Polecane posty

Lisek94    0

Witam! W tym roku chcę zasiać pszenicę. Kiedy to zrobić, czy już mogę siać jarą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

sianie jarej pszenicy na słabych glebach mija się z celem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Witam, mam następujące pytanie:

 

Jesienią pryskałem pszenice na chwasty lentipurem 1,5 l + glean 15 g według zaleceń sprzedawcy. Oprysk wykonywałem nalistnie gdzieś 3-4 liściu pszenicy. A teraz sytuacja na polach wygląda nie zaciekawie szczególnie sporo jest przytulii. Czym to poprawić z wiosny? Zawsze stosowałem oprysk na wiosnę Atlantis + sekator, no ale cenowo trochę to wychodziło drogo, fakt miotły - zero, a z innymi chwastami to zależy jak szybko się dało wiechać na pole ale ogólnie dość dobrze. Jakieś rady czy na miotłę też trzeba by pryskać bo jakoś narazie to się jej nie mogę dopatrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Jeżeli masz tylko przytulię to Aurora jest najtańsza i skuteczna. Zwali też przetaczniki. Nie dali jej przypadkiem do Lentipuru?

To ten sam producent i często sprzedają w pakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

jak miotły niema to już jest dobrze.Jak chcesz zwalczyc przytukie na 100% anie na 90 czy 80 to zastosuj 20g Grodylu i jak są chaberki lub rómian to dodaj 25gGranstaru.Taka mieszanina gwarantuje skutecznosc nawet w pózniejszych fazach przytulanki nawet jak będzie miała koło 1 metra ale zalecam faze 1 kolanka zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

przytulie to może MUSTANG

 

wybierz średnią cenę i zobaczysz czym warto prysnąć aby były efekty


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

na poprawki mozesz dać 0,5 mustanga + do 10 gr granstaru ( bez trendu)

sekator zalezy w jakiej formulacji ale teraz pewnie tylko OD dostaniesz dawka ok 80% + też granstar też ok 10 gr

granstar strong pełna dawka

dodatek granstaru dobija troszke fiołka, chabra jeśli tego na polu nie ma mozesz lecieć bez niego

jak masz samą miotłe i ziemia bez durzej prochnicy coś na izoproturonie styknie

 

wszystko zalezy od tego co masz na polu i wjakich temp i fazie pszenicy chesz robić, pozdro


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Granstar fiołka nie zwali, chabra owszem.

IPU bał bym się zaryzykować. Późno już.

Apyros będzie duuuużo bezpieczniejszy. No i dłużej można stosować.

Granstar Strong to tribenuron + fluoroksyp., jak walczy tylko z przytulią to tribenuron jest zbędny, sam Tomigan czy Starane załatwi sprawę. Tomigan jest tańszy.

 

A co do faz to musi też patrzeć na fazy rozwojowe chwastów, zwłaszcza miotły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Chwasty niesą jeszcze duże choć przytulia z jesieni trochę tak ale widać że ją glean trochę osłabił bo jakaś taka licha i fioletowa jest ale pewno nic jej nie bedzie, chaberek też jest, a o miotłę to się trochę boję bo zdaje się że zaczyna wyłazić młoda. A czy głuchy owies może się pokazać w pszenicy bo w jeczmieniu jarym to mi się trafia na kilku polach. Pytam bo od kilku lat stosowałem Atlantis a on go zwalcza i się jednak zastanawiam czy nim nie prysnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

wiec tak granstar działa takze na fiołka w dawce 10g ogranicza ładnie, na izoproturon nie jest zapóźno , apyros dla mnie to szajs i jak dlamnie to jego stosowanie wskazane jest jak jest zeczywiście perz choć naljepszy jest jakiś totalny na rżysko, pozatym apyros ma ujemne działanie dla roślin następczych i jak dlamnie juz jest na - dodatkowo apyros moze wywołac negatywne skutki w stosowaniu z srodkami na 2 liscienne, co do starane to ma wysoką temp stosowania ( o ile pamietam pow 8 ) a noce mogą być zimne choć na przytuie jest niezłe ale jak dlamnie mały zasięg za tą cene. atlantis jest dobrm srodkiem i jesli masz samą miotłe to nawet na niedobitki dawka w granicach 100-130 starcza. u mnie króluje wyczyniec także dawki ostro w gore idą, na owies zalecaja ziweksznie dawki. jesli stosujesz sam atlantis dawka actriobu zostaje według zalecen, jeśli dajesz jakiś na 2 liścienne szczególnie factor zalecena jest obniżenie dawki do 0,6ln ha actriobu, ale zrobisz jak uwazasz .pozdrowienia i małego wiatru oraz słońca w czasie oprysku życze :blink:


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Jeżeli u Ciebie granstar zwalcza fiołka to zazdroszczę. Też bym sobie tego życzył.

Co do IPU stosowanego wiosną w oziminach zdania nie zmienię. Widziałem kilka zniszczonych plantacji. Stosować powinno się jesienią we wczesnych fazach rozwojowych zbóż. No chyba, że pszenica cholernie późno siana i jest przed 25 BBCH. Zakładam, że miotłę też ma sporą skoro została z jesieni.

Apyros uważam za świetny preparat do zwalczania miotły, ma dużo szersze zastosowanie niż mówi etykieta. A stosowanie go do zwalczania perzu to pomyłka.

A co do temperatur i Starane to sam polecałeś Granstar Strong, no i zobacz z czym DuPont poleca Granstar w swojej etykiecie już od 5 stopni:)

Zresztą jest dostępne StaraneSuper i trybi od 5st.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black08    4

Stosowałeś kiedyś granstar na fiołka z preparatem sekator albo mustang? jak nie to zastosuj w tym roku i sam zobaczysz( zresztą jak uważasz nie bede cie przekonywał) co do izoproturonu to jesli zabieg wykonywany jest wczesna wiosną to mozna bez obaw u nas np juz niektórzy zrobili poprawki na miotłe, ludzie stosuje rożne mieszaniny ale wszystko ma swoje granice, sam osobiscie izo nie stosuje bo u mnie nie działa zbyt dobrze. jesli miotłe ma dużą i z zabiegiem jeszcze czeka to izo niestety nie da rady, co do mieszanin i temp to czasami srodek stosowany solo musi miec wyzsza temp niz stosowany w mieszaninie, inny moze powodować obniżenie progu temp a zarazem możliwość stosowania w nizszych temp. ja nie mowie ze starane to zły środek, tak samo jak apyros ale jedno i drugie stosowałem tylko raz i jakoś nie mam przekonania.

 

jak mozesz to napisz jakie ty srodki stosujesz w odchwaszeniu pszenicy ozimej i na jakim areale i co byś polecił i koszt zabiegu na ha.


kujawy to jes to!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

chciałbym w tym roku roku zastosowac na ozime lentipur ( zeby jak najwczesniej wjechac bo ma niską temp. dzalania) tylko wyczytałem w necie ze nie zwalcza za dobrze fiolka a jego mam dosc duzo. czy mozna by to z jakims innym srodkiem wymieszac ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avant98    0

Koledzy mam pytanie. W pszenicy ozimej zawsze stosowałem środki chwastobujcze wiosną. Ostatnio używałem Huzar Pak, działa rewelacyjnie zero miotły i zero dwuliściennych ale cena juz nie jest tak rewelacyjna bo wychodził jakieś 180 PLN/ha. W tym sezonie zastosowałem Glean i Maczugę to te same środki bo ta sama substancja czynna. Od wiosny oglądam zboże i widze ze na najlepszych stanowiskach zachwaszczenie jest malutkie i schorowane ale zyje. Obawiam sie ze może to odzyć i wyjść. Jakie macie doświadczenie z Gleanem? Czy zawsze zatrzymał zachwaszczenie czy może coś puścił nieraz? Jezeli co zastosowac w poprawce aby było dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Od lat stosuję Glean na jesieni dawka 24 gram na ha i jest czyściutko i tanio, ale stosuję zaraz po siewie póki wilgotnawa ziemia,praktycznie bez poprawek , chyba że gdzieś po zimie rzuca się przytulia, poprawka Aminopielikiem Gold ale naprawdę żadko, kolega Namoor polecił na forum Aurorę na przytulię, jeżeli będzie problem z nią to spróbuję Aurorę.pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

ja z aurorą mam przykre doświadczenia, w zeszłym roku robiłem nim pszenice antchus czy jakoś tak, naszczeście tylko 2ha , po dwuch dniach było widać przebarwienia,na ulotce jest napisane że to chwilowe i bez wpływu na wysokość i jakość,ale napewno jakiś to jest stres dla rośliny,jeśli chodzi o chwasty to poprostu wymiata .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Na fiołka polecam DFF, ale to na jesień.

Wiosną nie bardzo jest czym walczyć z tą paskudą. Możesz próbować walić go różnymi preparatami, ale z doświadczenia wiem, że jak fiołek będzie spory i silny to marne szanse na załatwienie dziada wiosną, ale może się udać.

 

Jest taki preparat : http://www.sumi-agro.com.pl/oferta/herbicy..._Fox_480_SC.htm

 

Możesz sobie spróbować, działa podobnie jak Aurora. No i Chisel jeszcze możesz przetestować, a nuż się uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

ja na jesieni walczyłem z tym jak się okazuje uciążliwym chwastem maratonem, robiłem mieszanine ekspert met z legato. Może do lentipury dodaj legato i jeszcze jakiś środek na dwu liścienne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Legato powinno być stosowane jesienią, najlepiej działa na młode chwasty, teraz to już raczej musztarda po obiedzie jeśli chodzi o legato.

 

Jak ten fiołek jest spory to możesz pryskać Foxem, w sumie młody i mało popularny środek, ale może okazać

się skuteczny.

 

Jak nie lubisz nowości można spróbować dać ten granstar ze 20g + wzmocnić go jakimś parzącym MCPA lub Dikambą np. Chwastox D ze 2l. Przy odrobinie szczęścia fiołka poparzy, a Granstar zrobi resztę.

Lintur ma też rejestracje na fiołka, ale z praktyki wiem, że z dużym może mieć kłopot.

 

Problem z fiołkiem polega na tym, że z wiosny jest duży i silny wtedy kiedy można robić zabieg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31
Legato powinno być stosowane jesienią, najlepiej działa na młode chwasty, teraz to już raczej musztarda po obiedzie jeśli chodzi o legato.

 

Jak ten fiołek jest spory to możesz pryskać Foxem, w sumie młody i mało popularny środek, ale może okazać

się skuteczny.

 

Jak nie lubisz nowości można spróbować dać ten granstar ze 20g + wzmocnić go jakimś parzącym MCPA lub Dikambą np. Chwastox D ze 2l. Przy odrobinie szczęścia fiołka poparzy, a Granstar zrobi resztę.

Lintur ma też rejestracje na fiołka, ale z praktyki wiem, że z dużym może mieć kłopot.

 

Problem z fiołkiem polega na tym, że z wiosny jest duży i silny wtedy kiedy można robić zabieg.

 

ale jest napisane że można go stosować na wiosne, a te środki które wymieniłeś to na nie fiołek jest średnio wrażliwy,ja wychodze z założenia jak jest coś średnio wrażliwe to znaczy że wcale nie jest wrażliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Co do legato wiosną:

http://www.makhteshim-agan.pl/pdf/LEGATO%20500%20SC.pdf

 

 

A co do wrażliwości to trafiłeś. Więc powiedz mi co mam komuś polecić na fiołka wiosną? Szczerze to mogę polecić zabieg jesienny, ale jak ktoś przespał, albo źle jesienią dobrał środki to staram się mu pomóc. Więc mieszam.

 

A co do średnich wrażliwości to: Lintur i Fox mają wrażliwe. Skłaniał bym się ku Foxowi.

http://www.sumi-agro.com.pl/oferta/herbicy..._Fox_480_SC.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj