Skocz do zawartości

Zdjęcie

Osad z oczyszczalni

134 odpowiedzi na ten temat

#121 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 30 czerwiec 2015 - 16:54

Osad z oczyszczalni

To my musieliśmy sami rozrzucać,ale i tak warto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Osad z oczyszczalni Dzisiaj, 15:16
  •  

#122 Share krzychunt

krzychunt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 30 czerwiec 2015 - 19:01

Osad z oczyszczalni

Osad jest mieszany z wapnem w oczyszczalni i jest taki ciemny, raczej nie za gęsty. Dawkowanie oni dobrali w zależności od zasobności stanowiska i potrzeb nawozowych rośliny, która będzie siana. Dawkowanie to było coś koło 20 ton na hektar. Osad dostajemy za darmo przywieziony na pole. Warunki to wysokie pH pola, duże kawałki, blisko oczyszczalni oraz to że trzeba go szybko rozrzucić i przykryć. Zdjęcia kukurydzy w mojej galerii. Stosować można pod wszystkie rośliny poza warzywami oraz takimi roślinami z których przetwarzane są te części, które rosną w ziemi (buraki,ziemniaki).

Masz może jakiś namiar, nr tel na ten osad . Może warto by spróbować .

#123 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 30 czerwiec 2015 - 19:58

Osad z oczyszczalni

Musisz popytać u siebie w oczyszczalni, bo my to załatwialiśmy w naszej okolicznej. Nie każda oczyszczalnia ma osady, które mogą być stosowane na polach uprawnych,ale najlepiej u siebie spytać. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share krzychunt

krzychunt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 30 czerwiec 2015 - 21:03

Osad z oczyszczalni

Musisz popytać u siebie w oczyszczalni, bo my to załatwialiśmy w naszej okolicznej. Nie każda oczyszczalnia ma osady, które mogą być stosowane na polach uprawnych,ale najlepiej u siebie spytać. 

Tak też zrobię . Dzięki  za info .

#125 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 30 czerwiec 2015 - 21:35

Osad z oczyszczalni

Nie czytałem całego tematu ale osady z oczyszczlni to masakra ,efekty przynoszą w pierwszych latach , póżniej gleby nie idzie doprowadzić do porządku ,W moich stronach kilku rolników woziło to na potęgę ,a dziś mają plony mizerne i klną bo co troche susza zawita to już po zbiorach .

#126 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 08:50

Osad z oczyszczalni

bo trzeba pomyśleć gdy sie nawozi osadem a nie rok w rok jak to co niektórzy robili. Efekt po jednorazowym stosowaniu nawet do 3 lat sie utrzymuje dlatego trzeba uważać z nawożeniem później bo można sobie problemów narobić. ważne jest równomierne rozsianie/rozrzucenie po polu inaczej będzie wszystko widać później. Osad wprowadza bardzo dużo mikroskładników i można powiedzieć że zapewne kolega czarny będzie miał najładniejszą qq w całej okolicy. u nas dajemy osad pod qq i niektóre zboża. Aktualnie zmienił się kierownik w oczyszczalni i wymagają mapek co roku pola a to koszt 150zł z mapkę no i plus koszt dowozu i ewentualnie suszenia jak ktoś chce suchy

#127 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 06:06

Osad z oczyszczalni

U nas w oczyszczalni to nawet częściej niż co 3 lata nie pozwolą,a z reguły nawet 4. Zależy co pokaże badanie gleby. Jeśli chodzi o kukurydzę to na tym polu nigdy byśmy się nie spodziewali,że tak może ona wyglądać. Co daje osad to widać przy bokach, bo przy rowie i przy drodze nie stosowaliśmy i jest nawet nie w połowie taka wysoka.

#128 Share wojcik1989

wojcik1989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 06:37

Osad z oczyszczalni

Ja osobiscie stosuje osad z oczyszczalni ale nie miejskiej tylko z mleczarni, ogolnie swietnie dziala tylko jak poprzednicy pisali uprawy ciezko znosza suche okresy. Ale kukurydza i tak najwieksza w okolicy bez wiekszego nawozenia mineralnego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#129 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 08:21

Osad z oczyszczalni

no znam takich co podawali inne działki aby tylko osad dostać a wozili co roku na jedno pole. Teraz bez osadu chyba juz tam nic nie rośnie bo ich skontrolowali i już osadu nie dostają. U nas tylu chętnych że opłaty wprowadzili. Ale chociaż badania gleby przy okazji można zrobić

#130 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 09:10

Osad z oczyszczalni

Ciężko znoszą suszę,bo jest tam dużo azotu i wtedy może przypalać, dlatego ja uważam że lepiej nie dawać tego za dużo, a uzupełnić nawożenie potasem. 

A czemu nic nie rośnie? Może dlatego,że nawozów żadnych nie dają. U kolegi na części pola osad był wywieziony trzy lata temu i do dziś widać różnicę, zwłaszcza tam gdzie dużo tego było.

#131 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 07 lipiec 2015 - 11:40

Osad z oczyszczalni

Wtrącę swoje 3 grosze.W tamtym roku pojawiła się możliwość odbioru osadu z okolicznej oczyszczalni komunalnej za darmo własnym transportem. Trochę się na niego napaliłem i już miałem jechać gdy spotkałem znajomego co nawoził nim swoje pola. Dokładnie z tej samej oczyszczalni. Wszystko było badane na bieżąco, bo przepisy tego wymagają od oczyszczalni. Nasypał osadu około 15 ton na ha i posiał jęczmień browarny. Jęczmień po skoszeniu ok 1 ha chciał odwieźć do browaru, a miał tego 30 ha. Po zbadaniu próbki ludzie z laboratorium powiedzieli, że tego nie wezmą i nawet nie nadaje się na paszę bo przekracza kilkukrotnie dopuszczalne normy czegoś tam. W efekcie reszta poszła pod talerzówkę, wapno i w tym roku rośnie tam rzepak, a ja się wyleczyłem z osadu z oczyszczalni.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#132 Share HuBeRt94

HuBeRt94

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 21:19

Osad z oczyszczalni

bo trzeba pomyśleć gdy sie nawozi osadem a nie rok w rok jak to co niektórzy robili. Efekt po jednorazowym stosowaniu nawet do 3 lat sie utrzymuje dlatego trzeba uważać z nawożeniem później bo można sobie problemów narobić. ważne jest równomierne rozsianie/rozrzucenie po polu inaczej będzie wszystko widać później. Osad wprowadza bardzo dużo mikroskładników i można powiedzieć że zapewne kolega czarny będzie miał najładniejszą qq w całej okolicy. u nas dajemy osad pod qq i niektóre zboża. Aktualnie zmienił się kierownik w oczyszczalni i wymagają mapek co roku pola a to koszt 150zł z mapkę no i plus koszt dowozu i ewentualnie suszenia jak ktoś chce suchy

Ile tego osadu dajecie pod qq i jakie nawozy później ?

#133 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 21:27

Osad z oczyszczalni

Wtrącę swoje 3 grosze.W tamtym roku pojawiła się możliwość odbioru osadu z okolicznej oczyszczalni komunalnej za darmo własnym transportem. Trochę się na niego napaliłem i już miałem jechać gdy spotkałem znajomego co nawoził nim swoje pola. Dokładnie z tej samej oczyszczalni. Wszystko było badane na bieżąco, bo przepisy tego wymagają od oczyszczalni. Nasypał osadu około 15 ton na ha i posiał jęczmień browarny. Jęczmień po skoszeniu ok 1 ha chciał odwieźć do browaru, a miał tego 30 ha. Po zbadaniu próbki ludzie z laboratorium powiedzieli, że tego nie wezmą i nawet nie nadaje się na paszę bo przekracza kilkukrotnie dopuszczalne normy czegoś tam. W efekcie reszta poszła pod talerzówkę, wapno i w tym roku rośnie tam rzepak, a ja się wyleczyłem z osadu z oczyszczalni.

Toć k.... oczyszczalnia powinna informować na co można go stosować. Znam ludzi którzy to biorą i u nas nie jest tak lekko. W pierwszym roku nie można tego przeznaczać na jakiekolwiek cele spożywcze. Każdy powinien zostać o tym poinformowany. 

#134 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 11:33

Osad z oczyszczalni W tym roku pod qq poszło 5ton mokrego i 2 kontenery suchego nie pamiętam ile ton wchodzi na jeden. Nawożenia zero poza dwa razy poszło 5% moczniku z siarczanem. Na jesień szlo wapno bo świeża dzierzawa, przedplon qq na ziarno plon ok 3 ton/ha. W tym roku rokuje na ok 13ton/ha odmiana Farmfire z farmsaat. Qq czarna jak diabli i troche się martwię bo pewnie będzie słabo wilgoc oddawała na jasieni. Znam faceta co stosuje mokry osad na 6kl i pszenice sieje. Mokry trzyma bardzo dobrze wilgoc w glebie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#135 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 09 listopad 2016 - 21:41

Osad z oczyszczalni

mam możliwość wzięcia osadu ale z mleczarni na V i VI klase. Ziemia jest zaniedbana i mysle ze ten osad moze by ją coś polepszył. jak myslicie warto ? bo mleczarnia sama przywozi i rozładuje na gromadzie osad. i wystarczy tylko go rozrzucic