Polecane posty

marcinguru    5

Panowie doradźcie cos....Posialem pszenice Tobak 22 października 105kg/ha.Na etykiecie pisało aby do 25 października wysiać 100kg/ha.Na dzień dzisiejszy zaczyna dopiero wychodzić z ziemi.Myślicie że coś z tego będzie?Dam rade na tyle ją rozkrzewić wiosną?MTZ 38 siła kiełkowania 98

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Mysle, ze spokojnie, pszenica ma to do siebie, ze wiosna potrafi dobrze nadgonic zaleglosci z jesieni i plon nie powinien sie diametralnie roznic od pszenic wysianych we wczesniejszym terminie. Jedynie wiosną musisz uwaznie obserwowac plantacje i jak tylko wegetacja ruszy to niezwlocznie ruszac z azotem w formie saletrzanej. Wskazane jest nawet nawozenie azotem tuz przed rozpoczeciem wegetacji aby to azot czekal na rosline a nie roslina na azot. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Zgadzam się z kolegą wyżej, u mnie co roku jest jakieś kawałek co w zimę wchodzi w fazie szpilki lub 2-3 listków i plony nie odbiegają diametralnie. Owszem ja nie osiągam z takich pszenic plon 9-10t/ha bo u mnie średnia w tym roku było ok 6,5-7t/ha co nie znaczy, że się nie da zbliżyć do takiego wyniku. Ale fakt jest taki, że na starcie mamy gorsze szanse w porównaniu do pszenic dobrze rozkrzewionych.

Co do pierwszej dawki to nie ma co czekać na ruszenie wegetacji, azot powinien już czekać na pszenice. 

Miałem przewódkę zasianą w grudniu, która w marcu zaczęła szpilkować część przesialiśmy część zostawiliśmy. I ta grudniowa lepiej się prezentowała. 
A co do wiosennego rozkrzewienia to nie wiadomo jaka wiosna będzie więc trudno cokolwiek powiedzieć.

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Jakby to wyliczać tylko pod samą matematykę 260 roślin na m2 to nie było by tragedii. Ale późny siew i warunki jakę mieliśmy na pewną obniżyły polowa zdolność wschodów. Dla tego zakładam że faktyczna obsada wynosić będzie ok 200 roślin m2. Pożądano wartością kłosów na m2 jest ok 550-600 oznaczało by to że rośliny wiosną musiały by wytworzyć po 3 źdźbła kłoso nośne. Co jest raczej nierealne w wiosennych warunkach. Jeśli plantacja przezimuje i wiosną trochę ją dodatkowo do krzewisz  to i tak będzie za rzadka aby osiągnąć relatywnie wysokie plony. Ale bez obaw. Będzie z tego jeszcze może coś możliwego.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Co rok ten sam problem w grudniu dokrzewianie i nawożenie fosforem, a jeszcze wapnować teraz czy poczekać do wiosny Zrozumiem nowa działka, ale .......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Co rok ten sam problem w grudniu dokrzewianie i nawożenie fosforem, a jeszcze wapnować teraz czy poczekać do wiosny Zrozumiem nowa działka, ale .......

 

Hehe same magiki co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

ja to po 20.10 sieje ale 250kg/ha po co mam się potem martwić, że będzie rzadka, zresztą jak ktoś tu pisał nie jest to już optymalny termin...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ja siejąc chyba przed 20.10 wszędzie do norm odmian dodałem 20% więcej i powiem że żałuję że nie zwiekszylem normy wysiewy w tym roku o 30%, no ale cóż rolnik nigdy nie wie kiedy dobrze robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

podobnie jak z innymi cudami typu  UG max, Em, stymulatory. Mam znajomego który to rozprowadza i sam przyznaje że więcej w tym szumu i reklamy niż cudów. lepiej zacząć od podstaw robić dokładne badania gleby, uregulować odczyn i składniki od mikro do makro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Ureaza to wogóle co innego niż UG maxy. Tak jak pisał major przy dużych dawkach azotu pewnie się sprawdza. 100zł/ha trochę dużo, to już jest ~40kgN. W zbożu napewno odpada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

ja siałem 25 października ale 280 kg na ha i jest ładna krzewienie nie potrzebne pogonie  ped główny najbardziej produktywny

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

ja siałem 25 października ale 280 kg na ha i jest ładna krzewienie nie potrzebne pogonie ped główny najbardziej produktywny

Czyli ile to jest sztuk/m2

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

Ureaza to wogóle co innego niż UG maxy. Tak jak pisał major przy dużych dawkach azotu pewnie się sprawdza. 100zł/ha trochę dużo, to już jest ~40kgN. W zbożu napewno odpada. 

Oglądałem o tym N-lock filmiki promujące to tylko o kukurydzy gość mówił. Może być to dobre gdy daję się N w całości jako mocznik pod korzeń ale jak kolega Tomek mówi w zbożu odpada. Raz, że za drogie a 2 że nie daje się dawek wszystko na raz tylko dzieli przez co rośliny są w stanie to pobrać i ogranicza się straty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

około 500-600 szt

No to masz rozbieżność.

 

Czyli ile zostanie po zimie?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Wcześniej mi pisał, że kozy wyprowadza na to pszenice żeby przerzedzić.

Ty tak na poważnie?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj