Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

Absolutna minimum czyli co, konkretnie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

bodajże zalecaną dawkę Nitrofoskiej 16-16-16 - 450kg/ha daje 780zł, plus  RSM  100 litrów na start i dwie dawki saletry amonowej lub  saletrzaku  w dwóch kolejnych dawkach  łącznie ok 300 kg wartości 450zł,  - już nakład wynosi 1200zł, dodać do tego nawozy dolistne i Siarczan magnezu  wyjdzie spokojnie 1500zł jak nie drożej. czyli oddam 2,5 tony pszenicy na powyższe nawozy i pytanie czy to się chociaż zwróci, bo jak czytam podanie wszystkich składników podnosi plon o 12-15% zatem z 6 ton wzorca wyjdzie 6,9 tony po nawożeniu. a z 7 ton wyjdzie 8,05 tony 

Dla jasności: moje wywody to tylko  polemika, rozterka, nie neguję podawania nawozów i sam zastosuję Nitrofoskę i Polidap, bo zależy mi na parametrach i w miarę dobrym plonie, ale pamiętajcie, ze rynek nawozów i środków ochrony roślin to bardzo bogaty rynek, niezwykle przereklamowany, rentowny dla producentów i podobny do rynku leków.  Oparty na tych samych zasadach - nawóz musi się sprzedać a co roku jest droższy. Kiedyś pracowałem w magazynie z nawozami - to był rok 2004/2005, wtedy cena pszenicy była taka sama, plony też podobne, ale nawozy kosztowały od 700 do 1200zł za tonę. Sól potasowa kosztowała 800zł za tonę, saletra amonowa chyba 600 czy 700zł.

Po prostu przeliczyłem ile pszenicy muszę sprzedać, żeby kupić nawozy na 1 hektar i wychodzi mi naprawdę dużo.   


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

I tak naprawdę wychodzi na to, że na mojej pszenicy zarobi pośrednik ze skupu, jakiś piekarz, pośrednik nawozowy,  PKN Orlen, Urząd Gminy, Azoty Puławy, Yara Mila,  firma Bayer i DowAgro i Syngenta, pośrednik w sprzedaży ŚOR, sklep z częściami, a ja dołożę albo na 0. 


to siej bez nawozów i po sprawie, w czym problem :)

jak na chwilę obecną jest bez nawozów :) 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

z tego co zrozumiałem to źle to liczysz bo zakładasz ze te koszty podniosą ci plon powyzej tego co nazwałes wzorcem a sam wzorzec urosnie od tak z niczego, Tylko zeby uzyskac te 6 (wzorzec) musisz i tak zastosowac wiekszosc z tego nawozu co napisałeś bo inaczej tyle nie urosnie, Przelicz ile musisz dac zeby ci urosło te 6 ton i odejmij od tego co podałeś, a potem skonfrontuj tylko to co musisz dac ekstra (wiecej azotu nitrofoske odzywki) i porównuj do tego ile wiecej urosnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
Napisano (edytowany)

taa, tera bez nawozów, rośliny wyciągną z gleby ile się da a potem nie będziesz wiedział czym się ratować żeby mieć jakiś plon. U mnie tak jeden siał bez nawozów zboża około 20ha przez parę lat i wkońcu trzeba było dać w dzierżawę bo bolało wydać na NPK. Skoro twierdzisz żd po przeliczeniu kosztów wyjdziesz na zero lub dołożysz do interesu to po co robić i się męczyć???

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

@koniu my tak dzierżawiliśmy pole, na nasze realia piękna działka praktycznie równa 5,5ha w jednym kawałku. CZy rok urodzajny czy kijowy nigdy nie chciało urosnąć tyle co na pozostałych moich polach a wiekszosc pól u mnie to albo jakies spływne albo jakis mały klin i od granic ni ma nic. Po paru latach właściciel odebrał pole rok gospodarzył i oddał innemu w dzierzawe, nowy dzierzawca 2 lata uprawiał powapnował i teraz własciciel stwierdził ze znowu sam bedzie uprawiał hehe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

noo. władujesz nawozów, wapna, zlikwidujesz tradycyjnie ,,perz", później zobaczy że Tobie zaczyna się coś rodzić no to dawaj to pole z powrotem. Takie właśnie są przypadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Na III klasie ziemi 250kg NPK 5-19-30 po 1300z0ł/t 325 zł

2x 200kg saletry po 1300zł/t  520zł

oprysk na chwast 140zł

oprysk od grzybowych około 160zł

razem  1145zł /na 1ha sama chemia

plon pszenicy  około 4,5t/ha przy takim nawożeniu czyli przychód  2700

Zostaje 1550 zł na podatek, paliwo, części, kombajn (około 300)

paliwo około 80l minus zwrot akcyzy ~275zł (dla uproszczenia)

to daje 975zł bez odliczenia podatku gruntowego, tak w uproszczeniu

 

Dodatkowe 50kg NPK plus 100kg saletry podniesie plon o około 1t, do tego lepsza ochrona około 50zł czyli około 245zł inwestycji dodatkowo daje mi dodatkowy przychód 600zł, a koszty orki, siania itp są takie same przy zebraniu 4,5 co 5,5 tony

Wzrośnie koszt kombajnu, bo dla 4,5t będzie to około 300zł/ha a dla 5,5t około 30zł więcej

 

To takie wyliczenia pi razy oko, ale obrazują po co więcej nawozu (oczywiście z umiarem) i co to są koszty stałe - orka, siew, oprysk

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Czyli prosty sposób na doprowadzenie do ładu swojej ziemi czyimś kosztem-oddać w dzierżawe dobremu rolnikowi:)

 ravoj-wątpie w 6ton jakościowej pszenicy bez zadnego NPK pogłównie-, nawet na stanowisku po dwukrotnej fasoli.

Daj Nitrofoskę w tej dawce a Polidap odpuść bo on i tak zadziała dopiero na roślinę następczą-zostaw go pod następne uprawy. Do tego ten RSM potem Saletre-szybciej sie rozpuszcza od saletrzaku, potrzebuje mniej wody na to. P,K, siarczan i mocznik dolistnie, ewentualnie jakieś mikro, ochrona fungi i herbicydowa i wtedy przy optymalnej pogodzie można liczyć na przyzwoite plony.

 Powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

My mamy około 3000zł średnich kosztów w zależności od uprawy bo w 100% korzystamy z usług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Takie koszty to na swoim sprzęcie ciężko sie zmieścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

zalezy przy jakiej roslinie i intensywnosci uprawy... dzisiaj liczyłem na qq to na styk swoim sprzetem liczac ze ziarno nie bedzie bardzo mokre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

Ja mam ziemie głównie 3-4 klasa, zmianowanie w większości pszenica rzepak burak, na niektórych kawałkach fasola.. Ostatnie lata daje pod pszenice 200kg polifoski 6, zazwyczaj po burakach, fasoli, później azot dawałem 3 dawki ale po zeszłym sezonie stwietdzam ze nie ma co ładować na klos tylko ewentualnie dać druga wyższa dawkę azotu, obie w formie rsm ok pewnie 160N,będzie 2x fungi tak jak z azotem oraz siarczan mg i jakieś odżywki 2-3 razy.. Plony jakie uzyskuje w ostatnich latach to 6-9t,w zależności od kawałka, w zeszłym roku po burakach była lipa bo zabrakło wody, ale średni plon z 13 ha to dobre 7t, nie liczę co do złotówki wszystkiego ale jakoś odkąd tak mniej więcej daje to pieniędzy jakoś więcej jest aniżeli dziadek wcześniej gospodarzyl ze tak to nazwę w trybie oszczednosciowym coś podobnie jak kolega wspomniał.. Tyleze jak chciał jednego roku zaoszczędzić na npk a dał trochę azotu to plony były rzędu 3-5t zazwyczaj słabej jakości..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zaryzykuj wyższą dawkę N tak do 200kg/ha i podziel ją na 3, dorzuć T3 i ciekawe jakie plony by wyszły.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Zawsze myślałem że oścista to praktycznie paszówka. 

 

u mnie w tym roku ostroga miała 13,8 białka i gęstość 79 przy nawożeniu 2x200 kg saletra. przedplon gryka, ostropest. 200 npk, grzyb jeden zabieg. średnio 5,5. max 7. średnią popsuły kawałki z bardzo niskim ph. aż żal było patrzeć...ale... jak przywiozłem próbę do skupu to tylko gęstość zbadała i od razu powiedziała że bierze...ale..sailor dał mi ponad tonę więcej. przy takim samym nawożeniu i słabszym przezimowaniu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
Napisano (edytowany)

u mnie ostroga z parametrami fajnie wyszła. Białko 12,8-13,8 przy dwóch dawkach azotu. Gęstość 79,0 do 83,0. Przy dwóch dawkach azotu pierwsza 280kg saletry 34, druga 250kg. Przedsiewnie polifoska 6 ok 350kg/ha, ochrona dwu zabiegowa. Przedplon rzepak ozimy. Gleby V klasa, iły, trochę piasku, ogólnie ciężka gleba. Plon 6,5 t.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

V klasa to chyba przyznana tylko na papierze żeby podatek mniejszy bo w rzeczywistości lepsza jak 6.5t pszenicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

klasy ziemi to można sobie wsadzić wiecie gdzie... Ostatnio przeglądałem mapę glebowo-rolniczą dla pow. zamojskiego i patrze na ojca działki i jak byłem przekonany że wszystko mamy w III a lub b to mamy jeszcze troszkę IV i ku mojemu zdziwieniu V. A gdzie ta V - na najlepszym kawałku ziemi jaki mamy, między rzeką a stawami, grunt lekko podmokły ziemia to rędzina wymieszana z torfem gdzie pszenica w najgorszym roku będzie sypać koło 7t. 
A V klasa bo kiedyś był podmokły i w obniżeniu terenu.

Także Panowie klasa ziemi o niczym nie mówi bo na to ma wpływ, melioracja, ukształtowanie terenu, nachylenie stoku od południa czy od północy no i czy w łapę dostał Xlat temu klasyfikator ;)

A i zapomniałem dodać tą V klasę dużo lżej się uprawia jak III ;) 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

O przydatności rolniczej dużo więcej od klasy gleby mówi kompleks.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
Napisano (edytowany)

tak łatwiej się uprawia, już to widzę u siebie. orka na głębokość szpadla bo głębiej dreny i kamień, dwa razy tyle trzeba jeździć żeby doprawić a jak już podeschnie to szkoda gadać, nawożenie to samo i ochrona ta sama co na lepszym kawałku a plony do 2 ton niższe. Ph i zasobność taka sama jak na lepszych glebach. Spalanie w orce o 5-7 litrów mniejsze. Kolega raz mi orał jd 6930 to u siebie szedł z 5 skibami, u mnie to się ździwił jak zadusił ciągnik kilka razy. Na tej V klasie rzepak max 3,5 tony, na II-III było 5,5t przy tym samym nawożeniu i ochronie

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283
Napisano (edytowany)

Czyli prosty sposób na doprowadzenie do ładu swojej ziemi czyimś kosztem-oddać w dzierżawe dobremu rolnikowi:)

 ravoj-wątpie w 6ton jakościowej pszenicy bez zadnego NPK pogłównie-, nawet na stanowisku po dwukrotnej fasoli.

Daj Nitrofoskę w tej dawce a Polidap odpuść bo on i tak zadziała dopiero na roślinę następczą-zostaw go pod następne uprawy. Do tego ten RSM potem Saletre-szybciej sie rozpuszcza od saletrzaku, potrzebuje mniej wody na to. P,K, siarczan i mocznik dolistnie, ewentualnie jakieś mikro, ochrona fungi i herbicydowa i wtedy przy optymalnej pogodzie można liczyć na przyzwoite plony.

 Powodzenia!

 

i to się nazywa porada!!!! :)

 

Ale saletrę mieszam z Saletrzakiem, bo po samej saletrze dostaje strzała a później długo nic a tak dostaje strzała po rozsianiu a później uwalnia się saletrzak, dlatego mieszam te dwa nawozy, daje działanie szybki i za razem dłuższe

 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1283

ale saletrzak długo się rozkłada, granule nawet trzy tygodnie leżą mimo deszczów, dlatego mieszam. Po saletrze nie ma śladu już następnego dnia.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Zostaje tylko wypełniacz. Po co tyle kombinować? Ja bym się zaplątał już  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj