Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#17341 Share HenrykK56

HenrykK56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, OZE

Napisany 27 luty 2016 - 10:38

Pszenica Ozima i jara

u nas wczoraj śnieg padał, i w nocy były przymrozki, na razie czekam z dawaniem czegokolwiek na pszenice 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 06:25
  •  

#17342 Share Wojtek1609

Wojtek1609

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 27 luty 2016 - 12:35

Pszenica Ozima i jara

Witam,

Stosuję zarówno RSM jak i saletrę. Zdecydowanie RSM jeśli chcesz, aby roślina jak najszybciej skorzystała z dostępnego azotu, ten tzw. "kop" o którym mówiłeś.

Trzeba pamiętać, że występują tu również formy, które są pobierane w późniejszym czasie, po przejściu w inne, dostępne formy azotu dla rośliny. 

Każdy ma swoje zdanie i wie jaką dawke zastosować. Być może się mylę, ale dla mnie nie ma sensu na pszenicę podawać 100 kg N w pierwszej dawce, nawet gdy bardzo chcemy ją dokrzewiać. Zwyczajnie nie pobierze takiej ilości, co za tym idzie wystąpią straty drogiego N.

U mnie idzie 65 kg  w postaci RSM S. Później ocena, czy dokrzewiam za pomocą CCC. Chciałem podać już azot pszenicy, jednak prognoza pogody zbiła mnie z tropu lekko, przymrozki są nie straszne, bardziej chciałbym wiedzieć jak sytuacja będzie miała się u mnie z opadami. Macie jakieś w miarę konkretne informacje na ten temat ? :)

Pozdrawiam.

#17343 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 27 luty 2016 - 15:48

Pszenica Ozima i jara

Jaki nawóz dolistny polecicie i w jakiej dawce stosujecie aby dostarczyć mikroelementy pszenicy ozimej?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#17344 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 27 luty 2016 - 15:59

Pszenica Ozima i jara

ja każdemu polecam i sam stosuję nawozy dolistne z firmy yara

yara vita rzepak,zboże,ziemniak .kuku

naprawdę polecam warto

dawkowanie 80% z zalecanych w etykiecie dawek 2 x  w polu

Thug

#17345 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:04

Pszenica Ozima i jara

ja każdemu polecam i sam stosuję nawozy dolistne z firmy yara

yara vita rzepak,zboże,ziemniak .kuku

naprawdę polecam warto

dawkowanie 80% z zalecanych w etykiecie dawek 2 x  w polu

A przy których zabiegach dodajesz mikroelementy, bo myślę że dobrym pomysłem jest dodanie ich w dawce ok 1,5l/ha Yara Zboże  do zabiegu T1/regulacja wzrostu 1-sze kolanko, a potem z T2 na liść flagowy w dawce 0,5l/ha Yara Zboże. A jak Ty stosujesz i czy Yara Zboże jest dostępna w 5l opakowaniach ? 

#17346 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 27 luty 2016 - 16:12

Pszenica Ozima i jara

nie spotkałem w 5 l op a robię  do t1-1,2 l yara vita  do t2 0.8 l

Thug

#17347 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:49

Pszenica Ozima i jara

Witam,

Stosuję zarówno RSM jak i saletrę. Zdecydowanie RSM jeśli chcesz, aby roślina jak najszybciej skorzystała z dostępnego azotu, ten tzw. "kop" o którym mówiłeś.

Trzeba pamiętać, że występują tu również formy, które są pobierane w późniejszym czasie, po przejściu w inne, dostępne formy azotu dla rośliny. 

Każdy ma swoje zdanie i wie jaką dawke zastosować. Być może się mylę, ale dla mnie nie ma sensu na pszenicę podawać 100 kg N w pierwszej dawce, nawet gdy bardzo chcemy ją dokrzewiać. Zwyczajnie nie pobierze takiej ilości, co za tym idzie wystąpią straty drogiego N.

U mnie idzie 65 kg  w postaci RSM S. Później ocena, czy dokrzewiam za pomocą CCC. Chciałem podać już azot pszenicy, jednak prognoza pogody zbiła mnie z tropu lekko, przymrozki są nie straszne, bardziej chciałbym wiedzieć jak sytuacja będzie miała się u mnie z opadami. Macie jakieś w miarę konkretne informacje na ten temat ? :)

Pozdrawiam.

Zamiar był saletra na pierwszy strzał, RSM 32 na drugi ale zima była jaka była także tego. 

W podlaskim już wala już azot miejscami. 

#17348 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 27 luty 2016 - 17:13

Pszenica Ozima i jara Panowie jakie macie doświadczenia Z pszenica trape i torridon z kws? No nie wiem którą kupić.

#17349 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 27 luty 2016 - 17:30

Pszenica Ozima i jara

Potwierdzam YARA zboże stosuje od lat nic innego do tej pory nie znalazłem na rynku o takim stężeniu YARA to spirytus a reszta to cienkie zupki.Oczywiście można mieszać samemu ale wychodzi to drożej ,Do praktycznie każdego zabieg siarczan magnezu jedno lub siedmio wodny choć YARA go zawiera to i tak dodaje. Dziesięciolitrowe opakowanie waży 17 kg o czymś to świadczy i nie jest to gips ale miedż

#17350 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 27 luty 2016 - 17:48

Pszenica Ozima i jara Jakoś do tej pory nie wpadłem na to, zeby porownac yaravita zboze do multiple. Musze sprawdzić, ilez to wiecej skladnikow procentowo zawiera yv. zb.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17351 Share Wojtek1609

Wojtek1609

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 27 luty 2016 - 18:09

Pszenica Ozima i jara

Witam,

Możecie powiedzieć coś więcej o nawozach dolistnych Yary ?. Jak wygląda to cenowo i czy rzeczywiście jest tak super jak wnioskuję po waszych postach ?.

Do tej pory stosuję Poly Feed.

Edytowany przez Wojtek1609, 27 luty 2016 - 18:10.

#17352 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 27 luty 2016 - 18:12

Pszenica Ozima i jara

A nie lepiej by bylo lepiej  dac teraz 100 kg saletrosanu a pozniej dokrzewic 150 kg saletry? Oraz w razie potrzeby dac CCC?

nadmierne dokrzewianie nie jest korzystne, nie ma co przesadzać. Decyzja należy do Ciebie

Pszenica w słabej kondycji, potrzebny szybko mocny kop na regeneracje. Saletra czy RSM dawać na pierwszą dawkę? Pytanie raczej do praktyków obydwu nawozów. 

jeżeli wejdziesz w najbliższych dniach  z nawozem to "wybitny kop" nie będzie aż tak bardzo potrzebny. CO innego jeśli powróci zima, lub wysianie nawozu się opóźni.

Co do samego wyboru nawozu -  jeśli bardzo Ci zależy na pobudzeniu decydowałbym się na saletre ze wzgledu na wyższy udział formy saletrzanej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#17353 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 27 luty 2016 - 18:28

Pszenica Ozima i jara

Yara wita zboże 10 l 240zł netto cena 2015 r jeśli chodzi o rzepak nie stosuje taniej wychodzi kupić bor osobno

#17354 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 27 luty 2016 - 23:25

Pszenica Ozima i jara

Witam :D
Dziś po obejściu pól, dokładniej pszenicy zaobserwowałem coś takiego: pszenica generalnie wymarzła, pole czarne itd... Ale da się znaleźć rośliny które wypuściły korzeniu włośnikowe i ze środka zupełnie od korzenia, pomimo, że łodyga/ źdźbło już zgniło zupełnie od korzenia pojawia się biała część źdźbła jakby odbijało prosto od korzenia. Powiedzcie mi czy coś takich roślinek będzie w ogóle ? Zaobserwował ktoś coś takiego ? Stary korzeń z jesieni wygląda na obumarły.

#17355 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 27 luty 2016 - 23:44

Pszenica Ozima i jara

Znaczy się liście ci ścięło. A węzeł krzewienia i system korzeniowy nadal żyją. Gdyby wszystkie roślinki tak się tak miały to ok. Jednak bywa najczęściej w takich przypadkach, że obsada żywych roślin jest na tyle niska, że nie ma sensu tego trzymać. Przywal azotem i czekaj na rozwinięcie sprawy. Najwyżej wsiejesz jarki z końcem marca.  

#17356 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 28 luty 2016 - 00:15

Pszenica Ozima i jara

Znaczy się liście ci ścięło. A węzeł krzewienia i system korzeniowy nadal żyją. Gdyby wszystkie roślinki tak się tak miały to ok. Jednak bywa najczęściej w takich przypadkach, że obsada żywych roślin jest na tyle niska, że nie ma sensu tego trzymać. Przywal azotem i czekaj na rozwinięcie sprawy. Najwyżej wsiejesz jarki z końcem marca.  

ścięło wszystko to co jest ponad korzeniem, lecz po wykopaniu łopatką widać że od dołu idzie biały przyrost

#17357 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 28 luty 2016 - 08:56

Pszenica Ozima i jara

Szczerze to już nawet nakładów ci nie zwróci taka pszenica. jare dadzą dwa razy lepiej.

#17358 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 28 luty 2016 - 09:04

Pszenica Ozima i jara

A ktoś podpowie mam zaprawę co pisze że można  ze zbóż zaprawiać pszenice kukurydzę  o owsie nic nie pisze ,czy można zaprawić owies nią czy kupić inną co ma w ulotce owies

#17359 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 28 luty 2016 - 09:25

Pszenica Ozima i jara

ścięło wszystko to co jest ponad korzeniem, lecz po wykopaniu łopatką widać że od dołu idzie biały przyrost

Miałem tak w 2012 roku... Też się ludzilem że coś odbije, czekałem prawie miesiąc i wkoncu przesialem jeczmieniem...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17360 Share pajonk25

pajonk25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 28 luty 2016 - 10:59

Pszenica Ozima i jara

Panowie kiedy ruszacie z saletra na pszenice??