agrofoto

Betanal® maxxPro® Niezmiennie najskuteczniejszy herbicyd w uprawie buraka cukrowego

Polecane posty

agrofoto    90
Marka Betanal znana jest plantatorom buraka cukrowego od ponad 40 lat. Na przestrzeni tego czasu wielokrotnie ulegały zmianie skład i formulacja kolejnych produktów tej marki. W 2012 roku, także w Polsce, fi rma Bayer CropScience zaoferowała plantatorom buraka cukrowego unikalny herbicyd do zwalczania chwastów – Betanal® maxxPro® 209 OD. Plantatorzy otrzymali do dyspozycji kompletny produkt do zwalczania zdecydowanej większości gatunków chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych. Powszechnie występujące chwasty, w tym uciążliwe (komosa biała, przytulia czepna czy szarłat szorstki), od tej chwili mogą być zwalczane z niespotykaną dotychczas energią i skutecznością, na poziomie powyżej 90% . Betanal maxxPro wyjątkową skuteczność zawdzięcza nie tylko składnikom aktywnym (desmedifam, fenmedifam i etofumesat), które są powszechnie znane i od wielu lat stosowane, ale również wyjątkowej formulacji olejowej OD obecności tzw. aktywatora w postaci mikrodawki lenacylu – niepowtarzalnych rozwiązań zastosowanych tylko w tym herbicydzie i chronionych patentem. Wiadomo jak ważny jest pierwszy zabieg Betanalem maxxPro w walce z chwastami w buraku cukrowym. Można powiedzieć że „ustawia” on całą dalszą strategię walki z chwastami. Sami plantatorzy zauważyli, że dawki niższe niż zalecane przynoszą doskonałe wyniki, a w przypadku spóźnionego zabiegu – wyższe dawki skutecznie zwalczają chwasty w późniejszych fazach rozwojowych.
 
Podczas lustracji plantacji i rozmów z plantatorami, można odczuć, iż coraz większy problem stanowi zwalczanie samosiewów rzepaku. Istnieje konieczność łącznego stosowania Betanalu maxxPro z preparatami zawierającymi matamitron (Goltix®1 700 SC) lub trifl usulfuron metylowy (Safari®2 50 WG), w takim stopniu, by podnieść skuteczność kontroli tych chwastów i jednocześnie zachować pełne bezpieczeństwo dla roślin buraka cukrowego.
 
BENTAL.png
 
Opinie rolników płynące z ich doświadczenia i wspólnych obserwacji dotychczasowego użytkowania Betanalu maxxPro pozwalają na przedstawienie kilku niepodważalnych zalet tego preparatu:
- możliwość stosowania niezależnie od fazy rozwojowej buraka cukrowego, ale przy braku występowania porażenia siewek zgorzelą,
- bardzo silny i szybko widoczny efekt chwastobójczy, natychmiastowe zahamowanie wzrostu większości występujących na polu chwastów,
- bardzo elastyczna dawka herbicydu, indywidualnie dostosowywana do wielkości chwastów i kondycji buraków cukrowych, a także warunków pogodowych (rekomendowana dawka 1,25-1,5 l/ha),
- łatwe sporządzanie cieczy roboczej i bardzo dobra mieszalność z innymi preparatami, brak krystalizacji składników aktywnych i zapychania dysz, bezpostojowy
zabieg,
- wysokie bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej, ale w sytuacjach stresowych dla roślin buraka cukrowego należy zachować szczególną ostrożność w podejściu do zabiegów nalistnych.
 
Betanal maxxPro sprawdza się zarówno w prostych, jak i wysoce zaawansowanych systemach oprysku. Pamiętać jednak należy o konieczności przestrzegania
podstawowych zasad techniki oprysku. Trzeba posiadać sprawny i atestowany opryskiwacz, zwrócić uwagę na warunki pogodowe i ocenić kondycję plantacji każdego z planowanych do zabiegu pól. Konieczne jest także przestrzeganie zapisów i zasad zawartych w etykiecie rejestracyjnej herbicydu
– znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje dla prawidłowego zastosowania środka.
 
Przed nami nowy rok i pytanie: Jaki preparat wybiorę do zwalczania chwastów w buraku cukrowym? Odpowiedź jest jedna: Taki jak przez ostatnie trzy lata, czyli Betanal maxxPro – przecież to niezmiennie najsilniejszy herbicyd do zwalczania chwastów w buraku cukrowym.
 
 
 
Damian Bydłowski, Bayer CropScience

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez agrini
      Witam!!! Jestem w trakcie nabywania 13ha 8letniego a na niektórych kawałkach nawet starszego ugoru. Klasy IIIa,b i IVa,b. Pytanie; jak z tym walczyc zaczynajac mniej wiecej od polowy kwietnia, a przygotowujac pod kukurydze. Co o tym myślicie?
    • Przez newagro
      Ostatnio głośno zrobiło się na temat Integrowanej ochrony roślin (IOR). Mam tu na myśli to, że jedynie mówi się o tym że rolnik będzie miał więcej obowiązków w postaci prowadzenia papierkowej pracy, prowadzenia obserwacji polowych oraz dostosowywanie zabiegów ochrony roślin do sytuacji jak występuje w jego uprawach. Głosy ostatnich tygodni osób, które w większym lub mniejszym stopniu odpowiadają w Polsce za wprowadzenie IOR również mają obowiązek dać rolnikom sprawne narzędzia w postaci metodyk uprawy i ochrony do każdej uprawianej rośliny, co jak wiadomo idzie bardzo ospale. Miejmy nadzieje, że stanie się to dość szybko i będzie jasne jakie konkretnie wymogi nakłada IOR na konkretną roślinę.
      Należało by zaznaczyć, że owe wymogi zawarte w rozporządzeniu PE 1107/2009 jak i ustawy o środkach ochrony roślin nie są niczym nowym, gdyż podobne zasady ujęte są w dobrej praktyce rolniczej, która znana jest rolnikom.
       
      Wracając jednak do sedna sprawy chciałbym dołączyć jeszcze jedno narzędzie, które jak myślę bardzo ułatwi poruszanie się po dość obszernym, skomplikowanym i dynamicznie się zmieniającym rynku środków ochrony roślin. Obecnie zarejestrowanych jest ok 1150 środków (w VIII 2012 było ich ok 900), oczywiście spora część została wycofana i zastąpiona nowymi.
       
      Narzędziem tym będzie w początkowym etapie wyszukiwarka aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin.
       
       
       
      W związku z tym, że prace są już na etapie przygotowania funkcjonalności wyszukiwarki na stronie www zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań oraz dotychczasowych doświadczeń z tego typu projektami.
       
      Ankietę można wypełnić pod adresem: https://docs.google....8FpUEA/viewform
       
      O to kilka ogólnych założeń jakie przyświecają temu projektowi:
      - szeroko rozwinięta możliwość dokonywania zapytań, aby uzyskać jedynie trafne odpowiedzi w postaci konkretnych środków
      - przejrzystość, i intuicyjność w działaniu
      - częsta aktualizacja danych
      - dostęp do aktualnych etykiet stosowania
      - brak uzyskania wyników bez odpowiedzi (jeśli dany parametr nie będzie zbieżny w wcześniej wybranym (mi) będzie nie dostępny).
    • Przez rafar91
      Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.
       
      Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
      Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
      Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
      Czy to moze przypalenie od pumy?
       
      Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.
    • Przez yacenty
      Koledzy i koleżanki od 3 lat obserwuję nasiloną presję chabra bławatka na 2 polach głównie z zbożu czy to pszenicy czy jęczmieniu.
      Jak sobie z nim radzicie? Jak zwalczacie chabra w zbożach ozimych?
      W chwili obecnej stosuję odchwaszczanie jesienne, ale ta upierdliwa menda pojawia się głównie wiosną. Trzeba poprawiać wiosną czy może wystarczy coś dołożyć jesienią aby się go pozbyć.
      Z góry dzięki za pomoc.
       

    • Przez AF_Mirek
      Prezentację na temat profesjonalnej i bezpiecznej ochrony kukurydzy przed chwastami poprowadził Marcin Chojecki z BASF Polska.
       
      Bardzo często spotykamy się z fitotoksycznością, której niestety skutkiem są przebarwienia, zahamowanie wzrostu i stres wywołany stosowaniem produktów w niewłaściwym momencie i niewłaściwych warunkach. Z tego typu problemami możemy spotkać się przy stosowaniu produktów nalistnych. Dużo bardziej bezpieczniejsze jest stosowanie produktów doglebowych, gdzie ich stosowanie odbiera się dużo mniejszą wrażliwością rośliny. Bardzo dobrze by było aby produkty, które stosujemy nie wykazały objawów zahamowania wzrostu roślin. Większość produktów jednak  takie cechy posiada. Na rynku nie ma produktu nalistnego, który by takiej wrażliwości nie wykazywał. Doskonały przykład produktu, który jest na rynku: Focus Ultra – dla odmian Duo. Jest od bezpieczny dla wszystkich odmian, nie występuje tu fitotoksyczność.
      Mechanizmy działania substancji aktywnych herbicydów na chwasty:
      Organizacja zajmująca się badaniem odporności roślin uprawnych podzieliła mechanizmy działania substancji na kilka grup:
      - inhibitory enzymu
      - inhibitory fotosyntezy
      - inhibitory syntezy barwników
      Wszystkie te substancje aktywne podzielone są na określone grupy.
      2 TABELE (4:47 i 4:55)
       
       
      PYTANIA:
      Co to jest odmiana duo? - Jest to grupa odmian, które wykazują tolerancję na substancje aktywne, które powstały w wyniku selekcji negatywnej odmian. Nie są to odmiany GMO. Jest kilka firm nasiennych na rynku, które sprzedają tego typu odmiany. Tych odmian jest kilkanaście na rynku. Odmiany tego typu są bardzo popularne na Węgrzech.
       
      Warunki skutecznego działania herbicydów:
      W momencie podejmowania decyzji, kiedy odchwaszczać  kukurydzę, zadajemy sobie pytanie czy zastosować produkt doglebowy, czy nalistny. W przypadku produktów doglebowych bardzo ważne jest by było optymalne uwilgotnienie w trakcie i po zabiegu (najlepiej bezpośrednio po siewie na wilgotną glebę). Jeżeli warunki pogodowe tak stymulują pogodą wtedy decydujemy się na zabieg powschodowy. Ważne tu jest aby wszystkie chwasty były na powierzchni gleby i by były odpowiednie warunki pogodowe do zastosowania produktów. Dla przykładu powiem, że w 2012 r. krytyczne miesiące dla ochrony kukurydzy i stosowania produktów doglebowych były w kwietniu i maju, ale już w czerwcu były odpowiednie warunki do stosowania produktów nalistnych. W kwietniu średnia dobowa temperatura była około 8 stopni, a w maju około 13 stopni. Również ze względu na przebieg temperatur zabiegi staramy się opóźniać.
      Warunki dobrej skuteczności produktów doglebowych:
      - stosowanie bezpośrednio po siewie (zanim gleba wyschnie)
      - dobrze uprawiona gleba (bez grud)
      - optymalna wilgotność gleby w trakcie i po zabiegu
       
      Warunki dobrej skuteczności produktów nalistnych:
      - chwasty w odpowiedniej fazie rozwojowej, czyli między 2. a 4. liściem właściwym
      - odpowiednia faza rozwojowa kukurydzy (by nie była zbyt przerośnięta)
      - dogodne warunki pogodowe
       
      Istotne elementy przy doborze rozwiązania herbicydowego:
      - właściwy dobór stosowanych preparatów do systemu uprawy i warunków glebowo-pogodowych
      - szybkość działania produktów
      - wchłanianie i odporność na zmywanie
      - właściwy dobór herbicydów, tak aby nie miały negatywnego wpływu na plonowanie
       
      PYTANIA
      Czy wymienione herbicydy można stosować w kukurydzy kieszonkowej? - Te wymienione produkty jak najbardziej jeśli jest to odmiana kieszonkowa, to można stosować.
      2) Dlaczego po produkcie Maister powstaje porażenie liści mimo prawidłowych warunków stosowania?
      - Jest to produkt konkurencyjny i nie powinienem się wyrażać na temat tego produktu. Być może jakieś elementy tutaj nie zadziałały, być może nie były zastosowane właściwe warunki pogodowe czy glebowe.
      3) Co z ochroną doglebową na najsłabszych glebach?
      - Tutaj sugerowałbym zwrócenie się ku rozwiązaniom glebowo-nalistnym i połączenie dwóch produktów z naszej oferty i ich stosowanie.
       
      Produkty zalecane do stosowania:
      1) MOCARZ:
      - produkt doglebowy
      - doskonały partner dla herbicydów zwalczających chwasty jednoliścienne
      - dobry na poprawki w przypadku niewystarczającej skuteczności produktów doglebowych
      - zarejestrowany również w zbożach
      - jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie na rynku (IHAR 5 lat doświadczeń, brak fitotoksyczności)
      - zalecenia do stosowania: od 2 do 6 liścia kukurydzy
      2) WING P
      - polecany do stosowania bezpośrednio po siewie, przed wschodami kukurydzy
      - zawiera substancje dimetanamid-p i pendimetalinę, które są wchłaniane przez korzenie i przez liście
      - w przypadku stanowisk kukurydzy, gdzie pojawia się rzepak należy wykonać dodatkowy zabieg powschodowy w celu zwalczania samosiewów rzepaku
      - bardzo bezpieczny produkt dla kukurydzy
      - idealny na zastępstwo produktów zawierających acetochlory, które są wycofywane z rynku
      3) STELLAR
      - zawiera dikamby i topramezon, co pozawala na zwalczenie chwastów dwuliściennych powschodowo
      - produkt naliścienny
      4) DASH HC
      - adiuwant
      - dawka 1 litr/hektar
      - dzięki niemu możemy zachować dużo większą niezależność od warunków pogodowych
      - obniża pH i napięcie powierzchniowe cieczy roboczej
      - podnosi jakość wody powodującej częste wytrącanie substancji aktywnych
      - rekomendujemy stosowanie produktów Stellar wraz z DASH HC między 3. a 5. liściem kukurydzy
      - zastosowanie tych dwóch produktów daje szybkie rezultaty, nawet w ciągu 3 dni
       
