Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#1901 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 28 wrzesień 2011 - 14:10

Pszenica Ozima i jara @majes np.Maraton 4l/ha i coś Glean'o-podobne 5-8g/ha najlepiej w fazie 1-2liści... u mnie się sprawdziło, ale najlepiej ziemia wilgotna i dobrze uprawiona

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 13:35
  •  

#1902 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 28 wrzesień 2011 - 15:03

Pszenica Ozima i jara Czyli mówisz żeby to zmieszać i dać razem, pełną dawkę Maratonu i zmniejszoną Glean'a?

Edytowany przez milanreal1, 28 wrzesień 2011 - 19:52.
cytowanie poprzedniego posta

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1903 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 wrzesień 2011 - 19:55

Pszenica Ozima i jara Rok temu pryskałem Expert MET, w tym roku zrobię tak samo. Pryszczemy od 3 liścia wiec wtedy może będzie trochę wilgoci, teraz nie ma sensu dawać doglebowych...

@silva i jak zdecydowałeś co zrobisz? Wg mnie orka jest bezsensowna, może dokopiesz się do wilgotnej ziemi ale jak potem rozbić te bryły...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1904 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 wrzesień 2011 - 08:22

Pszenica Ozima i jara 3ha zaorane w nocy zaraz jade zobaczyć efekty. No ale w to myśle że i zaraz zasieje. A reszta zobaczymy. Szukam tu podpowiedzi cały czas

#1905 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 wrzesień 2011 - 16:10

Pszenica Ozima i jara Gdy zasiejesz w popiół, jest problem, ale mały. Wcześniej czy pózniej spadnie deszcz i to co nie skiełkowało, wzejdzie. Owszem łan będzie nierówny, ale wiosną wszystko powroci do normy.
Gorszą opcją jest zasianie w glebę której wilgotność jest wystarczająca do skiełkowania, lecz zbyt mała do ukorzenienia się siewek, a dzieje się tak gdy ubytek wody z wierzchnich warstw gleby jest szybszy od rozwoju korzeni i ich szybkości przenikania gleby.
Takie rośliny zamierają i póżniejsze opady pomogą tyle co umarłemu kadzidło.
Jak będzie trudno powiedzieć, ale na dzień dzisiejszy nie ciekawie to wygląda, choć innej opcji jak zasiew nie potrafię sobie wyobrazić.

#1906 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 29 wrzesień 2011 - 17:54

Pszenica Ozima i jara Tak xemit masz rację, ziarnko puści kiełka, ale sucho i za ziemię nie złapie w wyniku czego zasycha. Mam posianą pszenicę 5 września na glinie i se ziarnko leży tak jak w magazynie. Wczoraj spadło pierwsze 2mm deszczu od miesiąca, ale to za mało by pomogło.

#1907 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 wrzesień 2011 - 18:09

Pszenica Ozima i jara U mnie właśnie jak w lekko suchą glebe zasialem to i poschodziła bo jest dobre podsiąkanie. Byłem na polu i jednak sie wstrzymuje bo nie rozbije tych brył agregatem. Za sucho

#1908 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 29 wrzesień 2011 - 19:43

Pszenica Ozima i jara jak tak czytam wypowiedzi Boniara to aż śmiać mi się chce na te jego wywody o podsiąkaniu z dolnych partii gleby i nocnej rosie.... na lekkiej glebie takiej która można byle broną uprawić do siewu czy nawet gałązka z drzewa zabronować to się zgodzę że tylko trochę wilgoci w glebie wystarczy i nawet z nocnej rosy i pszenica zejdzie.... ale on chyba nie widział takich gleb że po uprawie ciężka broną której jedno pole waży około 70 kg następnie wałem kruszącym później broną aktywną i jeszcze raz wałowanie wałem po siewie i ziarno leży w takich bryłkach wielkości drobnego gruzu..... a żeby każdy mógł sobie wyobrazić to wygląda to mniej więcej tak jakby wysypać na szosę parę tirów gryzu i w te kamienie zasiać!!

i nie mów mi to o nocnej rosie czy innych podsiąkaniach jeśli od 5 tyg nie było u mnie kropli deszczu!!! a nocne rosy tylko mogą zepsuć ziarko w takiej glebie bo ona nabiera wilgoci w nocy a w dzień wysycha i zarodek się psuję,, a później jak spadnie deszcz to nic z niego nie będzie... na takie pola u mnie w tym momencie żeby były dobre wschody trzeba około 5 dni spokojnego deszczyku dzień i noc a nie jakiś ulew......

#1909 Share andrzejB

andrzejB

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 02 październik 2011 - 13:15

Pszenica Ozima i jara Panowie mam problem. Posiałem pszenicę bogatkę po rzepaku ozimym 2tygodnie temu i wschody są mizerne. Wszystkim dookoła się zieleni a u mnie na polu wielkie NIC! Nie wiem co robić teraz. Na stanowisku po pszenicy wschodzi ładnie a tam po rzepaku nie. Rzepak pryskałem fusilade forte i galerą na wiosnę.

#1910 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 02 październik 2011 - 19:35

Pszenica Ozima i jara W odchwaszczaczach rzepaku nie szukaj przyczyny.
Szczerze, to nic sensownego nie przychodzi mi do głowy.
Poza jednym, samosiewy rzepaku zbyt wyrośnięte pochłonęły zbyt dużą ilość bezcennej w tym sezonie wody (z relacji sąsiadów wiem, że problemy z zaoraniem mieli oraz właśnie ze wschodami jak Ty).
Opisz, orka siewna kiedy oraz uprawa przedsiewna, identyczny materiał siewny?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1911 Share andrzejB

andrzejB

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 02 październik 2011 - 21:01

Pszenica Ozima i jara oba pola uprawiałem tak samo i ten sam materiał siewny. Fakt ze rzepak był spory jak orałem i ciężko było go przyorać. Potem bronowałem, siałem i znów przybronowałem. Ziarenka leża w ziemi i nic. Myślisz że jakby popadało to wykiełkują czy to już nic z tego nie będzie? liczyłem na lepszy plon po rzepaku a tu nic nie bedzie :(

Edytowany przez andrzejB, 02 październik 2011 - 21:03.

#1912 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 03 październik 2011 - 07:12

Pszenica Ozima i jara No pewnie że za sucho. Pewnie od razu w żniwa niszczyłeś ten rzepak no i za duży i brak wilgoci. U znajomego jest tak samo. Siał tego samego dnia po pszenicy i po rzepaku i na jednym jest a na drugim nie ma. Trzeba czekać na deszcz.

#1913 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 03 październik 2011 - 11:33

Pszenica Ozima i jara mam 2,5 ha 3 i 4 klasy pociętej w pasy. Siałem 17-09 i na 4 pszenica juz powschodziła a na 3 sobie spokojnie leżakuje. Dodam że od 2 miesięcy praktycznie nie padało. Ponoć ma padać za dwa dni.

#1914 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 03 październik 2011 - 18:44

Pszenica Ozima i jara

Myślisz że jakby popadało to wykiełkują czy to już nic z tego nie będzie? liczyłem na lepszy plon po rzepaku a tu nic nie bedzie :(

Głowa do góry, plon to Cię jeszcze zaskoczy na plus.
Po opadach deszczu (które prędzej czy później muszą przyjść)tak z kilka dni, wyrusz na pole, sprawdź czy zachodzą zmiany, i daj znać.

#1915 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 04 październik 2011 - 13:48

Pszenica Ozima i jara Witam.
A, co sądzicie o zasianiu poplonu teraz w podorywkę. Podorywka zrobiona po zbiorze pszenicy. Teraz pojechałbym kultywatorem i zasiał rzepak, a na wiosnę orka na początku kwietnia. Siana będzie gryka. Jest sens takiej uprawy?

#1916 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 06 październik 2011 - 09:58

Pszenica Ozima i jara chomik - śmiać to się możesz ale jest to śmiech głupca... :rolleyes:

Edytowany przez Boniar, 06 październik 2011 - 09:59.

#1917 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 06 październik 2011 - 19:35

Pszenica Ozima i jara przyjedź boniar do mnie to ci w pokaże jak to wygląda i wtedy pogadamy..... o wilgoci glebowej nocnych rosach i podsiąkaniu jak ty to ładnie ująłeś..

#1918 Share andrzejB

andrzejB

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 07 październik 2011 - 14:51

Pszenica Ozima i jara Dzisiaj wkońcu popadało, mam nadzieję że zacznie wschodzić pszenica :rolleyes: A tak przy okazji mam do was pytanie odnośnie tego jak mój sąsiad uprawia pole. Otóż zaraz po żniwach posiał łubin jako poplon. A teraz jakieś 3-4 razy ten łubin potraktował talerzówka, potem rozsiał nawozy, potem zaorał tak ze aż mu przednie koła 360 prawie zasłaniało, kolejnie wszystko przejechał trzema takimi płaskimi zwykłymi walcami a na koniec tej ciężkiej całotygodniowej pracy zasiał dziś te swoje 5ha pszenicy ozimej(do tego najął większy traktor z agregatem siewnym), który tak pędził po polu, że pszenica leży na wierzchu praktycznie nie przysypana. Zastanawia mnie bardzo jaki sens jest takiej pracy? Czy jego nadgorliwość na polu da wymierny zysk? Może to jakieś nowości techniczno-uprawowe a ja 100lat za murzynami :blink: i waro zastosować jego metody?

#1919 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 07 październik 2011 - 21:06

Pszenica Ozima i jara samo 3-4 krotne talerzowanie to ogromna strata kasy w paliwie...a potem oranie na 45 cm... to chyba nie wymaga komentarza :rolleyes:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1920 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 08 październik 2011 - 07:15

Pszenica Ozima i jara No oczywiście że za dużo wjazdów. Ale może to hobby dla niego i chce mieć najlepszą uprawe. Ciekaw jestem jakie ma plony