Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22585 odpowiedzi na ten temat

#18041 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 11:20

Pszenica Ozima i jara

Mając przenice w fazie 3 liści mogę prysnąć CCC na dokrzewianie? Jaką dawkę zastosować? Ile mocznika i siarczanu magnezu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 01:24
  •  

#18042 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 11:45

Pszenica Ozima i jara

Mustang Forte z CCC się zgryzie ? mam zamiar dokrzewić jedną pszenicę, tylko w jakiej dawcę CCC ?

Edytowany przez XTRO, 01 kwiecień 2016 - 11:51.

#18043 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 kwiecień 2016 - 12:33

Pszenica Ozima i jara

Mam duży dylemat z pszenicą ozimą - odmiana dakota bardzo słabo przezimowała. Najsłabszą 1/3 ozimej przesiałem pszenicą jarą. Reszta tez jest mizerna, obsada poniżej 100 roślin/m2. Na początku cała była żółta, ale z korzenia część zaczęła odbijać i teraz zieleni się na polu.

Na początku maca sypnąłem 100 kg/ha saletry, wczoraj dorzuciłem kolejne 150 kg/ha. Pszenica w 50% jest w fazie jednego liścia, a reszta ma ok 3 liści.

Co dalej z nią robić?

Zaprzyjaźniony sprzedawca przywiózł modusa i powiedział że jak się trochę ociepli pryskać w tej fazie 0,2 l/ha, że powinno pomóc w krzewieniu. Mówi, że pszenica nie musi mieć fazy 25 dla Modusa. Jak to widzicie?

niech ten sprzedawca sam się popryska.

Ja bym nastawił się na chwile obecną na zabieg mocznikiem (15%) + siarczan magnezu i odżywka PK (w tych fazach pszenica jeszcze słabo pobiera składniki z gleby także warto podać). A drugi zabieg jak już rośliny będa poza fazą 3-4 liści (wszystkie lub jak najmniej poniżej tej fazy) CCC 0,7 + siarczan magnezu + mangan + miedź (mangan z miedzią osobno lub razem z CCC i siarczanem) - z tym zabiegiem musisz wyrobić się do ok. 10-15 kwietnia

Moddusem mozna wyrównac plantacje ale to się robi w BBCH 29, wcześniej nie widze sensu stosowania

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#18044 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:43

Pszenica Ozima i jara

Pierwszą dawkę N należy zastosować przed ruszeniem wegetacji, jest najbardziej plonotwórcza. Przy słabych 50% ogólnej. To N ma czekać na pszenicę. nie pszenica na N, szczególnie gdy ma być stosowany retardant.

#18045 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:53

Pszenica Ozima i jara

Kolego Knoro93 pisałeś że do herbicydów z grupy sulfonylomoczników mozna dodać ccc. Mam kiepsko rozkrzewioną pszeniczkę dlatego to rozważam. Będę pryskał na dniach attributem (propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów)). Ten środek też można połączyć z antywylegaczem??? Jeśli tak to w jakich dawkach? Dodam że daje górną dawkę attributu wyjdzie mi jakieś 92-95g/h. Łączył ktoś kiedyś te środki?? Warto czy nie warto? A jeśli tak to jak to się ma do późniejszego skracania które planowałem 1lccc + 0,35moddusa/h. Pzdr!

Nie wiem jakie warunki Panuja u Ciebie ale na odchwaszczanie ogólnie trzeba temperatury słońca i ciepłych nocy i oczywiście pełnej wegetacji jesli takie warunki masz to możesz pryskać. W tamtym roku robiłem poprawkę granstar plus grodyl do tego mikro siarczan oraz 0,5 l ccc. Powiem że efektów ubocznych nie widziałem. Ale nie przyszłość mieszać odzywek z herbicydami nie bede co najwyżej sylfunomczniki z ccc na dokrzewienie więc śmiało możesz pryskać. Jedna sprawa sylfunomoczniki same w sobie przyhamowuja pszenicę więc możesz tą setke mniej wlać tego ccc. Odnośnie późniejszego skracania dokrzewianie nie ma wpływu na skracanie a więc bez zmiany planów. Powiedziałbym nawet że dokrzewianie może mieć korzystny wpływ na pokrój łanu ponieważ hamuje pęd główny dzięki czemu boczne się lepiej rozrastaja i dorównują głównemu dzięki czemu łan staje się równiejszy.
Odnośnie pierwszych dawek o czym była mowa. Pisałem kilkanaście stron wcześniej że takie wczesne sianie azotu bez temperatur g***o daje. W tamtym roku spraktykowałem to i moje zdanie myśle że nie jeden poprze po tym sezonie. Oczywiście żeby nie było pisze tutaj o tych zimniejszych regionach naszego kraju. Azot posiałem 18 marca i nie ma różnicy miedzy polem z posianym azotem i bez. A takie gadanie że ktoś posiał azot a sąsiad nie i jego pszenica wyglada lepiej to co najwyzej śmieszne jest. Nie wiemy jaka odmiane posiał sąsiad co jej sypnął pod korzen mało tego w tym roku mam doskonały przykład. Pole wzięte w dzierżawe od x lat obsiewane zbożem. Pół pola przedplon bodajże owies albo mieszanka a połowa pola przedplon pszenzyto. Pole jak ręką odciął połowa wymarzła połowa jako tako ale się zieleni wszystko to samo odmiana nawozene itp. różnica w przedplonie. Więc takie gadanie że moja pszenica wyglada lepiej bo dałem azot nie ma sensu i uzasadnienia. 

#18046 Share hardkor113

hardkor113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 438 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:57

Pszenica Ozima i jara Witam panowie ulozyl by mi ktos plan zabiegow fungicydowych skladajacych sie z 2 zabiegow w pszenicy ozimej.
Chcialbym zeby srodki byly ze sredniej pulki cenowej

#18047 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:59

Pszenica Ozima i jara

Masz trochę racji, ale wszystko zależy od tego KIEDY da się ten azot wcześniej. W moich warunkach rozsypanie nawozu 1 pierwszych dniach marca to prawie miesiąc oczekiwania na ruszenie wegetacji. Dlatego dałem pierwszą dawkę około 10 dni temu i czekam. Jeśli u kogoś od początku marca jest non-stop na plusie przynajmniej te 5 stopni w nocy, to pszenica już dawno powinna ruszyć i mógł sobie sypać 5 czy 10 marca.

Różnica w kolorze to żadna różnica - kwestia odmiany, przedplonu, jesiennego nawożenia, przezimowania. Ocenić można za najwcześniej 2 tygodnie, jeśli będą sprzyjające warunki.

#18048 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 138 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 20:10

Pszenica Ozima i jara Jakie dawki na dokrzewienie stosujecie yary kombiphos ? Lub jakie inne odżywki fosforowe proponujecie ? Zabieg bedzie razem ze Stabilanem 0,7l, mocznikiem i siarczanem magnezu.

#18049 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 20:12

Pszenica Ozima i jara

Posypanie saletrą , a dostępność azotu to nie tak od razu

Moja posiana w listopadzie w lutym nie było widać, że coś tam rośnie dostałe N miesiąc temu, pięknie się zieleni.

30km od Lublina

... po raz pierwszy bronowałem na wiosnę, fajnie wyszło. Miałem obawy miejscami brona szla dość głęboko.

Edytowany przez ansu, 01 kwiecień 2016 - 20:33.

#18050 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 kwiecień 2016 - 20:16

Pszenica Ozima i jara

Witam panowie ulozyl by mi ktos plan zabiegow fungicydowych skladajacych sie z 2 zabiegow w pszenicy ozimej.
Chcialbym zeby srodki byly ze sredniej pulki cenowej

http://www.agrofoto....szenicy-ozimej/

we wpisie masz podane odnośniki do kolejnych części, zabiegów T2, T3, T2/T3

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18051 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 01 kwiecień 2016 - 20:32

Pszenica Ozima i jara U mnie pszenica tragedia..
Odmiana Muszelka... Cud że przeżyła, ale prawdę mówiąc gowno rośnie :-/
Dostała 210kg saletry z końcem lutego a na dzień dzisiejszy bez problemu można zobaczyć jak mysz biega po polu z odległości 100m taka jest rzadka...
Planuję na dniach 0,6-0,7 l/ha Ccc plus mocznik plus siarczan i mam nadzieję że coś pomoże.
Pytanie z innej beczki
Znalazłem w garażu chlorotalonil (gwarant bodajże) gdzie ważności się skończyła 2 lata temu, ale opakowanie jeszcze nie otwierane...
Nadaje się to jeszcze do użytku?

#18052 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 01 kwiecień 2016 - 20:58

Pszenica Ozima i jara

Mogę wykonać zabieg Huzarem w pszenicy jak temp. w dzień ma być po niedzieli na poziomie 15-19 stopni  przez 3-4 dni? w nocy nie wiem ile ma być ale raczej bez przymrozków

#18053 Share robert81

robert81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 09:19

Pszenica Ozima i jara

Panowie wczoraj mój sąsiad przesiewał pszenicę jara bez zaprawiania po ozimej.Wyjdzie coś mu z tego? :rolleyes:

#18054 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 09:29

Pszenica Ozima i jara

czy sam lancet poradzi sobie na polu gdzie jest klopot z rumianem i chabrem czy dodac cos jeszcze do niego?

#18055 Share andrew3011

andrew3011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 14:29

Pszenica Ozima i jara

koledzy mam pytanie sprzedawca dał mi na pszenice na chwasty Protugan 2l/ha + Chwastox 2l/ha i mam pytanie czy na dniach pryskać razem czy osobno?

#18056 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 02 kwiecień 2016 - 17:24

Pszenica Ozima i jara

Panowie wczoraj mój sąsiad przesiewał pszenicę jara bez zaprawiania po ozimej.Wyjdzie coś mu z tego? :rolleyes:

Dlaczego ma nie wyjść. Jeśli będą odpowiednie warunki to wszystko urosnie :)

#18057 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 17:51

Pszenica Ozima i jara

Lancet da sobie radę, u mnie co najwyżej na lżejszych kawałkach potrafi przepuścic trochę miotły (głównie na piachu). Tylko trzeba pryskać w odpowiednich warunkach - wilgotność, temperatura, bo działa głównie doglebowo i w wyższej temperaturze.

#18058 Share robert81

robert81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 18:14

Pszenica Ozima i jara

Dlaczego ma nie wyjść. Jeśli będą odpowiednie warunki to wszystko urosnie :)

No tak myśle że zleży od warunków i dobrej  ochrony  ;)

#18059 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1215 postów

Napisany 02 kwiecień 2016 - 18:59

Pszenica Ozima i jara

koledzy mam pytanie sprzedawca dał mi na pszenice na chwasty Protugan 2l/ha + Chwastox 2l/ha i mam pytanie czy na dniach pryskać razem czy osobno?

Możesz pryskać razem nic się nie stanie ale trochę mała dawka Protuganu nie wiem czy poradzi sobie dobrze z miotą i Chwastoxu też lekko przymało jak chwast dobrze wyrośnięty może przepuścić. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18060 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą