Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22586 odpowiedzi na ten temat

#14561 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 15:49

Pszenica Ozima i jara

im chodzi chyba  o zupełne ominiecie potas, fosfor - moim zdaniem przy pszenicy to zawsze jest za mało, ile by nie dać :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 13:19
  •  

#14562 Share marcus1998

marcus1998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna, hodowla trzody chlewnej.

Napisany 02 wrzesień 2015 - 16:33

Pszenica Ozima i jara

Odpowiedź skierowana do marian2011

#14563 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 18:17

Pszenica Ozima i jara

czemu ma byc malo jezeli  skoro gleba jest przynajmniej na srednim poziomie zaopatrzenia w fosfor i potas?  nie dajac przez jeden sezon npk nie dojdzie chyba do jakiegos wielkiego zubozenia

szukam oszczednosci bo bobik wydal kiepski plon dlatego mysle o jednorazowym pominieciu nawozu npk

i zastanawiam sie jak to jest w teorii i praktyce czy ta pszenica da taki sam plon z npk i bez npk,  przy sredniej zawartosci gleby w fosfor i potas

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#14564 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 02 wrzesień 2015 - 19:13

Pszenica Ozima i jara

Przyoryjąc np słome z pszenice dostarcza sie dużo potasu. Zależy też jaka była wydajnośc pszenicy

#14565 Share nnamezis

nnamezis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 02 wrzesień 2015 - 19:36

Pszenica Ozima i jara

Panowie jaką polecacie odmiane pszenicy paszowej. Chodzi mi o wysoki plon i na słabsze gleby 

#14566 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 02 wrzesień 2015 - 21:52

Pszenica Ozima i jara

A ja mam pytanie z innej beczki.

W tym roku mialem rzepak potem poszła podorywka, potem bronowanie, teraz tam przejechalem pare razy agregatem w koło nad miedzami i pole patrze ze super wyglada, czy jest sens to orac czy wjechać agregatem i mozna siac? Będą jakies minusy?

ja bym nie orał, rzepak ma długi korzeń i spulchnił glebę

#14567 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 06:44

Pszenica Ozima i jara

Koledzy i Koleżanki co polecanie na chwasty w pszenicy? Rok temu stosowałem Expert Met 0,35 kg/ha + Stakato (DFF) 0,18-0,20 l/ha koszt jakies 95 zł na ha. Na wiosnę była gdzieniegdzie mała poprawka na przytulię natomiast miotły wcale nie było czyste pola. Może macie coś tańszego?

Jeżeli takie dawki DFF przepuściły przytulię(fakt faktem wina zimy) to cięzko będzie znaleźć coś tańszego. Każde pole masz z przytulią? Jeżeli nie jest tragicznie z przytulią i chabrem to 1l Boxera+1,5l Pendiganu)+0,05 Stakato styknie, tylko koszt podobny do Twojego rozwiązania. W jakiej fazie pryskałes swoją mieszanką?

Taką mieszankę stosujesz przedwschodowo czy powschodowo?

Od 3 liścia

#14568 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 09:57

Pszenica Ozima i jara

Ja w tamtym roku stosowałem Glean 75 WG 15 g/ha + Legato Plus 600 SC 0,75 l/ha w fazie 2 liścia ale przytuli nie ruszyło. Jakieś sugestie na ten rok może inna faza inne dawki inne środki? Pszenica będzie po rzepaku, duże nasilenie fiołka i przytulii chaber tylko na jednym kawałku. Może by ułożyć taką mieszankę z pojedyńczych środków i dać więcej DFF, a mniej gleanu? W jakiej fazie najlepiej pryskać taką mieszaniną?. Tak nawet myślałem o Expert Met + DFF ale nie wiem czy to da sobie radę z samosiewami rzepaku bo zawsze ich dużo mam, jesienią to na pewno tylko czy wiosną coś nie wybije.

Edytowany przez grego, 03 wrzesień 2015 - 10:03.

#14569 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 11:17

Pszenica Ozima i jara

A boxer/legato/glean kiedy najlepiej pryskać?? W zeszłym roku pryskałem jakoś 2-3 liście bo było sucho, ale coś mi się kojarzy, że kolega milan pisał, że najlepiej w czasie szpilkowania ale nie mogę znaleźć(jeśli się pomyliłem z góry przepraszam).

#14570 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 wrzesień 2015 - 11:23

Pszenica Ozima i jara

Tak najlepiej na szpilkę, jeżeli gleba jest wilgotna. W późniejszych fazach boxer z legato lubi lekko przebarwić rośliny.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14571 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 12:18

Pszenica Ozima i jara

Jaką polecacie odmianę pszenicy ozimej na trochę słabsze stanowisko ?

#14572 Share szwagierowy

szwagierowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 12:44

Pszenica Ozima i jara

ja na słabsze gleby wybralem arkadie

#14573 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 03 wrzesień 2015 - 14:51

Pszenica Ozima i jara

Ja w tamtym roku stosowałem Glean 75 WG 15 g/ha + Legato Plus 600 SC 0,75 l/ha w fazie 2 liścia ale przytuli nie ruszyło. Jakieś sugestie na ten rok może inna faza inne dawki inne środki? Pszenica będzie po rzepaku, duże nasilenie fiołka i przytulii chaber tylko na jednym kawałku. Może by ułożyć taką mieszankę z pojedyńczych środków i dać więcej DFF, a mniej gleanu? W jakiej fazie najlepiej pryskać taką mieszaniną?. Tak nawet myślałem o Expert Met + DFF ale nie wiem czy to da sobie radę z samosiewami rzepaku bo zawsze ich dużo mam, jesienią to na pewno tylko czy wiosną coś nie wybije.

Expert Met 0,25kg+Stakato 0,2l+4g Glean-ten ostatni na rzepak. Co do działki z chabrem to kombinuj z Lentipurem np 1,5l Lentipur+0,2 Stakato+4g Glean, inna opcja Komplet+Lentipur-0,3-0,4+1l. Ciekawa wydaje się tez mieszanina z TopAgrar- 2,5l Maraton+0,15 Stakato+4Glean. Tylko nie jest ona szczęsliwym rozwiązaniem na pola z chabrem

Edytowany przez Tomazi3p, 03 wrzesień 2015 - 14:52.

#14574 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 06:56

Pszenica Ozima i jara

dzięki za propozycję z tym expert metem coś spróbuje dać choć wyjdzie nieco drożej niż Legato 600 + Glean to  2 lata temu mi się sprawdziło tylko w tym roku puściło przytulie.

#14575 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 04 wrzesień 2015 - 07:45

Pszenica Ozima i jara

Pany doradźcie, co robić po żniwach nic nie uprawiane bo sucho jak diabli, co robić? Orać na raz i siać pszenicę? Talerzować chyba późno bo się nie uleży, sam nie wiem. Jak wy robicie?

#14576 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 08:02

Pszenica Ozima i jara

Czekaj na deszcz. Na talerz według mnie już zapóżno. Nawet jak uda ci się zaorać i zasiejesz w taki popiół plon moze być podobny jak byś zasiał wiosenne. . Ja potalerzowałem tylko łubiniska aż było szkoda maszyny Będe próbował orać niedługo musze troche zimowego zasiać. Reszta sciernisk leży czekam na lepszą pogodę nawet chwasty nie chcą rosnąć . Pod koniec wrzesnia opryskam i orka zimowa . Mysle ze do tego czasu popada .

#14577 Share APT

APT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 08:46

Pszenica Ozima i jara

Jeżeli takie dawki DFF przepuściły przytulię(fakt faktem wina zimy) to cięzko będzie znaleźć coś tańszego. Każde pole masz z przytulią? Jeżeli nie jest tragicznie z przytulią i chabrem to 1l Boxera+1,5l Pendiganu)+0,05 Stakato styknie, tylko koszt podobny do Twojego rozwiązania. W jakiej fazie pryskałes swoją mieszanką?

Od 3 liścia

nie było tragedii z przytulią ale lubię mieć czyste pola w 100%

2- 3 liście stosowałem

chabra u  mnie nie ma

samosiewy można na wiosnę poprawić granstarem ale czy nie lepiej dodać trochę gleanu jesienią ? tylko nie za dużo

8 ton musi być, 9 jest dobry rok, 10 jest przyjemnie, 14 był rekord po warzywach full ochrona, nawożenie i pogoda :)

#14578 Share KRUS

KRUS

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 10:07

Pszenica Ozima i jara Panowie czy dawać teraz obornik pod pszenicę ozimą? Pytam bo zostało mi trochę obornika i znajomy chce żebym mu wywiózł pod pszenicę. Nie wiem czy wogóle zdąży zasiać czy ma to sens?

Ponawiam!

Edytowany przez KRUS, 05 wrzesień 2015 - 13:08.

#14579 Share Peteer18

Peteer18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 11:19

Pszenica Ozima i jara

https://poczta.schr....zyca na nasiona

Taki ciekawy program. Niewielkie różnice występują.

Dobrze a kiedy w tą suszę zaczynacie siać?

Będziecie czekać na jakieś większe opady czy w dzień orka w nocy agregat rano zasiew?

I we wrześniowym top agrar podają że na suszę lepiej rzadziej zasiać gdzieś tak o 10% normy mniej a wy jak do tego się odnosicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14580 Share albert1991

albert1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 12:53

Pszenica Ozima i jara

Ja sie zastanawiam czy nawoz PK dac pod orke czy przed siewem pod uprawowo-siewny ?bewde sial pszenice i jeczmien zimowy. (zawsze dawalem przed siewem ) a jakie jest wasze zdanie?