      Zalecenie łącznego stosowania produktów: WING P + STELLAR + DASH HC:
      2 l/ha WING P + 1 l/ha STELLAR + 1 l/ha DASH HC
      Najlepszy moment: faza między 2. a 4. liściem kukurydzy - wykorzystanie działania czterech substancji aktywnych
      - takie rozwiązanie daje nam bardzo dobre zwalczanie chwastów, zarówno nalistnie jak i doglebowo
      - większa niezależność od warunków pogodowych
      - bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej
      - nie spotkałem się w przypadku tych produktów z fitotoksycznością roślin
      PYTANIA
      Czy WING P można stosować w uprawie kukurydzy cukrowej? - W Polsce ten produkt nie ma rejestracji jeśli chodzi o kukurydzę cukrową, ale w innych krajach UE jest taka rejestracja.
      2) Co jeśli pierwszy oprysk powschodowy nie zadziałał, czy drugi oprysk nie zaszkodzi kukurydzy?
      - Proponowałbym zmianę substancji aktywnej o odmiennym mechanizmie działania
      3) Jak wzmocnić kukurydzę po dwóch zabiegach herbicydowych?
      - Jeśli zabiegi były właściwie wykonane, to nie powinno być żadnych uszkodzeń. Jeśli się pojawiły to należałoby zastosować nawożenie dolistne, dostarczające mikro- i makroelementy dolistnie.
      4) Czy kukurydza nie ucierpi jeżeli zastosuje się jeden środek doglebowo, a drugi dolistnie i jak ją wzmocnić?
      - Rekomenduję stosować dwa produkty razem, doglebowo a później dolistnie. To nie powinno powodować uszkodzeń kukurydzy.
      5) Pytanie o cenę WING i MOCARZA.
      - proszę się zwrócić do przedstawiciela firmy?
      6) Co dodać do STELLARA na jednoliściennym
      - STELLAR zwalcza chwasty jednoliścienne, ale nie zwalcza chwastu takiego, jak perz. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie substancji takiej, jak nikosulfuron. Wówczas połączenie go Stellara i produktu zawierającego nikosulfuron wystarcza na zwalczenie perzu.
      7) Do jakiej fazy maksymalnej kukurydzy można stosować STELLAR?
      - Produkt w swoim składzie ma dikamby (regulator wzrostu). Raczej nie zalecałbym przekraczać 6. Liścia. Faza do 6. Liścia kukurydzy jest fazą bezpieczną.
      8) Czy stosując tylko 2 litry WING P bez STELLAR między 3. a 5. liściem kukurydzy można spodziewać się dobrego skutku?
      - Oczywiście, że nie, bo między 3.a 5. liściem kukurydzy mamy chwasty dość zaawansowane. WING P działa głównie na siewki i wschodzące chwasty. Dlatego rekomendujemy stosowanie łączne STELLARA (działa na chwasty, które się pojawiły) i WINGA (zabezpiecza glebę).
      9) Co ile czasu można zastosować MOCARZ i STELLAR?
      - Co roku można stosować te produkty. Nie proponowałbym łączenia tych produktów ze sobą, ponieważ w składzie zawierają dikamby.
      10) Zwalczanie samosiewów rzepaku w kukurydzy?
      - proponujemy produkty: MOCARZ lub STELLAR (kompleksowe działanie)
      11) Kiedy lepiej zwalczać komosę – zabieg rano czy wieczorem?
      - Bardzo dobry jest właściwy dobór produktu.
       
      PODSUMOWANIE
      - dobierajmy produkty do stanowisk, które posiadamy: jeśli stanowiska są bardzo zachwaszczone, to najlepiej założyć system 2-zabiegowy
      - właściwy dobór produktów pod względem zachwaszczenia
      - zwracać uwagę na spektrum zwalczanych chwastów
      - dobierać produkty bezpieczne dla właściwej fazy rozwojowej kukurydzy
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj