Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28569 odpowiedzi na ten temat

#1921 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 08 październik 2011 - 11:14

Pszenica Ozima i jara Jestem początkującym rolnikiem - moje pierwsze żniwa dopiero w 2012. Planuje rzucić poplon na rżysko i chciałbym zrobić to najmniejszym kosztem.
Czy można wjechać siewnikiem na rżysko (oczywiście jeżeli ziemi nie będzie jak skała)i siać.
Czy może poprzedzić to talerzowaniem lub innym zabiegiem agrotechnicznym?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 21:55
  •  

#1922 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 930 postów

Napisany 08 październik 2011 - 12:52

Pszenica Ozima i jara najtaniej bedzie talerzówką wraz z siewnikiem do poplonów i talerzówka zakonczona bronami lub wałkiem ale jeśli nie posiadasz siewnika to można rozsiać rozsiewaczem do nawozów, lecz wydaje mi się, że troche puźno na poplon pod oziminy czyba, że rzepak pod jare a jeśli się mylę to proszę o poprawke

#1923 Share pracaipasja

pracaipasja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 09 październik 2011 - 08:36

Pszenica Ozima i jara sucho jak diabel,u siebie po orce ciagam taka zaje....ie ciezka wloke,wiekszosc grud porozbijana i ubite podglebie potem ciezkie brony z walem i siew agregatem. Efekt to optymalna glebokosc siewu i mimo suszy calkiem niezle wschody,tylko ze uprawa trwa dosyc dlugo i jest paliwozerna.Jezeli chodzi o pszenice to bez paniki dopiero 8. W ubieglym roku ostatnia po qq sialem 30-go listopada,wiosna pole wygladalo tak ze wstyd sie bylo do niego przyznac poszla ciezka brona i antywylegacz na dokrzewienie,efekt lepsza od jarych i tylko nieco gorsza od reszty zimowych

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1924 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 09 październik 2011 - 13:17

Pszenica Ozima i jara Właśnie wróciłem z pola, niestety pszenica siana 10 dni temu wcale nie wschodzi, przedwczoraj przeszedł deszcz, a teraz na polu jest sporo ziaren na wierzchu (odkrytych) czy będzie coś z tego ?? :( :( :(
ZETOR Team !!!

#1925 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 09 październik 2011 - 14:50

Pszenica Ozima i jara jak duży ten deszcz poszedł masz może deszczomierz????? jeśli jest dość mokro i przemokła gleba do ziarna to poschodzi, tylko może być taki problem że jeśli deszcz był mały to ziarno nabierze wody skiełkuję a gleba wyschnie to może obumrzeć. U mnie z piątku na sobotę w nocy spadło 10 litrów deszcze na m2 i na ciężkiej glebie ledwie przemokło do ziarna... pola mam łaciate lekka gleba już drugi liść się pojawia a na ciężkiej łyso jak na szosie.

#1926 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 09 październik 2011 - 16:23

Pszenica Ozima i jara deszczomierza nie mam...dosyć dobrze popadało, ziemia dobrze namokła, ale strasznie nie lało :mellow:
ZETOR Team !!!

#1927 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 09 październik 2011 - 20:46

Pszenica Ozima i jara Ja też byłem dzisiaj zobaczyć jak wschodzi pszenica to wygląda to nie za ciekawie. Siałem 25 września to miejscami jeszcze nie wschodzi. :( Ziemia jest taka sucha że aż szkoda pisać.

#1928 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9211 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 październik 2011 - 10:27

Pszenica Ozima i jara Czyli widzę że mój przypadek nie jest odosobniony. Wschody katastrofalne, nigdy takich nie pamiętam. Co więcej dodam ze w okolicy wschody ludzie maja lepsze ale co dziwne jak pszenżyto, żyto itd sieja w granicach 250-300kg/ha. Ja sieje z normalna gęstością, robię próby kiełkowania itd. rzadki siew i mogą się dziać takie zjawiska jak obecnie. Niektórzy zachęcają mnie do drugiego siewu ale jeszcze poczekam, spadł lekki deszcz może coś się ruszy. A jak nie... to wiosna agregat i wszędzie pójdzie jare...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1929 Share Wicherek

Wicherek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 10 październik 2011 - 17:16

Pszenica Ozima i jara na moją spadło 13 litrów na m , bywało gorzej .

#1930 Share david

david

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 10 październik 2011 - 18:08

Pszenica Ozima i jara na młodych siewkach pszenicy i pszenżyta pojawił się łokaś garbatek. Czym go zwalczyć ,ponieważ plantacja znika, a nie ma zarejestrowanych preparatów do jego zwalcznia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1931 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 październik 2011 - 18:11

Pszenica Ozima i jara idz do sklepu i powiedz o problemie ,ale pewnie mozna zwalczyc go zwyklym perytoidem

#1932 Share PaWeL07

PaWeL07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 październik 2011 - 18:57

Pszenica Ozima i jara Na wiosnę stosując odżywki typu Ekosol itp, przeczytałem że pierwszą dawkę w oziminach powinno się stosować na jesieni. I tu chciałbym się was zapytać, czy stosujecie odżywki dolistne na jesieni? Myślę w tym roku zastosować taki zabieg, dodawać mocznik? Jak tak to ile na ha? Czy może sobie odpuścić dokarmianie na jesieni?

Co do suszy, tu u mnie jest podobnie, na lżejszych ziemiach pszenica bardzo ładnie poschodziła, natomiast na glinach są same łaty, jak nie popada więcej deszczu to czarno to widzę :mellow:
KPK Kumurun Team

#1933 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 10 październik 2011 - 19:50

Pszenica Ozima i jara

Wschody katastrofalne, nigdy takich nie pamiętam. Niektórzy zachęcają mnie do drugiego siewu ale jeszcze poczekam, spadł lekki deszcz może coś się ruszy. A jak nie... to wiosna agregat i wszędzie pójdzie jare...

Uwierz mi Milanreal, na oko ze 20 lat temu gorzej się trafiło, bo pod śniegiem wschodziło. Poważnie, to była susza.
Nie przesiewaj na razie, bo żałował będziesz.
Cierpliwości, po opadach deszczu zobaczysz co się będzie działo.

#1934 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 10 październik 2011 - 23:30

Pszenica Ozima i jara u mnie wschody przyzwoite teraz pada sobie spokojny dobry deszczyk od kilku godzin , przedwczoraj tez padało takze za tydzien wzejdzie to co jeszcze nie wzeszło

#1935 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 13 październik 2011 - 13:24

Pszenica Ozima i jara Na południe od Radomia w przeciągu ostatnich 10 dni padało porządnie z 4 razy. W miejscach gdzie pszenica leżakowała (siana miesiac temu) zaczyna wreszcie kiełkować.

#1936 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 15 październik 2011 - 11:12

Pszenica Ozima i jara Mam pytanie dotyczące pryskania Maratonem w fazie od 2 liści, na broszurze pisze nie pryskać przed spodziewanymi przymrozkami do -2st.C, ale w jakim przedziale czasowym.? w dniu zabiegu do tygodnia.? bo chce prysnąć część pszenicy a resztę muszę prysnąć wiosną, ze względu na perz który mi się uaktywnił... a drugie pytanie czy w fazie od 2 liści z przelotnymi przymrozkami jest sen pryskania siarczanem magnezu.?

#1937 Share areqo

areqo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 16 październik 2011 - 14:10

Pszenica Ozima i jara stan mojem pszenicy jest fatalny byla posiana 22 wrzesnia i do tej pory miejscami wogule nie zeszla. Gdzy grzebne w ziemi to ziarenko ma malutka kulke, a wody jej juz napewno nie brakuje bo opady byly, teraz przydalobysie slonca...

#1938 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 16 październik 2011 - 14:46

Pszenica Ozima i jara Moja pszenica siana 29 września wreszcie zaczyna wschodzić, nie wygląda to najlepiej... padało prawie cały tydzień a teraz wyszło słońce :)

Jeszcze aby opryskać herbicydem i spokój ma do wiosny ;)
ZETOR Team !!!

#1939 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 16 październik 2011 - 14:57

Pszenica Ozima i jara tylko jak będziesz pryskał to zwracaj uwagę na temperaturę, bo nie które środki słabo działają w niskich temperaturach (dziś w nocy -3 było)

Edytowany przez milanreal1, 17 październik 2011 - 10:14.
cytowanie poprzedniego posta

red power

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1940 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 583 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 16 październik 2011 - 17:30

Pszenica Ozima i jara u mnie pszenica siana 19 września. Po zasianiu było jeszcze 2 tyg suszy ale teraz wilgoci jej nie brakuje. Na lżejszych glebach wschody są jako takie ale na ciężkich to jest tragicznie. Umnie dzisiaj w nocy było -5 stopni. Czy ten przymrozek jej nie zaszkodz?