Gość JarekWLKP

Pług z wałem zagęszczającym czy osobno pług i wał?

Polecane posty

beowulf87    1

mam ciagnik jxu 85, z turbina dociagnie do 94km, do tego plug 3 skiby regulowane, chce dolaczyc do plugu wal cambella, pojedynczy o wartosci roboczej 1,9 wystarczy czy moge sobie pozwolic na wiecej, mam lekkie ziemie, 3-4 klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2257    142

Wypowiem się taki wał dogniatający to nie tylko zaoszczędzenie czasu ale i paliwa 2 rzeczy na raz orka i uprawa pozostaje tylko siać i laba :rolleyes: . Jedynym minusem jest waga taki pług przy odrobinie nierozwagi może nas łatwo wywalić. Expom ma fajny wał na przedni tuz terra czy takie coś (hydrauliczny) można uprawiać z lewej jak i prawej heh można uprawiać ściernisko i doprawiać :D praktykował ktoś taki wał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Jak case 85km dociąga do 94? Ja mam jx1100u to ma 100km a jak mu troszkę dawkę podkręciłem na pompie to zaczął żreć paliwo 50% więcej a wzrost mocy był prawie niedczuwalny,więc wróciłem do fabrycznych ustawień.

Co to znaczy wartość robocza 1.9? Masz na myśli szerokość?

Jestem w trakcie kompletowania zestawu do orki

Kupiłem w zeszłym tygodniu kvernelanda 3 i wał z ramieniem obrotowym,ale z wału chyba zrezygnuję na rzecz brony,żeby tylko swierzą ziemię z góry rozbijała.Pózniej idzie aktywny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie macie może gdzieś szczegółową fotkę mechanizmu chydraulicznego wychaczania wału za pługiem, albo gdzie czegoś takiego szukać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

co sadzicie o takim rozwiązaniu do pługa zagonowego??http://www.witex-maszyny-rol.pl/wal-strunowy-do-plugow-3-skibowych_s2,1,2,94,117,0,0,0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak masz przyczepę 15t i 5t, to która przyczepa lżej pójdzie? Odpowiedz sobie sam

 

Kolego @Mariusz328,

odpowiadając koledze @Sylwi popełniasz zasadniczy błąd porównując opory stawiane przez pług podczas pracy do oporów stawianych przez przyczepę. Problem polega na tym, że w przypaku pługa głównym źródłem oporów jest opór stawiany przez przez ośrodek, w jakim się on porusza. Twoje porównanie jest o tyle nie trafione, że tym "ośrodkiem" w przypadku przyczepy jest powietrze, a w przypadku pługa gleba. Gleba jest około 2800 razy gęstsza (cięższa) od powietrza, dlatego opory "ośrodka" podczas poruszania się przyczepy z "ciągnikowymi prędkościami" są pomijalnie małe. Porównanie byłoby, mniej więcej, właściwe tylko wtedy, kiedy zaznaczyłbyś, że przyczepę należałoby rozpędzić do prędkości około 2800 razy większej niż pług.

Pytanie @Sylwi jest jak najbardziej zasadne. A odpowiedź brzmi: w zasadzie nie ma różnicy pomiędzy oporami stawianymi przez pług niezależnie od jego masy przy założeniu, że ma on taką samą szerokość pracy i pracuje w danej chwili na takiej samej głębokości. Pomijam tu oczywiście czynniki konstrukcyjne pługa. Weźmy taki przykład. Producent pługów, firma X, produkuje pługi zagonowe i obrotowe. Jest jasne, że wykorzystuje takie same elementy do ich konstrukcji (lemiesze, piersi, odkładnice, słupice), bo to widać. Jednak dla pługów zagonowych podaje zapotrzebowanie mocy 60 KM dla pługa 3 skibowego o szerokości roboczej 105 cm, ale już dla obrotowego o takich samych parametrach nie mniej niż 90 KM. Skąd ta różnica? Na pewno nie wynika z różnicy w masie pługów (obrotowy cięższy dwukrotnie) ponieważ masa pługa podczas pracy spoczywa na kole podporowym i/lub na podnośniku ciągnika. Inaczej pług wchodziłby coraz głebiej w ziemię (taka jest "natura" jego konstrukcji). Cała tajemnica tkwi w klasyfikacji ciągników, których nie dzieli się na grupy według udzwigu podnośnika, lecz według mocy silnika. Te parametry są ze sobą oczywiście powiązane (im mocniejszy ciągnik tym mocniejszy podnośnik) dlatego łatwiej jest podać producentowi moc niż wymagany udzwig podnośnika.

W przypadku pługów obrotowych udzwig podnośnika ma decydujące znaczenie. Pług 3 skibowy ważący powiedzmy 900 kg mierzy około 3 metrów i jeśli przyjmiemy, że środek jego masy wypada dokładnie w połowie długości, to te 900 kg wisi 1,5 metra od dolnych zaczepów podnośnika. To znaczy, że podnośnik musi mieć udzwig 2250 kg w osi cięgien, żeby wogóle taki pług podnieść. A powinien mieć 30% zapas udzwigu. No, to teraz znajdźcie ciągnik o mocy 60 KM i udzwigu podnośnika 3 tony. Niewiele jest takich.

Znacznie większe zapotrzebowanie udzwigu dla pługów obrotowych to święta prawda, a większe zapotrzebiowanie mocy to mit. Po części jest on wynikiem "specyfkacji" pługów zamieszcanych prezez producentów, którzy, moim zdaniem, starają się nakłonić do wciąż większych wydatków. Ale może wynikać także z przekonania prezentowanego przez wielu kolegów, również podczas tej dyskusji, uważających, że obrotowym pługiem należy orać szybciej - to znaczy 10-12 km/h zamiast 8-9 km/h. Jeśli ktoś tak robi, to rzeczywiście potrzebuje znacznie więcej mocy bo, zgodnie z pewnym prawem fizycznym, opór rośnie z kwadratem prędkości. Z tego samego powodu i z takim samym wzrostem szybkości zużywają się też elementy robocze pługa.

BTW - gdzieś oglądałem film, na którym 3 skibową obrotówkę, tak na oko 3x30 cm, ciągnął Władkiem (T-25). Udało się tylko dlatego, że go podniósł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cyrulik    0

Witam! Mam pytanko. Planuję zakupić ciągnik Valmet Valtra moc 125 lub 140 KM. Do niego miał by być pług Huard 4 skiby odkładnie 40cm. Ciągnik oczywiście z przednim tuzem. Na ten przedni tuz chciał bym właśnie ten wał zawieszany wachadłowy o szerokości 1,9 m. Mam ziemie różnej klasy od I do VI. Czy taki ciągnik da radę z takim zestawem i jak oceniacie mój wybór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawada1996    10

Witam kolegów! Mam małe pytanko, czy do pługów obrotowych 3 skibowych można dokupić/dołożyć wał doprawiający???

Proszę o szybko odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawada1996    10

Dzięki :) Zadałem to pytanie, ponieważ nigdy w życiu na oczy nie widziałem packtomatu w trzy skibowym pługu, jedynie tylko w czwórkach i większych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

witam. koledzy przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Otórz posiadam pług jednobelkowy akpil mix 40. mam na koncu ramy uchwyt na dokręcenie 5 korpusu. wymyśliłem , żeby na tym uchwycie zrobić ramię z kolczatką lub jakimis bronami ciężkimi żeby zagęszczały glebę. ale czy nie skręci się rama?????


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheKrajcek    1

Witam, posiadam pług unii grudziądz ibis u 117, 2003 r. Chce kupić do niego podwójny wał cambella. Pług ma mocowania ramienia na ramie między pierwszą i drugą skibą. Takie mocowania mają stare pługi, a nowe mają zawsze ramie z przodu pługa. Czy umiejscowienie ramienia i ciągnięcie wału ma wpływ na orkę? Chodzi mi o to czy trudniej utrzymać prostą bruzdę. Zastanawiam się czy zrobić ramię takie jak oryginalne czy lepiej by było dorobić z przodu pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Witam co do wału wszystko zależy od tego jaką mamy ziemie i co chcemy osiągnąć. Od 2 lat orze pługiem obrotowym (nigdy więcej zagonowego) jest to pług 3 skibowy 3x45 po pierwszym sezonie stwierdziłem że ciągnik da radę ciągnąć wał kupiłem wał expom używany w stanie bardzo dobrym mam ziemie ciężkie większość II-III klasa jest to cambell 70cm średnicy 45stopni natarcia + crosskill jest to wał do4 skibowego pługa czasem ciągam go osobno MF-255

 

Pierwszy rok stosowania a już widać jak wielką różnicę daje dociśnięcie wałem, wybrałem taki zestaw ze wzgledu na wieczny problem z bryłami, które crosskill nieźle kruszy. W moim przypadku wygladało to tak.

 

bez wału zagonową 4X40 wraz z uprawa i siewem 1ha

 

orka ok 20l

uprawa ok 18l

siew + wałowanie ok 7l

 

obrotowy 3x45 + wał uprawa i siew zestawy jak wcześniej

 

orka ok 23l

uprawa ok 7l

siew ok 3l

 

W moim gospodarstwie przyniosło to wymierne korzyści i oszczędność czasu ilości paliwa mierzone w tym sezonie po kazdej pracy.

 

Dodam tylko że u mnie wał zwiększa spalanie ok +7l do hektara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    628

Koledzy mam pytanie. Czy renault 110.54 .(szóstka bez turbo ok 105km) poradzi sobie z czwórka obrotówa plus do tego pojedynczy wał campbella pierścienie 90cm? Mam właśnie na oku taki wał, jest dość solidny i właśnie się zastanawiam czy da radę. Ziemie 3-4 klasa bez górek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym odświerzyć temat i może ktoś używał wału wahadłowego z Brodnicy czy też innego producenta. Jak ten wały pracują i jak waszym zdaniem ma się cena do jakości pracy. Zastanawiam się nad kupnem takiego wału do zetora 12145 bez przedniego tuz-a i potrzebuję opini czy warto czy dać sobie spokój i jechać całym agregatem pod koniec dnia orania. Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym stylu tylko tu jest jeden wał a ja myślałem nad zastosowaniem całej kolczatki trzy rzędowej. Ale to rozwiązanie jest godne uwagi. Co tam jest z tyłu za wałem? Włóka ?


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    188

Witam kolegów, podpowie ktoś czy jest możliwość zamocowania pacomatu do innego pługa niz kverneland? Mam gregoire-besson i noszę się z zamiarem dołożenia do niego wału lub na przedni tuz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

lemken opal 90 3ka i mf 1114 w takim komplecie to nie będziemy mial co robić i teraz pytanie dokupić 4 ty korpus czy dać sobie spokój i kupić wał cambella i zostać na 3
ziemię różne od piasku po borowine teren górzysty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomacha001    5

Poszukuję ludzi albo kogoś kto mam ramię do pługa huard tr 66 na zabezpieczeniu rozrywalnym będę wdzięczny za pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez tobiasz19964
      Witam. Chciałbym kupić polski pług obrotowy na zabezpieczeniu zrywalnym  który pług będzie lepszy do 90 koni Belarus 952 :
      Akpil Mix Due 3+1 czy Agro masz POL3+1. oba w podobnej cenie .Jak oceniacie pługi tych firm chodzi mi o opinie użytkowników, awaryjność itd. 
      Czy lepiej kupić 3 skibowy km 80 lub PO 
      Z góry dzięki za odpowiedz
    • Przez Bodzio110
      Interesuje mnie, czy ktoś orze z szerokością skiby 40 lub 45 cm, a przy tym z szerokością opony ciągnika 600mm i więcej?
      Czy wtedy opona mocno przygniata poza bruzdą?
    • Przez cikenos
      Witam pytanie chodzi o opony ciągnika i orkę opony 710 i plug 4×44cm czy będzie okej czy nie będzie dorzucać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj