Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

23500 odpowiedzi na ten temat

#15741 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3598 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 09:05

Pszenica Ozima i jara Tak tak, wysiewajcie dalej poplony przed zbożami ozimymi, no chyba ze macie deszczownie hah.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 17:47
  •  

#15742 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 11:29

Pszenica Ozima i jara

Dobrze gada, polać mu. W tym roku wujo miał poplon przed zimówką przez zazielenienie to zetor 7711 jedna skiba mniej i ogień na blokadzie. Wschody tragiczne. Ten rok jest specyficzny ale pamiętam 2,3 lata temu jak dziadek jeszcze trochę gospodarował i siał gorczycę przed pszenicą zimową to tak samo był niezły popiół a lata może nie mokre ale sporo lepsze niż  ten rok.

Kwestia druga czy jeśli ktoś sporadycznie działa "niezgodnie ze sztuką" i zasieje pszenicę po jęczmieniu to znaczy że mu nic nie urośnie i zniszczy ziemię? Tym bardziej jeśli jest świadomy swojego błędu i przez cały okres wegetacji zastosuje odpowiednie środki to jest gorszy od rolnika, który np. sieję pszenicę po rzepaku czyli wszystko ok, a nie wapnuje 20 lat, sieje saletrzak zamiast polifoski na jesień, a wiosną rozsiewa siarczan amonu i pryska np. izoherbem jak zboże ma 2 kolanka? Tacy też są i to bardzo dużo. Nie przesadzajmy i nie popadajmy ze skrajności w skrajność.

#15743 Share hobbysta21

hobbysta21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sporty walki, piłka nożna, muzyka klubowa.

Napisany 07 grudzień 2015 - 19:43

Pszenica Ozima i jara sa rolnicy tzw starej daty ktorzy niemaja komu gospodarstwa przekazac a caly czas ja obrabiaja z racji ze to ich zamilowanie. obrabiaja ja metodyka jaka nauczyli sie w latach '70 czy '80 ale sama praca w ziemi sprawia im przyjemnosc. na tym forum hejtuja glownie dzieciaczki 16-20lat ktorych rodzice sa uwiazani na kredytach i za to kupuja nowe maszyny a 2 lata temu jeszcze 60tkami smigali

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#15744 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1371 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 19:48

Pszenica Ozima i jara

KOCZAS dobrze że są tacy ,przynajmniej droższe zbożę

#15745 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 19:59

Pszenica Ozima i jara

Mam znajomego co sieje buraki w zmianowaniu dwa razy zboże zazwyczaj przenica i jeczmien i znow buraki(4klasa ziemi) i tak wkółko i plony ma takie same jak ci co sieją co 4 lata buraki w zmianowaniu.Także nie przesadzajmy z tą pszenicą po jęczmieniu

#15746 Share JozeF84

JozeF84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 20:13

Pszenica Ozima i jara

dzisiaj opryskałem pszenice lexus + legato, część miałem juz ok 4 tyg temu opryskane tą samą mieszanka i widać efekt,

#15747 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 20:30

Pszenica Ozima i jara

sa rolnicy tzw starej daty ktorzy niemaja komu gospodarstwa przekazac a caly czas ja obrabiaja z racji ze to ich zamilowanie. obrabiaja ja metodyka jaka nauczyli sie w latach '70 czy '80 ale sama praca w ziemi sprawia im przyjemnosc. na tym forum hejtuja glownie dzieciaczki 16-20lat ktorych rodzice sa uwiazani na kredytach i za to kupuja nowe maszyny a 2 lata temu jeszcze 60tkami smigali

Ja znam co najmniej kilku rolników z najbliższego otoczenia co brakuje im sporo do 40 lat a nie mają żadnej wiedzy rolniczej Tych starych rolników nie biorę pod uwagę, po prostu kochają to co robią, mają zazwyczaj emerytury i niech robią dalej skoro sprawia im to przyjemność-zero pretensji, ale jeśli chcesz żyć z ziemi to wypadałoby się trochę znać tak jak, hydraulik na rurach, piekarz na bułkach itp.

P.s. Jeśli o tych kredytach było do mnie, to nie mam kredytu w ogóle, jeżdżę wysłużonym zetorkiem i starą trzydziestką a rodzice o ziemi wiedzą tyle, że jest:) Pozdrawiam.

#15748 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 07 grudzień 2015 - 20:39

Pszenica Ozima i jara

Nie każdy ma tyle hektarów żeby ułożyć super zmianowanie, dobrze się mówi jak jest 100 ha 3 klasy ...

Pszenica ozima arkadia  siana 28 listopada ładnie zakiełkowała, nawet jak na wierzchu leżało nieprzykryte ziarno to również skiełkowało , teraz do wiosny czekać na wschody :)

#15749 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1273 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 07 grudzień 2015 - 23:50

Pszenica Ozima i jara

Mi w sobotę udało się popryskać Expert Met 0,35 + Glean 10g. A już straciłem nadzieję, że się uda. 

KPK KUMURUN TEAM

#15750 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1132 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 10:08

Pszenica Ozima i jara

Expert Met 0,35 + Glean 10g dlaczego taka mieszanka? Expert Met 0,35 miotle załatwi, co pomoże 10g Glean? Przytulia fiołek chaber zostanie do poprawki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15751 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 356 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 10:23

Pszenica Ozima i jara

jeśli jest optymalna ilość opadów to buraki mogą udać się w krótkim zmianowaniu jeśli mało opadów to po burakach gleba nie jest w stanie uzupełnić wilgoci i nawet po dwóch latach widać te braki wody.

jęczmień kończy wegetację w czerwcu , buraki w momencie wykopania czasami koniec listopada, jeśli w tym okresie mamy niedostatek opadów , to każdy kto uprawia buraki wie jak wygląda gleba w czacie orki. 

a po jęczmieniu wszystko co spadło od lipca do końca listopada jest w dużym stopniu magazynowane przez glebę .

po jęczmieniu więcej wody, więcej chorób 

po burakach mniej wody lepsze stanowisko

#15752 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 14:42

Pszenica Ozima i jara

Wczoraj udało sie prysnac na chwasty,poszło 1,7Lentipuru+0,2Stakato+8g Gleanu

#15753 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 17:20

Pszenica Ozima i jara Dla tych co miesiąc temu śmiali się z mojej teorii że chce jeszcze w tym roku odchwascić pszenicę-dzisiaj skończyłem opryski chlorotoluron 1000g + chlorosulfuron 7,5g na ha i uważam że warunki na opryski były w ostatnich dniach zadowalające na zabieg co daje żywy przykład na to że nie należy trzymać się sztywno kalenarza a też obserwować przyrodę.

#15754 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 08 grudzień 2015 - 17:39

Pszenica Ozima i jara

Ja właśnie dzisiaj opryskałem lentipur głównie chodziło mi o miotłe a i reszte weźmie na wiosne na owsik czymś polece i czysto powinno być,  skończyłem o 16 do kół się lepiło ale zboże suche kolein się nie narobiło więc się udało.

#15755 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 17:43

Pszenica Ozima i jara

Lepiej chyba panowie nie pisac nic tutaj o pryskaniu pszenic o tej porze,

bo zaraz znawcy nas zjedza:D:D:D

#15756 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 17:57

Pszenica Ozima i jara

Tylko że żaden znawca nie dał nam warunków do pryskania wcześniej :P

#15757 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3598 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 18:04

Pszenica Ozima i jara

Znawcy nie znawcy, ale jak można mówić, że dobrze zrobiliście skoro dopiero początek grudnia?? Bez przesadnego optymizmu chłopcy  :)

#15758 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 384 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 18:11

Pszenica Ozima i jara

Ale przecież to jeszcze jesień,a zimy nie widać,a pozatym gościu mający ponad 20tys ha też pryska więc jego doradccy wiedzą co robią mam nadzieje.

#15759 Share hobbysta21

hobbysta21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sporty walki, piłka nożna, muzyka klubowa.

Napisany 08 grudzień 2015 - 18:17

Pszenica Ozima i jara @koczas nie tyczylo sie to Cb bo nieznam Twojej sytuacji. chodzilo mi o malolatow co swiruja jak mozna 60tka i talerzowka uprawiac scienisko albo starym plugiem UG3 orac. znaja tylko to co ojciec ma na kredyt niedawno wziete i tym sie szczyca i przechwalaja. kazdy orze jak moze i jak finanse pozwalaja ;-) rzadko ktory rolnik u nas kupuje za wlasne srodki maszyny, wiekszosc na kredytach siedzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15760 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 08 grudzień 2015 - 18:19

Pszenica Ozima i jara Dokładnie u mnie tez duże gospodarstwa pryskają , narazie na Dolnym Śląsku przymrozków nie zapowiadają a ziemia wilgotna takze idealne warunki i tez ważne to ze bez wiatru sie pryskalo , tutaj tez jeszcze z miesiąc temu wszyscy gledzili ze samosiewy pszenicy nie padają w rzepaku ,juz nie którzy chcieli poprawki robić a teraz jadąc po polach widać ze wszystko ładnie pożółkło i padlo