Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22553 odpowiedzi na ten temat

#1881 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 wrzesień 2011 - 20:31

Pszenica Ozima i jara Książkowo? Z którego roku jest ta książka? Akurat pszenica jest mało wrażliwa na słabe odleżenie gleby, żyto rozumiem, ale nie pszenica.
Ja dziś siałem pszenżyto i trochę żyta, na 10cm głębokości mokra ziemia, nie ma katastrofy, ale kurzy się cholernie, na ciągniku nie ma śladu lakieru :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 17:33
  •  

#1882 Share organ

organ

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 23 wrzesień 2011 - 22:27

Pszenica Ozima i jara u mnie nie padało od miesiąca. Na glinie nie można pługa wsadzić. Jutro zamierzam siać jęczmień. Chyba nie jest za późno? W zeszłym roku siałem chyba 12 października i plon mnie miło zaskoczył.
Siał może ktoś żyto minello, albo pszenice hymack?

#1883 Share kombinator18

kombinator18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 24 wrzesień 2011 - 20:09

Pszenica Ozima i jara Chcialbym zebym mial ziemie wilgotna na 20 cm :(

Z dobre 30 cm istny beton <_<

Dzis zerwalem sruby w nowej gryzarce z tego roku w normalnej ziemi to o czyms swiadczy, gdzie ta pogoda w zniwa była ja sie pytam gdzie :o
DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1884 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 24 wrzesień 2011 - 23:03

Pszenica Ozima i jara u mnie na wsi tylko ja poorałem i pooposiewałem bo mam odpowiednio ciężki pług aby można było orać. Jnni tylko wyjeżdzają próbują i zaraz wracają z urwaną skibą lub pogiętym lemieszem.

#1885 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 wrzesień 2011 - 23:32

Pszenica Ozima i jara Dokladnie u mnie dzieje sie to samo naszczecie oralem tydzien temu i chwala Bogu ladnie sie naoralo tylko na jednym polu troche wybijaloo ale to nic. Strasznie sucho padalo cos w sierpniu , aby tylko ladnie pszenice zkielkowala i cos pokropilo chociaz 10l/m2 to by bylo git

#1886 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 25 wrzesień 2011 - 00:19

Pszenica Ozima i jara ja orki wykonalem na samym poczatku wrzesnia pod wszystkie zboza ozime. było dosc wilgotno wiec orało sie dobrze. tydzien po orce rozsialem nawozy i uprawilem pole. uwazam ze dobrze zrobilem bo gleba sie nie zeschła a jak sialem agregatem to było widac wilgotna glebe. ci co orali pozniej po zasiewie maja same bryły na polu, poniewaz nie mogli doprawic pola lub siali w taki pył ze tylko było widac za nimi siwy dym. jeczmien ma juz 10 cm wysokosci a pszenzyto przedwczoraj wzeszło. pszenice sialem 4 dni temu. jeszcze 9 ha pszenicy zostało mi do zasiania po burakach , ktore bede kopał na poczatku pazdziernika. niestety martwi mnie to ze wykopki moga byc przegwizdane. na jednym polu mam 2 i 3a klase to jest normalnie beton. buraki co prawda ładne ale chcac reka wyrwac burak liscie sie urywaja. nie wiem co to bedzie jak nie popada jeszcze z tydzien czasu. lemiesze beda sie szlifowac na maxa , oby tylko sie nie rwały kawały ziemi.

#1887 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 25 wrzesień 2011 - 08:38

Pszenica Ozima i jara orało się bardzi ciężko, lemiesze się bardzo tępiły. Najlepiej było na stanowisku po łubinie a najwilgotniej po ziemniakach. Po jęczmieniu gdzie wyrósł poplon z gorczycu prawdziwa masakra. Siane było w czwartek a do dziś widać gdzie były ziemniaki a gdzie polon z gorczycy. Najbardziej bałem się orać rędzine ale najpierw poszedłem głęboko z kultywatorem to zmniejszyło znacznie ilość dużuch brył

#1888 Share mariusz0221

mariusz0221

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 20:33

Pszenica Ozima i jara koledzy kiedy najlepiej siac pszenicę ozimą ?? jestem z małopolski i u nas jak na razie posiali pszenżyta a reszta pól czeka zaorane na siewy pszenicy...ja mam odmianę Turnia, co doradzicie ??

#1889 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 10:51

Pszenica Ozima i jara Co byście doradzili. Jak zasiać pszenice w buraczysku. Właśnie kończą u mnie kopać. Jest bardzo sucho i bardzo twardo. Mam do dyspozycji głębosz, pług, podorywkowy na 2 rzędy łap, uprawowo siewny niestety nie talerzowy tylko zwykły ale z ciężkim wałem. Jak sie za to zabrać. Troche jest wilgoci aby na wierzchu z posiekanych liści. Ale czy dooram się do wilgoci wątpie.

#1890 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 593 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 27 wrzesień 2011 - 11:56

Pszenica Ozima i jara

koledzy kiedy najlepiej siac pszenicę ozimą ?? jestem z małopolski i u nas jak na razie posiali pszenżyta a reszta pól czeka zaorane na siewy pszenicy...ja mam odmianę Turnia, co doradzicie ??

Ja mieszkam niedaleko Ciebie i w wtorek i środe orałem a w czwartek zasiałem pszenicę rywalkę i muszelkę. We wtorek troszkę popadało to troche wilgoci ziemia nabrała.
-----

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1891 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 16:04

Pszenica Ozima i jara U mnie dziś poszło do siewu 2,5ha pszenicy "BNDEROLA" 175kg/ha (380z/m2),1ha pszenicy "AKTEUR" 195kg/ha (350z/m2),1ha pszenicy "PIUS" 145kg/ha (350z/m2) a 4 dni temu zasiałem "MUSZELKE" 4 ha 180kg/ha (380z/m2), i czekam na deszcz :) , ogólnie mówiąc orkę zrobiłem w pierwszych dniach września i chyba dobrze zrobiłem, dziś widziałem jak sąsiad zza miedzy się mordował jak orał, zaorał ale kto to uprawi, skała, ziemia od 2kl-4kl ... opryski jesienne na pszenice odkładam chociaż z części do wiosny, bo na suche nie ma sensu, popryskam Maratonem jeden kawałek, bo trzeba a reszta w suchą ziemie nie będę pryskał bo po co.?

#1892 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 16:13

Pszenica Ozima i jara I nie było za sucho jak siałeś?

Co byście doradzili. Jak zasiać pszenice w buraczysku. Właśnie kończą u mnie kopać. Jest bardzo sucho i bardzo twardo. Mam do dyspozycji głębosz, pług, podorywkowy na 2 rzędy łap, uprawowo siewny niestety nie talerzowy tylko zwykły ale z ciężkim wałem. Jak sie za to zabrać. Troche jest wilgoci aby na wierzchu z posiekanych liści. Ale czy dooram się do wilgoci wątpie.

#1893 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 18:29

Pszenica Ozima i jara ja bym po dwa razy podorywkowym i później uprawowo siewny
podorywkowy na podcinaczach czy na wąskich łapach?
az tak sucho jest?

Edytowany przez krzysiekfarmer5, 27 wrzesień 2011 - 18:31.

red power

#1894 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 19:35

Pszenica Ozima i jara silva a jaka to ziemia lekka czy ciężka????? jak lekka to możesz siać dwa razy do 20 cm podorywkowy i siew a jak nie to tylko orka ale też na jakieś 20 cm..... a jeśli to ciężka gleba to daj sobie spokój i poczekaj na deszcz zwłaszcza że jak się domyślam pole jest zjeżdżone pokopaniu buraków.... ja 2 ha z 60 jakie miałem zasiac zostawiłem bo nie daję rady tego uprawić nawet broną aktywną i czekam na deszcz a jak nie to zasieję kawałek jarej...

#1895 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 19:36

Pszenica Ozima i jara Na podcinaczach. Podorywkowy napewno nie dostanie sie do wilgoci. Sąsiad orał dziś i ziemia sucha;/ Tylko dłuta gorące i sie ścierają. Może na wieczór głęboko zaorać i rankiem zasiać?

#1896 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 19:47

Pszenica Ozima i jara szczerze mówiąc nie do końca rozumiem pytania niektórych - jeśli tylko przedplony zebrane itd i da się zaorać, uprawić to należy siać oziminy!!
Terminy przecież gonią - przy "dzisiejszych" warunkach meteorologicznych śnieg może pojawić się w listopadzie a silne przymrozki w październiku i oziminy się nie zdążą "zahartować" jeśli siewy będą opóźnione...
Przypominam optymalne terminy dla pszenicy ozimej w Polsce i polecam się ich trzymać dla swojego dobra... :

północno-wschodnia i wschodnia - od 15 do 25 września,
centralna i południowo-wschodnia - od 20 do 30 września,
północno-zachodnia i zachodnia - od 20 września do 5 października,
Dolny Śląsk - od 25 września do10 października.

A dzisiaj jest 27 września :)

i życzę powodzenia!

#1897 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 20:21

Pszenica Ozima i jara Co mi po tym jesli nie będzie wilgoci np do końca października i zboże nie zejdzie jeśli będzie zasiane w suche?

#1898 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 27 wrzesień 2011 - 20:33

Pszenica Ozima i jara no sorry ale co powiesz na podsiąkanie, parowanie z niższych warstw gleby czy nawet głupią rosę po nocy ?
to że nie widzisz wilgoci w glebie nie znaczy że jej tam nie ma - to nie sahara :rolleyes:
sam mieszkam na d.śląsku i nie raz siałem oziminy w pył i jakoś nie było dużego problemu ze wschodami - najwyżej się przeciągną ale już bieg wegetacyjny rośliny się rozpocznie...dla samej pszenicy im dłuższy okres wegetacyjny tym lepiej - są na to badania...poza tym pszenica to nie owies i nie potrzebuje aż tyle wilgoci
ziarniaki w glebie zasuszonej ale zasobnej poradzą sobie

no i uwierz mi - oziminy zasiane w suchym wrześniu/październiku i tak dadzą lepszy plon niż siane w listopadzie :D :D

Edytowany przez Boniar, 27 wrzesień 2011 - 20:37.

#1899 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 28 wrzesień 2011 - 06:16

Pszenica Ozima i jara Przekonało mnie to że mamy rzepak siany w świeżą wilgotną role i pięknie zszedł a ten siany po ok tygodniu od orki w suchą jakiś miesiąc temu kiepsko ok. 50%. Albo u sąsiada pszenica siana w suchą role po rzepaku który wyciągnął wode tam nie ma zboża a siana tego samego dnia ponad 2 tyg temu w wilgotną 100%. Więc jest różnica.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1900 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 28 wrzesień 2011 - 10:41

Pszenica Ozima i jara Słuchajcie w tamtym roku na wiosnę pryskałem Huzarem od miotły i efekt był taki że miałem totalną masakrę na polu, w życiu tyle miotły na polu nie miałem. Huzar ma zdaje się jodosulfuron, zboża posiane i chcę je teraz popryskać. Myślałem nad Glean który jest opryskiem sulfonylomocznikowym ale ostatnio przeczytałem że w tym roku również się nie sprawdził.
Macie jakąś propozycje co zastosować?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW