Polecane posty

gwozd    104

czesc,

jakie strączkowe siejesz jako poplon w zbożach?

Co polecasz, W jakich terminach?

obecnie nie sieje poplonów ze strączkowych tylko w plonie głównym, w tym roku groch. Przygodę ze strączkami zacząłem od polonów z łubinu wąskolistnego ale to przed jarymi bo przed ozimymi nie zdąży dostatecznie wyrosnąć. Od pewnego czasu jest taka pogoda że poplon rzadko kiedy sie udaje, brak wody po żniwach a grubonasienne potrzebują sporo żeby wykiełkować. Jak jest wilgotno to około 20 sierpnia sieje gorczyce do przyorania w październiku a na wiosnę jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Co na mszyce skuteczniejsze? Mam działki że ostro działają.

zeta, alfa czy sama zwykła cypermetyna?? 

 

 

Acetamipryd bierze te dziadostwo? Bo mam sporo tego Mospilanu przez wypadniety raps. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

lubelskirol gdzie ten grzyb? ja widze tylko uszkodzenia od owadów i przyschnięte obrzeża i końcówki lisci po zabiegach grzybowych z udziałem triazoli- zadnej bidy na zdjęciach nie widze. kłosy wyglądają na czyste. ja bym darował sobie t3 bo narobisz więcej szkód zwłaszcza że liscie sa uszodzone przez owady- rosliny szybciej uschną i nie naleją tak jak powinne ziarniaków. ewentualnie cos na szkodniki jeżeli jest ich naprawdę dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No właśnie a czym zwalczyć najlepiej Stokłose?

Wg niemieckiej etykiety stokłosę bierze lexus.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Tylko że koszt fastacu jest 2 razy większy niż np cypermetyny z Super Cyper. 

 

 

Doczytałem że acetamipryd na wschodzie ma rejestracje w zbożach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Troszeczkę doczytałem o mszycach i decyzja podjęta, jutro jadę z cyperkillem. Dzięki Panowie za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

No nie wiem na ile Wam te pyretroidy podziałają w takich temperaturach... ale może akurat..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

jak to jest z miotlem i owsem gluchym w pszenicy. wiem ze obnizaja plon ale jak to wyglada z praktyki?  niestety schrzanilem oprysk i teraz wyskoczylo duzo owsa i miotly. jak realnie przekalda sie to na strate plonu?

 

tak samo nie opryskalem jarki axialem i mam pelno owsa w pszenicy jarej. niby obsada pszenicy duza 500-600 roslin, klosy przyzwoite jednak zawalone owsem

jak to sie przelozy na strate plonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Nikt ci nie powie jaka strata plonu, ale napewno będzie. Problem większy będziesz miał z sprzedażą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Owies głuchy obsypie się, zanim będziesz kosić. Jak pszenica jest wykłoszona, to strata raczej nieduża. u mnie tez w jarej wyskoczył w ubiegłym tygodniu owies ponad pszenicę. Generalnie mało kto ma naprawdę czyste zboże, niezaleznie od tego, czym pryskał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

no i tego tez nie rozumiem, takie gadanie ze jak wykloszona to jak sie owies pojawi to nie szkodzi

 

a  to nie jest tak ze ten owies przeciez rosl caly czas ze zbozem i pobieral skladniki przez cala wegetacje zboza??

 

wiechy miotly i owsa pojawily sie teraz ale pewnie rosly caly czas i pobieraly skladniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Jeśli teraz opryskasz, to nie uzyskasz żadnego efektu - owies w ciągu liku dni opadnie, bo taki ma cykl życia, swoje już pobrał, po skoszeniu w zbiorniku praktycznie go nie znajdziesz.

Co miał pobrac z gleby, to już pobrał. Próg szkodliwości wynosi ileś roślin na m2 i należy go określić, gdy pszenica ma pierwsze kolanko, teraz, to już po ptokach. Ja pryskałem  swoją, ale jednak pewna ilość roslin przetrwała i teraz wyszła nad pszenicę. Owszem, straty jakieś będą, ale w tej chwili już nic na to nie poradzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nikt ci nie powie jaka strata plonu, ale napewno będzie. Problem większy będziesz miał z sprzedażą. 

W jednym tegorocznym nr farmera był artykuł o owsie głuchym w pszenicy i wg badań już 4 sztuki owsa na metrze powodowały spadek plonu rzędu 1 tony. 

 

Wieczorem dodam foto tabeli.

 

Zgadzam się z masa24.

 

Jeżeli oprysk w tej fazie sprawi że nasiona się nie wykształcą i nie zasilą banku nasion (zwłaszcza owies) to moim zdaniem warto wykonać zabieg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

jeśli w takiej fazie pszenicy popryskamy ten owies to pszenica nie ucierpi i nie wpłynie na spadek plonu?

Edytowano przez Camry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358

również mam problem z miotla w pszenicy . co najlepsze po brzegach pola gdzie sprawdzalem nie ma jej a na środku sama miotla. trzeba było pryskac puma bo i tak stała u mnie w domu.


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Jak już kiedyś pisałem ostatniej jesieni wróciłem do starego bo od dawna na rynku Tolurexa i pierwszy raz od kilku lat mam czysto bez miotły ,na wiosnę Galmet z najtanszych aby dobić chaber ,a przedtem pryskałem różnymi środkami dużo by pisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ze mnie też się tu smiano ze 10 grudnia a ja jadę na pszenicę które wcześniej nie udało się opryskac z tolurexem- na wiosnę było co prawda poprawiane ale też jak u kolegi nie wziął tylko fiołka , do żniw raczej czysto będzie...po za tym coraz częściej widzę że mimo postępu najprostsze rozwiązania są niezmiennie najlepsze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

obecnie nie sieje poplonów ze strączkowych tylko w plonie głównym, w tym roku groch. Przygodę ze strączkami zacząłem od polonów z łubinu wąskolistnego ale to przed jarymi bo przed ozimymi nie zdąży dostatecznie wyrosnąć. Od pewnego czasu jest taka pogoda że poplon rzadko kiedy sie udaje, brak wody po żniwach a grubonasienne potrzebują sporo żeby wykiełkować. Jak jest wilgotno to około 20 sierpnia sieje gorczyce do przyorania w październiku a na wiosnę jęczmień

 

Zgadzam sie ze z opadami jest nie najlepiej jesli chodzi o poplony i wschody. Chodzi mi gownie o ozime. Myslalem o łubinie, zeby zaraz po ścieciu, podorywka i siew, ale czy do zimy zdąży zrobić ładna mase zieloną?

 

Gorczyce sieje pod burak, pod zboża nie stosowałem, duzo niedobrego o tej gorczycy sie nasłuchałem dlatego chcialerm w tym roku coś innego machnąć.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

A ja zeszłego roku na jesień boxer ale na wiosne dałem dicurex czyli to samo co tolurex i też powiem że czysto jest gdzie niegdzie coś wylezie głównie na mijakach  ale plagi nie ma no i jestem zadowolony bo w okolicy dużo pól z dużą ilościa miotły . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Po boxerze dawać chlorotoluron to troszkę nieprzemyślane lub źle wykonany zabieg. Stosowałem boxer 3 lata z rzędu i nie spotkałem po tym środku nigdy nawet jednej miotły. To już lepiej było dać po boxerze lintur czy galaper strong na wiosnę lub coś w tym stylu to chwastu nie byłoby ani jednego. Ja na razie lecę na patencie boxer/legato/glean lub expert met i 0,1 dff jesienią i wiosną 0,5 galaper i jeszcze nigdy się na tych rozwiązaniach nie zawiodłem(dużym problemem nie jest u mnie chaber-podkreślam).

Pryskanie tylko wiosną jest dla ludzi o mocnych nerwach, pomijając wszelkie aspekty dotyczące ekonomii oraz skuteczności takich zabiegów. U mnie na wiosnę zostawały zawsze tylko zboża po burakach cukrowych, ale w tym roku jak się uda to popryskam je tolurex-em i głowa spokojna. Ta wiosna pokazała, że zwalczanie miotły jesienią jest bardzo istotne, ponieważ w razie wymarznięć wystarczy przelecieć lekkim agregatem biernym i można siać zboża jare. Ci którzy zimowych nie opryskali dziś dziwią się, że w przesianych jarych bez orki pełno miotły, choć jak mówiło im się aby opryskać axial-em bądź pumą jarkę to nie szli na pole zobaczyć jak sprawa wygląda tylko śmiali się, że w jarych miotły nie ma przecież, a jak się okazuje w takim konkretnym przypadku jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj