Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zakup gospodarstwa- czy jest sens?

110 odpowiedzi na ten temat

#41 Share W_Z_R_B

W_Z_R_B

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 02:17

Zakup gospodarstwa- czy jest sens? jak coś lubisz i umiesz robić to rób to Najlepiej jak potrafisz,a osiągniesz cel,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zakup gospodarstwa- czy jest sens? Dzisiaj, 10:55
  •  

#42 Share rademenez

rademenez

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 09:15

Trochę matematyki

Zakładając że całość kupisz za 800 tys żaden bank nie da Ci na to wszystko kredytu. Biorąc preferencyjny musisz mieć udział własny 20% inwestycji czyli 160 tys.

Nawet jeśli będziesz posiadał taką kwotę trochę kasy będzie potrzebne Ci potrzebna na odsetki przez pierwszy rok a nawet 2 lata. 

Przyjmując że dostaniesz kredyt na 15 lat i 2 lata karencji w spłacie kapitału to odsetki przez pierwsze 2 lata wyniosą 1600 zł miesięcznie. Po dwóch latach będziesz musiał zacząć spłacać kapitał i w zależności od tego czy będziesz spłacał rocznie kwartalnie czy miesięcznie. Zakładając że rocznie to będziesz musiał spłacić 49 230 zł plus odsetki ok 18 tys w pierwszym roku. W latach kolejnych odsetki będą coraz niższe bo będzie mniejszy kapitał do spłaty ale ponad grubo ponad 50 tys. rocznie trzeba będzie mieć na spłatę. Do tego dolicz koszty paliwa nawozów energii naprawy i ewentualnie zakupu maszyn to drugie 50 tys dojdzie. I teraz pojawia się pytanie czy z tych 20 ha i budynków "wyciśniesz"  rocznie ponad 100 tys. nawet doliczając dopłatę ok 25 tys to nadal 75 brakuje. nawet jeśli się uda te 75 tys uzbierać to finalnie masz 15 lat wyjęte z życiorysu bo musisz robić na odsetki i koszty. A po 15 latach będziesz szczęśliwym posiadaczem gospodarstwa.

Druga możliwość jest jeszcze taka żeby kredyt wziąć na dłuższy okres ale w chwili jego brania musisz mieć udokumentowany dochód z którego będziesz to spłacał plus ewentualnie inne nieruchomości które mogłyby być zabezpieczeniem tego kredytu. 

Po przeanalizowaniu myślę, że startując od zera będzie Ci bardzo ciężko 

#43 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja,rolnictwo,zamiłowanie do marki URSUS
    kocham to co lubie:)

Napisany 20 marzec 2015 - 20:20

sam się dokładnie wczytaj i zauważ że nie ma tam jednoznacznie napisanego, co z twojego "wielkiego" rozumku jak go nie używasz

jednoznacznie napisanego?powiedz mi czy chociaż z jakimś doradzą rozmawiałeś albo chociaż byłeś w  ARiMR  byłeś ? pie... głupoty to sobie możesz z chłopakami na wiosce w pksoskiej  wiacie,

Edytowany przez weksel, 20 marzec 2015 - 20:22.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 20 marzec 2015 - 21:39

Zakup gospodarstwa- czy jest sens? a po co rozmawiać z doradcą jak nie ma przepisów krajowych :) ogarnij się chłopie bo mówisz coś o czym nie masz pojęcia

#45 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 18:43

masz racje nie ma dotacji ,dopłat modernizacja i rozwój  gospodarstw rolnych nie istnieje młodzi rolnicy nie dostaja nic na start do upraw nie ma do zwierząt itk dalej no kur...lata 80

#46 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 21:08

ale teraz odwracasz kota ogonem... co ma kupno ziemi do modernizacji? od kiedy to z modernizacji można kupić gospodarstwo? MR? nie kpij sobie, w niektórych województwach 20 ha to za mało żeby dostać premię a jeśli mimo wszystko jest możliwość to dalej nie wystarczy to na nawet pół gospodarstwa- u nie może byś kupił 2 ha (ale w nowym MR ma niby nie być możliwości finansowania z MR kupna ziemi) a może nawet tego nie. co do dodatkowych pieniędzy jak to powiedziałeś do upraw i zwierząt... kupując gospodarstwo na kredyt jeszcze chcesz skredytować powiedzmy bydło? albo z rolnictwem masz wspólne jedynie to że masz ziemię... w doniczkach albo jeszcze nie dorosłeś do przenikliwego analizowania. powiedzmy też że uda się z modernizacji skorzystać, tylko pomyśl skąd wziąć na to pieniądze jak już i tak siedzisz w kredycie na 20 lat i nie jesteś w stanie nic odłożyć bo wszystko idzie na spłatę kredytu za gospodarstwo plus bieżące wydatki jeśli orientujesz się wogóle cwaniaczku ile kosztują nawozy środki ochrony roślin i paliwo?

tak wogóle to wiesz po co są dopłaty? bo mam wrażenie że piszesz co ślina na język przyniesie. myśl zanim powiesz a nie na odwrót.

Edytowany przez daremw, 21 marzec 2015 - 21:12.

#47 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 09:04

płytka jest z tobą dyskusja cwaniaczku i wiem ile kosztują nawozy i ropa  chemia,moernizacja,rozwój powiekszanie powierzchni gospodarstwa,znam przypadki ze ludzie siedzą w miliony w kredytach i wraz dostają więcej na rozwój po za tym możesz łaczyć MR +modernizacja+rozwój,na rozpoczęcie produkcji zwierzęcej też mozesz dostać,poczytaj sobie dokładniej,a te 20ha to przesadzasz bo srednia jest mniejsza, a wkład własny też jest  ważny pozdrawiam

#48 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 09:29

człowieku zastanów się co mówisz... zachęcasz do zakładania gospodarstwa od zera bo ktoś tam w kredytach wielomilionowych siedzi to i niech inni tak robią, zwłaszcza przy obecnej "opłacalności" produkcji, puknij ty się w głowę sprawdź czy przypadkiem echa nie będzie. łączyć wszystko można... tylko wszystko na kredyt bo zanim efekty finansowe będą to już można popłynąć..., kolejny teoretyk któremu na papierze wszystko się opłaca a jak wpuścić w ziemię to by płakał i młotkiem w łeb by się tłukł że takie głupoty zrobił.

a i umiesz czytać czy tylko odpisujesz? napisałem: w niektórych województwach.

co do zakupu zwierząt- poczytaj trochę inteligencie a zobaczysz taki napis: Nie ma możliwości wsparcia zakupu zwierząt.

także płytka z tobą dyskusja :blink:

wytłumacz mi tylko jak to się może komuś opłacić... kupić gospodarstwo na kredyt- z 1,5 mln zł (ciekaw jestem kto mu go da), potem dorzucić kredyt na modernizację - chociaż ze 300-400 tys zł (jak masz już jeden duży kredyt to z kolejnym może być bardzo duży problem), kolejny kredyt powiedzmy na krowy mleczne 20 szt x 5 tys zł= 100 tys, jakie zyski osiąga się z  1 h ziemi? pewnie według twoich wyliczeń to ze 20 tys. krótko mówiąc zachęcasz bo brania kredytu na około 2 mln plus na start żeby cokolwiek zebrać pewnie po 2 tys/ha minimum wydatków równa się kolejne 40 tys zł plus własne utrzymanie, rachunki itp ale to już szczegół. samej miesięcznej spłaty przy okresie 30-tu lat wychodzi 5555 zł a to jedynie koszt bez odsetek w sumie podstawowej. fakt, można wziąć kredyt preferencyjny gdzieś 2,5% i przy takiej kwocie wychodzi 4166 zł odsetek na miesiąc na start. 5555+4166= 9721 zł/miesiąc ciekaw jestem ile musiał byś mieć mleka żeby wystarczyło ci miesięcznie na takie zobowiązanie i dolicz do tego koszty wszelkie typu insyminacja, weterynarz, pasze spoza gospodarstwa i sam się utrzymaj. chyba że krowy będą dawały ci mleko żyjąc powietrzem to może wtedy byś jakoś to ogarnął. jak miałbym wykładać miesięcznie z gospodarstwa 20 ha po powiedzmy 7-8 tys to lepiej się nie wysilać bo spłacić można akurat na emerytuję kiedy już te gospodarstwo będzie ci najmiej potrzebne

Edytowany przez daremw, 22 marzec 2015 - 09:51.

#49 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 22 marzec 2015 - 09:50

ale  dyskusja ..... .

dajcie  se  po  razu  i  po sprawie 

płytka jest z tobą dyskusja cwaniaczku i wiem ile kosztują nawozy i ropa  chemia,moernizacja,rozwój powiekszanie powierzchni gospodarstwa,znam przypadki ze ludzie siedzą w miliony w kredytach i wraz dostają więcej na rozwój po za tym możesz łaczyć MR +modernizacja+rozwój,na rozpoczęcie produkcji zwierzęcej też mozesz dostać,poczytaj sobie dokładniej,a te 20ha to przesadzasz bo srednia jest mniejsza, a wkład własny też jest  ważny pozdrawiam

Nie  możesz  łączyć kilku działań i nie  możesz  kupić  używanych  maszyn kolego , więc  nie  brnij  w  to głębiej 

"....Budżet w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ma wynieść 13,5 mld euro. Dofinansowanie na  zakup lub leasing nowych maszyn rolniczych będzie można otrzymać w ramach działań „Modernizacja  gospodarstw rolnych”„Premia dla młodych rolników” oraz„Restrukturyzacja małych gospodarstw”.  Do każdej z nich obowiązują inne kryteria uzyskania pomocy pieniężnej z którymi można zapoznać się dokładniej m.in. na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozważając skorzystanie z unijnego dofinansowania należy pamiętać  o kilku obowiązujących w tej kwestii zasadach. Dla wielu ważną informacją będzie to, że rolnik w ramach wyżej wymienionych dotacji nie może kupić używanej maszyny. Poza tym zabronione jest korzystanie z pomocy w ramach nowego Programu Rozwoju na lata 2014-2020, jeżeli wykorzystano na ten sam cel np. zakup ciągnika, dotację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ponad to Minister Rolnictwa zdecydował o zabronieniu możliwości korzystania z kilku różnych dotacji np. na „Modernizację gospodarstw rolnych” oraz „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Dzięki temu większa grupa rolników będzie mogła skorzystać z unijnego wsparcia. Istotną kwestią jest także to, że każdy rolnik, korzystający z pomocy w ramach  PROW 2014-2020 będzie musiał obowiązkowo prowadzić rachunkowość rolną przez 5 lat po uzyskaniu pomocy...."

Edytowany przez mariuszd93, 22 marzec 2015 - 09:50.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#50 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 09:55

teraz już nie a do tej pory co się działo?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 09:57

a czytałeś wogóle jaki to jest temat? mówimy o obecnej sytuacji gdzie osoba rozważa kupno gospodarstwa. nie kupi go przecież na warunkach sprzed kilku lat, nadążaj za swymi czasami. poza tym co mnie interesuje co było... rozmawiamy teraz a nie z 5 lat temu.

Edytowany przez daremw, 22 marzec 2015 - 09:58.

#52 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 10:11

spokojnie kto połapany to swoje możliwości i tak wykorzysta proste a teraz wiadomo dlaczego pozmieniały sie te warianty unijne jest dużo chętnych,

#53 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 10:20

swoje możliwości wykorzysta ale nie wszystko od podstaw na kredyt, ja przy swoim około 20ha gospodarstwie też mam zamiar wyciągnąć max z funduszy, aby tylko wnioski mi akceptowali, z tym że ja mam sporo oszczędności, brak jakichkolwiek kredytów i obciążeń. ale żebym miał jeszcze jakiś kredyt spłacać  w międzyczasie to bym to olał bo komornika mam niedaleko :lol:

Edytowany przez daremw, 22 marzec 2015 - 10:22.

#54 Share weksel

weksel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 10:31

no widzisz i sam mówisz ze bedziesz na maxa sie starał skorzystać,komornik to juz chyba ostateczność a oszczędności chyba każdy je ma,mi tam też na strajki nawet nie przyszło do głowy zeby jechać i robić z siebie pośmiewisko,bo i tak nic sie nie zmieniło,mi jest bardzo dobrze tak jak jest i tyle,i unia mi też nie potrzebna  a w obecnej sytuacji przeprowadzam modernizacje swojej obory i na swój koszt.

Edytowany przez weksel, 22 marzec 2015 - 10:33.

#55 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 10:33

będę sie starał na max ale nie koniecznie na kredyt :D

#56 Share dstefansky

dstefansky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 13:22

Szczerze mówiąc zakup gospodarstwa i start od zera to w tych czasach samobójstwo . Pomyśl o produkcji roślinnej , chodzi mi głównie o warzywa. Jeśli gospodarstwo posiada grunty w dobrych klasach to taka produkcja może dać Ci w sprzyjających latach dużo większe pieniądze niż byki . Do tego w martwym dla Ciebie okresie po uzyskaniu grona klientów mógłbyś skupować warzywa i sprzedawać je z marżą , czyli handel :) W moich regionach takie rozwiązanie jest alternatywą dla małych gospodarstw które przy małej intensywności produkcji skazane były na klęskę , a teraz odradzają się jak feniks z popiołów . Zainteresuj się działami specjalnymi produkcji rolnej , w tych czasach coraz mniej opłacalne , ale obraca się większymi sumami i łatwiej odłożyć coś na spłatę zobowiązań kredytowych . 

#57 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 22 marzec 2015 - 15:14

ja moim skromnym zdaniem powiem że nie się nie opłaca, i na pewno nie na byki.

Z jednego jak Ci zostanie 2,5 tys to świeto lasu. Zeby uzyskac 2,5 miesiecznie musisz miec 12 sztuk rocznie sprzedanych wiec trzymać conajmniej 3 razy tyle żeby mieć rotacje stada. Czyli lekko licząc 40 sztuk mieć na stanie.

Kredyt nawet na 10 lat to jakieś 80 tys rocznie na kredyt. Dopłat przy dobrej kombinancji te 25 tys byś miał. Więc zostaje 65 tys.. Więc kolejne 30 sztuk do sprzedania rocznie na sam kredyt. I robi się ponad 100 sztuk. A z 20 ha cięzko bedzie je wykarmić.

Nie mówie tu o maszynach które jakieś trzeba mieć. 

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#58 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 15:57

Zakup gospodarstwa- czy jest sens? a wiecie coś może o kredytach csk? U mnie w banku nie słyszeli o tym chce kupić po żniwach 10ha za około 500-600tys na wkład własny 20% mam kasę. W bs proponują mi komercyjny na niecałe 6%. Na tych warunkach kredyt jaki mogę ogarnąć to góra 300tys na 15lat z większym nie dam sobie rady.

#59 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 22 marzec 2015 - 15:59

na tej ziemi to pod żwirownie czy złoto rośnie?:) jaka klasa?

nic nikt nigdzie u mnie nie slyszał o nich a podobna są

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share wojcik2106

wojcik2106

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 16:24