Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22553 odpowiedzi na ten temat

#19101 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 731 postów

Napisany 07 maj 2016 - 10:42

Pszenica Ozima i jara

dwa razy na grzyba i flagowy już? to chyba mamy dziwny klimat w tej polsce :D ja w tym roku zabiegi fungicydowe opoznilem ze względu na brak widocznych oznak chorób, wczoraj dopiero zaaplikowałem po burakach fungi, w pon poszła druga dawka n (bo w pierwszych posżło ponad 100kg n) i tak jak koledzy wspomnieli - pszenice pięknie ciemnozielone :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 15:29
  •  

#19102 Share Tomaszeek

Tomaszeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 07 maj 2016 - 10:59

Pszenica Ozima i jara

Może wcześniej mocznik lub RSM dawali i dopiero teraz jak się cieplej zrobiło to ta forma azotu "działa". U mnie też pszenice się pięknie ciemne zrobiły ale dostały 160kg N w RSM, a ostatnia dawka RSMu poszła początkiem kwietnia. Pszenica aktualnie wypuszcza liść flagowy. Już 2 razy na grzyba pryśnięta (T1 prochloraz 0,7L, T2 przy 2-3 kolanku Capalo 1L) a z odżywek jedyne co daję przy okazji fungicydu to fosforan monopotasowy 0-52-34 (25kg kosztuje 150zł). Z innych odżywek zrezygnowałem, gdyż nie zauważyłem jakiegoś oszałamiającego efektu w plonowaniu a trochę one kosztują... wolę fungicydami częściej przelecieć.

jakie kolega daje stężenie tego fosforanu monopotasowego 1kg na 500l wody? i cze moge do tego dodać jeszcze mocznik i 7-wodny siarczan magnezu?

#19103 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 07 maj 2016 - 11:49

Pszenica Ozima i jara

Zauważyłem, że pszenica wybarwia się na ciemny, prawie niebieski kolor po N w postaci saletrzaku. Sąsiad ma kilka kawałków i w tym roku sypał saletrzak - koloru nabrała w ciągu 2 tygodni. Moja po takiej samej dawce azotu w postaci  saletry jest o jeden odcień jaśniejsza.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#19104 Share Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 07 maj 2016 - 11:57

Pszenica Ozima i jara

Panowie jaki oprysk polecicie na pszenice jara aby spryskac na owies gluchy i dwuliscienne za jednym razem?

#19105 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 07 maj 2016 - 12:35

Pszenica Ozima i jara

Czy dawka 2l Antywylegacza 725 miedzy 1 a 2 kolankiem + tydzień później 0.3 modusa może wpłynąć jakoś na skrócenie kłosa? Zabieg CCC przeprowadzony w kiepskich warunkach bo godzinę po oprysku zaczęło padać.

#19106 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 07 maj 2016 - 14:39

Pszenica Ozima i jara odcien pszenicy zalezy w duzej mierze od odmiany. Wuja arkadia po 80n jest lekko ciemniejsza od mojeg sailora po 150 N.
Co do chwastow w jarej to łącznie puma z sekatorem lub chwastoxem lub attribut z mustangiem. Axial najlepszy ale stosowanie łączne u mnie sie nie sprawdzilo, radzę nim osobno jechać.

#19107 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 07 maj 2016 - 17:21

Pszenica Ozima i jara

jakie kolega daje stężenie tego fosforanu monopotasowego 1kg na 500l wody? i cze moge do tego dodać jeszcze mocznik i 7-wodny siarczan magnezu?

2-3kg/ha przy 200L wody/ha

siarczanu nie stosuje, czasem jeszcze do tego chlapnę 2-5L RSMu i żadnych przypaleń nie obserwuję.

A no różne te klimaty w Polsce mamy. Północ a południe polski to kolosalna różnica.

Odmiana odmianą... ale ważny wpływ ma też stanowisko oraz gęstość siewu. U mnie pszenice mocno przerzedzone były po zimie. Na pszenżyto po pszenicy dałem 180kg N i jest dużo jaśniejsze od tych rzadkich pszenic po bobiku... A pszenice dostały 160kg N i jest 4 odmiany łącznie, wszystkie podobnie wyglądają.

Zastanawiałem się nawet nad likwidacją niektórych pszenic, ale pięknie się rozkrzewiły bo przebronowaniu wiosną. Z niektórych ziarniaków nawet ponad 10 rozkrzewień :)

Edytowany przez Kamilmkm, 07 maj 2016 - 17:27.

#19108 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 07 maj 2016 - 19:29

Pszenica Ozima i jara Czy żółte końcówki moga byc spowodowane od antywylegacza?, dawalem 1l stabilanu i 0,3 modusa,zabieg byl wykonany okolo 2 tygodni przed przymrozkami. Ochrona grzybobojcza byla zrobiona po przymrozkach,poszedl Input

Edytowany przez androproteam, 07 maj 2016 - 19:32.

#19109 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 maj 2016 - 19:49

Pszenica Ozima i jara

jak było zimno to moddus je przypalił

#19110 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 07 maj 2016 - 19:56

Pszenica Ozima i jara Odbije sie to na plonie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19111 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 07 maj 2016 - 19:56

Pszenica Ozima i jara

czy między 1 , a 2 kolankiem 5-6 cm to normalna odległość ? nie polegnie się ? pózno bo wczoraj  dałem 0,27 moddusa samego.. a do tego jesze nie dałem 2 dawki N bo gęsta była i chciałem zagłodzić pędy boczne...  a pszenica w fazie 2 kolanka... zawsze jest 3 kolanko przed flagą czy w moim przypadku może już wywijać flagowy ? jak poznać flagowy liść?

#19112 Share mario504

mario504

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 07 maj 2016 - 20:07

Pszenica Ozima i jara

Mam taki problem ze w pszenicy ozimej zaczynają mi żółknieć końcówki liścia dodam ze  jakieś 2 tygodnie temu pryskałem mocznikiem z siarczanem i odrzywką i nie wiem co się dzieje

#19113 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 maj 2016 - 20:11

Pszenica Ozima i jara

U mnie podobnie jest z odległością pomiędzy pierwszym a drugim kolankiem.Trzecie kolanko dopiero się odrywa od drugiego.Flagowy będzie w okolicach 20 maja przynajmniej u mnie.Zazwyczaj jest to 4 tygodnie od fazy 1 kolanka

#19114 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 07 maj 2016 - 20:14

Pszenica Ozima i jara

odcien pszenicy zalezy w duzej mierze od odmiany. Wuja arkadia po 80n jest lekko ciemniejsza od mojeg sailora po 150 N.
Co do chwastow w jarej to łącznie puma z sekatorem lub chwastoxem lub attribut z mustangiem. Axial najlepszy ale stosowanie łączne u mnie sie nie sprawdzilo, radzę nim osobno jechać.

To ile Pumy dajesz solo bo podobno lubi przypalić w górnej dawce?

#19115 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 07 maj 2016 - 21:09

Pszenica Ozima i jara

Dałem puma 1 litr na hektar z chwastoxem turbo zgodnie z etykietą Pumy, bo w jarych za dużo nie szalałem do tej pory i jest wszystko git po 4 dniach od zabiegu. Kiedyś pryskałem Mustang z Attributem i wszystko też było git w dawkach z etykiet, owsa głuchego zero.

Stosowanie łączne miałem na celu wyłącznie axial. Zaryzykowałem, po głosach na forum że mieszają i zmieszałem axial z galaperem 1 litr w pszenżycie i szału nie ma. Miotła nie ginie tak jak po samym axial-u, chociaż przytulia ważne że zginęła.

Edytowany przez koczas, 07 maj 2016 - 21:14.

#19116 Share Ursus932

Ursus932

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 07 maj 2016 - 21:29

Pszenica Ozima i jara

panowie mam pszenice jantarke i arkadie na t1 poszedł duett star plus mondatak i tu moje pytanie czy na t2 mogę kupić reveller  + epoksykonazol  lub reveller +chlorotalonil co będzie lepsze

#19117 Share fryciol

fryciol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 maj 2016 - 22:00

Pszenica Ozima i jara

Koledzy podpowiedzcie mi czym pryskacie ze pszenice macie takie ciemne ze az prawie czarne?  Moja bamberka dostała 2x 70N azotu + odzywki miedz i mangan, kolor ma sredni(nie za ciemny i nie za jasny) Niedaleko mnie duze gospodarstwo miało pszenice koloru takiego jak Moja i widziałem jak pryskali czymś( tylko nie wiem czym) i za jakieś 3-4 dni pszenica zrobiła sie bardzo ciemna

moim zdaniem efekt zastosowania kizerytu bądź siarczanu magnezu wczesną wiosną. sam azot to nie wszystko. pozdrawiam

#19118 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 08 maj 2016 - 00:38

Pszenica Ozima i jara A mom rsmp szenica bedzie czarna nie porownywalna do ilosci kosmicznej saletry mam tak po sasiedzku i next rok rsm tylko bedzie

#19119 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4012 postów

Napisany 08 maj 2016 - 06:45

Pszenica Ozima i jara

Wcale nie prawdą że po RSM będzie ciemniejsza jak po saletrze.

Daj dolistnie "Yara zboża" wtedy zrobi się ciemniejsza ale na to też ma wpływ zawartość fosforu i potasu w glebie.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19120 Share nowyczesiu

nowyczesiu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 08 maj 2016 - 07:05

Pszenica Ozima i jara

tak zawartoś fosforu i potasu w glebie ma wpływ bardzo duży na zboża na jesień podsypałem pod pszenice i żyto i jest różnica od sąsiednich pól moje zboże ciemne i nie usycha tak w trakcie suszy nawet na tych słabych glebach