Polecane posty

pawelol111    1337

Szału nie ma.....zbytnio ją nie ruszy.

Myślisz że jak nasypiesz 400kg saletry na raz to coś zmieni? To tak jak piciem masz na stole 5 litrów wódki ale co z tego skoro po pół litra leżysz do góry kołami. Pszenica do drugiej dawki pobierze tylko część azotu która została rozsiana. Im roślina większa tym więcej pobiera więc bez sensu sypać duże dawki na raz. Same z tego straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kessler    0

Mam takie oto pytanie. Czy, gdybym rozsiał 350 kg saletry amonowej na hektar, to nie zaszkodzi to pszenicy? W ogóle, czy ktoś z Was orientuje się jaka jest największa bezpieczna dawka saletry 34 N do jednorazowego zastosowania. I proszę o pominięcie aspektu ekonomicznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Czy nawożenie przenicy azotem w tej chwili przy tak niskich temperaturach i prognozach też nie lepszych jest własciwe, czy straty nie bedą zbyt duże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj rozsiałem 270 kg/h saletry amonowej 34N Pulan... Troche zimno u mnie tzn. w dzień 5-6 stopnii w nocy 1-2 ale za 2-3 dni ma być niby coś około 8 do 10 już... Też jestem ciekaw czy saletra zadziała. Jak sprawdzałem pszenice to od korzenia niekiedy wypuszcza nowe kiełki już... 

 

Pszenica Arkadia klasa ziemi 4 typowo gliniasta- rędzina. Ciężka do uprawy ale chociaż nigdy woda nie stoi. Obok w polach zawsze po zimie u mnie o dziwo nigdy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Bardzo prosiłbym o poradę. Jestem początkujący. Rozsiałem 270 kg/ha saletry amunowej 34N z Pulanu na pszenice ozimą Arkadia. Zboże w 50% ładne jak po tak mroźnej zimie ( wizualnie 0 uszkodzeń- 8/10 w skali) a w drugich 50% nieco ucierpiało... Jest żółte, nie kiedy lekko fioletowe, ogólnie w skali 1-10 oceniam na 3. Moje pytanie jest następujące.

 

Czy mój plan wiosennego nawożenia jest odpowiedni?

 

Wygląda on tak:

 

-1 rzut ( teraz) 270kg/ha saletry amunowej Pulan 34 N

- Następnie środek TILT 0,7L/HA + MIRAGE 0,9L/HA ( Początek kwietnia)- środki grzybobójcze

- Kolejno 2 rzut nawozu mocznik 200 kg/ha ( około 25 kwietnia)

- Następnie usuwanie chwastów Attribut+ Actirob lub Chwastox + Tolurex ( Początek maja)

- Około 20 maja 3 rzut nawozu saletra 150 kg/ha

 

DATY OCZYWIŚCIE SĄ SZACOWANE. TO ZALEŻY OD ROZWOJU ROŚLINY

 

Dodam jeszcze że ziemia ma klase 4. Jest to rędzina. Typowo gliniasta ciężka w uprawie ziemia. Teren nie jest pochyły. Jest równy. Ogromną zaletą jest to że nigdy w niej woda nie stoi. Zawsze wszystko ładnie wsiąka ( nawet podczas nadmiernych opadów deszczu) Z ważnych informacji jest to że jesienią nie był dawany żaden nawóz pod pszenice. Ziemia była wapniowana kredą w sierpniu. Jedynie co to zboże było zaprawiane płynną cieczą z dodatkiem nawozu nasiennego i pryskane na chwasty zaraz po siewie. Co do chwastów już wiem że będzie ich ogromna ilość. Zarówno dwuliściennych jak i jedno. Największym zagrożeniem jest perz który już jesienią było widać oraz jak wspominałem inne chwasty. I też pytanie ile razy jak i czym pryskać i kiedy żeby je zwalczyć? Tak jak w moim planie czy inaczej?

 

PS. Za jakieś ewidentne błędy w planie nawożenia przepraszam dopiero się uczę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

Arkadie z 2 razy trzeba skrocic razem z fungicydem pierwszys strzal, sasiad ja sieje 2 razy skraca a i tak miejscami kladzie sie tyle ze przy 9t. Saletra amonowa*, opryski herbicydami patrz czy tolurex nie jest do pierwszego kolanka czy tam konca krzewienia i na pszenice arkadie trzeba 3 opryski fungicydem bardzo choroby ja atakuja, druga dawke byl dal saletre tak z 250kg i na klos mcznik.Ogolnie znajdz jakiego gospodarza po sasiedzku co sie zna stosuje ochrone niech Ci podpowie bo teoria ok a w polu fazy zboz i niedobory druga sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek37    37

na 1 rzut to 200 saletry by starczyło ogólnie sporo N planujesz potem to bym chwasty  zrobił następnie grzybówka skracanie odrzywki wszystko razem potem druga dawka N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Jakie straty ? prosimy o wyjaśnienie kwestii "strat"

Mówiąć straty mam na myśli przemieszczanie się azotu wraz z wodą w głebsze warstwy ziemi ,a przenica przy tak niskich temperaturach nie jest zdolna do pobierania wiekszych ilości składników pokarmowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Samsung123321 kurde strasznie duże nawożenie planujesz ( w przeliczeniu wyszło mi 230kg czystego N) bez skracania arkadia tego nie wytrzyma, w jaki plon celujesz, bez doświadczenia odpowiedniej ochrony, stanowiska ciężko będzie wykorzystać ten azot na plon, zastanawia mnie czy nie przeinwestujesz?? Ja też zaczynam sam prowadzić gospodarstwo i powoli przechodzę w bardziej intensywną uprawę ale robię to powoli zbierając doświadczenie żeby nie ponosić zbędnych kosztów, pierwsze weszły u mnie fungicydy i już było widać różnicę w tym roku zwiększam nawożenie ale do ok 140kg N i lepszą ochronę i już mam zamiar skracać bo wiem ze nie ustoi. I tak jak pisze d4rek ja radzę się w wielu sprawach starszego kolegę który ma większe doświadczenie.


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

Rozlałem około 800kg rsm 32 na 2ha słabo rozkrzewionej pszenicy arkadi wydaje mi sie teraz że troszke przesadziłem nic jej nie będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nic nie będzie. Rozkrzewi się i będzie ok. Ale dawka ogólnie o te 100 l rsm za duza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Może podaj lepiej ile N na ha wyszło nie stosuje rsm takze nie do konca się orientuje czy te 32 azotu mnozyc razy kg czy litry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirek76    0

Witam

prosze o opinie na temat oprysku Lancet Plus 125 WG potrzebuje kompleksowej ochrony na chwasty w przenicy ozimej

kupilem Bizon ale warunki byly takie ze jesienia nie dalem rade wjechac w pole

jak stosowaliscie to napiszcie czy jest skuteczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

Lancet bardzo dobry herbicyd 1l rsmu waży 1.32kg wiec 600l daje okolo 800kg. Czystego składnika jest 32N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

Witam! Bardzo prosiłbym o poradę. Jestem początkujący. Rozsiałem 270 kg/ha saletry amunowej 34N z Pulanu na pszenice ozimą Arkadia. Zboże w 50% ładne jak po tak mroźnej zimie ( wizualnie 0 uszkodzeń- 8/10 w skali) a w drugich 50% nieco ucierpiało... Jest żółte, nie kiedy lekko fioletowe, ogólnie w skali 1-10 oceniam na 3. Moje pytanie jest następujące.

 

Czy mój plan wiosennego nawożenia jest odpowiedni?

 

Wygląda on tak:

 

-1 rzut ( teraz) 270kg/ha saletry amunowej Pulan 34 N

- Następnie środek TILT 0,7L/HA + MIRAGE 0,9L/HA ( Początek kwietnia)- środki grzybobójcze

- Kolejno 2 rzut nawozu mocznik 200 kg/ha ( około 25 kwietnia)

- Następnie usuwanie chwastów Attribut+ Actirob lub Chwastox + Tolurex ( Początek maja)

- Około 20 maja 3 rzut nawozu saletra 150 kg/ha

 

DATY OCZYWIŚCIE SĄ SZACOWANE. TO ZALEŻY OD ROZWOJU ROŚLINY

 

Dodam jeszcze że ziemia ma klase 4. Jest to rędzina. Typowo gliniasta ciężka w uprawie ziemia. Teren nie jest pochyły. Jest równy. Ogromną zaletą jest to że nigdy w niej woda nie stoi. Zawsze wszystko ładnie wsiąka ( nawet podczas nadmiernych opadów deszczu) Z ważnych informacji jest to że jesienią nie był dawany żaden nawóz pod pszenice. Ziemia była wapniowana kredą w sierpniu. Jedynie co to zboże było zaprawiane płynną cieczą z dodatkiem nawozu nasiennego i pryskane na chwasty zaraz po siewie. Co do chwastów już wiem że będzie ich ogromna ilość. Zarówno dwuliściennych jak i jedno. Największym zagrożeniem jest perz który już jesienią było widać oraz jak wspominałem inne chwasty. I też pytanie ile razy jak i czym pryskać i kiedy żeby je zwalczyć? Tak jak w moim planie czy inaczej?

 

PS. Za jakieś ewidentne błędy w planie nawożenia przepraszam dopiero się uczę

Tilt zadziała interwencyjnie na mączniaka ale nie zabezpieczy na długo i w Arkadii przy tym nawożeniu możesz mieć problem z maczniakiem później. Jak masz perz to spróbuj Apyros  + Mustang/Gold albo coś w podobie. 

Po co ty wapnujesz redzinę?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Witam! Bardzo prosiłbym o poradę. Jestem początkujący. Rozsiałem 270 kg/ha saletry amunowej 34N z Pulanu na pszenice ozimą Arkadia. Zboże w 50% ładne jak po tak mroźnej zimie ( wizualnie 0 uszkodzeń- 8/10 w skali) a w drugich 50% nieco ucierpiało... Jest żółte, nie kiedy lekko fioletowe, ogólnie w skali 1-10 oceniam na 3. Moje pytanie jest następujące.

 

Czy mój plan wiosennego nawożenia jest odpowiedni?

 

Wygląda on tak:

 

-1 rzut ( teraz) 270kg/ha saletry amunowej Pulan 34 N

- Następnie środek TILT 0,7L/HA + MIRAGE 0,9L/HA ( Początek kwietnia)- środki grzybobójcze

- Kolejno 2 rzut nawozu mocznik 200 kg/ha ( około 25 kwietnia)

- Następnie usuwanie chwastów Attribut+ Actirob lub Chwastox + Tolurex ( Początek maja)

- Około 20 maja 3 rzut nawozu saletra 150 kg/ha

 

DATY OCZYWIŚCIE SĄ SZACOWANE. TO ZALEŻY OD ROZWOJU ROŚLINY

 

Dodam jeszcze że ziemia ma klase 4. Jest to rędzina. Typowo gliniasta ciężka w uprawie ziemia. Teren nie jest pochyły. Jest równy. Ogromną zaletą jest to że nigdy w niej woda nie stoi. Zawsze wszystko ładnie wsiąka ( nawet podczas nadmiernych opadów deszczu) Z ważnych informacji jest to że jesienią nie był dawany żaden nawóz pod pszenice. Ziemia była wapniowana kredą w sierpniu. Jedynie co to zboże było zaprawiane płynną cieczą z dodatkiem nawozu nasiennego i pryskane na chwasty zaraz po siewie. Co do chwastów już wiem że będzie ich ogromna ilość. Zarówno dwuliściennych jak i jedno. Największym zagrożeniem jest perz który już jesienią było widać oraz jak wspominałem inne chwasty. I też pytanie ile razy jak i czym pryskać i kiedy żeby je zwalczyć? Tak jak w moim planie czy inaczej?

 

PS. Za jakieś ewidentne błędy w planie nawożenia przepraszam dopiero się uczę

 

Przy tej ochronie septorioza i mączniak zjedzą tą pszenicę. Ilość azotu, bez skracania, z pewnością powali arkadię. Jak kolega wyżej też zastanawiam się po co wapnować rędzinę. Jak dla mnie herbicyd w maju to dużo za późno. 2 dawka azotu też zdecydowanie spóźniona. Pytanie czym odchwaszczałeś tą pszenicę że nic oprysk nie załatwił? 

Ja na twoim miejscu urwał bym z tego nawożenia ze 100 kg N i tą kasę zainwestował w jakieś lepsze fungicydy i dobry herbicyd. 

Bo zaproponowana dawka azotu jest na 8+ pszenicy jakościowej a coś mi się zdaje że ciężko będzie tam zebrać 6 ton. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Ja bym rozłożył to tak - 200kg saletry już, 250 za 3 tygodnie i 150 w momencie strzelania w źdżbło

 

Ochrona od grzyba za słaba. Ja na T1 od 3 lat stosuję Wirtuoz i rozglądam się za sensowniejszą ochroną w tej cenie. Przy tej lości N wymagane jest dla Arkadii skracanie i ochrona T2 . Nawet CCC razem z T1 w ilości 0,8l antywylegacza  zwiększyłoby szanse na zbiór stojącego zboża.

 

Co do ochrony T1 i T2 sam posłucham sensownych propozycji

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

W litrach poszlo około 600 650l

Masakra za dużo maks 250l/ha 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja w zeszłym roku dawałem na ozona i arkadię tak:

T1 lotus 0,4+ 0,7 mondatack + 0,6 safir 

T2 AdeXar 1,5 

T3 0,5 orius+ 0,5 mondatac

 

Z ochrony byłem zadowolony. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

A będzie różnica w jakości zabiegu Orius 0,5L + Mondatak 0,5L, a Orius 1L ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Z tego co wiem to będzie ze względu na to że fuzarioza kłosów jest wywoływana przez kilku sprawców a tebukonazol nie radzi sobie ze wszystkimi dlatego w t3 nie stosuje się tylko jednej substancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę odpowiedzi się nazbierało :) a więc po kolei ;D Z góry dziękuję za okazaną pomoc!

 

d4rek

 

Co do porady u kogoś innego w moim otoczeniu to niestety niemożliwe... Ci których znam mają niestety bardzo hmmm zacofane metody, staromodne tzn. walnąć na wiosne z 300 kg/ha nazwozu najtańszego opryskać byle czym ( ważne że jest napisane oprysk) i tyle... Potem jak plon słaby to niby że wina zimy, pogody lub że słaba jałowa ziemia. A ja chce to zrobić pożądnie i dlatego będę się starał konsultować to z wami. Od czasu do czasu wrzucę zdjęcia pszenicy. Dziękuję za poradę co do dawek itd to napiszę kilka zdań w podsumowaniu tego posta. 

 

jacek37

 

Tak w tym moim planie bardzo dużo N zaplanowałem i chyba za dużo. Zawsze mogę to zmniejszyć. 270N może trochę dużo jak na 1 dawkę ale już trudno rozsiane. Dziękuję za poradę. 

 

Pasjonata

 

Z tym N to zaszalałem jednak ale to tylko plan i można to zmniejszyć. Na podstawie wszystkich odpowiedzi postaram się wyciągnąć wnioski i ułoże nowy plan, czy dobry to się okaże. Tak jak odpisałem d4rek porada u kogoś obok nie wchodzi w grę :( Dzięki za pomoc!

 

Ulman

 

Rędzinę wapnowałem bo udzielono mi takiej porady. Coś w stylu: ,, Żeby Ci dobrze rosło to musisz zwapniować, masz obok mnie pole to takie samo ja wapniowałem". Nooo to zwapniowałem. haha Aleee nie mówmy już o tym. Teraz jestem tutaj i tu staram się ułożyć dobry plan odnośnie pszenicy.

Co do środka to widzę że drogi skubany. Może coś tańszego? ;D Dopiero startuje i ten budżet to taki średni na to ( są inne wydatki) ale zainwestuje. Dzięki za pomoc!

 

Ogar118

 

Dzięki za poradę. Tak N ogarniczę bo tu każdy pisze żeby tyle nie dawać. Co do tych chorób to jeszcze w podsumowaniu opiszę jakie teraz występują. Dlaczego wapniowałem to odpowiedź jest wyżej ;D Co do oprysku jesienią to niestety nie pamiętam teraz ale jutro to sprawdzę i napiszę czym pryskałem... W każdym razie to wygląda tak że siane to było na 2 razy.  24.09.16 50% już zasiane opryskane wyszła ładnie i razem z nią dużo chwastów ( perzu najwięcej) a drugie 50% siane 01.10.16 opryskane zeszło też ładnie ale gorzej niż to pierwsze opryskane i tutaj jest mało chwastów. Prawie w ogóle.  Tak to wygląda dokładnie. 

 

Jahooo

 

Dziękuje za poradę. Noo plan ciekawy. Zobaczymy jak to będzie. Na podstawie wszystkich waszych opinii coś stworzę i tu napiszę. 

 

 

Podsumowanie

 

Dzięki za porady. Jak widzicie nie jest łatwo jak człowiek dopiero startuje a niema się kogoś zapytać co i jak ale po to tu jestem żeby się uczyć ;)

Ale do rzeczy. Dużo waszych opinii i wnioski z tego takie że: trzeba ograniczyć N. To na pewno. zastosować Antywylegacz. Teraz pytanie kiedy? Gdzieś przeczytałem że już można po 2 tygodniach od 1 dawki azotu. Zgadzacie się z tym? Teraz jaki najlepiej? CCC? Jest chyba tani a widzę że wiele osób o nim pisze. I teraz pytanie odnośnie tego wylegacza. Czy mogę go stosować w miejsca gdzie moja pszenica jest hmm dość rzadka i widać że uszkodzona przez zimę lub choroby? 

Teraz kolejne pytanie. Co najlpiej zastosować najpierw? Oprysk na chwasty czy środki na grzyby jakieś mikroelementy, tego typu rzeczy? Czy np. mogę Dać antywylegacz i wymieszać to z czymś antygrzybowym? Ogólnie co i kiedy najpierw zastosować aby to miało sens i dobrze funkcjonowało?

 

Kolejne pytanie to kiedy druga dawka nawozów? Saletra czy mocznik i ile proponujecie? ( w pierwszej było 270kg/ha saletry) 

 

Już ostatnie pytanie. Rozsiałem saletrę dokładnie 10 i 11 marca. Jest trochę zimno u mnie tzn. w dzień 5 stopnii w nocy 1-2 ale za 2-3 dni ma być ocieplenie do blisko 10 w dzień. Gleba wilgotna. Nigdzie woda nie stoi do butów się nie lepi jak się po niej spaceruje. Czy saletra zadziała czy jednak to było za wcześnie jeszcze? Dodam że u mnie to jest taki okres przedwegetacyjny albo powolny start na niektórych roślinkach bo widziałem że kilka wypuszczało nowe kiełki... 

 

A co do chorób bo o tym miałem wspomnieć to w tej gorszej połowie pola gdzie jest rzadziej. liście too albo są fioletowe albo żółte albo takie obeschłe też na żółto... Ale to dotyczy tylko liści bo jak sprawdzałem co się dzieje w ziemi to wygląda na zdrowe... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj