Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22551 odpowiedzi na ten temat

#17301 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 24 luty 2016 - 20:41

Pszenica Ozima i jara

Pomyśl też czasami zanim coś napiszesz. Ludzie się czają z azotem bo nie da się wjechać w pole np. w Lubelskim jest strasznie mokro, sam bym podał azot już ale nie da się wjechać a przymrozków nie nadają. 

no właśnie od jutra przez 4 dni mają być

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 00:03
  •  

#17302 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1395 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:42

Pszenica Ozima i jara niby tak w 2012 tak było. ale na mój region do 9 marca nie widać mrozów po za przymrozkami

#17303 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 24 luty 2016 - 20:43

Pszenica Ozima i jara

co do rozhartowania  juz dawno je pogoda rozhartowała

Thug

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#17304 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:45

Pszenica Ozima i jara

no właśnie od jutra przez 4 dni mają być

Przymrozek typy -1 -2 stopnie mnie nie zadowala jest tak mokro że woda stoi w dołkach a dzisiaj jak byłem patrzeć pszeniczkę to mało gumoskoków nie zostawiłem w tej glinie więc taki mały mróz na pewno nie da rady tego zmrozić żeby wjechać. Ale lepiej żebyś miał rację że się da wjechać to od razu lecę azotem  ;)

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#17305 Share MarianLeszcz

MarianLeszcz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:50

Pszenica Ozima i jara

Ja się narazie wstrzymuje z N myśle że spokojne wystarczy czasu na wszystkie fazy rozwojowe zboża nawet jak n podam w połowie marca

#17306 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:51

Pszenica Ozima i jara Kolego, Renault85, to Ty pomyśl, zanim coś napiszesz. Mówię o ludziach, co zastanawiają się nad wjechaniem w pole z azotem,mimo iż mają takie możliwości. Kolega Thug ma rację, pogoda już dawno rozhartowała rośliny.

#17307 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:59

Pszenica Ozima i jara

ja tam się nie spieszę (Podlaskie) w połowie marca zacznę rozrzucać co się da, pamiętam w zeszłym roku zachód skracał, a u nas pierwsze dawki ;).

#17308 Share MarianLeszcz

MarianLeszcz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 24 luty 2016 - 21:02

Pszenica Ozima i jara

Pewnie że tak. słoneczko wyżej dzien dłuższy temp. wyższa i spokojnie dogoni te zboża co dostały N w lutym :D

#17309 Share HenrykK56

HenrykK56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, OZE

Napisany 24 luty 2016 - 21:23

Pszenica Ozima i jara

Ten moddus start to jest zwykłe naciąganie ludzi. Wcześniej wystarczało dać 0.3 moddus i 1 l ccc teraz już raptem trzeba moddus start dodatkowo dawać według ich zaleceń paranoja. Po za tym po cholere dwa razy moddusem pryskać raz za razem skoro jedna setka moddusa działa tydzien. To lepiej dać moddus na pierwsze kolanko z ccc a potem ceryone na flagówke i napewno nie będzie gorsze skracanie niż dwa razy moddus tydzien po tygodniu.

A to nie było tak że 0,3 moddus i 1l ccc, a później można powtórzyć jak zagrożone bardzo wyleganiem, a przy tym nowym, możesz zastosować tylko raz sam Moddus Start, nie wiem czy mozna mieszać z ccc, ale na pewno jak niezbyt wymagająca uprawa to dajesz tylko start, a potem możesz ale nie musisz poprawić moddusem, czyli tak samo w dwóch dawkach, więc to nie jest tak że dodatkowo, tylko zamiast pierwszej dawki moddusa jeśli dobrze zrozumiałem idee nowego produktu. Tak samo przy np Cuadro, nie daje się dwóch dawek jak trzeba? 

Biorąc pod uwagę przeróżne ryzyka stosowania rozmaitych trineksapakow, to Moddus wydaje się być najpewniejszym rozwiązaniem.. Pozwole sobie przytoczyć pewne "ogłoszenie": "........... sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich oświadcza, że wprowadzając NIELEGALNIE do obrotu na terytorium Polski PODROBIONY środek ochrony roślin pod nazwą Modena 250EC bezprawnie opatrzyła go firmą Syngenta Crop Protection AG i tym samym naruszyła prawo do firmy spółki S.C.P. A.g. z siedzibą w Szwajcarii, oraz zasady uczciwej konkurencji w stosunku zarówno do S.C.P. w Szwajcarii, jak i Syngenta Polska sp. z o.o. w Warszawie. Firma ....... Sp. z o.o. wyraża z tego powodu ubolewanie, oraz zobowiązuje się do niepodejmowania takich działań w przyszłości."

Zależy na jakie ryzyko się patrzy, bo wszystkie nawozy, opryski stanowią zagrożenie dla środowiska, no ale jakoś trzeba żyć, dopóki nie wymyślą czego dobrego i nieszkodliwego. 

Swoją drogą pewnie to ogłoszenie pojawiało się w miejsc na które nikt nie zwraca uwagi 

A z azotem to jeszcze nie prędko, na pole jeszcze nie wjedzie, rano z centymetr śniegu leżał a i przymrozki jeszcze moga sie trafić 

#17310 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 24 luty 2016 - 22:12

Pszenica Ozima i jara Ogłoszenie pojawiło się w Top Agrar Polska, a dotyczyło wprowadzania do sprzedazy PODROBIONEGO srodka Modena przez firme, która ma najwięcej zezwoleń na import równoległy. Ta afera akurat ujrzała światło dzienne, chociaż importer zapewne dotkliwych konsekwencji nie poniósł. Nasuwa się pytanie : jaki odsetek preparatów z tzw. handlu równoległego, jak również generyków, to zwyczajne "lewizny" i "wały" ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17311 Share HenrykK56

HenrykK56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, OZE

Napisany 24 luty 2016 - 22:34

Pszenica Ozima i jara

Ogłoszenie pojawiło się w Top Agrar Polska, a dotyczyło wprowadzania do sprzedazy PODROBIONEGO srodka Modena przez firme, która ma najwięcej zezwoleń na import równoległy. Ta afera akurat ujrzała światło dzienne, chociaż importer zapewne dotkliwych konsekwencji nie poniósł. Nasuwa się pytanie : jaki odsetek preparatów z tzw. handlu równoległego, jak również generyków, to zwyczajne "lewizny" i "wały" ?

Dziwne że nic o tym nie słyszałem, ale nasuwa się tylko na myśl że lepiej jednak inwestować w środek oryginalny, w tym przypadku Moddus. Sam jestem bardzo zadowolony, więc bardzo chwale, ale rozumiem że na forum znajdują się też zwolennicy innych środków. 

Swoja drogą, ktoś tu wczesniej wspomniał, że niby Syngenta ma się połączyć z jakąś firmą od Optimusa, nieźle próbują się podszywać pod markę znaną na rynku i sprawdzoną i oczywiście oryginalną, mam nadzieję że nikt się nie nabierze. Staram się nie wypowiadać negatywnie o środkach których nie stosowałam, ale akurat o Optimusie słyszałem i czytałem dużo negatywnych opinii. 

#17312 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 24 luty 2016 - 22:46

Pszenica Ozima i jara Optimus to marka zarej. przez firmę ADAMA, wcześniejszy Makhteschim Agan.

#17313 Share APT

APT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 24 luty 2016 - 23:06

Pszenica Ozima i jara

Chińczycy kupili firmę Syngenta, a chińska firma jest również właścicielem takich marek jak pirelli czy Adama od środków.

Co do Optimusa to znowu brak czytania etykiet, Panowie Optimus ma 175 substancji a Moddus ma 250 więc jak ktoś zastosował dawkę 0,3 jak w Moddusie i myśli, że będzie super działać to się myli. Kiedyś stosowałem optimusa ale ostatni rok dawałem Moddusa 250 lub Heltrin 250.

Do Moddusa Start można dać CCC jak do każdego trineksapaku

8 ton musi być, 9 jest dobry rok, 10 jest przyjemnie, 14 był rekord po warzywach full ochrona, nawożenie i pogoda :)

#17314 Share 1490

1490

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 25 luty 2016 - 16:04

Pszenica Ozima i jara

Witam dałem dzisiaj pierwszą dawkę saletry na pszenicę a teraz pada śnieg i robi się biało może to mieć jakieś negatywne skutki na działanie nawozu

#17315 Share jacek37

jacek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 25 luty 2016 - 16:20

Pszenica Ozima i jara

same plusy

#17316 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 25 luty 2016 - 18:45

Pszenica Ozima i jara

Obliczając ile mamy podać teraz azotu zbożu trzeba uwzględnić że nawóz będzie wykorzystany w około 70% mam rację ??

Czyli jeśli przyjmiemy że chcemy dać pszenicy 150 kgN/ha w 2 dawkach ,1 dawka 60% 2 dawka 40% , Czyli teraz musimy dać 90kgN/ha razy 70% czyli około 130kgN/ha = 380 kg/ha saletry 34N .Mam rację ?Bo trochę dużo to wychodzi 

#17317 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 25 luty 2016 - 19:50

Pszenica Ozima i jara

max pobierze 70 kg czystego N, jeżeli to na paszówke to 2 dawki starcza, jeśli nie to mus 3 - pierwszą możesz rozbić na 2 dawki w odstępach tydzień-dwa. Azot lubi uciekać wiec ja preferuje rozrzucać z głowa i żeby go rośliny pobrały

#17318 Share mat93

mat93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 25 luty 2016 - 20:54

Pszenica Ozima i jara

widzę ,że zdania na temat azotu są podzielone , jak myślicie dobrze zrobię podając azot już 5 marca na pszenicę ( hondia jest w mojej galerii) wydaje mi się że już ruszyła wegetacja , kujawsko pomorskie na polu mokro tylko w dołkach

#17319 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 25 luty 2016 - 21:07

Pszenica Ozima i jara

jeszcze nie widziałem zeby ktoś miał jakieś negatywne skutki po podaniu azotu wcześnie. No chyba żeby "nawalić" 300 saletry na początku lutego.

Obliczając ile mamy podać teraz azotu zbożu trzeba uwzględnić że nawóz będzie wykorzystany w około 70% mam rację ??

Czyli jeśli przyjmiemy że chcemy dać pszenicy 150 kgN/ha w 2 dawkach ,1 dawka 60% 2 dawka 40% , Czyli teraz musimy dać 90kgN/ha razy 70% czyli około 130kgN/ha = 380 kg/ha saletry 34N .Mam rację ?Bo trochę dużo to wychodzi 

wykorzystanie N z nawozów nie jest jasno określone. W niektórych artykułach spotkałem sie ze stwierdzeniem że wykorzystane jest tylko 50 %, w innych ze 70-80 %.

Ja ogólnie stosuje taką zasadę ze przyjmuje górna granicę zapotrzebowania rosliny i zbytnio nie zmniejszam jej o Nmin czy Nmob (a jeżeli już pomniejszam to o minimalne wartości jakie mogą być na danym stanowisku). W ten sposób myślę ze to czego nie pobierze roślina z nawozu będzie glebie. No chyba że ktos robi badania na zawartość N w glebie to moze oprzeć się o konkretne dane i wtedy moze zrobić konkretne obliczenia

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17320 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 25 luty 2016 - 21:12

Pszenica Ozima i jara

ludzie kto sieje nawozy azotowe w lutym (kizerit rozumiem)na zboża to są wymierne straty to nie rzepak