Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gospodarstwo 20 ha co robić ?

87 odpowiedzi na ten temat

#41 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 19:04

Ja mam maly swój interes, także w razie potrzeby zawsze mogę być na gospodarce. No tak, ale krowy daja ciele, i co miesieczna wyplate za mleko... Tu już nie chodzi o robote.

A czy ktoś ma jakąś inna wizje na taki areał ?

Edytowany przez TomaszDabek84, 22 marzec 2015 - 19:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gospodarstwo 20 ha co robić ? Dzisiaj, 23:38
  •  

#42 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 22 marzec 2015 - 19:11

powiedz czy masz duża działkę i czy jest dużo twojej ziemi w kolo gospodarstwa

#43 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 19:13

Tak działka jest i to bardzo duża. Jest nawet pastwisko dla bydła, gdzie latem siedzą tam cały czas bez zganiania

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 22 marzec 2015 - 19:18

no to jak juz sie uparłeś na te krowy to pokrzyżuj te co masz z simentalami troche mleka da byczki ładnie przyrastaja i co najważniejsze to bydło nie jest tak wymagajace jak hf ,

#45 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 19:23

Nie że uparłem się, tylko dopytuje się co i jak.

Teściu na tyle kaleczy to gospodarstwo ze ledwo wyciąga 1500zł na miesiąc zysku z dopłatami, także nie ciekawie... Zawsze twierdził ze to za maly areał na gospodarke

#46 Share karol_365

karol_365

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 20:24

Według mnie powinieneś poczekać na zakup traktora, maszyn itp, ponieważ masz czym uprawiać pola, więc na razie nie kieruj się w komfort pracy. Gdybyś wydał kasę na maszyny, to w oborze musiałbyś sporo pracować fizycznie, zajmowało by ci to dużo czasu, a zdrowie masz tylko jedne. Zmodernizowałbyś oborę , jakieś zgarniacze obornika, zmechanizowane rozdawanie pasz i dojarka ( jeśli mówimy o krowach ) i wtedy byłoby sporo lżej . Dzięki temu mógłbyś ogarnąć większą ilość sztuk w oborze i przy tym wydajność byłaby przyzwoita. Uzupełniłbyś tylko narzędzia np zakup tura i jakiś tani paszowóz.

Wtedy łatwiej będzie odkładać pieniążki na koncie, po czym możesz rozmyślać nad komfortem pracy na polach, bo sam zakup nowych maszyn nie zwiększy ci wydajności w oborze.

Mój pierwszy post na forum :) Mam nadzieję , że pomogłem.

#47 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 21:57

Nie że uparłem się, tylko dopytuje się co i jak.

Teściu na tyle kaleczy to gospodarstwo ze ledwo wyciąga 1500zł na miesiąc zysku z dopłatami, także nie ciekawie... Zawsze twierdził ze to za maly areał na gospodarke

z 20 ha nie licz na jakies kokosy. może dochody będą odrobinke lepsze niż miał teść ale szalu nie będzie, na gospodarce wiecznie się inwestuje, nawet przy dobrym gospodarzeniu będą miesiące ze ledwo wyjdziesz na zero, koszty produkcji pasz nie sa niskie, po za tym wiele innych wydatków związanych z eksplatacja maszyn i opieka weterynaryjna stada. Bardzo duże nakłady bez gwarancji zyskow. Jeśli lubisz to, idz w to, jeśli liczysz na biznes, daruj sobie.

#48 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 23:45

masz 100tyś i na siłe chcesz to wpakowac w gospodarke,ok.Krowy na chwilę obecną najlepszy dział rolnictwa tylko zaczynac od zera to bardzo drogi.I będziesz zapierniczał jak niewolnik świątek piątek i niedziele(wypad na disco czy imprezę do rana odpada) :lol: Moim zdaniem najlepszym wyjściem będzie utrzymanie ok 25 szt opasów średnio wyjdzie ci,że sprzedasz jedną sztuke na miesiąc czyli ok5tyś.Bierz te 5ha łąk kupuj cielaki i ogień.Na sezon na tą ilośc sztuk co napisałem sianokiszonki z tych łąk starczy do tego 2 ha kukurydzy i ok 6 ha zboża na śrutę zostaje Ci 7ha siejesz łubin i masz dodatkowe dopłaty i kiszonkę z łubinu.Teraz zaczną się schody, nie masz maszyn.Chcesz mf twój wybór.Ja bym na początek kupił mtz.potrzebujesz prasę koszt ok.20tyś owijarka5tyś tur+osprzęt 20tyś jednorzędówke do qq 5tyś już jest 50tyś więc na mf starczy ale jaszcze zakup cieląt i te 20tyś radził bym sobie zostawic na nieprzewidziane wydatki bo w rolnictwie takie często się zdarzają.Troche namieszałem ale chciałem pomóc :D

#49 Share stg

stg

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • Zainteresowania:Hodowla królików, handel, remontowanie i budowa maszyn rolniczych, historia

Napisany 22 marzec 2015 - 23:53

Zamiast łubinu nie lepiej zasiać jeszcze 2 ha kukurydzy 1ha zboża i 4 ha lucerny? Nakład finansowy będzie większy niż na łubin, ale ilość zebranej paszy też będzie nieporównywalna.

#50 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 08:14

Gospodarstwo 20 ha co robić ? Ja mam20 ha na tą chwile i jadę na opasach docelowo ok 80-90 sztuk obecnie 50 i da rade sie z tego dobrze utrzymać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1703 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 08:59

Gospodarstwo 20 ha co robić ? @ Tomaszu jeżeli masz jakiś tam swój biznes który daje ci dochody na jakimś tam poziomie to lepiej tę 100tys zainwestuj w biznes czy te gospodarstwo jest już twoje czy twojej żony? bo po co inwestować jak jest nie twoje teściowej mówisz że są spoko to ok ale ja zainwestujesz to zaraz pojawią się doradcy teściów typu ich inne dzieci i mogą zacząć si schody o majątki i inne sprawy. A jeżeli chodzi o te gospodarstwo to po najtańszej link uruchom stado opadów tak jak ktoś wyżej pisał i niech tesciowie to oprzataja a ty się zajmij biznesem a po południu im pomóż a w mleko się nie pchaj za kilka dni po uwolnieniu kwot mlecznych będzie pewnie poniżej 1zl za litr
ZETOR TEAM

#52 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 23 marzec 2015 - 09:41

@Mikruss

na 20 ha taka ilość ??

@wojtal24

Jeśli chodzi o jakieś problemy majątkowe, to nie jest w tym przypadku to jakikolwiek problem. 

Mi tu cały czas chodzi czy na tak małym areale można się utrzymać i jakoś kiedyś z tego żyć. Ja mogę zainwestować, po to żeby np. za jakiś czas mieć z tego jakąś pensje dodatkową.

#53 Share Unexpected

Unexpected

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ekonomia, książki,

Napisany 03 kwiecień 2015 - 11:53

Pierwsza rzecz, zawsze jestem za ludźmi którzy chcą coś zrobić, są zdeterminowani i ambitni, także moich uwag nie odbieraj jako krytykę czy czepialstwo, tylko jako sytuacje z którymi będziesz musiał się zmierzyć.

1.Najważniejsza kwestia ze wszystkich: Mówisz że sprawy majątkowe wyjaśnione, pytam konkretnie co to znaczy? Ziemia jest już przepisana aktem notarialnym na Twoją żonę czy jest w posiadaniu teściów? Sprawy majątkowe z rodzeństwem ma wyjaśnione? Kwestia najważniejsza, bo to co na papierze stanowi, o tym kto ma realnie władze. Będziesz chciał intensywnie uprawiać zboże czy kukurydzę, a teść może Ci się wpieprzać że głupio bo robisz "bo ludzie w danej wsi tak nie robią, nie jest to opłacalne", byki będziesz chciał karmić na swój sposób a on będzie się mówił że źle robisz, on wie lepiej.

2.Zacznij na próbę z najcięższych warunków przy jak najniższych kosztach, jeśli sobie poradzisz to nie będzie dla Ciebie przeszkód i będziesz wtedy sam czuł, że chcesz się tym zdecydowanie zajmować(na wykorzystanie młodego rolnika są 3 lata także jest czas by odpowiednio wykorzystać te środki), także pomysł z bydłem mięsnym odpowiedni, tylko odpuść zakup nowego ciągnika, który nie przełoży się na zarobioną jedną złotówkę. Możesz kupić prasę i owijarkę do bel jako najważniejsze potrzebne ci maszyny.

Bądź gotów na to, gdy już kupisz bydło, wsadzisz kasę na nawozy, paliwo itd. i pierwszej wiosny w trakcie sianokosów po którymś całym dniu prasowania, wyjdziesz z c-360 z głową obolałą, jak po ostrzale dział artylerii 47mm upierdzielony w kurzu, albo nie daj boże jeszcze w trakcie zepsuję ci się ciągnik/ zakupiona prasa, a gonisz przed deszczem bo musisz mieć paszę lub inne złośliwe sytuacje , to dopiero możesz poczuć jak Cię krew jasna zaleje , a na pocieszenie w bolącej głowie będziesz miał, że dopiero pierwsze pieniądze na oczy zobaczysz dopiero za 2 lata, w przypadku była mięsnego, gdzie jeszcze super teść będzie chciał uszczypnąć z tego trochę, bo przecież wam pomagał bez względu ile ci z tego zostało czystego zysku.

Alternatywnie to co napisałem możesz to przełożyć na krowy mleczne.

Edytowany przez Unexpected, 03 kwiecień 2015 - 11:59.

#54 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 05 kwiecień 2015 - 19:58

Gospodarstwo 20 ha co robić ? dokładnie tak jest tak jak kolega wyżej pisze, prawie nigdy nie jest tak jak się zaplanuje, w praktyce wychodzi to zupełnie inaczej, hodowla bydla to ciezki kawalek chleba, nie tylko krowy , ale tez opasy, odchow cieląt jest ciezki bez odpowiedniej wiedzy i praktyki, na zakupionych dwadzieascia kilka cieląt bardzo prawdopodobne ze będą upadki, wrazie jakiegoś wirusa jak w pore nie zareagujesz i nie zapanujesz nad tym może wylozyc cale młode stadko. leczenie weterynaryjne jest bardzo drogie, byle kaszel, przyjezdza wet i kasuje stowke od sztuki, a kaszel nadal pozostaje. biegunki na początku tez sa uciążliwe, przy takiej ilości na okraglo ktorys może mieć, trzba będzie dużo czasu spedzic na obserwacje cieląt żeby dojść który ma lakse. Odchow cieląt wymaga dużo wiedzy i zaangażowania. Jeśli to lubisz i chcesz przy tym chodzic to ok, jeśli liczysz tylko na biznes to odradzam.

#55 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 18:37

A zasiać żyto przed kukurydza na kiszonkę w celu podratowania paszy ze względu na mały areał, nie jest głupim pomysłem ??

#56 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3209 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 19:00

Mająć swój jakiś handelek, wchodzić w ogony to pomyłka, po co być uwiązanym :wacko: . Produkcja roślina chyba jasne. Na takiej klasie to rzepak>pszenica>kukurydza/strączki>pszenica czyli bardzo fajnie. 

#57 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 29 kwiecień 2015 - 19:04

Na takim areale to tylko bydło.... Rzepak ?? Niby gdzie go sprzedam z takiego areału w małopolsce, do tego nie ma czym go skosić, nie ma stołu, wiec to chyba bez sensu. A zysk zapewne mierny

#58 Share TomaszDabek84

TomaszDabek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 08 maj 2015 - 15:41

A mam takie pytanie, czy to jest prawda że gospodarstwo mleczne musi mieć wode miejską w oborze ??

#59 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 08 maj 2015 - 16:10

Gospodarstwo 20 ha co robić ? A jak nie masz to coroczne badanie ujęcia wody

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama