Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

27616 odpowiedzi na ten temat

#18021 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2275 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 21:21

Pszenica Ozima i jara

Arek co i ile dawałeś na drugą ? ja już nic nie daję, czekam na kolanko

dałem 200kg/ha mocznika, a wcześniej 220kg/ha saletry puławskiej - skagen rośnie - ładnie się krzewi, ale Angelus wygląda słabo.

później nie będę miał czasu i trochę czasu minie zanim mocznik zacznie działać - w sobotę polecę aminokwasami + kwasy humusowe - jak nie zacznie rosnąć to już jej nic nie pomoże

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 07:49
  •  

#18022 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1481 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 22:00

Pszenica Ozima i jara Panowie a ten azot co był podany prawie miesiąc temu to jeszcze coś będzie działał czy jednak poszedł już w straty?

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#18023 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2044 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 31 marzec 2016 - 22:14

Pszenica Ozima i jara

Za szybko dajecie ten azot a pozniej drapiecie sie po głowie ze nie działa w ogole a minął juz prawie miesiac. Ja w lutym nigdy nie siałem i nie bede siał azotów bo to jeszcze zima i roznie moze byc. W tamtym roku 10 marca siałem a w tym w Wielki Czwartek. fajnie ciepło było i jest nadal wiec i beda efekty z tego nawozenia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#18024 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 23:46

Pszenica Ozima i jara Odnosnie tych Waszych wypowiedzi... to co sie stalo z tym azotem wysianym 4 tygodnie temu ?? "Wyparowal", myszy i nornice "zjadly", czy jeszcze jakis inny "kataklizm" wystąpił..?

#18025 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 06:49

Pszenica Ozima i jara

A gdzie miał się podziać ?

Straty mogą być jeśli spadło dużo deszczu od tamtej pory lub nie było opadów wcale i azot leżał sobie w słońcu i ładnie wyparowywał,

w innych przypadkach czeka sobie w ziemie na rośliny aż temperatury będą sprzyjać wegetacji,

Od czasu rozsiania nawozu w moich stronach(ponad 3 tygodnie), spadł deszcz i tak przez cały marzec po podaniu azotu całe 9mm , teraz po wysianiu przy suchej wierzchniej warstwie i zapowiadanym słońcu jaki efekt bym miał ? dodam że na, kolejne 14 dni nadal nie widać opadów...

#18026 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3238 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 01 kwiecień 2016 - 07:03

Pszenica Ozima i jara

Za szybko dajecie ten azot a pozniej drapiecie sie po głowie ze nie działa w ogole a minął juz prawie miesiac. Ja w lutym nigdy nie siałem i nie bede siał azotów bo to jeszcze zima i roznie moze byc. W tamtym roku 10 marca siałem a w tym w Wielki Czwartek. fajnie ciepło było i jest nadal wiec i beda efekty z tego nawozenia.

proponuje żeby każdy który pisze  o wczesnym wysiewaniu  N pamietał o swojej lokalizacji bo np dla mnie to nie jest żaden wczesny termin

Thug

#18027 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 07:13

Pszenica Ozima i jara

panowie spokojnie nie martwcie się o ten azot ja mam porównanie względem mojej pszenicy nawożonej 3 marca 200kg/ha saletry a sąsiada pszenicą nie nawożoną wogóle. Różnica jest kolosalna na na początku wyglądały tak samo słabo a teraz moja jest ciemno zielona nie za gęsta bo słabe wschody jesienią a jego jaka była na początku marca taka jest i teraz. więc żadnych dużych strat w azocie nie zauważyłem.

#18028 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 07:15

Pszenica Ozima i jara

RSM  na pszenice 27 II pierwsze dawki i jest OK , ale to Dolny Śląsk.Choć mam pola zimne gliny i tam spokojnie azot 3 tygodnie póżniej .

#18029 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 kwiecień 2016 - 08:30

Pszenica Ozima i jara

widze że już niektórzy zaczynają siać panikę azotową...

Z azotem nic się nie stało. Przyjdą wyższe temperatury, może jakis deszcz i zobaczycie efekty. Połowa jak nie większość azotu który stosujemy to azot amonowy który nie jest wymywany, a i saletrzanego w całości na pewno nie wymyło.

Efekty będą widoczne przy poprawie pogody.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#18030 Share grzesiek1984

grzesiek1984

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 08:39

Pszenica Ozima i jara

Kolego Knoro93 pisałeś że do herbicydów z grupy sulfonylomoczników mozna dodać ccc. Mam kiepsko rozkrzewioną pszeniczkę dlatego to rozważam. Będę pryskał na dniach attributem (propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów)). Ten środek też można połączyć z antywylegaczem??? Jeśli tak to w jakich dawkach? Dodam że daje górną dawkę attributu wyjdzie mi jakieś 92-95g/h. Łączył ktoś kiedyś te środki?? Warto czy nie warto? A jeśli tak to jak to się ma do późniejszego skracania które planowałem 1lccc + 0,35moddusa/h. Pzdr!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18031 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2471 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 08:44

Pszenica Ozima i jara

U mnie dopiero trzecia noc z rzędu z dodatnią temperaturą. Pszenica dopiero zabiera się do wzrostu, dziś w nocy lekki deszcz. Przy niskiej temperaturze bez opadów azot nigdzie nie wywędrował.

#18032 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 08:47

Pszenica Ozima i jara

ja siałem 12 lutego saletrosan na pszenicę z małymi obawami że jest wcześnie

ale dzisiaj mogę powiedzieć że to był bardzo dobry termin pszenica ładnie się dokrzewiła ma ciemnzielony kolor a i kolein nie narobiłem bo później spadło sporo deszczu i początkiem marca nie udało się wjechać w pole 

czekam aby podać drugą dawkę .Pszenica na ogół ma 3 mocne rozkrzewieia i około 2-4 słabe do zredukowania 

za około 10 dni podam drugą dawkę bo myślę że pojawi się już kolanko

nawóz powinno się podawać w momencie ruszenia wegetacji u nas bardzo powolnie ale wegetacja ruszyła na początku lutego . jeś

dodam że przed zimą pszenica na ogół miała 3 liście do jednego widocznego rozkrzewienia 

#18033 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1002 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 10:51

Pszenica Ozima i jara

Mam duży dylemat z pszenicą ozimą - odmiana dakota bardzo słabo przezimowała. Najsłabszą 1/3 ozimej przesiałem pszenicą jarą. Reszta tez jest mizerna, obsada poniżej 100 roślin/m2. Na początku cała była żółta, ale z korzenia część zaczęła odbijać i teraz zieleni się na polu.

Na początku maca sypnąłem 100 kg/ha saletry, wczoraj dorzuciłem kolejne 150 kg/ha. Pszenica w 50% jest w fazie jednego liścia, a reszta ma ok 3 liści.

Co dalej z nią robić?

Zaprzyjaźniony sprzedawca przywiózł modusa i powiedział że jak się trochę ociepli pryskać w tej fazie 0,2 l/ha, że powinno pomóc w krzewieniu. Mówi, że pszenica nie musi mieć fazy 25 dla Modusa. Jak to widzicie?

#18034 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 11:20

Pszenica Ozima i jara

Mając przenice w fazie 3 liści mogę prysnąć CCC na dokrzewianie? Jaką dawkę zastosować? Ile mocznika i siarczanu magnezu?

#18035 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1784 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 11:45

Pszenica Ozima i jara

Mustang Forte z CCC się zgryzie ? mam zamiar dokrzewić jedną pszenicę, tylko w jakiej dawcę CCC ?

Edytowany przez XTRO, 01 kwiecień 2016 - 11:51.

#18036 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 kwiecień 2016 - 12:33

Pszenica Ozima i jara

Mam duży dylemat z pszenicą ozimą - odmiana dakota bardzo słabo przezimowała. Najsłabszą 1/3 ozimej przesiałem pszenicą jarą. Reszta tez jest mizerna, obsada poniżej 100 roślin/m2. Na początku cała była żółta, ale z korzenia część zaczęła odbijać i teraz zieleni się na polu.

Na początku maca sypnąłem 100 kg/ha saletry, wczoraj dorzuciłem kolejne 150 kg/ha. Pszenica w 50% jest w fazie jednego liścia, a reszta ma ok 3 liści.

Co dalej z nią robić?

Zaprzyjaźniony sprzedawca przywiózł modusa i powiedział że jak się trochę ociepli pryskać w tej fazie 0,2 l/ha, że powinno pomóc w krzewieniu. Mówi, że pszenica nie musi mieć fazy 25 dla Modusa. Jak to widzicie?

niech ten sprzedawca sam się popryska.

Ja bym nastawił się na chwile obecną na zabieg mocznikiem (15%) + siarczan magnezu i odżywka PK (w tych fazach pszenica jeszcze słabo pobiera składniki z gleby także warto podać). A drugi zabieg jak już rośliny będa poza fazą 3-4 liści (wszystkie lub jak najmniej poniżej tej fazy) CCC 0,7 + siarczan magnezu + mangan + miedź (mangan z miedzią osobno lub razem z CCC i siarczanem) - z tym zabiegiem musisz wyrobić się do ok. 10-15 kwietnia

Moddusem mozna wyrównac plantacje ale to się robi w BBCH 29, wcześniej nie widze sensu stosowania

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#18037 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1355 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:43

Pszenica Ozima i jara

Pierwszą dawkę N należy zastosować przed ruszeniem wegetacji, jest najbardziej plonotwórcza. Przy słabych 50% ogólnej. To N ma czekać na pszenicę. nie pszenica na N, szczególnie gdy ma być stosowany retardant.

#18038 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1717 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:53

Pszenica Ozima i jara

Kolego Knoro93 pisałeś że do herbicydów z grupy sulfonylomoczników mozna dodać ccc. Mam kiepsko rozkrzewioną pszeniczkę dlatego to rozważam. Będę pryskał na dniach attributem (propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów)). Ten środek też można połączyć z antywylegaczem??? Jeśli tak to w jakich dawkach? Dodam że daje górną dawkę attributu wyjdzie mi jakieś 92-95g/h. Łączył ktoś kiedyś te środki?? Warto czy nie warto? A jeśli tak to jak to się ma do późniejszego skracania które planowałem 1lccc + 0,35moddusa/h. Pzdr!

Nie wiem jakie warunki Panuja u Ciebie ale na odchwaszczanie ogólnie trzeba temperatury słońca i ciepłych nocy i oczywiście pełnej wegetacji jesli takie warunki masz to możesz pryskać. W tamtym roku robiłem poprawkę granstar plus grodyl do tego mikro siarczan oraz 0,5 l ccc. Powiem że efektów ubocznych nie widziałem. Ale nie przyszłość mieszać odzywek z herbicydami nie bede co najwyżej sylfunomczniki z ccc na dokrzewienie więc śmiało możesz pryskać. Jedna sprawa sylfunomoczniki same w sobie przyhamowuja pszenicę więc możesz tą setke mniej wlać tego ccc. Odnośnie późniejszego skracania dokrzewianie nie ma wpływu na skracanie a więc bez zmiany planów. Powiedziałbym nawet że dokrzewianie może mieć korzystny wpływ na pokrój łanu ponieważ hamuje pęd główny dzięki czemu boczne się lepiej rozrastaja i dorównują głównemu dzięki czemu łan staje się równiejszy.
Odnośnie pierwszych dawek o czym była mowa. Pisałem kilkanaście stron wcześniej że takie wczesne sianie azotu bez temperatur g***o daje. W tamtym roku spraktykowałem to i moje zdanie myśle że nie jeden poprze po tym sezonie. Oczywiście żeby nie było pisze tutaj o tych zimniejszych regionach naszego kraju. Azot posiałem 18 marca i nie ma różnicy miedzy polem z posianym azotem i bez. A takie gadanie że ktoś posiał azot a sąsiad nie i jego pszenica wyglada lepiej to co najwyzej śmieszne jest. Nie wiemy jaka odmiane posiał sąsiad co jej sypnął pod korzen mało tego w tym roku mam doskonały przykład. Pole wzięte w dzierżawe od x lat obsiewane zbożem. Pół pola przedplon bodajże owies albo mieszanka a połowa pola przedplon pszenzyto. Pole jak ręką odciął połowa wymarzła połowa jako tako ale się zieleni wszystko to samo odmiana nawozene itp. różnica w przedplonie. Więc takie gadanie że moja pszenica wyglada lepiej bo dałem azot nie ma sensu i uzasadnienia. 

#18039 Share hardkor113

hardkor113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:57

Pszenica Ozima i jara Witam panowie ulozyl by mi ktos plan zabiegow fungicydowych skladajacych sie z 2 zabiegow w pszenicy ozimej.
Chcialbym zeby srodki byly ze sredniej pulki cenowej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18040 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2471 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 19:59

Pszenica Ozima i jara

Masz trochę racji, ale wszystko zależy od tego KIEDY da się ten azot wcześniej. W moich warunkach rozsypanie nawozu 1 pierwszych dniach marca to prawie miesiąc oczekiwania na ruszenie wegetacji. Dlatego dałem pierwszą dawkę około 10 dni temu i czekam. Jeśli u kogoś od początku marca jest non-stop na plusie przynajmniej te 5 stopni w nocy, to pszenica już dawno powinna ruszyć i mógł sobie sypać 5 czy 10 marca.

Różnica w kolorze to żadna różnica - kwestia odmiany, przedplonu, jesiennego nawożenia, przezimowania. Ocenić można za najwcześniej 2 tygodnie, jeśli będą sprzyjające warunki.