Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wydzierżawiający mnie oszukał - prawo pierwokupu. Co mogę zrobić?

34 odpowiedzi na ten temat

#21 Share przemoxx90

przemoxx90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 20:53

A odnośnie ANR:

Tak prawo pierwokupu w pierwszej kolejności ma ANR. Tylko ta cena wcale nie jest poniżej wartości rynkowej..to V - VI klasa województwo świętokrzyskie no i 1,70ha dokładnie...sprawdźcie jakie my mamy średnie ceny sprzedaży nieruchomości...ta klasa to około 10 tys za hektar średnio w naszym województwie.

Znajomy ma brata który jest radcą prawnym...poproszę go by zapytał brata jak to wszystko widzi świat prawniczy i wtedy wam napiszę co i jak. No i nie piszcie już że jestem cwaniak, cham i milion innych obraźliwych rzeczy....wy widzicie to inaczej może ja widzę to inaczej.

No i jak wydymać na kasę go chciałem skoro nikt za 35 u nas by tego nie kupił a on sprzedał to za 24tys a ja bym mu nawet dał 25 czy 26 no ale jak juz mowilem coś mu sie w glowie poprzewrqacało

Edytowany przez przemoxx90, 18 marzec 2015 - 20:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wydzierżawiający mnie oszukał - prawo pierwokupu. Co mogę zrobić? Dzisiaj, 17:20
  •  

#22 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 18 marzec 2015 - 20:53

ANR ma prawo pierwokupu powyżej 5ha. Wcześniej było powyżej 1ha ale to się zmieniło.

#23 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 20:57

Faktycznie to najtansze województwo

http://www.arimr.gov...tow-wg-gus.html

#24 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 21:19

A tak dla znawców prawa co to mówią że koniec umowy jest rzeczą świętą to wyjaśniam że umowa po wygaśnięciu przechodzi w umowę na czas nieokreślony do momentu wypowiedzenia. Tak jak z abonamentem za telefon. Po końcu umowy dalej jesteś abonentem dopóki tej umowy nie wypowiesz.

Bzdura. Gdzie to wyczytałeś? Dzierżawa miała datę pewną jej zakończenia i jeśli jej nie przedłużyłeś wygasła. Dzierżawa pola to nie to samo co abonament. napaliłeś się na pole nie znając prawa i facet niby "pijaczek" a zrobił cię w bambuko.

#25 Share DUCH1986

DUCH1986

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo i troszkę handel.

Napisany 18 marzec 2015 - 21:35

Umowa na telefon się przedłuża ponieważ jest w niej taki zapis. Pewnie nigdy jej nie czytałeś, ale przeczytaj to znajdziesz tam taki zapis. I nie koniecznie jest on nieokreślony bo może to być np. pół roku i jeśli nie wypowiesz to kolejne pół roku itd.

#26 Share szmergiel

szmergiel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 21:53

ale trzeba miec tupet zeby o CUDZA!!! WLASNOSC  sie upominac. szczyt buractwa.czlowieku to JEGO!!! pole i moze je sprzedac nawet za zlotowke komu sie  podoba.

#27 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 22:01

• Jeśli umowa dzierżawy została zawarta na czas oznaczony np. 10 lat i z datą pewną, tj. umowa potwierdzona urzędową pieczęcią np. urzędu gminy czy starostwa – rozwiązać taką umowę można zgodnie z zapisami zawartymi w umowie, lecz jeśli takiego zapisu brak to umowa nie podlega wypowiedzeniu i rozwiązaniu, tylko wygasa w terminie umówionym

i po tym terminie nie masz żadnych praw do rzeczy wydzierżawianej.

Tutaj więcej o dzierżawie:  http://bs.net.pl/pra...gruntow-rolnych

#28 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1703 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 22:10

Ziemia sprzedana temat do zamkniecia

ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wydzierżawiający mnie oszukał - prawo pierwokupu. Co mogę zrobić? Dzisiaj, 17:20
  •  

#29 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 23:39

• Jeśli umowa dzierżawy została zawarta na czas oznaczony np. 10 lat i z datą pewną, tj. umowa potwierdzona urzędową pieczęcią np. urzędu gminy czy starostwa – rozwiązać taką umowę można zgodnie z zapisami zawartymi w umowie, lecz jeśli takiego zapisu brak to umowa nie podlega wypowiedzeniu i rozwiązaniu, tylko wygasa w terminie umówionym

i po tym terminie nie masz żadnych praw do rzeczy wydzierżawianej.

Tutaj więcej o dzierżawie:  http://bs.net.pl/pra...gruntow-rolnych

Prawo ma bo powstaje domniemanie dalszej dzierżawy jeżeli dzierżawca dalej uprawia pole a właściciel wyraża na to zgodę. Ale wtedy to jest  chyba dzierżawa ustna, bo poprzednia pisemna już wygasła. 

Bzdura. Gdzie to wyczytałeś? Dzierżawa miała datę pewną jej zakończenia i jeśli jej nie przedłużyłeś wygasła. Dzierżawa pola to nie to samo co abonament. napaliłeś się na pole nie znając prawa i facet niby "pijaczek" a zrobił cię w bambuko.

Art. 647 KC.

Może żebym nie wyszedł na cwela który chce wchodzić w butach w czyjąś własność kilka spraw sprostuje... Właściciel tej ziemi to taki pijaczek, (szczerze powiedziawszy nie wiem czy dziś by żył gdyby nie rodzice którzy od dawien dawna do niego zaglądali jak nie wychodził tydzień i wzywali pogotowie) pole stało ugorem plus masa samosiejek bo działka przy lesie (nikt tego nie chciał wziąć i ja poszedłem mu na rękę dzieki czemu on dostał rentę strukturalną)...ja to doprowadziłem do porządku włożyłem w to pole sporo pracy i czasu no i chłopu staremu się musiało coś porobić ktoś mu pewnie coś nagadał napuścił na mnie jeszcze kilka miesięcy temu wszystko było OK. Wiecie jak mają starsi ludzie nie wiadomo o co im nieraz chodzi....:/ Miałbym to głęboko w d..pie gdybym przyszedł na pole eleganckie i takie zostawiam i dziękuję do widzenia nie ma mnie. Nie chciał sprzedać mi i już. Ale coraz częściej jest tak że bierzesz coś od kogoś (niekoniecznie ziemię) doprowadzasz coś do porządku i wtedy właściciel wyciąga po to ręce jak ktoś odwali czarną robotę.

Tak, tak. Z żalu i litości dla tego Pana, wziąłeś jego pole i doprawiałeś bo szkoda Ci go było. Oczywiście jak byłeś taki dobry to zyski też mu oddawałeś?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#30 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 06:23

Po pierwsze czeski błąd. ;)  Art 674k.c. Po drugie ten artykuł odnosi się do najmu a nie do dzierżawy. Najem a dzierżawa to trochę co innego. Po trzecie jest w nim zapisane że musi być "zgoda wynajmującego" jesli jej nie było jest po jabłkach, można co prawda myśleć o "domniemaniu zgody" ale jak to będzie widział sąd trudno powiedzieć.W tym konkretnym przypadku "pijaczek" mial na umowie dzierżawy datę pewną końca, w dodatku informował dzierżwcę o zamiarze sprzedaży ziemi . Tak czy siak spawa przegrana.

#31 Share przemoxx90

przemoxx90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 10:08

ale trzeba miec tupet zeby o CUDZA!!! WLASNOSC  sie upominac. szczyt buractwa.czlowieku to JEGO!!! pole i moze je sprzedac nawet za zlotowke komu sie  podoba.

Masz rację. Szanuję jego własność (jestem w stanie dać nawet więcej niż ten który to kupił)! Nie szanuję tylko jego woli i jego jako człowieka już poza tym co to za człowiek który rozsprzedał ojcowiznę bo mu się robić nie chciało..... Przekabacili go na inną stronę i tyle w temacie. Uprawiałem pole 10 lat. Przed umową jak i w jej trakcie zarzekał się że sprzeda to mi. Według mnie on trochę postąpił niefajnie. A najprawdopodobniej poszło wszystko o zazdrość bo u mnie się coś dzieje a on dalej w miejscu a nawet tendencja spadkowa...

A odnośnie tonu i stylu twojej wypowiedzi to: poziom zera i dwa metry mułu. Forum jest po to by rozmawiać merytorycznie a nie byś mógł się podniecać i osobiste odczucia wyrażać  tym bardziej że nie znasz mnie ani sprzedającego ani nie byłeś w takiej sytuacji. Poza tym patrząc na twój avatar wnioskuję że jesteś jakimś fanem Fritzla (bo wątpię że tego lokalu który posługiwał się tym logiem) więc musisz poziom gimnazjum reprezentować ....

Tak, tak. Z żalu i litości dla tego Pana, wziąłeś jego pole i doprawiałeś bo szkoda Ci go było. Oczywiście jak byłeś taki dobry to zyski też mu oddawałeś?

Powtórzę się po raz kolejny. Ziemia była tak zaniedbana że nikt kompletnie nikt tego wziąć nie chciał, przystałem do tej umowy pod jednym warunkiem: że dopłaty będę brał ja. U nas są tak słabe ziemie uwierzcie mi bądź nie, że u mnie dzierżawy nikt nie płaci!!! Nawet w niektórych przypadkach wydzierżawiający dzieli się dopłatami z dzierżawcą. Tadeusz na to przystał z pocałowaniem ręki. Druga sprawa to że działka 300m ode mnie planowałem nawet ją zalesić w przyszłości. Kupujący ma do tej działki 3 km dla porównania. Ale jak napisałem wyżej zazdrość chyba wzięła nad wszystkim górę.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi te merytoryczne ale widzę ile głów tyle rozwiązań i chyba konsensusu nie osiągniemy:) Prawnikami nie jesteśmy a interpretacji przepisów prawa pewnie mogłoby być masę. Liczyłem na rozwiązanie zaproponowane przez kogoś wcześniej że jeżeli miałbym prawo pierwokupu to umowa zawarta między Tadeuszem a Kamilem zostanie bez zmian a tylko ja wskoczę na miejsce Kamila (tylko trzeba by było znać cenę faktyczną a nie tą co usłyszałem :) ) Ja chyba sobie odpuszczę tą działkę. Trochę szkoda ale jak mam być postrzegany na wsi tak jak tutaj przez niektórych w tym temacie (poczułem się prawie jak złodziej który chce coś ukraść :) ) to może lepiej spać spokojnie. 

Pozdrawiam myślę że temat do zamknięcia.

#32 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 12:07

Po pierwsze czeski błąd. ;)  Art 674k.c. Po drugie ten artykuł odnosi się do najmu a nie do dzierżawy. Najem a dzierżawa to trochę co innego. Po trzecie jest w nim zapisane że musi być "zgoda wynajmującego" jesli jej nie było jest po jabłkach, można co prawda myśleć o "domniemaniu zgody" ale jak to będzie widział sąd trudno powiedzieć.W tym konkretnym przypadku "pijaczek" mial na umowie dzierżawy datę pewną końca, w dodatku informował dzierżwcę o zamiarze sprzedaży ziemi . Tak czy siak spawa przegrana.

Żaden czeski błąd. Przeczytaj art. 694 k.c.

Sprawa nie jest przegrana. Pijaczek żeby skutecznie sprzedać musiał z potencjalnym nabywcą zawrzeć umowę przedwstępną z warunkiem a później notariusz czy właściciel oficjalnie wysłać ofertę i dać czas na jej odpowiedzenie. Jeżeli się zgodzi to dzierżawca wchodzi w prawa nabywcy, jeżeli nie to nabywca może kupić. Dla autora jest kwestia tego czy udowodni to, że właściciel zawarł z nabywcą umowę przedwstępną ale bez warunku w czasie trwania dzierżawy.

Powtórzę się po raz kolejny. Ziemia była tak zaniedbana że nikt kompletnie nikt tego wziąć nie chciał, przystałem do tej umowy pod jednym warunkiem: że dopłaty będę brał ja. U nas są tak słabe ziemie uwierzcie mi bądź nie, że u mnie dzierżawy nikt nie płaci!!! Nawet w niektórych przypadkach wydzierżawiający dzieli się dopłatami z dzierżawcą. Tadeusz na to przystał z pocałowaniem ręki. Druga sprawa to że działka 300m ode mnie planowałem nawet ją zalesić w przyszłości. Kupujący ma do tej działki 3 km dla porównania. Ale jak napisałem wyżej zazdrość chyba wzięła nad wszystkim górę.

Ale dlaczego ty się zgodziłeś skoro nikt inny nie chciał? I skoro to tak słaba ziemia to po co chcesz o nią walczyć sądownie i w głowie miałeś plany o jej zalesieniu jak kupisz skoro jak napisałeś, robiłeś to z dobroci serca bo szkoda Ci była chłopa. Do tego dopłaty mu zabierałeś? Kiepski z Ciebie altruista na jakiego tu się kreujesz.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#33 Share przemoxx90

przemoxx90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 13:45

Ale dlaczego ty się zgodziłeś skoro nikt inny nie chciał? I skoro to tak słaba ziemia to po co chcesz o nią walczyć sądownie i w głowie miałeś plany o jej zalesieniu jak kupisz skoro jak napisałeś, robiłeś to z dobroci serca bo szkoda Ci była chłopa. Do tego dopłaty mu zabierałeś? Kiepski z Ciebie altruista na jakiego tu się kreujesz.

Na nikogo się nie kreuje nigdzie nie napisałem że robię to z dobroci serca jakbym był altruistą to bym mu oddał dopłaty, płody i wszystko co z tym polem związane.. Brałem dopłaty bo tylko w takim wypadku mi się to jako tako opłacało. Bez dopłat ile by mi zostało z tej V-VI klasy? Tysiąc złotych dochodu? Może nikt inny mu tego nie zaproponował no i druga sprawa to dobry znajomy moich rodziców więc wiedział że ziemia będzie uprawiana dobrze. I się zgodził na te warunki poza tym kusząca była perspektywa odsprzedania mi już na własność tej ziemi. No a chce ją teraz też żeby czerpać z niej dochód przecież to logiczne tym bardziej że 100 razy lepiej ta ziemia wygląda niż kiedy na nią wchodziłem. Lecz zadowalający dochód można mieć tylko z dopłatami na takiej klasie (w perspektywie dopłat siać łubin i tyle). Jakby nie było dopłat bym nawet nie pomyślał o tej ziemi. Ale nie wiem czy odkryłem Amerykę tym postem? Najbardziej irytuje mnie fakt że wyrywałem te samosiejki :) jakbym wiedział że on tego mi nie sprzeda to bym pieprzył i rosły by tam dalej:)

#34 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 20:13

Kto to napisał

Kuźwa ja też bym kupił ale ewidentnie Tadeusz S poleciał w kulki. Bo wspominał coś o sprzedaży ale tylko między wierszami i że sprzeda to za 35tys zł. Ja mówię że 35tys nie dam ale jak zejdzie z ceny to kupie. On na to że ma kupca na 35 tys. (grunt klasa VI)

Edytowany przez GoRAL1, 19 marzec 2015 - 20:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#35 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1406 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 13:21

a to jak ktos ma umowe dzierzawy notarialna to automatycznie ma prawo pierwokupu ????