Polecane posty

vvojtas1    26

mam pytanie odnośnie węża doprowadzającego wodę do deszczowni. Czy mogę założyć w ziemii wąż doprowadzający 75mm i taki sam będzie na deszczowni, wyjście z pompy tez jest 75mm. Wszyscy mówią załóż 90 mm w grunt , ale mieliśmy jednego razu 2 deszczownie na przesył (pierwsza wąż 75 mmx 400 m druga co lała wąż 90mm x450 m) i zasięg pracy deszczowni wynosił 52 m. Pytam czy na doprowadzeniu wystarczy 75 mm bo jest sporo tańszy a na dużej ilosci to się troche uzbiera. ( maksymalny odcinek przyłącza 400m + deszczownia)

 

Grubość węża powinna być dostosowana do wydajności pompy. Jeśli podajesz do 20 kubików przy 5 atmosferach to 75 mm powinno spokojnie wystarczyć. Przy odpowiedniej średnicy na 1000 metrach taracisz nie więcej niż 1 atmosferę. Przy zbyt małej średnicy starcisz więcej.

Jak straisz na przepływie ze względu na zbyt małą średnicę węża to oszczędność na wężu szybko utracisz płacąc za mniejszą ilość wody to samą cenę za prąd.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

Rozumiem, w tym temacie doświadczenie mam niewielkie i dlatego pytam, chciałbym jeszcze wiedzieć czy węże o wytrzymałości  PN10 są wystarczające przy pracy w nawadnianiu, manometr na deszczowni (która robiła za doprowadzenie) pokazywał do 11 atmosfer w odległości 15 m od studni. Patrząc na oferty na olx najczęściej spotykane są właśnie te węże PN 10 i handlowcy przekonują że spokojnie wytrzymają takie ciśnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

wszystko fajnie ja mialem klasc na rurociagi 90 ale scianka ma 5,4 wiec zostaje 80 w srodku wiec chyba polece 110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

no nie przesadzaj jak masz normalną pompe 11 kw to 90 w zupełności wystarcza. My zastanawialiśmy sie nad 75 bo tez by szło, ale mogłyby uciekać parametry. 90 to standart i wszedzie deszczownie leją jak trzeba, nawet przy doprowadzeniu wody ponad 1 km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

pompa bedzie 13-15 kw ale u mnie niektóre warzywa beda lane 0.7ha na raz deszczownia stacjonarna wiec jak najbardziej musze ograniczyc straty. a 75 srednica do deszczowni srednio to widze ,a głownie chodzi o parametry. co do pompy to 11 kw to jest takie minimum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

dlatego nie ryzykowaliśmy i zakupiliśmy 90mm. Miejmy nadzieje ze to jednorazowa inwestycja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

z czego byście polecali silnik zeby zrobić motopompe? chodzi mi o 4 lub 6 cylintrowy zeby nie dużo palił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Panowie jaka motopompe bysicie polecili zeby podlała pole oddalone 500m i czy jest sens taka inwestycje robic na 1.5ha bo pole swieźo nabyte deszczownia rurowa do tej pory na odległosc 250m dawała rade 6 bar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

ja mam pompe na wom peerota dopinałem mf-a 255 spalanie 4 litry/h. na raz lałem 0,6 ha deszczownia rurowa 7 bar, pompa 600l/min ciagnik na obroty 1400 pchalem 600m do ostatniego zraszacza, jesli juz to ja ci polecam zamiast motopompy to pompe elektryczna odsrodkowa typu PJM. no chyba ze masz daleko do przyłącza, czy warto? na to pytanie musisz sam sobie odp. Raczej ida czasy takie ze bez wody ni rusz, 500m to stosunkowo blisko

Edytowano przez krzysiuzuzia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

no to troche jest 350 metrów kabla min 6 tys zl do 10 kw. tu juz kalkulacje musisz wykonac. do deszczowni rurowej potrzebna w miare dobra pompa zeby chociaz te 0,5 ha na raz lać. a z czego bedziesz wode czerpac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

pytanko. jak macie zrobione hydranty? chodzi czy macie obudowane kregami i jak sa zakonczone i w miare ekonomcznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Witam. Panowie prosił bym o jakieś sugestie odnośnie nawodnienia truskawki. Sprawa jest takiego typu, mam w jednym kawałku około 40ar truskawki, niestety studni głębinowej nie mam a nawodnienie konieczne. Bardzo blisko jest prąd i studnia normalna głęboka na jakieś 25m tyle że wody wiele w niej nie ma jednak systematycznie się napełnia. I tu sobie wymyśliłem taki plan mianowicie mam beczkę 5 tys litrów woził bym nią wodę i lał do tej studni. W truskawki bym rzucił wężyki do studni pompa i jazda. I teraz pytanie do tych bardziej kumatych i obeznanych jaka pompa i jakie węże? Wiadomo że w rozsądnych cenach ale żeby się nie rozpiepszyło przy pierwszej próbie. Jak możecie to doradzcie co i jak robić żeby miało ręce i nogi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a to nie prościej od razu z beczki lać w węże? Wlejesz do studni to połowa wsiąknie. Do tego pompa spora bo wysokość podnoszenia też spora.

wężyki to taśmy t-tape. Jakie pole długie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

węże są do 1 atm ale wytrzymują sporo więcej. A beczka tyle nie daje nawet przy włączonym wałku. Oczywiście trzeba by puszczać w kilka linii na raz. Trzeba znać wydajność kroplowników i beczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

No ale z tego co myśłę to najpierw musi być linia główna powiedzmy 50 i potem w każdą grąbkę taśma. I podłączenie beczki do lini głównej tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

To znaczy na 50m w środku pola? I pójdzie mimo że będzie delikatnie pod górkę? A jaka średnica głównej, 50  będzie ok czy grubsza? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

Linia glowna na jednej stronie pola, do niej podłączone tasmy. Na srodku uwrocia zrobisz podlaczenie weza z beczkowozu. Jaki areak tych tryskawek, ile rzędów??


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sezam
      Witam mam mam trochę tego maliny z 40 arów a truskawki 15arów i chciałbym się spytać czy nawadniacie swoje plantacje i czy widzicie jakiej porawe wydajności
    • Przez Pavllik
      Witam chciałbym się zapytać czy są jakieś mapy w których mogę zobaczyć czy ma moim podwórku jest gdzieś oznaczona studnia, taką posiadam ale dziadek jeszcze zakładał ją a chce wodę z niej wykorzystać do podlewania folii. Sprawdzałem na geo portal ale tam do niczego nie mogę dojść, wszystko jakieś pokręcone.
    • Przez dzony7701
      Witam.
       
       
      krótko i na temat z mojej strony...
       
      Potrzebuje ciągnik do 30tys zl który przy uprawie rabarbaru (narazie 2,5ha) poradzi sobie z takim osprzętem jak:
       
      -pielnik hydrauliczny 
      -opryskiwacz 600-800L zawieszany
      -maszt widlaka montowany z przodu udzwig około 800-1000kg
      -kosiarka bijakowa
       
       
      Rabarbar będe nawadniał deszczownią szpulową a więc:
       
      -pompa do deszczowni z napędem na wom typ wl 800 lub Cadoppi, dystrybutor firma 'agromotor'
      "
      np wl800:
       
      Pozwala na bardzo dobrą pracę deszczowni bębnowej z wężem fi 90 i dyszą fi 22mm na odległości łącznie do 1km na poziomym terenie (max. do 1,5 km przy bardzo dobrej linii przesyłowej).

      Dane agregatu: Ciśnienie max. do 11 bar Wydatek 600 - 800 l/min (max. do 50 m.sześć/h) Głębokość ssania do 4 m Ciągnik napędowy 44KM do 60 KM (w zależn. od potrzeb wydatku ciśn.) Złącze ssawne i wąż ssący fi 110 z koszem ssawnym Złącze tłoczne fi 75 typ strażacki""
       
      -rzeka od pola jest oddalona o jakies 400-500m lekko wzniesione więc WOM bedzie musiał  wypchać wode do deszczowni.
       
      -reszta lekkich prac w polu i wokół domu 
       
      Tak że ciągnik za cieżkiej roboty miał nie bedzie oprócz podlewania, wiec 4x4 nie wymagam choc pewnie raz na rok sie przyda. Na 100% będzie miał wąskie koła aby nie uszkodzić roślin, i stopniowo z roku na rok będe powiekszał swój areał do około 4-5ha rabarbaru, i malin tez około 5-10ha. 
       
      Mój typ to URSUS c-360 3p.
       
      Bo ekonomiczny i moim zdaniem dobry do tych prac na początek jak i na areał 5-7ha, 
       
      z naszych polskich:
      c-328, c-330 za małe. Ursus 4512/4514 za drogie, Ursus c-385,902,912 za duże jak narazie
       
      z zagranicznych nie mam pojęcia  
       
      Proszę urzytkowników AF o pomoc, zastanowie się nad każda propozycją!!!
       
      Pozdrawiam
       
       
       
       
    • Przez Adrian91
      Witam czy ktoś z wsa będzie uprawiał dynie w 2016 tak jak ja, jeżeli tak proszę o wypowiedzenie sie jaką odmiane polecacie, jak siejecie, kiedy zbieracie, czy głownie chodujecie na hallowen, czy na przemysł lub pestkę? jakich nawozuw uzywacie? Kiedy siejecie? w gruncie czy na folji? Czym pryskacie?
    • Przez michal33554
      Witam. Z góry przepraszam jak nie w tym dziale ale jestem tu nowy.....
      Mam pytanie jak w temacie dotyczące nawadniania truskawek. Mam zamiar założyć nawodnienie na moją plantację około 0,5 ha, ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, co kupić ? Jedynie co wiem że jest linia i taśma kroplująca ale też nie wiem czym to się różni. I co lepsze będzie do truskawek. Oglądałem zdjęcia nawodnień na internecie i zauważyłem że wzdłóż pola są chyba te taśmy, a w poprzek jest taka rura i od niej wychodzą te taśmy, czy ta rura jest potrzebna i co to za rura ? Sorry że tyle pytań ale naprawdę nie mam pojęcia jak się za to zabrać. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj