Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22555 odpowiedzi na ten temat

#13921 Share krzy24

krzy24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Bardzo rozne sa moje zainteresowania...

Napisany 01 czerwiec 2015 - 15:26

Pszenica Ozima i jara Tak kolega twierdzi. Zmianowanie to: po pszenicy jeczmien jary,a potem mieszanka owies/jeczmien i powrotnie pszenica. Robione podorywki i dawany pod ta pszenice taki delikatny obornik co roku,ale jednak to nie wychodzi...
Z nawozow to saletrzak wiosna. Raz ojciec dal saletre amonowa to wyroslo w slome,a potem burze spowodowaly wylegniecie.
Ja mysle,ze tu trzeba zaprawiac nasiona do siewu,a wiosna dawac te grzybobojcze srodki ochrony roslin i mocznik dolistnie i pewnie jakis antywylegacz???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 06:00
  •  

#13922 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 16:55

Pszenica Ozima i jara

ja  też  zrezygnowałem  z  trzeciej  dawki  N na rzecz odżywki dolistnej w  postaci 7kg mocznika/ha x 2, straszna  susza u mnie a pszenica ma dosłownie 40 cm wysokości...pierwszy raz  skusiłem się na 0,3 moddusa i 1l ccc w BBCH 31 no i mam trafiłem na suszę i tam gdzie broche słabsza  to pewnie heder trzeba  będzie po ziemi wlec jak w  polegniętej....a zawsze  max 0,2l moddusa szło ;[ , pszenica łącznie dostała około 205kg N a spodziewany plon to chyba  na dzień  dzisiejszy patrząc realnie  to max 6t/ha- porażka no ale  z drugiej strony bez  wody to nigdzie nie  urośnie

#13923 Share bogus56

bogus56

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 17:19

Pszenica Ozima i jara

Witam mam problem z pszenica dacanto i sailor. Byly pryskane soligorem + mandatakiem i druga dawka falcon tydzien temu. Najwiecej na dacanto żołkną czubki liscia flagowego. Przypalenie odrzywkami odpada, macie może jakies pomysły co to może być ? dodam , że strasznie sucho jest u nas i deszczu  praktycznie brak :/

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#13924 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 17:23

Pszenica Ozima i jara

jak na grzyba było w słońce pryskane to też przypali :) 

#13925 Share albert1991

albert1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 18:03

Pszenica Ozima i jara

też przypaliłem falconem +odrzywki.dobrze ze nie dalem mocznika ... sucho czekam na burze .

#13926 Share lukaszchmiel

lukaszchmiel

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO,MOTORYZACJA.

Napisany 01 czerwiec 2015 - 20:08

Pszenica Ozima i jara

modus tylko do liścia flagowego 

Tak ,tak, tak, tak... :D

#13927 Share jarecki7745

jarecki7745

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 20:21

Pszenica Ozima i jara

witam rolników . dziś robiłem t2 w pszenicy i pszenżycie zboża wyglądają ładnie , pszenżyto kończy kłoszenie pszenica zaczyna dopiero ,wracają z pola rozmawiałem z sąsiadami i stwierdzili po co jeszcze pryskać jak grzyba nie widać na zbożu tylko wygniatam zboże i trace rope i pieniądze .podpowiedzccie czy t2  było potrzebne gdy zboża są zielone ładnie i czy wywaliłem około tysiaka na darmo pryskałem około 12 ha

#13928 Share piotrdd

piotrdd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 20:40

Pszenica Ozima i jara Kolego dobrze zrobiłeś bo zrobiłeś zapobiegawczo a somsiad
się przejedzie jak mu wyjdzie horoba,mogłeś ten zabieg przesuń w czasie i zrobić na kłosa jeśli to był ostatni zabieg który planowałeś.

Edytowany przez piotrdd, 01 czerwiec 2015 - 20:46.

#13929 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 20:54

Pszenica Ozima i jara

Od wszystkiego oprócz zboża i wyki :)  a tak na poważnie głównie zależy mi na tych badylach co kwitną na żółto i rosną jak szalone, ma to nazwe ale niestety nie pamiętam posiane mam to na ugorze i jest z tym największy problem

Jak dają to trzeba brać a nie siedzieć i narzekać że się nie opłaci :blink:  oprysk jest np Basagran ale niestety drogi

Ja pryskałem u siebie jęczmień jary z wsiewką koniczyny od chwastów pryskałem Chwastoxem Extra, też pytałem czy ktoś coś doradzi ale nikt nie odpowiedział aż sam znalazłem oprysk i spróbowałem chwasty poległy a koniczynie nic nie jest więc i Ty spróbuj tym opryskać. 
A co do Basagranu to ponoć nie można pryskać nim zboża jak jest wsiane coś motylkowego. Basagran można stosować tylko na czysty siew motylkowych z tego co się dowiedziałem. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#13930 Share rupert

rupert

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 21:05

Pszenica Ozima i jara

Witam, to i ja jestem w dylemacie. Pszenica dostala w monokulturze tilt+unix a w plodozmianie capalo. Na obecną chwilę nie był wykonywany zabieg T2 i w tym tygodniu również nie będzie okazji. Pszenica gdzies do srody bedzie w pelni wykloszona. Dostała t dawki N i wygląda dobrze. Na T2 kupiony Olympus +artea. Pytanie jechać taką mieszanką w przyszłym tygodniu czy dokupić coś bardziej pod kłos np Osiris? Obawiam się czy w tej fazie strobi nię przetrzyma mnie z zieloną słomą w żniwa. Ktoś coś podpowie? Ewentualnie co innego kupić na T3 ?

Edytowany przez rupert, 01 czerwiec 2015 - 21:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13931 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 21:20

Pszenica Ozima i jara

witam rolników . dziś robiłem t2 w pszenicy i pszenżycie zboża wyglądają ładnie , pszenżyto kończy kłoszenie pszenica zaczyna dopiero ,wracają z pola rozmawiałem z sąsiadami i stwierdzili po co jeszcze pryskać jak grzyba nie widać na zbożu tylko wygniatam zboże i trace rope i pieniądze .podpowiedzccie czy t2  było potrzebne gdy zboża są zielone ładnie i czy wywaliłem około tysiaka na darmo pryskałem około 12 ha

Środki ochrony roślin jak nazwa wskazuje służą do stosowania prewencyjnego czyli ochrony a nie do zwalczania chorób. Odpuszczanie czy opóźnianie zabiegu jest z mojego punktu widzenia głupotą bo w momencie zabiagu T2 mamy zainwestowane w pszenicę ok 2000 Pln/ha. Próba zaoszczędzenia kilkudziesieciu  PLN może się skończyć stratą kilkuset. A potem mają po 4 tony paszówki z ha i marudzą że się nie opłaca.Dobrze zrobiłeś kolego , rób swoje a wiejskich filozofów nie słuchaj

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#13932 Share Strazak76

Strazak76

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 21:22

Pszenica Ozima i jara

Witam mam problem z pszenica dacanto i sailor. Byly pryskane soligorem + mandatakiem i druga dawka falcon tydzien temu. Najwiecej na dacanto żołkną czubki liscia flagowego. Przypalenie odrzywkami odpada, macie może jakies pomysły co to może być ? dodam , że strasznie sucho jest u nas i deszczu  praktycznie brak :/

Z tego co mi wiadomo to chyba nazywa się to efekt fitotoksyczności ( mniej więcej kumulacji środka w czubku liścia w tym przypadku) , a po falconie to prawie zawsze taki efekt miałem , ale jak coś głupiego naskrobałem to proszę mądrzejszych o poprawę , a to że sucho to tylko potęguje taki efekt właśnie. Może głupoty mi ktoś opowiadał ale podczas suszy trzeba uważać bardzo mocno przy stosowaniu śor , a już wszelkiego rodzaju mixy to dla roślin masakra

#13933 Share peterd12

peterd12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 01 czerwiec 2015 - 22:36

Pszenica Ozima i jara

Wszystko zależy od przyjętej technologii. W miarę wzrostu intensywności uprawy oraz jeżeli uprawa jest prowadzona w monokulturze ( u mnie nawet 8 letnia) należy stosować zwiększony poziom nawożenia mineralnego oraz stosować pełną ochronę. Dodam, że uprawa bez obornika jest możliwa, a ponadto nie podraża kosztów produkcji. Uzyskanie konkretnych plonów zależy od wielu warunków - np. jeżeli popełnisz błędy w trakcie siewu możesz zapomnieć, że później uda się to naprawić.

#13934 Share krzy24

krzy24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 08:35

Pszenica Ozima i jara Kolego masz na mysli slaby material siewny,jakis zanieczyszczony,czy nie zaprawiany???
Zapomnialem dodac,ze przedsiewnie daje nawozy mineralne w postaci polifoski zmieszanej z saletrzakiem,albo npk i pszenica jest do zimy ladna.
Tylko na wiosne chodzi mi co tak zastosowac,zeby byla piekna jak u innych... Widze jakl jezdza opryskiwaczami po kilka razy po pszenicy. Wolalbym nie jezdzic tak duzo bo wiadomo to chemia,ale tak w miare,zeby bylo dobrze...

#13935 Share peterd12

peterd12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 09:17

Pszenica Ozima i jara

Aby była ładna to bez chemii się nie obędzie. Musi być porządny materiał siewny, zaprawa, ochrona od chwastów, grzybów, szkodników i porządne nawożenie. W moim przekonaniu to pszenica bez pełnej technologii jest bardziej ,, chemiczna'' - pełno w niej grzybów, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka i zwierząt.

#13936 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 09:40

Pszenica Ozima i jara mówiąc o zmianowaniu miałem na myśli np. kukurydza groch rzepak pszenica a ty siejesz zborze po zbożu i dla dlatego szału nie ma. może za późno dajesz pierwszą dawkę azotu na wiosnę. wogole dzielisz na wiosnę dawkę azotu czy dajesz tylko raz.
ZETOR TEAM

#13937 Share jakub2812

jakub2812

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 12:53

Pszenica Ozima i jara Podpowiedzialby ktoś mi na temat azotu na kłos, (zdjęcie w galerii) pszenica w większości wykloszona i nie wiem co robić :(

#13938 Share krzy24

krzy24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 12:59

Pszenica Ozima i jara Daje jedna dawke saletrzaku na wiosne,a w tym roku to byla polowa kwietnia,bo w lubelskim sie nie dalo wjechac wczesniej. To jest za pozno! Dalem pierwszy raz w tym roku grzybowy na pierwsze kolanko z regulatorem wzrostu i pomoglo. Nie wyrosla. A tak to rosnie wysoka i burze wykladaja... Ale tak jak koledzy piszecie:zmianowania nie ma dobrego. Sasiedzi sieja pszenice w gryce,a to juz lepiej.
Mysle,ze musze starac sie jak najwczesniej ruszac wiosna z nawozem i dawac grzybowy z jakas odzywka np.insol?
Potem oprysk na chwasty-to nie stanowi problemu. Ale co dalej???
Grzybowy na pierwsze kolanko+antywylegacz,a potem znowu jakies nawozenie,tylko co? Nawoz,czy jakas odzywka???
No i to pszenzto,ktore zasmieca pszenice!
Sasiad kosi kombajnem i ma wszystkie trzy ozime zboza. Pewnie z kombajnu to sie zasmieca bo przeciez sama pszenica nie zamienia sie w pszenzyto? Zmore mam z tym.

#13939 Share piotrdd

piotrdd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 02 czerwiec 2015 - 13:05

Pszenica Ozima i jara Jak chcesz to Saleta i przed deszcz jak sucho niema sensu a trzecią dawkę ja daje jak nabrzmiewają pochewki lisciowe.do Jakuba

Edytowany przez piotrdd, 02 czerwiec 2015 - 13:18.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13940 Share hobbysta21

hobbysta21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sporty walki, piłka nożna, muzyka klubowa.

Napisany 02 czerwiec 2015 - 18:13

Pszenica Ozima i jara

@krzy24 odzywka : insol, rosasol, kristanol, basfoliar, jakas miedz, mangan i zelazo tez mozna dodac do tego tylko za duzego miksu tez robic nie mozna. ja w tym roku ze wzgledu na susze dzielilem na2 razy odzywianie na 1 kolanko: 10kg mocznika, 6kg siarczanu mg + grzybowka+skracanie , a po kilku dniach 10kg mocznika, 6kg siarczanu mg +zelazo, miedz , mangan +4kg rosasol. pozniej sypiesz kolejna dawke azotu w zaleznosci w jaki plon celujesz 25-30kg czystego N na tone przenicy przypada wiec jesli chcesz osiagnac powiedzmy 6ton przenicy musisz zastosowac ok 150kg azotu w czystym skladniku  czyli np przed ruszeniem wegetacji 200kg saletrzaku, pozniej gdy bd 1 kolanko z 200kg saletry/150kg mocznika i gdy klos w pochwie nabrzmiewa to moze sypnac jeszcze ze 100kg saletry. Nie liczylem tu azotu w odzywkach czy w nawozach przedsiewnych i tego zawartego w glebie :)