Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22583 odpowiedzi na ten temat

#17121 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 16 luty 2016 - 16:45

Pszenica Ozima i jara

siałeś na początku marca? interesują mnie przymrozki w nocy, jaki mają wpływ na kiełkowanie, wiem że to przewódka i chciałbym wcześniej zasiać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 22:54
  •  

#17122 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 luty 2016 - 16:46

Pszenica Ozima i jara

o przymrozki bądź spokojny

Thug

#17123 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 16 luty 2016 - 17:15

Pszenica Ozima i jara

siana 10 i 17 marca

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#17124 Share rolfarm

rolfarm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 16 luty 2016 - 17:17

Pszenica Ozima i jara Arabelle siej jak da się w pole wjechać. Zdrowa sztywna i jakoś ma bardzodobrą.

#17125 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 luty 2016 - 21:56

Pszenica Ozima i jara

bardzo dobry wpis, dodam tylko że krzewienie jesienne jest o wiele bardziej korzystne i plonotwórcze niż wiosenne gdyż właśnie wspomniane temperatury a głównie stopniowy spadek temperatury i długości dnia w okresie jesiennym powoduje że proces krzewienia zachodzi powoli i determinuje w dużo większym stopniu ilość pięterek w kłosie z kolei krzewienie wiosenne przebiega z reguły gwałtownie ze względu na wzrost temperatur i wydłużanie się dnia (zmiana stosunku długości dnia do nocy) co prowadzi do zainicjowania mniejszej ilości pięterek w kłosie, pisząc z reguły mam na myśli typowe sezony wegetacyjne, obecny jest jak kilka poprzednich nietypowy i krzewienie np. na śląsku już zachodzi samoistnie (wczesnowiosenne) i jest korzystniejsze niż krzewienie wiosenne, należy również dodać że wszelkie zabiegi wspomagające krzewienie wiosną i naturalne krzewienie wiosenne przekłada się na mniejszy potencjał plonowania gatunku niż krzewienie jesienne ale jest alternatywą która przyczynia się do wzrostu plonowania pszenic późno sianych.

Pozdrawiam

My siejemy, a Bóg daje plony.

#17126 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 16 luty 2016 - 22:03

Pszenica Ozima i jara

Koledzy nawiązując do wcześniejszych wpisów mam pszenice tybalt jest to przewódka i mam pytanie jeżeli w lutym pogoda pozwoli to siać czy czekać do marca. Fajnie plonuje ta pszenica w ubiegłym roku klasa 4a 4b plon 6t.

#17127 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 16 luty 2016 - 22:06

Pszenica Ozima i jara

siej jak się tylko da

Thug

#17128 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 luty 2016 - 22:30

Pszenica Ozima i jara

tak jest jeśli jest możliwość wykonania siewu (nie będzie się mazać) to zdecydowanie siać wpłynie to korzystnie na dalszą wegetację.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#17129 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 17 luty 2016 - 08:02

Pszenica Ozima i jara

Jesli będzie ze 3 dni bez deszczu bede sial, myślę wysiać 230 kg co o tym myslicie?

#17130 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 17 luty 2016 - 09:07

Pszenica Ozima i jara

Z pewnością usłyszysz -siej. Ale nusisz wiedzieć , że kazde działanie może się udać , lub wprost przeciwnie , zakończyć klęską.

W`wypadku sukcesu , to Ty będziesz miał satsfakcję ze swojej decyzji ,oraz premię finansową , gdy zaś popełnisz błąd , odczujesz go na własnej    skórze . Jako że sukces ma wielu ojców , a porażka tylko jednego , dzialaj wedlug wlasnego rozumu , własnych możliwości finansowch do naprawy ewentualnego niepowodzenia.

Producenci materiału siewnego tej pszenicy , zalecają jak najwczesniejszy wysiew "Zalecany jest możliwie jak najwcześniejszy wysiew wiosną" 

Tyle ze z magicznym słowem -WIOSNĄ .

Jesli zaś chodzi o radę z mojej strony , to siej  mając w uwadze, że istnieje jeszcze szansa na znaczne oziębienie i to nie mniejsza jak 50 % .

Dzisiaj na dolnym sląsku piękn przymrozek , mam podpięty rozsiewacz , bagi ustawione pod tura .

Pasowało b zasilać rzepak , jednak coś mi mówi że poczatek marca moze bć zimny .

Nic się więc takiego nie wdarzy gdy zrezgnuję z rozsiewu i wykonam go 5-10 marca , nawet gdy oziębienia nie bedzie.

Edytowany przez scoffer, 17 luty 2016 - 09:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17131 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 17 luty 2016 - 11:23

Pszenica Ozima i jara

Jak Wam sie widzi pszenica jara po pszenicy ozimej? Czy na dłuższą mete taki płodozmian będzie bardziej niekorzystny niż pszenica ozima-jęczmień jary?

#17132 Share androproteam

androproteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 17 luty 2016 - 11:41

Pszenica Ozima i jara

Siał ktos z Was pszenice jara Harenda i Łagwa?? Prosiłbym o podzielenie sie informacjami jak plonuja te dwie odmiany,jak i parametry

#17133 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 17 luty 2016 - 11:45

Pszenica Ozima i jara

Herenda od tego roku dostępna, także tylko w nasiennej możesz popytać w UL. Ja w tym roku właśnie tą odmianę sieje po burakach

#17134 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 17 luty 2016 - 12:16

Pszenica Ozima i jara

Jak Wam sie widzi pszenica jara po pszenicy ozimej? Czy na dłuższą mete taki płodozmian będzie bardziej niekorzystny niż pszenica ozima-jęczmień jary?

Kiepsko to widze , a na dłuższą metę grozi klęską. Ceny zboża są jakie są , wobec czego argument zwiększonej ochrony przeciwgrzbowej w wypadku takiego płodozmianu nie ma podstaw ekonomicznch.

Jeśli bym już musiał , to wolał bm zasiać po pszenicy oz , jęczmien jary , niestety po jeczmieniu njarym nie ryzykował bym następnej uprawy pszenicy ozimej.

Istnieje , opisywana w literaturze opcja uprawy w monokulturze jęczmienia jarego , lecz tylko w wypadku uprawy międzyplonów na przyoranie , typu np łubin.

Tylko jaki jest tego sens , skoro można uprawiać szereg rożnch gatunków roślin po sobie , a wewnetrzne zapotrzebowanie na zboże , zastąpić zakupionym ze srodkow pochodzących ze sprzedazy rzepaku.

Znam dokladnie coroczny przypadek uprawy pszenicy , po pszenicy gdzie własciciel corocznie stosował do nawozenia pomiot kurzy.

Nigdy nie ukosiłem mu więcej jak 2t , choc przyznaję, że ochrony na grzyba tam nie bylo.

Wijskie "dziady" siejące różne gatunki zboża , czasem przerywane ziemniakiem , bez problemu uzyskiwali 3-3,5 t , mimo nawozenia tylko azotem(cienko) i oczywiscie bez ochrony przed grzybem.

Edytowany przez scoffer, 17 luty 2016 - 12:20.

#17135 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 17 luty 2016 - 13:03

Pszenica Ozima i jara Scoffer bardzo prostolinijnie ale i trafnie opisałeś taka monokulture...

#17136 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 17 luty 2016 - 13:06

Pszenica Ozima i jara

Objechałem dziś dalsze pola i KWS Dakota wygląda nędznie, prawie cała żółta, ale gdzie nie gdzie od dołu trochę coś odbija. Na tym samym polu mam kawałek Juliusa, bo zabrakło Dakoty i wygląda super - cały zielony. Zły jestem na tą odmianę.

Dziś rano -5 C

Pola robią się białe, siać już Arabelle czy czekać?

#17137 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 17 luty 2016 - 13:16

Pszenica Ozima i jara

Czekać to środek zimy

#17138 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 17 luty 2016 - 15:03

Pszenica Ozima i jara

Kiepsko to widze , a na dłuższą metę grozi klęską. Ceny zboża są jakie są , wobec czego argument zwiększonej ochrony przeciwgrzbowej w wypadku takiego płodozmianu nie ma podstaw ekonomicznch.

Jeśli bym już musiał , to wolał bm zasiać po pszenicy oz , jęczmien jary , niestety po jeczmieniu njarym nie ryzykował bym następnej uprawy pszenicy ozimej.

Istnieje , opisywana w literaturze opcja uprawy w monokulturze jęczmienia jarego , lecz tylko w wypadku uprawy międzyplonów na przyoranie , typu np łubin.

Tylko jaki jest tego sens , skoro można uprawiać szereg rożnch gatunków roślin po sobie , a wewnetrzne zapotrzebowanie na zboże , zastąpić zakupionym ze srodkow pochodzących ze sprzedazy rzepaku.

Znam dokladnie coroczny przypadek uprawy pszenicy , po pszenicy gdzie własciciel corocznie stosował do nawozenia pomiot kurzy.

Nigdy nie ukosiłem mu więcej jak 2t , choc przyznaję, że ochrony na grzyba tam nie bylo.

Wijskie "dziady" siejące różne gatunki zboża , czasem przerywane ziemniakiem , bez problemu uzyskiwali 3-3,5 t , mimo nawozenia tylko azotem(cienko) i oczywiscie bez ochrony przed grzybem.

Pod warunkiem że skarmisz ten jęczmień ,u mnie niema kto go kupić ,chyba że na browar

#17139 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 17 luty 2016 - 15:53

Pszenica Ozima i jara

Jęczmień jest podstawowym zbożem w karmieniu świń. Mimo że od dłuższego czasu stado świń jest w Polsce "trzebione" , nie wydaje mi się by spzredanie jęczmienia stanowiło większy problem niż pszenicy .

To raczej jej jest za dużo .

Cena pszenicy z pozoru wyższa , niewiele mówi o opłacalności , gdyż ta zależy od różnicy pomiędzy dochodem brutto ,a kosztami .

Te drugi są wyraznie niższe w jęczmieniu .

Plon pszenicy jarej bywa bardziej zawodny ,  schodzi pózno z pola , co w przypadku obecności dziczyzny pozostawia ją sam na sam z tą plagą .

A zresztą , rób jak uważasz , mając na uwadze przysłowie, by nigdy nie słuchać czyichś rad .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17140 Share pawel177

pawel177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 17 luty 2016 - 17:14

Pszenica Ozima i jara

No i zima powoli wraca.

Dla tych co niezdecydowani ,czy lubiący eksperymenty podaję link do artykułu nt zbóż jarychprzewódkowych sianych jesienią.

http://www.rsi2004.l...a_Marta_art.pdf

A to mój monsun siany początkiem listopada.

IMG_20160212_124244.jpg

Od 2012 roku sieję i siał będę ,zaraz po kopaniu buraków.Do tego bezorkowo,Kultywator lekkie brony i siew.

Plon średni to ok 7,5 tony.