Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28629 odpowiedzi na ten temat

#17801 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 21 marzec 2016 - 10:16

Pszenica Ozima i jara

Nie dodałeś samych odzywek NPK czy czegoś jeszcze? Jakie to były odżywki? Rzepak wykazywał niedobór którychś ze składników? Cieżko mi uwierzyć że same NPK tyle dały. Bardziej wiarygodne by było żeby to były odżywki mikro bo NPK daje się przedsiewnie a skoro odżywki NPK tyle dały to musiało być zakłócone pobieranie NPK z ziemi może jakaś susza była albo przymrozki ? Rozwiń troche te doświadczenie napisz o warunkach panujących w polu podczas doświadczenia i nawożenia przedsiewnego NPK. Szczerze to jestem sceptycznie nastawiony do idżywek NPK jeżeli NPK zostało podane pod korzeń i panują odpowiednie warunki w polu tj. nie ma żadnych warunków stresogennych.

odmiana Xenon, siew 30.08.2014, 2,8 kg/ha.

nawozenie przedsiewne: Polidap 100 kg, Sól potasowa 200 kg.

Pole o średniej zasobności fosforu, niskiej potasu, magnez bardzo wysoka. pH 6,2.

Było zastosowane to co pisze pod zdjęciem, FoliQ makro 21 + bor.

Co do warunków, zbytnio wilgotno nie było ale tak sucho jak w 2015 też nie. Temperatury również były znacznie lepsze niż na jesieni 2015

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 20:31
  •  

#17802 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1111 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 13:44

Pszenica Ozima i jara

mam pytanie. Czy pszenice Arkadie siana 230kg/ha rozkrzewiona optymalnie mysle jest sens skracac? Chce uzyskac 5t/ha. Azot lacznie 130kg/ha. Rok temu mi ustała ale nie wiem czy za bardzo nie ryzykuje a wiecie ze przy tych cenach kazdy grosz sie liczy.

#17803 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 21 marzec 2016 - 15:15

Pszenica Ozima i jara

przy takiej ilosci azotu skracanie zbędne , jedynie co to samo CCC przeleciec w 1 kolanku i wystarczy spokojnie , skracanie to przy nawozeniu około 150 kg N powinno sie stosować lub na odmianach bardzo podatnych na wyleganie 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#17804 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 999 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 16:19

Pszenica Ozima i jara

Ale arkadia jest bardzo wysoka, a 130 N to nie tak mało i norma wysiewu na pierwszy rzut oka jest spora. Ja bym dał z 1,5 litra ccc chociaż a i myślę z 0,5 medaxu i litr ccc by nie zaszkodziło. Przynajmniej ja tej odmiany bałbym się nie skrócić przy takim nawożeniu.

#17805 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 16:35

Pszenica Ozima i jara

Nie uprawiałem pszenicy Arkadia, ale widzę, że jej wysokość wynosi 96 cm, a więc tyle, ile Bogatki, którą uprawiam i zawsze stosuję w niej regulator wzrostu.

#17806 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4221 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 17:15

Pszenica Ozima i jara RSM?
3 formy azotu
Mniejsze straty
Lepsza organizacja pracy wystarczy jedna osoba.
Dla mnie mniejsze problemy z magazynowanie
Precyzyjnie dawkowanie, działki poniżej szerokości ścieżki nie stanowią problemu.

Chyba wystarczy.

#17807 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 17:17

Pszenica Ozima i jara Sąsiad przez miedze mial w ubieglym roku Arkadie po pszenzycie, zbyt duzo azotu napewno nie dał, bo raczej ekstensywną gospodarke prowadzi.. Bez fungi i regulatora, ładnie równo lezała i grzyby ją wje...ały. Osobiscie nie uprawiam Arkadii, ale z obserwacji wiem że dość wysoka, chwiejna i na septorie podatna.

#17808 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 17:31

Pszenica Ozima i jara

Panowie ile wysiać kg pszenicy jarej na hektar? Odmiana Bryza (chyba najlepsza).

Kiedy ją skracać? Jak się całkowicie wykrzewi i co mogę dać na krzewienie? Bo jak wiadomo pszenica jara bardzo słabo się krzewi, na pewno słabiej od ozimej :D

#17809 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1111 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 17:48

Pszenica Ozima i jara

Sąsiad przez miedze mial w ubieglym roku Arkadie po pszenzycie, zbyt duzo azotu napewno nie dał, bo raczej ekstensywną gospodarke prowadzi.. Bez fungi i regulatora, ładnie równo lezała i grzyby ją wje...ały. Osobiscie nie uprawiam Arkadii, ale z obserwacji wiem że dość wysoka, chwiejna i na septorie podatna.

dzieki panowie za porady. No wlasnie fungi ma znaczenie przy wyleganiu a ja mysle ze ja ochronie w miare dobrze.

#17810 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4221 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 17:58

Pszenica Ozima i jara

Jak posiana gęsto żadne fungi i retardanty nie pomogą. 

230kg nie jest wesoło chodz wszystko zalezy od warunków, zk i mtn. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17811 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 999 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 18:34

Pszenica Ozima i jara

Ja siałem arkadię 208 kg na hektar, bo mój materiał mega gruby i jak liczyłem prowizorycznie obsadę to coś koło 330 sztuk wychodziło więc idealnie według mnie-zawsze się staram tak zasiać, producent 360-390 średnio zaleca także 230 kg nie musi być wcale za dużo. Co do wysokości tej pszenicy to jest jej minus ale ja bym powiedział, że nie jest chwiejna. Miałem 10 arów nieopryskane w ogóle na skrócenie i była dużo bardziej sztywna niż bamberka sąsiada krócona moddus i ccc. 

Ogólnie ta odmiana ma dla mnie same minusy oprócz dwóch kwestii- po pierwsze całkiem ładnie plonuje a po drugie jej zaletą jest to, że mrozy naprawdę jej nie straszne. W tym roku wygląda tak samo dobrze jak ostatnie 2 zimy bez mrozów.

#17812 Share kubasok85

kubasok85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 19:56

Pszenica Ozima i jara

Witam wszystkich, mam takie pytanie, podobnie jak kolega marluk zasiałem Arkadie, 240kg/ha, azotu trochę więcej dostała, bo 150kg/ha, pasowałoby ją chyba jeszcze trochę dokrzewić, ale nie wiem też czy ją skracać, boje się że wyłoży, bo to odmiana podatna raczej

Kamilo1888 piszesz że przy dawce azotu 150 pasowałoby już skracać, myślisz że to konieczne? Nie chce wydawać darmo pieniędzy ale nie chce też pszenicy potem z mułem zbierać, i weź tu zdecyduj

#17813 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1538 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 20:01

Pszenica Ozima i jara

RSM?
3 formy azotu
Mniejsze straty
Lepsza organizacja pracy wystarczy jedna osoba.
Dla mnie mniejsze problemy z magazynowanie
Precyzyjnie dawkowanie, działki poniżej szerokości ścieżki nie stanowią problemu.

Chyba wystarczy.

Na godzine ile opryskasz razem z laniem ,bo ja rozsieje 15 ha

#17814 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 21 marzec 2016 - 20:06

Pszenica Ozima i jara

koszt stabilanu przy dawce 1,5 l/ha to jakieś 20 zł/ha. Zastosować w odpowiedniej fazie i śpisz spokojnie. Ja pszenicy bez skracania sobie nie wyobrażam, a przy dawce 150 kg N to już w wogóle.

Jaką masz obsadę i liczbę pędów że chcesz dokrzewiać? Dałeś 150 kg czego?

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#17815 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 20:40

Pszenica Ozima i jara

Zboża sieje się  w szt. m2 w przeliczeniu na kilogramy w zależności od masy tysiąca ziaren i od siły kiełkowania wtedy wiadomo czy jest to gęsty siew czy nie a same kg. niewiele mówią. Jeśli chodzi o RSM to wiadomo są plusy i minusy jak i nawozów sypkich ,nie stosujemy wyłącznie RSMu i co z tego że jest wolniej od rozsiewacza ale taniej ,jeśli w ciągu godziny rozleje 3,5 t to mam w kieszeni średnio 350 zł a gdzie tyle zarobi się na godzinę . Zresztą zaczyna się przez to tydzień dwa wcześniej ,również ze względu na formę N.Każdy liczy po swojemu , cena zboża spada trzeba szukać oszczędności .

#17816 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4221 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 20:45

Pszenica Ozima i jara

Na godzine ile opryskasz razem z laniem ,bo ja rozsieje 15 ha

Nie liczyłem nigdy. 

Tankowanie to 1200l ~10min w zależności czy z zbiornika czy mausera. 

@Lider19 taka prawda. 

Edytowany przez Tomek90, 21 marzec 2016 - 20:47.

#17817 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 20:49

Pszenica Ozima i jara

Ja dam swój przykład z RSM 

Z opryskiwaczem (belka 21m) jadę średnio 7-8 km/h na polach kliniatych, wąskich i nieregularnych kształtach wydajność może nie powalał bo wyszło około 3-5 ha/h z dojazdem i nalaniem, ale przynajmniej wiem, że dopryskałem każdy róg, dawka wszedzie równa była i nakładek wielkich nie było. Na większych, równych działkach  mam wydajność około 8-10 ha/h

Dla porównania z rozsiewaczem jade 13-14 km/h i wydajność  10-18 ha/h zależnie od działki.

RSM też można nalać do mauserów i na przyczepie zawieź na pole, ja 3000l ciągne pompą z opryskiwacza około 25 minut

Wszyscy piszecie że RSM ma minusy ale napiszcie jeszcze jakie bo poza tymi co zostały już podane jestem bardzo ciekawy

Edytowany przez JD1188, 21 marzec 2016 - 21:03.

#17818 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 901 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 21:18

Pszenica Ozima i jara

ja w zeszłym roku pierwszy raz dałem rsm na zboża na dwie pierwsze dawki, (dałem na 2gi raz na rzepak oraz raz na buraki), jak dla mnie to póki co nie wyobrażam sobie powrotu do saletry chociażby ze względów ekonomicznych, czas u mnie nie gra roli bo zajmuję się tylko gospodarstwem prawie 50ha, a teraz jeszcze zmieniłem opryskiwacz na większy i będzie lepiej. to co zaoszczędze na zakupie rsm a saletry to mam na doobre wakacje.. a pszenica po rsmie ma lepsze parametry, przynajmniej u mnie się to sprawdziło. ale dobrze, że ludzie nie zbyt ochoczą chcą zaczynać z tym przygody, bo jakby było to stosowane w co drugim gospodarstwie to pewnie byłoby mało co tańsze od saletry.. 

a tak odnośnie pszenicy, mam pózniejszą pszenicę po burakach, właśnie wspomnianą wcześniej arkadię, wysiana ok 220kg//ha więc obsda jest odpowiednia, w tej chwili ma 3 listki, tydzień temu na jednej działce dałem 100kg/ha saletrosanu, na drugiej troszkę mniej. Moje pytanie, ile dać teraz rsmu żeby się trochę rozkrzewiła? myślę, że za pózno nie jest bo temperatury nie rozpieszczają..wylałbym jutro, ale ile dać 150l 32% wystarczy tam gdzie poszło 100kg saletrosanu, a tu gdzie mniej dać 200l? a jeszcze na jednej działce musiałem zasiać troszkę jarej dzisiaj, jak poleję ją razem z tą ozimą to nic się nie stanie, nie przypali ją przy kiełkowaniu czy coś? bo nie mam doświadczenia w jarkach za bardzo..

#17819 Share kubasok85

kubasok85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 21:29

Pszenica Ozima i jara

jesienią dałem 150 kg/ha mocznika, teraz 4 dni temu poszło 250 kg saletry, nie liczyłem obsady, ale trochę mi wymarzło i sąsiad mi nagadał że on by dokrzewił trochę, ja się jeszcze nie za bardzo znam i nie mam dużej praktyki, no ale może jeszcze zaczekać trochę i zobaczyć czy po azocie się ruszy... ale chce już wiedzieć co potem dalej robić żeby coś z tego wyszło

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17820 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 21 marzec 2016 - 21:50

Pszenica Ozima i jara

Zrób tak jak na filmie. Podaj wyniki to z pewnością uzyskasz radę jak poprowadzić plantację aby wyciągnąć z niej ile się da. Bez tego nie mam o czym mówić. 

Edytowany przez ogar118, 21 marzec 2016 - 21:51.