Polecane posty

XTRO    1523

Mustang Forte z CCC się zgryzie ? mam zamiar dokrzewić jedną pszenicę, tylko w jakiej dawcę CCC ?

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Mam duży dylemat z pszenicą ozimą - odmiana dakota bardzo słabo przezimowała. Najsłabszą 1/3 ozimej przesiałem pszenicą jarą. Reszta tez jest mizerna, obsada poniżej 100 roślin/m2. Na początku cała była żółta, ale z korzenia część zaczęła odbijać i teraz zieleni się na polu.

Na początku maca sypnąłem 100 kg/ha saletry, wczoraj dorzuciłem kolejne 150 kg/ha. Pszenica w 50% jest w fazie jednego liścia, a reszta ma ok 3 liści.

Co dalej z nią robić?

Zaprzyjaźniony sprzedawca przywiózł modusa i powiedział że jak się trochę ociepli pryskać w tej fazie 0,2 l/ha, że powinno pomóc w krzewieniu. Mówi, że pszenica nie musi mieć fazy 25 dla Modusa. Jak to widzicie?

niech ten sprzedawca sam się popryska.

Ja bym nastawił się na chwile obecną na zabieg mocznikiem (15%) + siarczan magnezu i odżywka PK (w tych fazach pszenica jeszcze słabo pobiera składniki z gleby także warto podać). A drugi zabieg jak już rośliny będa poza fazą 3-4 liści (wszystkie lub jak najmniej poniżej tej fazy) CCC 0,7 + siarczan magnezu + mangan + miedź (mangan z miedzią osobno lub razem z CCC i siarczanem) - z tym zabiegiem musisz wyrobić się do ok. 10-15 kwietnia

Moddusem mozna wyrównac plantacje ale to się robi w BBCH 29, wcześniej nie widze sensu stosowania


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Pierwszą dawkę N należy zastosować przed ruszeniem wegetacji, jest najbardziej plonotwórcza. Przy słabych 50% ogólnej. To N ma czekać na pszenicę. nie pszenica na N, szczególnie gdy ma być stosowany retardant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kolego Knoro93 pisałeś że do herbicydów z grupy sulfonylomoczników mozna dodać ccc. Mam kiepsko rozkrzewioną pszeniczkę dlatego to rozważam. Będę pryskał na dniach attributem (propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów)). Ten środek też można połączyć z antywylegaczem??? Jeśli tak to w jakich dawkach? Dodam że daje górną dawkę attributu wyjdzie mi jakieś 92-95g/h. Łączył ktoś kiedyś te środki?? Warto czy nie warto? A jeśli tak to jak to się ma do późniejszego skracania które planowałem 1lccc + 0,35moddusa/h. Pzdr!

Nie wiem jakie warunki Panuja u Ciebie ale na odchwaszczanie ogólnie trzeba temperatury słońca i ciepłych nocy i oczywiście pełnej wegetacji jesli takie warunki masz to możesz pryskać. W tamtym roku robiłem poprawkę granstar plus grodyl do tego mikro siarczan oraz 0,5 l ccc. Powiem że efektów ubocznych nie widziałem. Ale nie przyszłość mieszać odzywek z herbicydami nie bede co najwyżej sylfunomczniki z ccc na dokrzewienie więc śmiało możesz pryskać. Jedna sprawa sylfunomoczniki same w sobie przyhamowuja pszenicę więc możesz tą setke mniej wlać tego ccc. Odnośnie późniejszego skracania dokrzewianie nie ma wpływu na skracanie a więc bez zmiany planów. Powiedziałbym nawet że dokrzewianie może mieć korzystny wpływ na pokrój łanu ponieważ hamuje pęd główny dzięki czemu boczne się lepiej rozrastaja i dorównują głównemu dzięki czemu łan staje się równiejszy.

Odnośnie pierwszych dawek o czym była mowa. Pisałem kilkanaście stron wcześniej że takie wczesne sianie azotu bez temperatur g***o daje. W tamtym roku spraktykowałem to i moje zdanie myśle że nie jeden poprze po tym sezonie. Oczywiście żeby nie było pisze tutaj o tych zimniejszych regionach naszego kraju. Azot posiałem 18 marca i nie ma różnicy miedzy polem z posianym azotem i bez. A takie gadanie że ktoś posiał azot a sąsiad nie i jego pszenica wyglada lepiej to co najwyzej śmieszne jest. Nie wiemy jaka odmiane posiał sąsiad co jej sypnął pod korzen mało tego w tym roku mam doskonały przykład. Pole wzięte w dzierżawe od x lat obsiewane zbożem. Pół pola przedplon bodajże owies albo mieszanka a połowa pola przedplon pszenzyto. Pole jak ręką odciął połowa wymarzła połowa jako tako ale się zieleni wszystko to samo odmiana nawozene itp. różnica w przedplonie. Więc takie gadanie że moja pszenica wyglada lepiej bo dałem azot nie ma sensu i uzasadnienia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Witam panowie ulozyl by mi ktos plan zabiegow fungicydowych skladajacych sie z 2 zabiegow w pszenicy ozimej.
Chcialbym zeby srodki byly ze sredniej pulki cenowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9187

Masz trochę racji, ale wszystko zależy od tego KIEDY da się ten azot wcześniej. W moich warunkach rozsypanie nawozu 1 pierwszych dniach marca to prawie miesiąc oczekiwania na ruszenie wegetacji. Dlatego dałem pierwszą dawkę około 10 dni temu i czekam. Jeśli u kogoś od początku marca jest non-stop na plusie przynajmniej te 5 stopni w nocy, to pszenica już dawno powinna ruszyć i mógł sobie sypać 5 czy 10 marca.

Różnica w kolorze to żadna różnica - kwestia odmiany, przedplonu, jesiennego nawożenia, przezimowania. Ocenić można za najwcześniej 2 tygodnie, jeśli będą sprzyjające warunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie dawki na dokrzewienie stosujecie yary kombiphos ? Lub jakie inne odżywki fosforowe proponujecie ? Zabieg bedzie razem ze Stabilanem 0,7l, mocznikiem i siarczanem magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Posypanie saletrą , a dostępność azotu to nie tak od razu

Moja posiana w listopadzie w lutym nie było widać, że coś tam rośnie dostałe N miesiąc temu, pięknie się zieleni.

30km od Lublina

 

 

... po raz pierwszy bronowałem na wiosnę, fajnie wyszło. Miałem obawy miejscami brona szla dość głęboko.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam panowie ulozyl by mi ktos plan zabiegow fungicydowych skladajacych sie z 2 zabiegow w pszenicy ozimej.

Chcialbym zeby srodki byly ze sredniej pulki cenowej

http://www.agrofoto.pl/forum/blog/50/entry-1663-kilka-propozycji-na-ochron%C4%99-fungicydow%C4%85-t1-w-pszenicy-ozimej/

we wpisie masz podane odnośniki do kolejnych części, zabiegów T2, T3, T2/T3


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

U mnie pszenica tragedia..
Odmiana Muszelka... Cud że przeżyła, ale prawdę mówiąc gowno rośnie :-/
Dostała 210kg saletry z końcem lutego a na dzień dzisiejszy bez problemu można zobaczyć jak mysz biega po polu z odległości 100m taka jest rzadka...
Planuję na dniach 0,6-0,7 l/ha Ccc plus mocznik plus siarczan i mam nadzieję że coś pomoże.
Pytanie z innej beczki
Znalazłem w garażu chlorotalonil (gwarant bodajże) gdzie ważności się skończyła 2 lata temu, ale opakowanie jeszcze nie otwierane...
Nadaje się to jeszcze do użytku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Mogę wykonać zabieg Huzarem w pszenicy jak temp. w dzień ma być po niedzieli na poziomie 15-19 stopni  przez 3-4 dni? w nocy nie wiem ile ma być ale raczej bez przymrozków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert81    1

Panowie wczoraj mój sąsiad przesiewał pszenicę jara bez zaprawiania po ozimej.Wyjdzie coś mu z tego? :rolleyes:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

czy sam lancet poradzi sobie na polu gdzie jest klopot z rumianem i chabrem czy dodac cos jeszcze do niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrew3011    4

koledzy mam pytanie sprzedawca dał mi na pszenice na chwasty Protugan 2l/ha + Chwastox 2l/ha i mam pytanie czy na dniach pryskać razem czy osobno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Panowie wczoraj mój sąsiad przesiewał pszenicę jara bez zaprawiania po ozimej.Wyjdzie coś mu z tego? :rolleyes:

 

Dlaczego ma nie wyjść. Jeśli będą odpowiednie warunki to wszystko urosnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9187

Lancet da sobie radę, u mnie co najwyżej na lżejszych kawałkach potrafi przepuścic trochę miotły (głównie na piachu). Tylko trzeba pryskać w odpowiednich warunkach - wilgotność, temperatura, bo działa głównie doglebowo i w wyższej temperaturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert81    1

Dlaczego ma nie wyjść. Jeśli będą odpowiednie warunki to wszystko urosnie :)

No tak myśle że zleży od warunków i dobrej  ochrony  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

koledzy mam pytanie sprzedawca dał mi na pszenice na chwasty Protugan 2l/ha + Chwastox 2l/ha i mam pytanie czy na dniach pryskać razem czy osobno?

Możesz pryskać razem nic się nie stanie ale trochę mała dawka Protuganu nie wiem czy poradzi sobie dobrze z miotą i Chwastoxu też lekko przymało jak chwast dobrze wyrośnięty może przepuścić. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Bylem dzisiaj przy pszenicy. Saletra zaczyna działac. Rozsiewana tydzien temu. Pszenica zaczyna ciemnieć. Po niedzieli gdzies pod koniec tygodnia opryskam ją siarczanem magnezu siedmiowodnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

marna ta nasza pszeniczka puki co dostała 200kg rsm chce druga dawke zrobic 220kg saletry z yara mili can 27 czekac jeszcze z druga dawką? 

post-35263-0-34170600-1459622673_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Panowie, jaki nawóz polecacie na drugą dawke azotu w pszenicy? planowałem mocznik, ale fakt ze ph niemam zbyt wysokiego a jak wiadomo mocznik glebe zakwasza, zastawiam sie nad czyms innym, pytanie czym, doradzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

marna ta nasza pszeniczka puki co dostała 200kg rsm chce druga dawke zrobic 220kg saletry z yara mili can 27 czekac jeszcze z druga dawką? 

 

No raczej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Obejrzałem dzisiaj pszenicę ozimą pryskaną mieszaniną pendimetaliny i izoproturonu - można powiedzieć, że jest czysto, z wyjątkiem ostrożnia polnego, którego mieszanina ta nie zwalcza. Ale chwast ten załatwi Chwastox Trio. Z kolei pszenica nie odchwaszczana jesienią, w której nadal jest mokro i nie da się nawozu rozsiać, jest w połowie silnie zachwaszczona maruną bezwonną (albo rumianem polnym). Silnie tzn. chwast ten tworzy między rzędami pszenicy jasnozielony "dywan". Jego wysokość wynosi maksymalnie 5 cm. I teraz pytanie: czy Chwastox Trio zwalczy 5-cio centymetrową marunę bezwonną (lub rumian polny)? Czy lepiej pryskać Granstarem Ultra? Mam te herbicydy zakupione i zamierzam pryskać pszenicę we wtorek. Wiem, że po Chwastoxie Trio efekty są widoczne kilka godzin po zabiegu, ale stosowałem go raz na bardzo małe chwasty, więc efekt był bardzo dobry. Nie wiem jak sobie radzi z większymi okazami. Na nowej etykiecie niby pisze, że zwalcza chwasty do 9 liści właściwych. Chciałbym jednak wiedzieć, jak wygląda to w praktyce? Z kolei na efekty po Granstarze Ultra trzeba długo czekać, przynajmniej w przypadku dużych chwastów.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Witam dostałem wyniki badan gleby i wychodzi bardzo wysoki Magnez to czy nie powinienem stosować dolistnie siedmiowodny siarczan magnezu.Mógłby ktoś coś powiedzieć na ten temat ocena wyników jest więcej jak średnia do bardzo wysokiej  ph obojętne ,albo jakiegoś linka wrzucić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj