Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22580 odpowiedzi na ten temat

#18921 Share Golden35

Golden35

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, nowoczesne zastosowania w rolnictwie

Napisany 28 kwiecień 2016 - 06:27

Pszenica Ozima i jara

Witam Panowie i Panie. Mam takie pytanko? jaka jest najlepsza odżywka na pszenice i jaką najlepiej zastosować? Wczoraj pryskałem na chwasty i miotłę Huzarem, a teraz chciałem prysnąć odżywką tylko nie wiem jaką. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 22:29
  •  

#18922 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 07:54

Pszenica Ozima i jara

to nie niska temperatura, przebarwienia robią się z powodu żółtej karłowatości. powodem jest wczesno siana pszenica i ciepła jesien, wirus przenoszony jest przez mszyce jesienią. nic nie pomoze na to az do zbiorów, sypie około 2 ton słabiej i nastepnym stadium po przebarwieniach jest zasychanie liści i zboże to dojrzewa przez to z tydzien wczesniej. choroba nie przenoszona w nasionach wiec to co zbierzesz mozesz zasiac.

żOłta karłowatość objawia się dopiero w stadium liścia podflagowego kolego i ma zupełnie inny kolor żółto-pomarańczowy w skrajną czerwień a nie fiolet bordo jak przy niedoborach fosforu. u nas na podłasiu w zeszłym sezonie ta epidemia była po raz pierwszy na jesieni pszenica jak dywanik zielona i tak aż do liscia podflagowego i nagle zonk!! wszyscy podejrzewali przypalenia przy t2.

co do dokrzewiania to nie było możliwości. bo po 1 rosliny były uszkodzone przymrozkami jeśli przetrwały mrozy po 2 co miałem pryskac wezły krzewienia? po 3 była taka tragedia że zastanawiałem się nad kasacją bo nie wiedziałem czy w ogóle ruszy. 0,7 l ccc nie zaszkodzi później najwyżej poprawie 0.5 0,7 ccc gdy reszta pedów będzie w odpowiedniej fazie licze na choćby jeszcze 1-2 dodatkowe zdzbła to te 5t/ha może uciułam.

Edytowany przez BENNY82, 28 kwiecień 2016 - 08:04.

#18923 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 28 kwiecień 2016 - 08:17

Pszenica Ozima i jara

Nie zgodzę się z tobą że żółta karłowatość objawia się dopiero w fazie liścia podflagowego, miałem tą sytuację w zeszłym roku i zaraz po ruszeniu wegetacji były problemy z tą pszenicą była cała żółta i bardzo rzadka. Ukosiłem 5 ton z hektara ale to i tak było dobrze. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#18924 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 28 kwiecień 2016 - 08:48

Pszenica Ozima i jara

lentipur przepyscil mi chabra a nie powinien

no dobra ale na wiosne poprawia sie sie po lentipurze od dwulisciennych typu lintur, mocarz, czy mustang. Dla mnie w jesieni najwazniejsza jest miotła.

#18925 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 08:58

Pszenica Ozima i jara

@Renault85-15TX - jak znika w jaki sposób?

Zaczęła się bujać do życia, a teraz z dnia na dzień robi się żółta i usycha. Miejscami są place że już jej prawie wcale nie ma. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#18926 Share leszekw

leszekw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 09:10

Pszenica Ozima i jara

To mogą być choroby podsuszkowe

#18927 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 10:29

Pszenica Ozima i jara

Co do żółtej karłowatości, to tak jako ciekawostka. U mnie mszyc nie było w ogóle na jesieni, ale pojawiły się skoczki. Ja je zwalczyłem i narazie jest git nic złego nie widać, niestety u innych co nie pryskali, się nie przekonam jak będzie bo praktycznie wszystko zmrożone było.

#18928 Share pszycha1

pszycha1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 12:00

Pszenica Ozima i jara

Witam,

Co brakuje pszenicy ozimej, że końcówki liści robią się fioletowo-czerwone. U sąsiada za miedzą tego zjawiska nie zauważyłem w pszenicy więc to nie jest wina niskich temperatur( tak mi się wydaje). Jakieś sugestie?

Pozdrawiam,

Qba

Ewidentnie brak fosforu. U siebie mam to samo jak dobrze przezimowała i na jesień było optymalne zaopatrzenie w PK, a na wiosnę odpowiednio azotu to jeszcze nie jest to tak bardzo widoczne, ale w miejscach gdzie ucierpiała po zimie mocno widać braki fosforu.

Niskie temperatury w nocy są tego przyczyną rośliny potrzebują w tej chwili więcej fosforu którego dopiero od 15 stopni jest dobrze pobierany z profilu glebowego

Być może i przedobrzylem ale czym ją ratować. Zima mi mocno tą odmianę zniszczyła i dlatego tak w nią ładowałem. Pomóżcie coś Panowie bo całkiem mi zginie z pola.

a jak z ph gleby jest po zimie ??

#18929 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 28 kwiecień 2016 - 13:03

Pszenica Ozima i jara Jak myślicie mogę do duet start 1l + siarczan magnezu 5% + mocznik 3% + plonwit Z 1,5 l dodać jeszcze antywylegacz 750 sl i w jakiej dawce ?
Na pszenżyto ozime faza 2 kolanko

Edytowany przez Seba42, 28 kwiecień 2016 - 13:19.

#18930 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 14:03

Pszenica Ozima i jara

nie wiem jak dla mnie za zimno na herbicydy... nawet z nawożeniem mikro się wstrzymuje bo jutro w nocy ma być +5 i raczej odpuszcze...

Edytowany przez e2visionamd, 28 kwiecień 2016 - 14:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18931 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 14:10

Pszenica Ozima i jara

co sie stanie jak np medax + ccc spoznie i dam na 2 kolanko?

#18932 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 16:20

Pszenica Ozima i jara

to nie niska temperatura, przebarwienia robią się z powodu żółtej karłowatości. powodem jest wczesno siana pszenica i ciepła jesien, wirus przenoszony jest przez mszyce jesienią. nic nie pomoze na to az do zbiorów, sypie około 2 ton słabiej i nastepnym stadium po przebarwieniach jest zasychanie liści i zboże to dojrzewa przez to z tydzien wczesniej. choroba nie przenoszona w nasionach wiec to co zbierzesz mozesz zasiac.

Czym zwalczyć tą karłowatość ?

#18933 Share m-93

m-93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 16:27

Pszenica Ozima i jara

koledzy mam pytanie pryskałem pszenzyto i pszenice 1l mustangu i cos tam 2l herb... na miotłę.

W piątek pryskałem w sobotę widziałem że chwasty się zwijają potem były u nas z 3 dni przymrozki i przepuściło mi miotłę powtórzyć zabieg?

co polecacie? te dwuliścienne jak by tez odżyły ;/

#18934 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:22

Pszenica Ozima i jara Zaczęła się bujać do życ ia, a teraz z dnia na dzień robi się żółta i usycha. Miejscami są place że już jej prawie wcale nie ma.  U mnie w okolicy teź zauwarzyłem te objawy, normalnie z dnia na dzień zboźa wygłąaają coraz gorzej normalnie nikną w oczach, może to wina przymrozków bo widać że i jęczmienie jare wcześnie siane już troche dostały

#18935 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:29

Pszenica Ozima i jara

U mnie przyczyna na 100% tkwi w tym że pszenica została przemarznięta, z wiosny puki miała soki w sobie to się ruszała teraz poszedłem na pole i wyrywałem te rośliny które giną z dnia na dzień i nie mają przyrostów młodych korzeni a stare widać że już nie żyją przez to pszenica znika z pola. Teraz tam gdzie mocniej dostała od mrozów czyli jakieś górki i doły gdzie stała woda pszenica zniknie całkiem. Na szczęście to tylko 2ha będzie rzadsze reszta mojej pszenicy ma się w miarę dobrze. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#18936 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:41

Pszenica Ozima i jara

Też tak myslę że przemarzła jednak u mnie pszenica rzadka jednak zbiera się i jest ciemno zielona ,jednak obok pszenżyto placowate i gorsze słabo rośnie i blade ,też ok 2 ha ,reszta inne gatunki na dzisiaj ok

#18937 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:48

Pszenica Ozima i jara

u nas w tamtym roku wystąpiła karłowatość, dwie rady - albo pryskać często od mszyc na jesieni, albo opóźnić zasiewy. Ja siałem 9-10 październik, wschodziła jak było zimno i póki co nie widziałem efektów tego wirusa. 

Natomiast na słabszej ziemi widać efekt przemarznięcia, słaba przecina, dawane ukorzeniacze i wszelkie wynalazki których zostalo troszeczke z poprzednich lat, poszła taka bomba i wygląda jako tako, ale idzie tam mało budżetowa ochrona i jakoś na zero wyjde

#18938 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 22:20

Pszenica Ozima i jara dzisiaj skończyłem herbicydy na pszenicę, mogę jutro wystartować z drugą dawka azotu czy odczekać 2-3dni aż zahamuje wzrost chwastów?

z ciekawostek dodam że przypalilem pszenicę dawka 0,4l Optimus i 0.8l ccc. oprysk popołudniu w pochmurny dzień, dziwne.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#18939 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 22:25

Pszenica Ozima i jara Panowie co poradzicie zrobić - pszenica już po pierwszym kolanku a ja jeszcze nie skróciłem ! ? Miałem dać modus 0,33 i CCC 1 l do tego wirtuoz i siarczan. Teraz nie zaszkodze tym zabiegiem? Na pszenżyto też planuje to dać, ale ma już pożądne dwa kolanka. Co poradzicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18940 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 06:03

Pszenica Ozima i jara

jeśli nie ma jeszcze wyczuwalnego drugiego kolanka to możesz dac ccc z moddusem .Jeśli jest już to daj sam moddus