zrobiłem też zdjecie z okienka na prawej pochwie i wydaje mi się jednak ze jest tam sprzęgło. mam też stopke do blokady, ale nie wiem jak to zmontować w całość z widełkami i sprężyną.

post-151368-0-51693400-1428062062_thumb.jpg

post-151368-0-55415300-1428062146_thumb.jpg

post-151368-0-28604500-1428062220_thumb.jpg

post-151368-0-46306600-1428062247_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagat97    0

A jest możliwość że przez ten drut nie działał wom? tzn wajcha mogłaby mieć ograniczony ruch i nie załączała by wałka? A z tą blokdą co zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Tam gdzie masz ten drut go tam nie powinno być.

Znaczy kolego niby czemu go tam nie powinno być? Masz jakieś konkretne wytłumaczenie?

Bo właśnie ten drut powinien tam być, tylko nie powinny być te dwie dźwignie związane razem jednym drutem tylko każda z osobna. Bo chyba łatwo się domyślić po co tam jest ten drut... I to zapewne nie jest przyczyną czemu WOM się nie załącza bo co to za drut więcej siły i już go nie ma.

Podejrzewałbym że winna temu może być ta tuleja która przesuwa się po wałku (ta z rowkiem na dźwignie) pod tą tuleją jest właśnie sprężynka z kulką czyli taka sama zasada działania jak w skrzyni biegów że po załączeniu blokuje aby samoczynnie się nie przesuwała. Dodatkowo widzę że na wałku została tulejka, a ta tulejka nie powinna się wyciągnąć tak łatwo bo jest wciśnięta w drugą połowę wałka przekaźnika którą masz w skrzyni i po wciśnięciu rozwierca się ją na wymiar. Tulejka ta pełni formę łożyska ślizgowego i jak tam będzie spory luz oba wałki mogą (ale nie muszą) nie zachowywać współosiowości co utrudni przesuwanie się tej tulei i załączanie WOM. Trzeba było spuścić olej i obadać temat czemu się nie załącza, gdzie co blokuje zanim rozebrałeś

Co do blokady to brakuje tam widełek które przesuwają to sprzęgiełko kłowe, pedału blokady i sprężyn. Tylko jeśli dobrze widzę na tym foto to masz wydartą całkowicie półośkę znaczy frezy w miejscu gdzie siedzi to sprzęgło kłowe. Ktoś kto demontował stopkę to zrobił najgorszy błąd jaki można było zrobić czyli zostawił to sprzęgło kłowe na półosi. I w czasie pracy latało sobie ono po półośce na prawo i lewo zazębiało to rozłączało i narobiło tego bigosu, że masz teraz półośkę do wymiany jeśli chcesz zrobić blokadę i dodatkowo to sprzęgiełko. Bo jak widać na dzień dzisiejszy jest ona zerwana. Po ilości opiłków widać że ładnie tam mieliło się :)

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagat97    0

Jak rozpaznać która tulejka była przyczyną nie załączania się wom'u? Czyli co do blokady, muszę wymienić półośkę (wraz z łożyskami i uszczelniaczami) sprzęgło, założyć widełki, sprężyne i stopkę, tak?

Edytowano przez gagat97

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagat97    0

Grzebałem przy tym WOM'ie i dojrzałem że nigdzie nie ma tej kulki i sprężyny, w dodatku tulejka która została na końcu wałka jest prawdopodobnie wyrobiona bo strasznie lekko wchodzi. Znowu tuleja w którą wchodzi trzpień od dzwigni ani drgnie a w dodatku jest dosunięta do samego łożyska a wajcha znajduje się w pozycji oznaczonej na obudowie mostu literą "N", wydaje mi się że to nie tak powinno być. Poradzicie coś majstry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radoslav    6

 Ja sam miałem wywaloną blokadę również, kupiłem sprzęgło kłowe, dzwignie, konika tego co je przesuwa do mechanizmu i sprężynki, tam jeszcze idzie taki klin i blokada gotowa.

 

Jak chcesz to Ci mogę zapodać schematy, co i jak powinno być złożone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez perkins3382
      Witam ile waży mniej więcej plecak w c330 
    • Przez markus18645
      Witam. Mam pytanie odnośnie składania zwolnicy w C330. Nie wiem czy temat był poruszany ale nic nie znalazłem. Dostępny katalog też opisuje ten temat w sposób lakoniczny. Chodzi mi o kolejność zakładania poszczególnych elementów na półosi. Patrząc od strony korpusu na wałku znajduje się bęben hamulcowy, a następnie... i tu problem bo logika wskazuje że pierścień uszczelniający (oring w rowku półosi) na to tulejka dystansowa która ma również odpowiedni rowek, następnie uszczelniacz (simering w którym znajduje się tulejka dystansowa) i odrzutnik oleju. Do tej pory było tak: bęben, oring, otrzutnik simerung w nim tulejka dystansowa. Wg. katalogu to nawet nie będę pisał bo to się kupy nie trzyma. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez ursusikc330m
      Witam jak wybić półoś w Ursusie c 330 próbuję wybić w celu wymiany uszczelniacza ale nie chce nawet drgnąć
    • Przez 12Mati12
      Witam rok temu jak wymieniałem pompe hydrauliki zwróciłem uwagę że wałek atakujący ma luz wzdłużny i tak jak jeździłem i się napędziła na 6 i tak jakby jechała siła pędu było słuchać lekkie chrobotanie ale dosłownie lekkie a ostatnio podczas orki gdy szarpałem się przód tył to na wstecznym gdy miała obciążenie większe było słychać chrobot ale już dużo głośniejszy jak tylko wróciłem do domu zdjełem dekiel ze skrzyni i zerknolem na tryby wszystko wydaje się raczej w porządku (gdy nie ma większego obciążenia to jest cichutko) i teraz moje pytanie wiem że czeka mnie zdjęcie plecaka (akurat to miałem i tak w planie na ten rok bo muszę wymienić wał podnośnik) i czy wyrazie co jak okaże się że to łożyska na walki atakującym po rozjechaniu wyciągnę wałek do przodu czy muszę wyciągać dyferencjał? J drugie pytanie czy ten luz może być spowodowany naprzyklad odkręceniem się nakrętki na walki atakującym lub inną jakaś mniej inwazyjną rzeczą? Jak narazie czekam na pierścienie do tłoka więc nie rozbieram żeby stało ale też nie jeżdżę ale jutro albo w czwartek na wieczór już będę się przymierzał do rozbierania mam nadzieję że obejdzie się bez rozpoławiania😅będę informował o postępie prac na bieżąco za dobre rady serdecznie dziękuję i pozdrawiam 😃
    • Przez wasyl75
      panowie,moze mi ktoś pomóc,puka mi w prawym kole jak ruszam do przodu lub do tylu ,ale tylko jak ruszam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj