Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach?

99 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 luty 2008 - 22:51

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? Dzięki chłopaki za rady, chyab jednak nie ma co kupowac belarki, a łaki w mokry rok mam takie że szkoda by mi było z moją prasa się meczyc, tak sobie policzyłem ze około 3 - 3,5 tyś wydaje na belowanie, ale gdybym miał swoją prase to prawie tyś zł poszło by w samo paliwo, a pionierzy belarkowi w naszym rejonie narzekają już że prasa po tych 10ciu sezonach to wrak, więc po co się męczyc na swoim sprzęcie, a zapowiada się ze jeszcze pras przybędzie, niektórzy zwęszyli niezły buisnes i już z zachodu ściągają stare prasy z myślą o zarobkach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? Dzisiaj, 05:44
  •  

#22 Share johny

johny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo itp.

Napisany 17 luty 2008 - 22:54

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? u nas to moze będzie troche więcej bel niż u ciebie ;) a z ilu ha zbierasz wszystko łącznie ??

#23 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 17 luty 2008 - 22:57

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? to teraz ja coś dorzucę :)

@Ferdek07 w pierwszym poście tak napisałeś pytanie, że odrazu widać jaka będzie odpowiedź ;)

co to jest dobre siano???ile bel na 1ha???

jeżeli komus zależy na jakości w produkcji sianokiszonki, to powinien dorobić się swojego zestawu, bo wydaje mi się, że wynajęta usługa nigdy nie będzie lepsza niż praca właściciela.

co to słomy to u mnie potrzeba rocznie ok 700 bel.myslę, że troche lepszy zestaw (siatka, min 80km) wykona tą pracę w 20h.kiedyś się może dorobię własnej prasy, ale jak narazie nie warto wydawać pieniądze na sprzęt który ma robić rocznie 2 dni-są ważniejsze inwestycje :)

pewnien niemiecki rolnik 10 lat temu miał 80 ha i w 100% korzystał z własnych maszyn.w obecnym czasie ha ma ponad 200, a własne maszyny wykorzystuje w 60%-40% to usługi...zmusiło go do tego obnizenie kosztów produkcji...

@wojtas to pi ile u Ciebie jest kombajn zbożowy???ile zrobisz bel na 1h???jeśli przyjąć że prasa zrobi 30szt to 10 zł x 30szt to jest 300 zł/1h, u mnie kombajn (Z-056) w tym roku był po 230zł/1h, jednak samego paliwa więcj wciągnie, a gdzie reszta kosztów.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#24 Share Karol I

Karol I

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 17 luty 2008 - 23:19

A moim zdaniem nie warto ;) jeśli nie ma problemu z najęciem kogoś na określony dzień czy godzinę...

Na zachodzie(szczególnie u Niemców) rolnicy swój sprzęt mają w krzakach(którzy kupują Polacy) a sami najmują firmy usługowe bo im się nie opłaca samemu robić. W zaprzyjaźnionym gosp. w zachodnich Niemczech farmer ma 6 rzędowego Mengele Mammuta, maszyna stoi 3 lata a na usługę przyjeżdża Jaguar. Fakt tam jest trochę inna sytuacja bo nie ma też za bardzo kto robić ale uwierzcie, gdyby u mnie w okolicy ktoś miał dobrą zachodnią prasę i chciał zarobić to nie wiem czy bym się nie zdecydował choć ja mam do sprasowania sporo słomy, siana sianokiszonki. Prasa jak prasa ale np do zakupu sieczkarni do kuku jestem zmuszony bo brak jest w okolicy sprzętu( a ci więksi co mają dobre sieczkarnie to znów pracowników nie maja tylu robią tylko u siebie, a potem to mają już inne prace sianie pszenicy buraki itp)

Dzisiaj to się czas liczy i trzeba się zastanowić nad sensem wydawania pieniędzy na kolejne maszyny, ładnie wygląda to 800x5 ale do tego dochodzi sporo kosztów związanych z naprawami itp i wtedy to nie wygląda już tak pięknie...

A i mam wrażenie że niektórzy to kupują tylko po to żeby mieć..

Kubi zgadzam się z tobą we Francji też tak jest, maszyny w krzakach a farmerzy najmują firmy.

Przy tylu balotach rocznie i przy takiej ilości usługowców prasą to też bym raczej nie kupił nowej prasy.

#25 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 18 luty 2008 - 07:09

Najśmieszniejsze ejst w tym wszystkim to, że jak 7 - 8 lat temu zaczynałem najmowac belarki ludzie się śmieli że to głupota ze siano kurzy że pleśnieje a czym to zakładac mało na przyczepe wchodzi itd itd,a jest tak że z roku na rok przybywa pras ale chętnych jest jeszcze więceji nawet jak ktoś ma 2 ha wszystkich łąk to też chce prase i konikiem czy t25 po 2 czy 3 belki zwozi, a mam tą cene po 5 zł bo umawiam się wcześniej na daną godzine a wyrąbane jest z 10 - 12 ha i jak jest "dobre siano to nawet poniżej 5 zł wyszło.

Jest tak że jak ktoś ma dużo bydła to nawet jeśli ma prase to i tak nei bardzo ma czas po zarobkach ganiac, a nowe prasy mają i świadczą usługi właśnie ci którzy tylko z ziemi żyja

no ferdek jak wyrąbiesz 10 -12 ha i liczysz na najmowane maszyny to życzę powodzenia w suszeniu. napewno masz łąki kiepskiej jakości bo u nas jak by ktoś skosił 12 ha to trzeba kilka dni belować. no a jeszcze dochodzi sprawa suszenia.jak jest taki rok jak był to napewno jakość tego siana też jest słaba ja koszę góra 2-3 ha a i tak w jeden dzień nie da się tego zrobić, skoro jest około 25- 30 bel z hektara. co do zarobku to czasami prasuje sąsiadom ale jak jest słaba sloma to można kilka godzin spędzić na polu i za paliwo ledwo sie zwróci. tak że jak ja mialbym tyle bel co ty nie zastanawiał bym sie nawet 5 minut. inna sprawa że trzeba mieć jeszcze inne maszyny toważyszące żeby robota dobrze szła

#26 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 18 luty 2008 - 08:04

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? No właśnie inne maszyny, samo zgrabienie tego zajmuje prawie cały dzień, może nie zawsze te 12 ha na raz wyrąbie, i różnej jakości są te łąki to fakt, bo ubiegły rok to była tragedia z wysuszeniem, ale te 4 - 6 godz prasa na jeden rzut pracuje.
Fajnie jest najmowac tylko w ostatnim roku troche mniej już wszyscy dobijali, taka zmowa, czy dlatego że siano nie za bardzo doschnięte bywało, ale belki za ciasne to nie były, i nie ważne czy ktoś robi na godz czy na sztuki,

#27 Share niewydostanieszsie

niewydostanieszsie

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 18 luty 2008 - 10:07

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? ja uważam że za 4 czy 5 tys rocznie to nie ma sensu we własną zwijarke sie bawić
ja kupiłem 2 lata temu bo była mi potrzebna z tego względu że we wsi nie ma jeszcze nikt
jeżdze do sąsiada który ma rocznie po 1000 beli słomy do zwijania i nie myśli o prasie nawet....w żniwa kosi albo robi podorywki
też bym tak chciał ale ja mam troche więcej do zwijania i innej prasy sie ma
wyliczenia np 1000x5 nic nie mówią bo czasu który marnujesz na wożenie d...y ciągnikiem nie da sie przeliczyć
a części, paliwo i ciągnik który solidnie dostaje w kość w prasie też sie liczy a nie tylko to że skasujesz za zwijanie tyle i tyle

#28 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 18 luty 2008 - 22:28

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? kupiliśmy prasę praktycznie na własne potrzeby bo brakuje rąk do pracy a tu się okazało że więcej na zarobku zrobiłem jak u siebie... ;) a zrobiła w tamtym sezonie ponad 600 wszystkiego. Mi sie wydaje że opłaca się kupić.
all rights reserved

#29 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 18 luty 2008 - 22:47

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? Masz racje rajdzik, ale jak chce kupic ciągnik to po to żeby mieć spokój kilaknaście lat a nei wyrżnąc w kilka lat po ludziach, a ojciec dalej będzie zwoził bele i robił podorywki starym mf-em a ja będe zarzynał sprzęt po ludziach, pozatym złośliwośc ludzka i zazdrośc nie zna granic i te zarobki też nerwów kosztują, pozatym kto wie czy za kilka lat jak resztki mikrochodowców wyginą czy dalej będzie tak wielu chętnych na usługi?

#30 Share johny

johny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo itp.

Napisany 18 luty 2008 - 23:03

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? zrobię trochę OT @Ferdek i jak zamnieżasz ten ciągnik wkońcu kupić >>

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 08:05

zrobię trochę OT @Ferdek i jak zamnieżasz ten ciągnik wkońcu kupić >>

to tylko zależy jaki kredyt bym dostał, a preferencyjne będą albo nie będa nikt nic nie wie

#32 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 19 luty 2008 - 12:48

Fajnie jest najmowac tylko w ostatnim roku troche mniej już wszyscy dobijali, taka zmowa, czy dlatego że siano nie za bardzo doschnięte bywało, ale belki za ciasne to nie były, i nie ważne czy ktoś robi na godz czy na sztuki,

Dziwisz sie? Jeździłem troche po zarobkach i powiem szczerze, nigdy nie dobijałem bel tak jak u siebie. Po co mam męczyć swój sprzęt? Trzaśnie wałek czy łańcuch i cały zarobek w plecy. Nikt nie marudził z tego powodu bo wtedy w okolicy były same Sipmy więc ogólne pojęcie dobrego zbicia beli było mocno wypaczone.

Przy takiej ilości bel rocznie nie pchaj sie w drogi/nowy sprzęt. Kup kilkuletnią niewypracowaną zachodnią prase dobraną pod swój ciągnik, bo sipma classic i 100KM o których wspominałeś to tragiczna pomyłka. Nie dziwie sie że po sezonie na zarobkach prasa klękła przy tym ciągniku...

#33 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 13:19

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? klękła ale po miesiącu napinacz jakiś rwało po 3 mc wymiana łańcuchów i jeszcze coś tam, ogólnei to u nas kto kupi ciągnik 100km to jakoś musi spałacac i bierze najtańszą prase czyli klasika i po zarobkach a potem narzekają ze sprzęgiełka się rwą i zaraz wszystko się sypie, no ale 2 letnią prase można ożenic i nową itd itd.

#34 Share KAROL0905

KAROL0905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo oraz nowe technologie uprawy i hodowli

Napisany 19 luty 2008 - 14:22

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? Według mnie zakup na ok 700 balek siani itp to jest opłacalne

Ludzie ja za słoe presowanie biore po 6 zł od snopka a od siana 10 zł z tym że u mnie w okolicy są presy ale jak ci zrobią to różnica jest taka że na tej samej słomie u mnie jest 20 bali a po innej presie 25 i w tym roku nie chodząc nigdzie na zarobku zrobiłem 800 bali + 400 swoich a więc presa mi sie spłaca

Wracając do tematu prasa to tak samo jak kombajn puki go nie masz i najmojesz to jest dobrze ale jak kupisz swojego to pukniesz sie i pomyślisz czemu tego nie zrobiłeś 5 lat temu bo na niewielkim zarobku zarobiłeś na paliwo naprawy kombajniste a na swoje wjezdzasz kiedy chcesz

#35 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 19 luty 2008 - 15:28

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? Z jednej strony to kupić warto a z drugiej nie. Bo jeżeli usługodawca będzie już miał klienta to będziesz musiał czekać. Ale to nie będzie twoja prasa i nie będziesz sie martwił o naprawy itp. A z drugiej co swoja to swoja kiedy chcesz to prasujesz ale jak coś nawali to ty płacisz. I zawsze są dwie strony medalu. Zależy tez jaką prasę kupisz. Tańsza sie szybciej zwróci ale może być bardziej awaryjna od droższych pras. Choć może być różnie z tymi maszynami ;)
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#36 Share arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 19 luty 2008 - 16:45

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? u mnie 180 belek idzie około 800 sztuk rocznie 180 wysokich czyli bydlackich siana słomy wszytkiego razem. kupilismy prase bo dwa sezony i mi sie zwraca no i jak tam kto przyjdzie to sie i ukreci komuś a 120 na 120 mam zamiar u siebie robić to myśle ze do 1000 moge dobić tych belek

#37 Share zielony

zielony

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 luty 2008 - 10:31

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? u was sa takie niskie ceny :rolleyes: ?? u mnie za slome biora po 10 a za siano po 20 i sznurek moj i folia moja. robie 500 bel rocznie wiec nie mam problemy z odpowiedzia ze kupno prasy sie oplaca!!!

#38 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 24 luty 2008 - 12:43

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? @zielony z jakiego regionu jesteś???na dobrą sprawę to cena powinna zależeć od ilości bel na 1ha.bo na 1ha można jeździć i szukać przez godzinę słomy, żeby ukręcić 10 bel, a można też zrobić 50 bel na 1ha i niezrobić tego w godzinę...

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#39 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 24 luty 2008 - 13:01

Opłacalnośc zakupu nowej prasy zwijającej - przy ilu belach? niektórzy się poobrażali n takiego jednego usługodawce bo leciał po 5 zł od belki ale wałki musiały byc brube i słome kazał sobie grabic w grube wałki albo na godzine będzie leciał, więc ja grabiłem ale inni wysmieli, inni lecą po cienkich wałkasz szybko nawet po 15km/ha ale tu też nalatuje, z tym że jak cienki wałek to może i lepiej zbija.

ps. jak bym już o czymś myslał to chce jak njtańszą chyba metal fach sokówlka będzie najlepsza? bo sipma clasik jest u nas populrna ale na mój gust sokółka chyba dłużej pochodzi?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share zielony

zielony

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 luty 2008 - 13:12

@zielony z jakiego regionu jesteś???na dobrą sprawę to cena powinna zależeć od ilości bel na 1ha.bo na 1ha można jeździć i szukać przez godzinę słomy, żeby ukręcić 10 bel, a można też zrobić 50 bel na 1ha i niezrobić tego w godzinę...

ja jestem z podlaskiego i tu nikt nie liczy ile bel z ha tylko biora za sztuke wiec nie narzekajcie bo niektorzy maja wyzsze ceny :rolleyes: