Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gospodarstwo 20 ha co robić ?

87 odpowiedzi na ten temat

#61 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 08 maj 2015 - 22:22

jak byłem mały i zganiałem krowy z łąki to piły z kałuży i nie zdechły,ja piłem ich mleko i mam się dobrze.A teraz pewnie w każdej studni e-coli siedzi :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gospodarstwo 20 ha co robić ? Dzisiaj, 15:50
  •  

#62 Share romek6340

romek6340

Zetor Team

• Members
  • PipPipPip
  • 2434 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, motoryzacja, sport
    a rolnictwo jako hobby ;)

Napisany 08 maj 2015 - 23:36

Gospodarstwo 20 ha co robić ? Kiedyś to różnie bywało :D Jednak teraz się zmieniło i niech coś bedzie nie tak z wodą to już mniejsza o przepisy i badania ale w mleku od razu może coś wyjść. Wtedy tracisz sporo jak Ci zatrzymają. Oczywiście są osoby rozwiązujące taki problem w ten sposób, że mają drugie przyłącze, takie "awaryjne" i jak jest największe zapotrzebowanie na wodę to poprostu przełączają aby woda nie szła z wodociągu. Jednak ze względów prawnych mie doradzam tego rozwiązania, a zrobisz jak uważasz.

Edytowany przez romek6340, 08 maj 2015 - 23:40.

Sprzedam Kombajn Bizon Z056, 1989 r. Szczegóły PW

Zapraszam na stronę:

https://www.facebook...razospbrzeziny/

#63 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 09 maj 2015 - 08:58

No ale prawnie mogę używać takiej wody ?? Ktoś mi kiedyś powiedział że musi być woda miejska przy oddawaniu mleka, nie wiem ile w tym prawdy. Te badania wystarczą ?

Szczerze mówiąc podejrzewam, że bardziej szkodliwa jest ta woda z wodociągów niż z tej studni ;)

Edytowany przez TomaszDabek84, 09 maj 2015 - 08:59.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 09 maj 2015 - 09:06

Gospodarstwo 20 ha co robić ? Wystarcza okresowe badania ujęcia wody. Zadzwon u siebie do weterynarza powiatowego i ci wyjaśni wszystko.

#65 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 09 maj 2015 - 09:07

A to jest prawda, że kukurydza siana zaraz po życie jest dużo gorszej jakości ?

#66 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 09 maj 2015 - 11:39

Gospodarstwo 20 ha co robić ? Zalezy od nawożenia.

#67 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 09 maj 2015 - 13:02

Proponowana forma uprawy:

- Yara Milla Corn 300 KG / ha

- Oprysk Lumax

- Oprysk Innovite + cos tam

- Dolistnie Foliq

#68 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 10 maj 2015 - 14:08

jak bez obornika to Yara więcej musi byc

#69 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 10 maj 2015 - 14:38

Obornik będzie, ale może być np. jesienią przed żytem ?

Dzwoniłem do mleczarni, proponują 1.20zł za litr mleka, więc chyba nie jest tak źle jak na dzisiejsze czasy ?

Edytowany przez TomaszDabek84, 13 maj 2015 - 11:03.

#70 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 14 maj 2015 - 00:21

jak obornik pod żyto to będzie ok

A co do krów to wg mnie przy cenie 1,2 nadal czysty biznes

mam dwie krowy na odchów cieląt dają po 20l ,hodowca krów i przedstawiciel preparatów mlekozastępczych powie dokładasz do nich,a ja jestem nieco innego zdania

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 14 maj 2015 - 08:41

Może mu chodziło o to, że preparat mlekozastępczy jest połowe tańszy niż mleko :)

Mleczarnia przyjeżdża co dwa dni, wypożyczają schładzalnik mleka za 20zł miesięcznie i kasa na konto co miesiąc. Powiedzieli mi, że gdy przekroczę 10 tyś litrów miesięcznie to jeszcze parę groszy by dorzucili

#72 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 14 maj 2015 - 16:38

Na takim areale to tylko bydło.... Rzepak ?? Niby gdzie go sprzedam z takiego areału w małopolsce, do tego nie ma czym go skosić, nie ma stołu, wiec to chyba bez sensu. A zysk zapewne mierny

Od kiedy to problem jest z zbytem? Wystarczy ilość calo samochodowa.
Zysk? Zależy od wiedzy od której osiągniesz plon i ceny. Przynajmniej dzień w dzień nie trzeba być na gospodarstwie.

#73 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:02

No ale gdzie ja zmagazynuje taki rzepak, żeby się nie zapocił itd. ? Trzeba było od razu sprzedać, a w żniwa cena beznadziejna... Po za tym w małopolsce z rzepakiem przy takich ilościach będzie problem. Ziemie pod rzepak też nie najlepsze

#74 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 30 maj 2015 - 10:04

A jeszcze mam jedną kwestie, była by możliwość dzierżawy łąk nawet i 20-30 ha (siano pewnie by było trochę gorszej jakości dla bydła mięsnego), ale niestety oddalone o 35 km od gospodarstwa. Miejsce na drugi park maszynowy nie stanowiłby problemu. Jedynie co mnie martwi to transport. Albo tir albo platforma i jazda 1.5 godziny ciągnikiem. Czy takie coś ma sens na przyszłość ?

#75 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 30 maj 2015 - 18:31

pssss mi się 1.5km jechać nie chce na najdalsze pole a ten o 35 myśli... wpadniesz na pomysł sianokiszonki w balach to jak zrobisz 20 na dzień i owiniesz to będzie dobrze. Niektórzy na polu zostawiają no ale... u nas już były przypadki że ukradli :P a druga spawa jak mam jeździć po jakieś haszcze słomiaste bez większej wartości to wole sobie nowej trawy zasiać po blisku, odpowiednio nawieść i zebrać jak należy... no chyba że 30ha potrzebne do wniosku do arimr..... powodzenia. ja bym palcem nie skinął na takie pole

Edytowany przez lukbold, 30 maj 2015 - 18:33.

#76 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 31 maj 2015 - 09:21

No ale czemu nie ? Ja nie mówie że to są jakieś ugory, tylko pewnie po pierwszym zbiorze to siano będzie miało ręce i nogi. Z paru ha mógłbym wziąć dopłatę, która pokryła by koszty części paliwa. Ogólnie te pola są w miejscowości gdzie ja mieszkam, także mam tutaj garaże itd. A transport ? Ew TIR-em. Ciągnikiem z lorą 3 osiową ładuje 38 balotów i jade około 1.5 godziny asfaltowymi drogami (koszt przejazdu to około 120zł na paliwo w dwie strony). No niestety trzeba sobie jakoś radzić jak nie ma pola... Czemu uważasz, że to aż taki zły pomysł ?

#77 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów

Napisany 31 maj 2015 - 10:32

W tym momencie piszemy tylko o samym zwożeniu... Ty to wpierw będziesz kilka dni kosił, kilka dni przewracał choć haszczy przewracać nie trzeba, a niż to zgrabisz to już będzie siano. Ja mając łąki pod nosem robię dziennie z ojcem 40 bali jak dobrze idzie... a nie chce mi się już pisać. jadę na lakę... a i dla 30szt porządnej trawy mi starcza 6-7ha przy 2 pokosach, reszta na handel co też nie zawsze się udaje... ale ten tir mnie najbardziej rozbawił.... jedynie zamówić usługę praso-owijarka, załadować na tira który będzie stał  na drugim końcu wsi i można jechać :D chyba bym se wolał kupić te bale niż tyle kombinować

Edytowany przez lukbold, 31 maj 2015 - 10:38.

#78 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 31 maj 2015 - 11:56

Koszenie, suszenie takie samo jak wszędzie, nie rozumiem aluzji ??  Może Ty masz 100 ha pod domem, ale nie każdy tak dobrze ma. Po za tym ja mówiłem o samym sianie, a nie sianokiszonce. TIR do transportu, to nie taki głupi pomysł, tylko wychodzi drożej niż jazda ciągnikiem. Po za tym logiczne, że mam możliwość zmagazynowania tego w jednym miejscu i spokojny wywóz np. zimą itd.

#79 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 22:47

Tomasz nie masz pojęcia o rolnictwie a chcesz zostac bambrem. Praktyka czyni mistrza, spróbuj a bardzo szybko docenisz prace rolników.Każdy myśli, chop byk na krowe i ciele gotowe albo rolnik śpi a w polu rośnie :lol: Dzisiaj karzdy umie liczyc więc licz co Ci się będzie opłacało,tylko dolicz że zawsze się coś "zesra"i zamiast zysku jest 0 lub co gorsza -. Teśc ma pole a Ty myślisz że on jest głupi bo wyciąga 1500zł na m-c,to policz sobie ile Ty wyciągniesz wliczając zakup sprzętu, a wyjdzie że jednak teśc nie taki głupi :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 08:10

40 belek dziennie super wynik....

ja ostatnio robilem 70, brat z tesciem mi zwiozł a ja pozniej owijałem ze znajomym bo nie mam swojej owijarki.

Zgrana ekipa powiedzmy 4 osób i spokojnie zrobie w dzien ponad 100 belek i to starą prasą i bele 135x120.

Drugie wyjscie to duza przyczepa.

Znajomy jeździ ponad 20 km na łąki ale ma tam kilkanascie hai zwozi zbierającą.

a jak owijaliśmy w zeszłym roku bele od razu na łąkach to szlo mega szybko, a pozniej ze spokojem zwożenie do domu.