Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28000 odpowiedzi na ten temat

#16201 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1115 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:34

Pszenica Ozima i jara Koledzy @losktos, @thug bez was i może jeszcze tylko paru innych użytkowników ten temat byłby jałowy, jesteście jego esencją... A jak wiadomo zawsze trafiają się jakieś fusy,które należy po prostu ignorować...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 17:17
  •  

#16202 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4124 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:36

Pszenica Ozima i jara Thug 15 kwietnia to u mnie śnieg leżał po kolana 2 lata temu. Mówili że czepiam się terminów przy odchwaszczaniu, a tu proszę jaka baja.
Miesiąc zimno i sucho a ciepło i wilgotno chyba sporo zdziała.
BTW laiki co chcecie dokrzewiac za pomoca ccc znacie skutki uboczne dokrzewiania przy minimalnym przymrozku w nocy?

Edytowany przez Tomek90, 04 styczeń 2016 - 16:37.

#16203 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3240 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:44

Pszenica Ozima i jara

Tomek wiem u mnie też ale napisałem orientacyjnie kolega pisał przy normalnym roku i zawsze powtarzam patrzymy co mamy na polu a nie w kalendarzu nawet gdzieś w herbicydach nawet tutaj chyba w tym temacie pisałem o odchwaszczaniu  początkiem grudnia,na moim ostatnim firmowym szkoleniu prowadzący twierdził że najlepiej dokrzewia bardzo wczesne podanie azotu a dopiero później ccc moim zdaniem najlepiej połączyć przed ruszeniem weg azot w tzw szybkiej formie i w odpowiednich warunkach 1 l ccc

później i tak pogoda zweryfikuje czy będzie duża redukcja czy nie

Thug

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#16204 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1388 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:53

Pszenica Ozima i jara

Nie wiem dlaczego prawie wszyscy chcecie dokrzewiać pszenicę za pomocą CCC nawet na etykiecie nie ma takiej opcji. Jak słusznie zauważył Tomek90 krzywdę można sobie zrobić, jeszcze dodajcie jakiś tiazol efekt będzie zaskakujący. A nie można dostosować gęstości siewu do terminu. W tym czy ubiegłym roku to raczej za gęsta powinna być

#16205 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3240 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:57

Pszenica Ozima i jara

polecam stare zapomniane bronowanie całkiem na poważnie

Edytowany przez thug, 04 styczeń 2016 - 16:57.

Thug

#16206 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1217 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:00

Pszenica Ozima i jara

no i w jaki prosty i zrozumiały dla każdego sposób możno przekazac kwintesęcje całej tej rozgaworki na temat dawki startowej i dokrzewienia na wiosnę

#16207 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:04

Pszenica Ozima i jara

Tylko co niektórzy chcą dokrzewiać ? Norma jest  u większości 350 szt m^2 wzwyż czyli nawet nie 2 kłosy z jednego ziarna, a więcej niż 700 potencjalnych kłosów na m^2 wątpię czy mało który rolnik utrzyma do początku kłoszenia.

Ja posiałem w optymalnym terminie oziminy 150sz ^m2 i dokrzewiać nie mam zamiaru

#16208 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3240 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:09

Pszenica Ozima i jara

siałeś 150 szt na metrze to w kg pewnie nawet 100 kg nie wyszło co to za odmiana ?

Thug

#16209 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:14

Pszenica Ozima i jara

Ja do takich rzadkich siewów polecam odmiany artist i tobak

#16210 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3240 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:19

Pszenica Ozima i jara

Tylko co niektórzy chcą dokrzewiać ? Norma jest  u większości 350 szt m^2 wzwyż czyli nawet nie 2 kłosy z jednego ziarna, a więcej niż 700 potencjalnych kłosów na m^2 wątpię czy mało który rolnik utrzyma do początku kłoszenia.

Ja posiałem w optymalnym terminie oziminy 150sz ^m2 i dokrzewiać nie mam zamiaru

napisz coś więcej jaka odmiana mtz termin to już wiem czy już testowałeś ten sposób czy pierwszy raz w tym roku bo ciekawe jak to wygląda bo przyjąłem że mtz 45 g to nawet 80 kg nie wychodzi na ha więc jesli sie sprawdza można nieźle na mat oszczędzić

o odmianach hybrydowych oczywiście nie mówimy?

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16211 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 486 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:19

Pszenica Ozima i jara

ja bym nie chciał 700-1000 kłosów na metrze kw mieć, 450 -650 to jest optimum,są różne typy pszenic,kilka lat miałem akteura co byl rzadki ale miał po 60 i więcej ziaren w kłosie, kłosy jak batogi.bronowało to się w latach 80 i to pod kątem do kierunku wysiewu i to jeszcze lepiej konno żeby szkód nie było.

zakładając średnio 500 kłosów na m2 tylko po 40 ziaren w kłosie i mtz 40 gram to masz 20 x 40 czyli 800 gram na m2 czego wam i sobie życzę średnio z wielolecia. aha i jeszcze miedź podawana zbyt późno może obniżyć plon. ale takie niuanse to już inna bajka

Edytowany przez maciek, 04 styczeń 2016 - 17:20.

#16212 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:22

Pszenica Ozima i jara

na 7-9 t z ha pszenice siejemy 350-400 nasion przeważnie jest to powyżej 200 kg ha tak koło 220

najlepiej jak na koniec wegetacji ma pęd główny i dwa rozkrzewienia

na wiosnę mamy 850-1000 pędów część się zredukuje i zostaje tak z 450-550 szt na metr

pierwsza dawka azotu około 50 N

druga jak zboże strzeli w źdźbło dajemy około 90N

najlepsze najgrubsze ziarno jest z pierwszych kłosów

w pszenicy trzeci i pozostałe kłosy nie mają własnych korzeni przybyszowych a więc dzielą się składnikami w pierwszymi kłosami , jak mamy gorsze warunki i mocno rozkrzewione zboża to często zbiera się drobne ziarno

ccc powoduje że korzenie nie rosną na długość , ja nie stosuję ccc od kilku lat , 

nie wszystkie pszenice strzelają w źdźbło w czasie długiego dnia niektóre mogą już jesienią

mamy odmiany dnia długiego 

krótkiego

i neutralne

Edytowany przez piotr30piotr, 04 styczeń 2016 - 17:34.

#16213 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:39

Pszenica Ozima i jara

@Thug

Zeszły sezon arkadia 240 szt m^2 i plon był mimo suszy, julius 360 i zanim się wykłosił to połowa źdźbeł ubyła taki gęsty był  co dało plon mizerny.

Jęczmień jary iron siany 200 szt m^2 wyszedł najlepiej w tym roku niewiele gorzej od najlepszej arkadii

Na jesień wszystko siane 150 szt m^2 co dało 70 kg pszenica, 60 kg pszenżyto , można siać i siać po jednym zasypaniu ziarnem :D jedynie arkadia siana 28 listopada 550 szt m^2

Wybiera się ktoś na szkolenie topagra w Poznaniu co ma być w styczniu ?

#16214 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 486 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:45

Pszenica Ozima i jara

220 kilo to na końcu października początku listopada, u mnie julius tak zasiany w listopadzie i dane tylko ok.90 kg N wydał 7t ,ziemia 2/3 ph  5,4 fosfor średni i potas.jeden zabieg fungicydowy na kłos input/fandango 1/2-1/2 litra i lancet na chwasty. Żadnych mikroelementów i biostymulatorów. gdyby wszystko było zrobione jak być powinno myślę że ponad 10 by złapało.

#16215 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1725 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:50

Pszenica Ozima i jara

na 7-9 t z ha pszenice siejemy 350-400 nasion przeważnie jest to powyżej 200 kg ha tak koło 220

najlepiej jak na koniec wegetacji ma pęd główny i dwa rozkrzewienia

na wiosnę mamy 850-1000 pędów część się zredukuje i zostaje tak z 450-550 szt na metr

pierwsza dawka azotu około 50 N

druga jak zboże strzeli w źdźbło dajemy około 90N

najlepsze najgrubsze ziarno jest z pierwszych kłosów

w pszenicy trzeci i pozostałe kłosy nie mają własnych korzeni przybyszowych a więc dzielą się składnikami w pierwszymi kłosami , jak mamy gorsze warunki i mocno rozkrzewione zboża to często zbiera się drobne ziarno

ccc powoduje że korzenie nie rosną na długość , ja nie stosuję ccc od kilku lat , 

nie wszystkie pszenice strzelają w źdźbło w czasie długiego dnia niektóre mogą już jesienią

mamy odmiany dnia długiego 

krótkiego

i neutralne

Troche nie rozumiem Twojej taktyki. Po co siejesz tak gęsto skoro już na jesieni masz pęd główny i 2 rozkrzewienia. W takiej sytuacji wystarczyłoby posiać do 250 roślin na metr. Wiosną rośliny nie musiałyby głodować i redukować rozkrzewień dla mnie to takie troche bez sensu aczkolwiem oczekuje Twojej odpowiedzi :) Druga sprawa. Pierwszy raz słysze ze są pszenice które strzelaja w źdźbło jesienia. Możesz podać jakąś odmianę lub artykuł na ten temat?

#16216 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1388 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 18:27

Pszenica Ozima i jara Tak

Edytowany przez ansu, 04 styczeń 2016 - 18:31.

#16217 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 19:25

Pszenica Ozima i jara

to zależy od warunków na dolnym śląsku siejąc pszenice 15-25 września może się zdarzyć że pszenica strzeli na jesieni , ale to raczej anomalia ale sporadycznie możliwa.

co do gęstości siewu to mam sąsiadów co  sieją 150 i jakoś jeszcze im brakuje do moich plonów

moja pszenica nie głoduje pierwsza dawka idzie w postaci polifoski 21 albo saletrosan

głowna forma azotu to amonowy a on bardziej pobudza do wzrostu masę korzeniową niż zieloną nad ziemią czyli nie mam większych problemów z przekrzewieniem

większość firm nasiennych zaleca gęstość siewu na poziomie np arkadia 350do 390 na metr jak mam gline to u nas tak wschodzi 80% tak więc nie wiem czy gęsto czy normalnie 

po pierwszej dawce N gdzie większość azotu to forma amonowa i tak jak pisałem jest to około 50 kg pszenica nie krzewi się i nie buja 

siana wcześnie pszenica wiadomo że mocno się rozkrzewi i trzeba schodzić z normy wysiewu ale wczesny siew wiecej chorób , siejąc setki ha trzeba zaczynać wczesnie i kończyć późno ja daje radę zasiać w tydzień i przeważnie siew rozpoczyna sie koło 5 pażdziernika

co do artykułu to był w top agrar ale nie miesięczniku tylko dodatku o uprawie pszenicy zalety i ryzyko wczesnego ziewu

np mulan jest odmianą krótkiego dnia 

Edytowany przez piotr30piotr, 04 styczeń 2016 - 19:37.

#16218 Share poderwa

poderwa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:mechanizator-ślusarstwo

Napisany 04 styczeń 2016 - 20:20

Pszenica Ozima i jara

Witam !Czy jak spadnie teraz śnieg to uratuje zboże?

#16219 Share Anetka1

Anetka1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 20:29

Pszenica Ozima i jara

a co ma ratować przecież nic nadzwyczajnego się nie dzieje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16220 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 21:00

Pszenica Ozima i jara

Witam !Czy jak spadnie teraz śnieg to uratuje zboże?

Tak jak święcona woda umarłego !