Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dziwna sytuacja z dawną działalnością. Co teraz?

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mich89

mich89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 16:03

Chcę przedstawić problem kolegi który sam nie wie co już robić. Z resztą sam bym pewnie osiwiał zacytuje jego post z forum prawnego:

" Z racji przepisania gruntów rolnych od rodziców stałem się od 19 stycznia rolnikiem, zrezygnowałem z pracy i od tej daty ubezpieczyłem się jako rolnik w KRUSie. Wcześniej pracowałem na umowę o pracę, a jeszcze wcześniej od kwietnia 2012 roku prowadziłem własną działalność gospodarczą (była na ryczałcie) niestety która średnio prosperowała i zamknąłem ją (formalnie) 30.06.2014. Wczoraj pojechałem do Urzędu Skarbowego by jako rolnik przejść z ryczałtu na VAT. Ku mojemu zdziwieniu od miłej Pani z okienka dowiedziałem się że firmy nie mam całkowicie usuniętej lecz zawieszoną o czym nie wiedziałem bo wcześniej w Urzędzie gminy czyli tego 30 czerwca rozmawiałem z Panią o całkowitym zamknięciu firmy i dzięki temu będę musiał złożyć co prawda pusty PIT-28 za rok 2015. Nie sprawdzałem tego bo jak zamknięta to zamknięta. W między czasie tak jak pisalem wyżej pracowałem jako pracownik. A od daty 19.01.2015 ubezpieczyłem się w KRUSie. Czy będę miał z tego powodu jakieś konsekwencje? Wiem że nawet po zawieszeniu firmy ZUS dostał informację od CEiDG o tym że nie będę opłacał tzw. "firmowych" składek. Prosiłbym o odpowiedź co dalej robić?"

Co facet ma robić bo wyszły za przeproszeniem jaja jak berety... Dodam tyle że był dzisiaj w ZUSie i oni formalnie problemu nie mają. Była zawieszona to nie musiał płacić składek ZUSowych tylko ZUS teraz od niego chce jakiegoś zaświadczenia z KRUSu nie mogłem akurat z nim długo rozmawiać ale chłopak jest załamany...

A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to czy ta firma w ogóle istniała czy też nie? :D W końcu zawieszenie działalności jak czytałem uniemożliwia jej prowadzenie i wykonywanie czynności z nią związanych. Czyli po co to zawieszenie w ogóle jest? :D Niech mi osobiście ktoś wyjaśni? Bo jak dla mnie to chore przepisy i chory kraj...

Edytowany przez mich89, 26 marzec 2015 - 16:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dziwna sytuacja z dawną działalnością. Co teraz? Dzisiaj, 05:48
  •  

#2 Share mich89

mich89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 21:16

Przepraszam że post pod postem ale sprawa naprawdę pilna i jeżeli ktoś by mógł pomóc byłbym w imieniu kolegi wdzięczny

#3 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2180 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 21:59

Nie wiem jak w skarbówce ,ale jak nikt tobie nie doradzi to napiszę w sobotę wieczorem jak podpytam kolegę ze skarbówki , to jedno ,a drugie to moze Ciebie czy kolege załamie do reszty ,ale jeśli miałeś działalność na ZUSie , a przeszedłeś na KRUS to składki płacisz od początku ,nie liczą sie lata składkowe do emerytury więc jeszcze bardziej pod górkę .

#4 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 22:30

Zawieszenie działalności to możesz działać w okresach zarobkowych, a poza sezonem zawiesić (brak zleceń zawieszasz są odwieszasz i tak w koło, co ne jest "możliwe" przy zamykaniu i otwieraniu działalności).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share mich89

mich89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 22:48

Skarbówka jest już przez kolegę ogarnięta nie było problemów. Gadałem z nim o ZUSie to Pani powiedziała mu że jak firma była zawieszona to nie jest zobowiązany do płacenia składek. Tym bardziej po zawieszeniu firmy pracował u pracodawcy... Formalnie nic nie wiedział że firma nie została zlikwidowana lecz gmina nawaliła źle mu mówiąc. Wczoraj się dowiedział że firma jest zawieszona.

Cytat ze strony CEiDG:

"W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej (w zakresie zawieszonej formy prawnej wykonywanej działalności) i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej."

Co do ZUS i wg. CEiDG jest tak samo tylko tutaj lepiej i łatwiej napisane:

http://www.gofin.pl/...ialalnosci.html

W skrócie jak to z tą firmą w końcu było? Zlikwidowana na dobre została wczoraj. Formalnie wg. przepisów i mojej interpretacji to zawieszenie może być jeżeli nie odwiesi się takiej firmy to sama z automatu się skasuje po 24 miesiącach...

Czyli formalnie i w skrócie kolega ubezpieczając się w KRUSie nie podlegał ubezpieczeniu w ZUSie ponieważ nie opłacał składek od dnia zawieszenia działalności. Od powiedzmy 1 lipca do 17 stycznia była zatrudniony u pracodawcy który opłacał składki. Dnia 18 stycznia zwolnił się z pracy za porozumieniem stron, a dnia 19 stycznia zarejestrował się jako rolnik w KRUSie.

Edytowany przez mich89, 26 marzec 2015 - 23:02.

#6 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 27 marzec 2015 - 08:48

dobra to w czym problem bo czytam i nie wiem o co koledze chodzi... Moim skromnym zdaniem wszystko jest legal tylko stracił te parę lat do emerytury bo składek z zusu w krusie mu nie honorują. Zawiesił działalność i pracował na etacie więc składki miał płacone przez pracodawcę. A to że zawiesił a nie całkowicie zamknął działalność to już jego niedopatrzenie bo nie wierzę że nie dostał po wizycie w skarbówce żadnego świstka choćby z potwierdzeniem jakiej to czynności dokonał, ja rozumiem papierologia i tony makulatury ale trzeba czytać co się podpisuje. Nie ma czym się załamywać bo taki problem to pryszcz ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share mich89

mich89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 10:47

No właśnie żadnego papieru zarówno ze skarbówki jak i ZUS nie dostał że zawiesił działalność i dlatego żył w tym niedopatrzeniu. Rozchodzi mu się o to czy KRUS jakiś konsekwencji nie może z tego wyciągnąć spowodowanym tym niedopatrzeniem że firma była zawieszona a nie zamknięta. Chociaż formalnie nie zarejestrował by się w KRUS jako rolnik bo pewnie ZUS zaraz przesłał by do KRUSu pismo że nie może być ubezpieczony, bo ZUS ma wyższość od KRUSu...