Skocz do zawartości

Reklama

Pszenica Ozima i jara

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
9937 odpowiedzi na ten temat

#3741 POL1

POL1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów
  • 44979542

Napisany 10 listopad 2012 - 13:34

Raczej nie na wiosne dasz saletre i ładnie pójdzie.Mi zające troszku podgryzają , ale za piernika nie mogę żadnego złapać :D

#3742 Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 10 listopad 2012 - 13:57

hehe , no ja saren w dzien tez nie widze zabardzo , w nocy cholera zeruja ;/

#3743 ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 10 listopad 2012 - 17:39

Mogę jeszcze polecieć w pszenicy Legato + glean ??

#3744 major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 10 listopad 2012 - 20:18

Ludzie w sklepach już swięta się zaczynają a wy dopiero się obudziliście z odchwaszczaniem. Ja nawet jakbym musiał nie podejmował bym już ryzyka. Nie oglądasz pogody. Kiedy ten oprysk będzie ci działał w marcu czy kwietniu?!? Ciągle rosa i popaduje a ty z legato wyskakujesz.

#3745 rami

rami

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • 1380049
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 11 listopad 2012 - 07:50

witam u mnie mozna pryskać temp. dobowa utrzymuje się na 5.c  i nie pada świeci słońce

#3746 niebieski

niebieski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 11 listopad 2012 - 11:22

glean + maraton można do -2.

#3747 ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 11 listopad 2012 - 13:21

widac kolega więcej w sklepie niz w polu siedzi... pytam się normalnie grzecznie ale zawsze jakiś SPEC zabierze głos i człowieka chce z błotem zmieszać . pszenica była siana późno i słabo wschodziła dlatego nie pryskana jeszcze i pogoda od pewnego czasu uniemożliwiała wykonanie zabiegu.

#3748 akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 359 postów

Napisany 11 listopad 2012 - 18:56

Odpuściłbym sobie juz teraz ten zabieg herbicydowy.Pszenica posiana w póżniejszym terminie wiec i nasilenie chwastów mniejsze,spokojnie zrobisz sobie to na wiosne.Choć jestem zwolennikiem tego zabiegu na jesień,lecz pszenica to nie żyto.Duza mozliwosc wystapienia przymrozków w nocy to duże ryzyko dla herbicydów własciwie pszenicy.W przypadku Gleanu + przymrozek to tak jak zastosowanie chlorku na wiosne w celu dokrzewienia lub tez chlorek + modus i do tego przymrozek.Efekt wiemy jaki będzie.W chwili obecnej stosowanie herbicydow będzie mało efektywne oraz nie wzkazane dla rośliny uprawianej poniewaz ograniczy pobieranie skladników potrzebnych w celu lepszego przezimowania.Ja szczerze Glean wyrzucilem ze swojego repertuaru pare lat temu,za duzo bałaganu pozostawia w glebie dla roślin następczych.Pozdrawiam

#3749 sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 14 listopad 2012 - 20:01

popryskałem wczoraj pszenicę IPU. W nocy był przymrozek. Miał ktoś taką sytuację?Środek zadziała czy trzeba będzie robić poprawkę? Jakie mogą być skutki uboczne dla pszenicy?

#3750 Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 14 listopad 2012 - 21:23

wczoraj opryskałem ostatnie 20 ha lentipurem+pike

#3751 SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 435 postów

Napisany 17 listopad 2012 - 19:54

Słuchajcie, może mi powiecie jak się nazywają robaki żerujące w pszenicy. Najprawdo podobniej wielkości ok1 mm, żerują w źdźble rośliny w węźle krzewienia w ziemi. Odgryzają roślinę i roślina zaczyna żółknąć i usychać. Normalnie taką roślinkę można wyciągnąć.
Ktoś się spotkał z takim robactwem ??
KUPIĘ KOŁA, LUB FELGI 11,2/70/32

#3752 seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 17 listopad 2012 - 21:46

mam to samo na jednym kawałku w mojej pszenicy ale robactwa żadnego nie widziałem ;/

#3753 Asia87

Asia87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 17 listopad 2012 - 22:21

Zobacz postSOKAN, o 17 listopad 2012 - 19:54, powiedział:

Słuchajcie, może mi powiecie jak się nazywają robaki żerujące w pszenicy. Najprawdo podobniej wielkości ok1 mm, żerują w źdźble rośliny w węźle krzewienia w ziemi. Odgryzają roślinę i roślina zaczyna żółknąć i usychać. Normalnie taką roślinkę można wyciągnąć.
Ktoś się spotkał z takim robactwem ??
Ploniarka zbożówka, teraz już nic nie poradzisz. Jak zauważysz wcześnie na polu to albo należy wykonać zabieg insektycydem lub podrzucić roślinkę małą dawką nawozu azotowego by larwę wyniosło na zewnątrz roślinki. A tam zginie śmiercią tragiczną:)
Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

#3754 STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 09:13

witam
co morze być przyczyną żółknięcia pszenicy , na tym polu jest 4 ha 2 po grochu 2 po prosie i po prosie bardzo pożółkła  przez ostatnie 2  tygodnie dosłownie widać to z daleka

#3755 major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 11:38

Niskie pH, brak Manganu.Może to być wszystko, herbicyd raczej nie bo miałbyś oba kawałki żółte, chyba że glen w prosie na wiosne stosowałeś to zagadka była by rozwiązana). Proso jest dosyć fitosanitarne to raczej nie są żadne patogeny grzybowe. A jaką dawke N przedsiewnie stosowałeś?Po zbożowych na lżejszych glebach mogą jesienią występować niedobory?!? Ale moim zdaniem to pH albo brak mikroelementów.

Edytowany przez major_89, 23 listopad 2012 - 11:43.

#3756 STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 12:43

na tym kawałku co żółknie PH jest 6 , proso pryskałem atrazyną

#3757 jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 23 listopad 2012 - 17:38

no to masz odpowiedź.
a swoją droga ładne miałeś zapasy atrazyny

#3758 SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 435 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 18:10

U mnie też są starsze liście miejscami żółte a z atrazyną nie mam nic wspólnego. Pszenica w mono kulturze szybciej łapie.
KUPIĘ KOŁA, LUB FELGI 11,2/70/32

#3759 STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 19:35

Zobacz postjack83, o 23 listopad 2012 - 17:38, powiedział:

no to masz odpowiedź.
a swoją droga ładne miałeś zapasy atrazyny
atrazyna jest dostępna nie ma problemu
dzis byłem na tym polu dokładnie się przyjrzałem pszenicy , grzyba nie widać maczniaka nie ma tylko najstarsze liście zrobiły się żółte ale nie wszędzie naj więcej jest na placach ziemi lekkiej żółcioszce  tam gdzie ziemia jest bardziej zwięzła to nie ma tego lub znikomo , ale to chyba nie od atrazyny bo na grochu też tak jest tylko na skraju pola a tam jest właśnie  popielatka , ale najwięcej jest właśnie na prosie tego , podejrzewam żółtą karłowatość , tam gdzie się siewniki nałożyły i jest gęsty zasiew jest tego więcej

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#3760 akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 359 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 10:52

Może to być karlowatość,ale jak sam piszesz w miejscach gdzie gleba jest słabsza,piaszczysta nasilenie jest większe.Wynika to z uformowania gleby wlasciwie jej przepustowości i braku mozliwości pobrania składników,glównie azotu jako nośnika pozostałych makro.można byloby jej podać troszkę N+ micro np mangan i cynk w tym wypadku,ale mija sie to z celem ze względu na temperature.
Następną mozliwą przyczyną takich objawów jest zwyczajowy zabieg pługiem.Mając mozaikę na polach orzesz na tej samej głębokości,czy to gleba zwięzła czy piaszczysta,a warswa organiczna na tej drugiej jest dużo duzo mniejsza niż na glebie zwięzłej.

Zobacz także