Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

26319 odpowiedzi na ten temat

#18921 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 12:00

Pszenica Ozima i jara

Witam,

Co brakuje pszenicy ozimej, że końcówki liści robią się fioletowo-czerwone. U sąsiada za miedzą tego zjawiska nie zauważyłem w pszenicy więc to nie jest wina niskich temperatur( tak mi się wydaje). Jakieś sugestie?

Pozdrawiam,

Qba

Ewidentnie brak fosforu. U siebie mam to samo jak dobrze przezimowała i na jesień było optymalne zaopatrzenie w PK, a na wiosnę odpowiednio azotu to jeszcze nie jest to tak bardzo widoczne, ale w miejscach gdzie ucierpiała po zimie mocno widać braki fosforu.

Niskie temperatury w nocy są tego przyczyną rośliny potrzebują w tej chwili więcej fosforu którego dopiero od 15 stopni jest dobrze pobierany z profilu glebowego

Być może i przedobrzylem ale czym ją ratować. Zima mi mocno tą odmianę zniszczyła i dlatego tak w nią ładowałem. Pomóżcie coś Panowie bo całkiem mi zginie z pola.

a jak z ph gleby jest po zimie ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 04:35
  •  

#18922 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 28 kwiecień 2016 - 13:03

Pszenica Ozima i jara Jak myślicie mogę do duet start 1l + siarczan magnezu 5% + mocznik 3% + plonwit Z 1,5 l dodać jeszcze antywylegacz 750 sl i w jakiej dawce ?
Na pszenżyto ozime faza 2 kolanko

Edytowany przez Seba42, 28 kwiecień 2016 - 13:19.

#18923 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 14:03

Pszenica Ozima i jara

nie wiem jak dla mnie za zimno na herbicydy... nawet z nawożeniem mikro się wstrzymuje bo jutro w nocy ma być +5 i raczej odpuszcze...

Edytowany przez e2visionamd, 28 kwiecień 2016 - 14:04.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#18924 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1036 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 14:10

Pszenica Ozima i jara

co sie stanie jak np medax + ccc spoznie i dam na 2 kolanko?

#18925 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 16:20

Pszenica Ozima i jara

to nie niska temperatura, przebarwienia robią się z powodu żółtej karłowatości. powodem jest wczesno siana pszenica i ciepła jesien, wirus przenoszony jest przez mszyce jesienią. nic nie pomoze na to az do zbiorów, sypie około 2 ton słabiej i nastepnym stadium po przebarwieniach jest zasychanie liści i zboże to dojrzewa przez to z tydzien wczesniej. choroba nie przenoszona w nasionach wiec to co zbierzesz mozesz zasiac.

Czym zwalczyć tą karłowatość ?

#18926 Share m-93

m-93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 16:27

Pszenica Ozima i jara

koledzy mam pytanie pryskałem pszenzyto i pszenice 1l mustangu i cos tam 2l herb... na miotłę.

W piątek pryskałem w sobotę widziałem że chwasty się zwijają potem były u nas z 3 dni przymrozki i przepuściło mi miotłę powtórzyć zabieg?

co polecacie? te dwuliścienne jak by tez odżyły ;/

#18927 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:22

Pszenica Ozima i jara Zaczęła się bujać do życ ia, a teraz z dnia na dzień robi się żółta i usycha. Miejscami są place że już jej prawie wcale nie ma.  U mnie w okolicy teź zauwarzyłem te objawy, normalnie z dnia na dzień zboźa wygłąaają coraz gorzej normalnie nikną w oczach, może to wina przymrozków bo widać że i jęczmienie jare wcześnie siane już troche dostały

#18928 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1429 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:29

Pszenica Ozima i jara

U mnie przyczyna na 100% tkwi w tym że pszenica została przemarznięta, z wiosny puki miała soki w sobie to się ruszała teraz poszedłem na pole i wyrywałem te rośliny które giną z dnia na dzień i nie mają przyrostów młodych korzeni a stare widać że już nie żyją przez to pszenica znika z pola. Teraz tam gdzie mocniej dostała od mrozów czyli jakieś górki i doły gdzie stała woda pszenica zniknie całkiem. Na szczęście to tylko 2ha będzie rzadsze reszta mojej pszenicy ma się w miarę dobrze. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#18929 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1574 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:41

Pszenica Ozima i jara

Też tak myslę że przemarzła jednak u mnie pszenica rzadka jednak zbiera się i jest ciemno zielona ,jednak obok pszenżyto placowate i gorsze słabo rośnie i blade ,też ok 2 ha ,reszta inne gatunki na dzisiaj ok

#18930 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:48

Pszenica Ozima i jara

u nas w tamtym roku wystąpiła karłowatość, dwie rady - albo pryskać często od mszyc na jesieni, albo opóźnić zasiewy. Ja siałem 9-10 październik, wschodziła jak było zimno i póki co nie widziałem efektów tego wirusa. 

