Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawadnianie

273 odpowiedzi na ten temat

#21 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 28 luty 2011 - 19:17

Nawadnianie sunny
Pompa 11kW 35kubików/h/wolny wylew na kropelce (w agreście) pociągnęła by mi 8km wężyka kropelkowego a że mam jakieś 6,5 km rządków to miałem mały problem z nadmiarem wody/ciśnienia. Teraz jednak nawadniam działkiem na szpuli- jest to dla mnie wygodniejsze. Wszystko zależy także od rodzaju wężyka kropelkowego w tym przypadku byłą to jedna z tańszych jednorazówek (w dodatku z odzysku) 16mm(chyba) otwory co 30cm zalecana długość tłoczenia wody to max 150m u mnie wąż rozprowadzający (chyba "lajfrat" 50mm) przecinał w połowie wszystkie rzędy i do niego były wężyki z kroplownikami (taśmy kroplujące czy jakoś tak) w jedną i w drugą stronę po 100m. woda do lajfratu była doprowadzona w połowie jego długości. Po lajfracie można jeździć nie ważne czy jest w nim woda czy nie i w każdym jego miejscu (odpowiednim wycinakiem robi się dziurkę) podłączyć złączkę do taśmy kroplującej. Użytkowałem też sztywne wężyki (wielosezonowe) kroplujące z dozownikami(znaczy przy każdej dziurce do kropelek jest jakiś specjalny wkład (w środku wężyka) który gwarantuje taki sam wypływ wody z każdej dziurki) 20mm grube max odległość tłoczenia wody 200m i taką właśnie używałem.
Pojedziesz do jakiegoś dystrybutora i poprosisz aby ktoś z odpowiednią wiedzą się z tobą skontaktował chodzi o to czy zakopiesz wężyki, czy będziesz je miał na wierzchu a jak na wierzchu to jak poradzisz sobie z chwastami, jaka długość rządków czy instalacja na 1-2 lata, czy na więcej jak będziesz czyścił wężyki bo przy wodzie ze studni problemem jest żelazo (trzeba zapobiegać - odżelaziacz lub wężyki 1 sezonowe)a przy wodzie ze stawu różnego rodzaju glony które namnożą się wężykach czyli czyszczenie (np kwasem azotowym). Ważna jest także deniwelacja terenu plantacji itd.
Jest dużo szczegółów (zapewne sporo mi umknęło) a najlepiej pomoże ci przedstawiciel producenta polecony przez dystrybutora w razie problemów będziesz miał się do kogo zgłosić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawadnianie Dzisiaj, 04:12
  •  

#22 Share ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 19 maj 2011 - 21:13

Nawadnianie witam kolegów chciałem żebyscie wypowiedzieli sie na temat belek zraszających. Czy to jest dobra inwestycja? jaka jest głębokośc nasiakniecia ziemi po takiej belce przy najmniejszym biegu zwijania szpuli czy lepsze było by działko prosze o opinie

#23 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 22 maj 2011 - 15:57

Nawadnianie inwestycja dobra ale mniej wydajna. +Woda spada jak deszcz więc nie zbija ziemi. +Potrzebna pompa o mniejszym ciśnieniu. +Możesz podlewać podczas sporego wiatru. -Wydajność i koszt konsoli

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Kapusta za grosze! zobacz »

•  

#24 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 22 maj 2011 - 16:06

Nawadnianie My nawadnianie na polach gdzie w najczęściej są okopowe rozwiązaliśmy w inny sposób. Do drenów które sami zakładaliśmy wykopaliśmy specjalne studzienki buforowe w których po deszczach zbiera się woda, ból polega na tym że po sporym deszczu beczka i trzeba studzienki opróżnić <_<, jednak w chwili suszy sytuacja jest zupełnie odwrotna, podjeżdżamy beczką pod studzienkę wylewamy wodę i tyle, woda po systemie drenów sama rozpływa się po systemie który w większości przypadków jest poziomy. Pola których nie ma sensu drenować w tym roku dostały deszczownie, ale w tym roku używana była 3 razy po 14 godzin w marchewce i ziemniakach. :) Muszę jednak przyznać, że jest to droższy sposób :unsure: Beczka idzie szybciej.
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#25 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 22 maj 2011 - 16:37

Nawadnianie tyle że dreny masz trochę głębiej jak system korzeniowy choć słyszałem że to się sprawdza. Ale początkowo to jest chyba duży koszt?
Ja mam rowy melioracyjne i teraz mam pospiętrzane wszędzie. Woda gruntowa na 60-70 cm teraz

#26 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 22 maj 2011 - 16:51

Nawadnianie Sposób kosztowny, tyle że musieliśmy dreny pozakładać bo od kilku lat na te pola nie dało się do połowy maja wjechać <_<, rowy na łakach pozarastane a melioracja tylko kasę brała. zrobiliśmy dreny do osuszenia, a przy okazji wyszedł system nawadniania. Jakby nie patrzeć gdy masz okopowe i redliny to odległość pomiędzy nasieniem (sadzeniakiem) będzie mniejsza niż dla np. zbóż. dodatkowo roślina mająca sygnał, że pod nią znajduje się woda rozwinie system korzeniowy w głąb. Dlatego uprawiamy przed sadzeniem na 30cm, żeby nie stanowiło to problemy, 20cm to już pole do popisu dla ziemniaka, buraka, marchwi i głębosza. Notabene burak cukrowy osiąga korzeń o długości grubo ponad 1m, to samo tyczy się marchwi, niby wykopujemy 20-30cm korzeń z ziemi, ale system korzeniowy jest dłuższy. To samo tyczy się ziemniaków i innych warzywek ;)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#27 Share ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 26 maj 2011 - 22:22

Nawadnianie a jak to jest z głebokoscia nasiakniecia ziemi po przejsciu konsoli zraszajacej

#28 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 27 maj 2011 - 06:34

Nawadnianie to zależy jak ją będziesz szybko zwijał. To samo w działku

#29 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 27 maj 2011 - 18:21

Nawadnianie

witam kolegów chciałem żebyscie wypowiedzieli sie na temat belek zraszających. Czy to jest dobra inwestycja? jaka jest głębokośc nasiakniecia ziemi po takiej belce przy najmniejszym biegu zwijania szpuli czy lepsze było by działko prosze o opinie

Wszystko ma zalety jak i wady. Zaleta konsoli to uniezależnienie od wiatru i mniejsza erozja gleby możliwość nawadniania przy mniejszym ciśnieniu roboczym.
Wady to brak możliwości porządnego nawadniania chodzi tu o tzw intensywność. Działko podczas nawadniania przy tym samym wydatku pompy nawadnia 4 razy większą powierzchnię niż konsola w związku z tym praktycznie maksymalna jednokrotna dawka przy konsoli to 15 mm ale i tak lepiej nie przekraczać 10. Po prostu ziemia nie jest w stanie odebrać więcej wody z konsoli (bo intensywność nawadniania jest większa), co innego z działka gdy tą samą ilością wody jest nawadniana 4 razy większa powierzchnia. No chyba że nawadnia się mulczowane truskawki to nie ma problemu.
Następna sprawa to dłuższy czas przestawiania/przeprowadzenia na kolejne pola uciążliwość przy przeszkodach(słupy). Także kolejny wydatek.
Ja osobiście zainwestowałem w lepsze działka(izraelskie) woda leci z każdego niby tak samo, ale gleba pokazuje co innego.
Ile nasiąknie gleba to zależy od tego jaką dawkę zastosujesz a poszczególne typy deszczowni - konsoli - pomp mają różne wydajności i ile nasiąknie gleba zależy właśnie od tych parametrów zresztą w porządnej deszczowni na każdym biegu jest płynna regulacja i raczej nigdy nie stosuje się najniższych biegów. A jak już pisałem przy konsoli maks 10-15 mm nawodni na głębokość najprawdopodobniej do 10 cm ale wszystko zależy od kolejnych czynników - stopień wysuszenia gleby, rodzaj gleby, nawadnianie w nocy czy w słońcu.

#30 Share ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 27 maj 2011 - 21:15

Nawadnianie dzieki kolego za informacje czyli z tego co piszesz to raczej konsoli nie polecasz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 28 maj 2011 - 06:31

Nawadnianie nie napisałeś do czego potrzebujesz. Do pewnych upraw tylko konsola

#32 Share ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 29 maj 2011 - 21:16

Nawadnianie potrzebnan mi jest do upraw warzywniczych tj. seler por marchew cebula no i ziemniak

#33 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 31 maj 2011 - 21:46

Nawadnianie

nie napisałeś do czego potrzebujesz. Do pewnych upraw tylko konsola

Moim zdaniem większość ludzi chciało by mieć deszczownie, nie ważne jaką, byle by była sprawna.
Napisz proszę jakie to uprawy czy też uprawa nie obędzie się bez konsoli. Rozumiem produkcję rozsady i ala-konsole w szklarniach/tunelach. Ale w uprawach polowych naprawdę po ponad 20 letnim doświadczeniu w podlewaniu i produkcji kilku gatunków warzyw z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć jako to roślina, która się bez konsoli nie obędzie

#34 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 01 czerwiec 2011 - 07:05

Nawadnianie nie chodziło mi o to że nie można działkiem. Po prostu konsola będzie dużo lepsza. Zależy też od ziemi. Konsola tak nie zbija i po siewie na pewno jest lepsza do wszystkiego. A gdybym ja marchew posiał na redlinie to dopóki nać nie zakryłaby rzędów pewnie by się redliny rozpłynęły razem z nasionami przy laniu z działka. U mnie jest spore zagłębie truskawkowe i wszyscy mają konsole choć według mnie to głupota do truskawki.

#35 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 01 czerwiec 2011 - 09:03

Nawadnianie Właśnie konsola sprawdza się głównie tylko do nawadniania po to żeby coś wykiełkowało i wzeszło gdy stosuje się dawki góra 5-10mm. Sam wiesz że jest dużo lepiej jak coś wzejdzie bez podlewania a nawadnianie zaczyna się w okresie krytycznym. Niedaleko koleś uprawia około 100ha marchwi (+sporo innych warzyw). 2 lata temu oprócz 2 konsoli na redlinach chodziły jeszcze 2 działka -podejrzewam że z każdej deszczowni co najmniej 40- 50kubików/godzinę. Więc jak trzeba to nieważne czym byle nawodnić. Dobre działko z pewnością zapewniło by ze redliny się nie rozmyją i efekty były by dobre - jednak na wschody na redlinach przyznaje że lepsza jest konsola, a dużo lepsza od zwykłego działka.
W truskawkach po konsoli na owocach jest dużo mniej ziemi/piachu, a w aspekcie ochrony istotny też jest fakt że jest wyższa intensywność czyli dany kawałek nawadnia się 4 razy szybciej (przy tej samej dawce w mm) czyli roślina krócej jest wilgotna i jest mniejsze nasilenie grzyba - chodzi tu o okres od kwitnienia do zbioru.

#36 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 01 czerwiec 2011 - 11:25

Nawadnianie witam w weekend jadę do studniarza mógł by ktoś poradzić jakie wybrać rury wewnątrz studni (materiał), firmę pompy itp.

#37 Share kalipso156

kalipso156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 10:00

Nawadnianie mam plantację truskawki jakieś 0.8h będę zakładał nawadnianie i mam dwie możliwości mogę wywiercić głębinówkę i założyć kropelkowę lub zakupić motopompę i nawadniać ręcznie przy użyciu prądownicy z naturalnego zbiornika oddalonego o jakieś 100m od końca dzialki. odrazu mówię deszczownia nie sprawdzi się ponieważ działka ma szerokość ok 20m a długość ok 400...

a co myślicie o wykorzystaniu wozu asenizacyjnego tylko że niestety dysponuje tylko władkiem więc odrazu pytanie z jaką beczką sobie poradzi?

#38 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 15:15

Nawadnianie Podlewać beczką to porażka bo 20 000 litrów to 2 mm/ha. Pomyśl jak będzie rozjeżdżone pole gdybyś chciał nawodnić dawką 10mm lub większą, nie wspominając już o kosztach.
Z kropelkowym jest ten problem że biorąc prosto ze studni po drodze przydałby się odżelaziacz bo inaczej wężyki wytrzymują jeden sezon. Przy wodzie z naturalnego zbiornika problemem często okazują się glony itp rozwijające się we wężykach a filtry często lubią się zapychać. Pomimo tych mogących wystąpić problemów polecam kropelkę bo gwarantuje ona lepszą zdrowotność plantacji i uniezależnienie się od wiatru. Główny mankament to cena, ale nie przesadzajmy.
W obu przypadkach polecam pompę elektryczną. Jak będziesz mógł doprowadzić węże z wodą to kabel z prądem też powinneś dać radę.

#39 Share kalipso156

kalipso156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 18:54

Nawadnianie a tak szczerze jak to jest z tą głębinówką bo wiadomo wiercenie kosztuje ok200zł/m pompa też wiadomo można kupić za 1000zl a można i za 6000zł jaką pompę wybrać czym się sugerować no i co jest jescze potrzebne aby to wszystko chodziło dłuższy czas(jeśli chodzi o pompę to mówię że będzie w przyszłości zasilane z niej ok 1.5h truskawki)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share kalipso156

kalipso156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 20:26