Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22584 odpowiedzi na ten temat

#1961 Share jacentus

jacentus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 20 październik 2011 - 20:30

Pszenica Ozima i jara Podobno bardzo ciężko było orać i naprężenia były tak wielkie, że pieprznęło.
Rolnictwo, to jednak niebezpieczny zawód :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 21:27
  •  

#1962 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 21 październik 2011 - 08:05

Pszenica Ozima i jara Jak było ciężko orać to na pewno szybko nie jechał a więc dziwne żeby była taka siła żeby lemiesz wystrzelił. Poza tym spod 20-25cm to nawet kula z karabinu by nie wystrzeliła.
A dodatkowo ciągnik jechał do przodu wiec wszystkie siły które mogły by oderwać lemiesz działały do tyłu i jeśli już to lemesz by w tamtą stronę ciągneło.

Jak dla mnie to albo chłop był tak pijany że mu się to przyśniło albo autor bajki pisze.

#1963 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 21 październik 2011 - 11:46

Pszenica Ozima i jara Ojej a czy to takie ważne? Historia ciekawa choć napewno nie śmieszna. Trzeba uważać w rolnictwie i tyle

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1964 Share radi103

radi103

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 21 październik 2011 - 15:21

Pszenica Ozima i jara Mam następujące pytanie do bardziej doświadczonych.Czy jest sens pryskać pszenicę,jeżeli połowa pola jest w stadium trzeciego liscia,a polowa dopiero kiełkuje.Dodam tylko,ze mam zakupiony legato plus 600, na którym jest informacja ,że oprysk wykonać po siewie bez względu na fazę rozwojową pszenicy.

#1965 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 21 październik 2011 - 17:50

Pszenica Ozima i jara to pewnie sąsiad rzucił lemieszem jak zobaczył że gość miedzę podoruje :D

#1966 Share rodger

rodger

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 21 październik 2011 - 17:58

Pszenica Ozima i jara

Ja siałem dzisiaj :)

też siałem w środę kawałek,a wcześniej kawałek w sobotę.może coś urośnie ;)

#1967 Share Medalik

Medalik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów
  • Zainteresowania:Sport, polityka :-) ,rolnictwo

Napisany 21 październik 2011 - 20:32

Pszenica Ozima i jara No ja też tylko dosiałem 0,5 ha, siałem dwa tygodnie temu Bogatkę i niezbyt rwie się do kiełkowania :unsure:

Edytowany przez milanreal1, 21 październik 2011 - 21:20.
cytowanie poprzedniego posta

#1968 Share ROLNIK7

ROLNIK7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 22 październik 2011 - 16:15

Pszenica Ozima i jara

Mam następujące pytanie do bardziej doświadczonych.Czy jest sens pryskać pszenicę,jeżeli połowa pola jest w stadium trzeciego liscia,a polowa dopiero kiełkuje.Dodam tylko,ze mam zakupiony legato plus 600, na którym jest informacja ,że oprysk wykonać po siewie bez względu na fazę rozwojową pszenicy.

Ponawiam pytanie, gdyż na niektórych ŚOR jest napisane żeby nie pryskać jeżeli wschody są nierównomierne. W okolicy przeważają pola z nierównymi wschodami zboża a pomimo to co niektórzy pryskają takie pola. Na dodatek nie zalecają robić oprysku jesienią gdy pole po uprawie jest mocno zbrylone i to nie przeszkadza co niektórym. Jakie są wasze opinie na ten temat, podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
http://pl.youtube.co...h?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

#1969 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 23 październik 2011 - 09:26

Pszenica Ozima i jara Podejmę się odpowiedzi. Preparaty do odchwaszcania jesiennego wg mojego podziału dzielą się do stosowania zaraz po siewie oraz tych, które stosuje się gdy wzjedzie 95 % nasion i wytworzy nasiono co najmnej jeden liśc (nie liścień). Dlaczego taki podział stosuję ? Ano dlatego że w fazie wschodów oziminy są najbardziej wrażliwe na wszelkie preparaty herbicydowe, susze, przymrozki itp. Preparat działając na miotłę działa i na młode siewki zbóż. Dlatego jeśli pisze po wschodach to lepiej poczekać aż wzejdą wszystkie siewki bo możemy uszkodzić plantację a niech jeszcze przyjdą mocniejsze przymrozki mamy pozamiatane. Najbliższy tydzień zapowiada się ciepły i poczekał bym do soboty, nawet aż wszystko wyjdzie na wierzch. Cierpliwość jest cnotą bogów a pośpiech jest domeną ...... -mawiali starżytni Grecy :rolleyes: pozdrawiam Jerzy

Edytowany przez jerzy, 23 październik 2011 - 09:26.

#1970 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 23 październik 2011 - 16:05

Pszenica Ozima i jara kolego jerzy pszenica nie ma liścieni bo nie jest rośliną dwuliścienną tylko jednoliścienną... i od razu wychodzi liść

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1971 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 23 październik 2011 - 17:24

Pszenica Ozima i jara kolego chomik zamiast mnie łapać za słowa (wiem przecież że to nie liścień , chodziło mi określenie wyłaniającego się liścia) może kolega by podpowiedział o herbicdach i ich stosowaniu, zapraszam do dyskusji.

#1972 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 23 październik 2011 - 17:44

Pszenica Ozima i jara

Mam następujące pytanie do bardziej doświadczonych.Czy jest sens pryskać pszenicę,jeżeli połowa pola jest w stadium trzeciego liscia,a polowa dopiero kiełkuje.Dodam tylko,ze mam zakupiony legato plus 600, na którym jest informacja ,że oprysk wykonać po siewie bez względu na fazę rozwojową pszenicy.

Dopowiem nieco, zakupiłeś Legato, stosować to go można do zakończenia wegetacji jesiennej, więc nie przejmuj się zbytnio, ewentualnie w ostateczności pozostaje zabieg wiosenny (domieszamy co nieco i czyściutko będzie). Nie wykonuj zabiegu na zboże w czasie szpilkowania, najkorzystniej przy 2-gim liściu. Temperatura minimalna oscyluje lekko powyżej zera (3-4) także nie powinno być problemu.

#1973 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 23 październik 2011 - 18:09

Pszenica Ozima i jara Panowie, Expert Met 350g+ 6gr Glinu mam do zastosowania na działkach gdzie wschody są tragiczne, na poziomie 35%.Część jest podkiełkowana, część nie. Siana na początku września na glinie. Pytanie czy ta mieszanina może zaszkodzić wschodzącej pszenicy? Musze zdecydować czy pryskać jak leci czy myć opryskiwacz i do wiosny,

#1974 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 październik 2011 - 19:42

Pszenica Ozima i jara Chciałem zapytać czy można pryskać kompletem 560 przed przymrozkiem nocnym?

#1975 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 23 październik 2011 - 23:41

Pszenica Ozima i jara ja zawsze pryskałem expert met plus alister w fazie 3 lisci i było czyściutko ale w fazie trzech lisci.... ale teraz z tego wzgledu ze kupuję nowy opryskiwacz na wiosne to przerzucę się na Lancet bo podobno dobry jest

#1976 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 24 październik 2011 - 08:46

Pszenica Ozima i jara

kolego jerzy pszenica nie ma liścieni bo nie jest rośliną dwuliścienną tylko jednoliścienną... i od razu wychodzi liść

Kolego chomik, nie zastanoło cię dlaczego rośliny dzielą się na jednoliścienne i dwuliścienne?
A dlaczego nie jednoliściowe i dwuliściowe?
Bo jedne i drugie mają LIŚCIENIE. Dwuliścienne mają dwa a jednoliścienne mają jeden.
@jerzy dobrze pisał, pierwszy liść u zbóż to LIŚCIEŃ, a drugi to liść. Dlatego oprysk w fazie pirwszego liścia oznacza że roślinka powinna mieć DWA liście!
Pozdrawiam

#1977 Share kamwiol

kamwiol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 24 październik 2011 - 11:50

Pszenica Ozima i jara Witam. Mam kilka pytan dotyczacych srodka helm sulfi czy ktos kiedys go stosowal? na etykiecie jest napisane ze mozna go stosowac bezposrednio po siewie lub po wschodach zboza po trzech lisciach, po siewi nie zdazylem i chce prysnac teraz ale wschody zyta w tym roku sa tak nie rowne ze wzgledu na susze jaka panowala ze niektore zboze ma juz trzy liscie a niektore dopiero kielkuje i niewim czy oprysk nie zaszkodzi tym kielkom jak myslicie? i jeszcze jedno ten srodek ma rejestracje tylko zycie i pszenicy ozimej, jak bym opryskal pszenzyto cos mogloby sie stac? prosze o podpowiedzi bo w najblizszych dniach chce pryskac. z gory dziki.

#1978 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 październik 2011 - 14:14

Pszenica Ozima i jara To jest zamiennik Gleanu, więc pszenżyto można pryskać. A do skutków ubocznych to przeczytaj post @jerzy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1979 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 24 październik 2011 - 19:53

Pszenica Ozima i jara ludzie ryzykują, dziś kilku wiekszych rolników pryskało pszenice expertem, ja chyba też zaczne, zobaczymy co się bedzie działo :D bo narazie to tylko gdybanie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1980 Share lonski

lonski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 25 październik 2011 - 08:00

Pszenica Ozima i jara Ja Experta zostawiam na drugi rok, zrobiłem sobie Legato Plus+Glean i tym pryskam tam gdzie 90 % powschodziło. Niestety na pozostałych kawałkach mam 40-60% wschodów i to sobie odpuszczam do wiosny - w tym momencie ważniejsza jest prawidłowa obsada niż chwasty.

Edytowany przez lonski, 25 październik 2011 - 18:12.