Natomiast na słabszej ziemi widać efekt przemarznięcia, słaba przecina, dawane ukorzeniacze i wszelkie wynalazki których zostalo troszeczke z poprzednich lat, poszła taka bomba i wygląda jako tako, ale idzie tam mało budżetowa ochrona i jakoś na zero wyjde

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18931 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 22:20

Pszenica Ozima i jara dzisiaj skończyłem herbicydy na pszenicę, mogę jutro wystartować z drugą dawka azotu czy odczekać 2-3dni aż zahamuje wzrost chwastów?

z ciekawostek dodam że przypalilem pszenicę dawka 0,4l Optimus i 0.8l ccc. oprysk popołudniu w pochmurny dzień, dziwne.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#18932 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 991 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 22:25

Pszenica Ozima i jara Panowie co poradzicie zrobić - pszenica już po pierwszym kolanku a ja jeszcze nie skróciłem ! ? Miałem dać modus 0,33 i CCC 1 l do tego wirtuoz i siarczan. Teraz nie zaszkodze tym zabiegiem? Na pszenżyto też planuje to dać, ale ma już pożądne dwa kolanka. Co poradzicie?

#18933 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2616 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 06:03

Pszenica Ozima i jara

jeśli nie ma jeszcze wyczuwalnego drugiego kolanka to możesz dac ccc z moddusem .Jeśli jest już to daj sam moddus

#18934 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 29 kwiecień 2016 - 07:46

Pszenica Ozima i jara

dzisiaj skończyłem herbicydy na pszenicę, mogę jutro wystartować z drugą dawka azotu czy odczekać 2-3dni aż zahamuje wzrost chwastów?

z ciekawostek dodam że przypalilem pszenicę dawka 0,4l Optimus i 0.8l ccc. oprysk popołudniu w pochmurny dzień, dziwne.

Możesz jechać z drugą dawką. 

#18935 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 29 kwiecień 2016 - 08:53

Pszenica Ozima i jara

Pytanko:

dzisiaj ma być ładna pogoda i ok godz 14-15 planuję jechać ze skracaniem i fungi+odzywki....

czy jak nie zapowiadają przymrozków ale poniżej 5 stopni w nocy to zabieg będzie ok?

pszenica ucieka a jakiegoś super ciepła na najbliższe noce nie zapowiadają...:/:/:/

#18936 Share petrus87

petrus87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 11:36

Pszenica Ozima i jara

dzisiaj skończyłem herbicydy na pszenicę, mogę jutro wystartować z drugą dawka azotu czy odczekać 2-3dni aż zahamuje wzrost chwastów?

Ja bym jednak poczekał.

Panowie co poradzicie zrobić - pszenica już po pierwszym kolanku a ja jeszcze nie skróciłem ! ? Miałem dać modus 0,33 i CCC 1 l do tego wirtuoz i siarczan. Teraz nie zaszkodze tym zabiegiem? Na pszenżyto też planuje to dać, ale ma już pożądne dwa kolanka. Co poradzicie?

Ja już poszedłbym z samym Moddusem. Na CCC trochę za późno moim zdaniem.

#18937 Share rd3

rd3

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 12:51

Pszenica Ozima i jara

czy można rozsiać teraz na pszenice siarczan magnezu( nie granulowany)jeżeli tak to w jakich dawkach i czy nie przypali pszenicy

#18938 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 991 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 13:53

Pszenica Ozima i jara

Ale co może się stać w mieszance ccc + modus? Na modusie pisze że do 0,6 mozna dać a w mieszance z ccc 0,3, zabieg do liścia podflagowego czy flagowego (dokładnie nie pamiętam). Teraz u mnie ma być bez przymrozku to może bym jutro popryskał?

#18939 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3895 postów

Napisany 29 kwiecień 2016 - 16:02

Pszenica Ozima i jara

Co na chwasty w jarej od fazy 1-3 liści?? Raps kwitnie w pszenicy  :wacko:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama