Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#141 Share avant98

avant98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 14:29

Pszenica Ozima i jara Koledzy mam pytanie. W pszenicy ozimej zawsze stosowałem środki chwastobujcze wiosną. Ostatnio używałem Huzar Pak, działa rewelacyjnie zero miotły i zero dwuliściennych ale cena juz nie jest tak rewelacyjna bo wychodził jakieś 180 PLN/ha. W tym sezonie zastosowałem Glean i Maczugę to te same środki bo ta sama substancja czynna. Od wiosny oglądam zboże i widze ze na najlepszych stanowiskach zachwaszczenie jest malutkie i schorowane ale zyje. Obawiam sie ze może to odzyć i wyjść. Jakie macie doświadczenie z Gleanem? Czy zawsze zatrzymał zachwaszczenie czy może coś puścił nieraz? Jezeli co zastosowac w poprawce aby było dobrze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 16:33
  •  

#142 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 15:37

Pszenica Ozima i jara Od lat stosuję Glean na jesieni dawka 24 gram na ha i jest czyściutko i tanio, ale stosuję zaraz po siewie póki wilgotnawa ziemia,praktycznie bez poprawek , chyba że gdzieś po zimie rzuca się przytulia, poprawka Aminopielikiem Gold ale naprawdę żadko, kolega Namoor polecił na forum Aurorę na przytulię, jeżeli będzie problem z nią to spróbuję Aurorę.pozdrawiam jerzy

#143 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 29 marzec 2009 - 18:00

Pszenica Ozima i jara ja z aurorą mam przykre doświadczenia, w zeszłym roku robiłem nim pszenice antchus czy jakoś tak, naszczeście tylko 2ha , po dwuch dniach było widać przebarwienia,na ulotce jest napisane że to chwilowe i bez wpływu na wysokość i jakość,ale napewno jakiś to jest stres dla rośliny,jeśli chodzi o chwasty to poprostu wymiata .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 19:13

Pszenica Ozima i jara to co polecacie na fiołka zeby mozna było wymieszać z lentipurem ?

#145 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 19:45

Pszenica Ozima i jara Na fiołka polecam DFF, ale to na jesień.
Wiosną nie bardzo jest czym walczyć z tą paskudą. Możesz próbować walić go różnymi preparatami, ale z doświadczenia wiem, że jak fiołek będzie spory i silny to marne szanse na załatwienie dziada wiosną, ale może się udać.

Jest taki preparat : http://www.sumi-agro..._Fox_480_SC.htm

Możesz sobie spróbować, działa podobnie jak Aurora. No i Chisel jeszcze możesz przetestować, a nuż się uda.

#146 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 20:14

Pszenica Ozima i jara ja na jesieni walczyłem z tym jak się okazuje uciążliwym chwastem maratonem, robiłem mieszanine ekspert met z legato. Może do lentipury dodaj legato i jeszcze jakiś środek na dwu liścienne.

#147 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 18:47

Pszenica Ozima i jara Legato powinno być stosowane jesienią, najlepiej działa na młode chwasty, teraz to już raczej musztarda po obiedzie jeśli chodzi o legato.

Jak ten fiołek jest spory to możesz pryskać Foxem, w sumie młody i mało popularny środek, ale może okazać
się skuteczny.

Jak nie lubisz nowości można spróbować dać ten granstar ze 20g + wzmocnić go jakimś parzącym MCPA lub Dikambą np. Chwastox D ze 2l. Przy odrobinie szczęścia fiołka poparzy, a Granstar zrobi resztę.
Lintur ma też rejestracje na fiołka, ale z praktyki wiem, że z dużym może mieć kłopot.

Problem z fiołkiem polega na tym, że z wiosny jest duży i silny wtedy kiedy można robić zabieg.

#148 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 30 marzec 2009 - 19:17

Pszenica Ozima i jara A jakie polecacie fungicydy na pszenice i względnie tanie, podawajcie też ceny?????

#149 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 19:50

Pszenica Ozima i jara

Legato powinno być stosowane jesienią, najlepiej działa na młode chwasty, teraz to już raczej musztarda po obiedzie jeśli chodzi o legato.

Jak ten fiołek jest spory to możesz pryskać Foxem, w sumie młody i mało popularny środek, ale może okazać
się skuteczny.

Jak nie lubisz nowości można spróbować dać ten granstar ze 20g + wzmocnić go jakimś parzącym MCPA lub Dikambą np. Chwastox D ze 2l. Przy odrobinie szczęścia fiołka poparzy, a Granstar zrobi resztę.
Lintur ma też rejestracje na fiołka, ale z praktyki wiem, że z dużym może mieć kłopot.

Problem z fiołkiem polega na tym, że z wiosny jest duży i silny wtedy kiedy można robić zabieg.

ale jest napisane że można go stosować na wiosne, a te środki które wymieniłeś to na nie fiołek jest średnio wrażliwy,ja wychodze z założenia jak jest coś średnio wrażliwe to znaczy że wcale nie jest wrażliwe.

#150 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 20:23

Pszenica Ozima i jara Co do legato wiosną:
http://www.makhteshi...GATO 500 SC.pdf

A co do wrażliwości to trafiłeś. Więc powiedz mi co mam komuś polecić na fiołka wiosną? Szczerze to mogę polecić zabieg jesienny, ale jak ktoś przespał, albo źle jesienią dobrał środki to staram się mu pomóc. Więc mieszam.

A co do średnich wrażliwości to: Lintur i Fox mają wrażliwe. Skłaniał bym się ku Foxowi.
http://www.sumi-agro..._Fox_480_SC.htm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 20:27

Pszenica Ozima i jara chyba zrobie oprysk lentipurem a na polach gdzie jest wiecej fiołka poprawie chwastoxem turbo tak 3/4 dawki przy okazji nawozenia dolistnego 10 dni (jak pogoda pozwoli) po lentipurze co myslicie o tym stanie sie cos jak tak zrobie ?

#152 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 20:30

Pszenica Ozima i jara chyba ze tak jak napisał namoor poprawie linturem moze być ?

#153 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 20:54

Pszenica Ozima i jara Następnym razem rób chwasty jesienią.

Lentipur słabo zadziała jak masz zwarty łan, musi dokładnie pokryć miotłę, dlatego polecają go raczej na jesień. Choć ma też wiosenną rejestrację. No i nie można stosować pow 20 stC. Więc jak masz pszenicę drobną i późno sianą to dawaj, ale jak jest szczotka na polu to może być różnie ze zwalczaniem miotły.

Ciężko mi coś dobrać jak nie widzę pola, chodzi o fazy rozwojowe zboża i chwastów.

Tak na ślepo to:

Jak mała miotła i reszta chwastów to Chisel+10g Granstaru na chabra i jest si.
Jak masz dywan na polu to: Atlantis+15-20g Granstar+max 200g Starane

Co do fiołka to tak jak pisałem wcześniej: poparz go czymś w stylu Chwastox D (MCPA i Dikamba) to będzie słaby i Granstar powinien go zbić. Zaznaczam powinien.

Lentipur kiedyś dawałem z wiosny, efekt nie był zły, ale mówię, zboże było małe.

#154 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 21:20

Pszenica Ozima i jara jaką substancje czynną ma Fox? i jaka cena? a co do lentipuru jak miotła jest w fazie krzewienia i da 2l na ha to pusci miotłe, a przy3l na ha to on powoduje przebarwienia i obniżkę plonu w niektórych odmianach

#155 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 22:05

Pszenica Ozima i jara W Foxie jest bifenox, wcześniej wstawiałem link. Ceny nie znam.

Co Lentipuru to masz rację. W Niemczech CTU zastępuje IPU, oni tam podają odmiany nadwrażliwe na CTU czyli min. Lentipur. Gdzieś posiałem ten wykaz odmian.

Miotłę można próbować złapać jak strzela w źdźbło, wtedy powinna być bardziej wrażliwa.
Ale po co się gimnastykować? Było robić jesienią.

Gdybym chciał olać temat i doradzić na odczepnego to bym powiedział tak:

IPU (500) 2,5l/ha + Lintur 180g/ha lub
IPU 2,5l/ha + Granstar 20g + 300g MCPA (np. chwastox extra)

Efekt będzie widoczny, coś tam puści ale można zwalić na pogodę itp ;)
Tymi mixami czyściłem plantacje i ludzie nie narzekali, choć nie uważam ich za idealne. Mają sporo wad. Ale szkoda o tym się rozpisywać.

#156 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 30 marzec 2009 - 23:07

Pszenica Ozima i jara jerzy glean jest tani i nie jest zły ale nasępstwo sie kłania to 1 a 2 to nie wszedzie można go stosowac, pozatym nie mozna gleanu stosować w nieskonczoność sulfonomoczników przyjdzie taki rok ze da sie durza dawke a i tak nie zadziała a na rosliny następcze bedzie działać ujemnie. co do legato to na dzurze chwasty nie bardzo tak jak mowił przedmówca, pozatym panowie według ustawy (POLSKIEJ) mamy pewne dróżki zamkniete przynajmniej oficjalnie. na zachodzie sa takie mieszanki ze głowa mała a pszenica do 2 tyg po zabiegu wygłada jak by nic z niej nie miało być mieszanki z pełną dawką rsm. co do fungicydu to zalezy ile kasy masz zamiar dać i co masz na polu i po czym,
sam sie zastanawiam co w tym roku zastosaować by zejsc z ceną ponizej 180zł na 2 zabiegi i jakoś nic mi nie podchodzi,?
kujawy to jes to!!!!!

#157 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 31 marzec 2009 - 20:24

Pszenica Ozima i jara dzieki wszystkim za rady ;)

#158 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 31 marzec 2009 - 22:21

Pszenica Ozima i jara

jerzy glean jest tani i nie jest zły ale nasępstwo sie kłania to 1 a 2 to nie wszedzie można go stosowac, pozatym nie mozna gleanu stosować w nieskonczoność sulfonomoczników przyjdzie taki rok ze da sie durza dawke a i tak nie zadziała a na rosliny następcze bedzie działać ujemnie. co do legato to na dzurze chwasty nie bardzo tak jak mowił przedmówca, pozatym panowie według ustawy (POLSKIEJ) mamy pewne dróżki zamkniete przynajmniej oficjalnie. na zachodzie sa takie mieszanki ze głowa mała a pszenica do 2 tyg po zabiegu wygłada jak by nic z niej nie miało być mieszanki z pełną dawką rsm. co do fungicydu to zalezy ile kasy masz zamiar dać i co masz na polu i po czym,
sam sie zastanawiam co w tym roku zastosaować by zejsc z ceną ponizej 180zł na 2 zabiegi i jakoś nic mi nie podchodzi,?

poprosimy kolegów ze wschodu oni coś nam podrzuca,ja w zeszłym sezonie miałem grodyl od nich który mnie wyniósł 15 zł na ha, trzeba dzwonić do Wowki niech coś podrzuci, pozdrawiam

#159 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 05 kwiecień 2009 - 17:36

Pszenica Ozima i jara

Jeżeli masz tylko przytulię to Aurora jest najtańsza i skuteczna. Zwali też przetaczniki. Nie dali jej przypadkiem do Lentipuru?

Witam
Mam podobny problem, dzisiaj byłem na polu i w pszenicy (miejscami) jest dużo przytulii.
Czy wymieniona wyżej Aurora działa tylko na przytulię i przetaczniki? Na miotłę pryskąłem jesienią zaraz po siewie, Glean 24g/ha. Jak na moje oko, nie widac miotły, więc chyba zabieg był skuteczny.
Tak przy okazji, czy ktoś może powiedziec mi dlaczego w takim nasileniu występuje przytulia (IV klasa ziemi, podłoże raczej średnio przepuszczalne, kiedyś były to łąki, w tej chwili pH 5.5 - 6.0). Do tej pory w ozimych dwuliścienne zwalczałem najczęściej albo Chwastoxem albo Mustangiem. I w miejscach gdzie było dużo przytulii i tak później jeszcze wychodziła w zbożu.
Zaznaczam, że jestem początkujący w tej branży, zaczynam się uczyc a zawsze lepiej poradzic się bardziej doświadczonych, żeby nie zrobic głupstwa :P

Występują też jakieś inne chwasty ale w stosunku do przytulii w zdecydowanie mniejszym nasileniu.

Co zrobic, czym i kiedy najlepiej? Za wszelkie porady będę wdzięczny.

Pozdrowienia!
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 05 kwiecień 2009 - 18:30

Pszenica Ozima i jara Na przytulie to polecam Grodyl.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html