Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22563 odpowiedzi na ten temat

#13801 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 24 maj 2015 - 07:04

Pszenica Ozima i jara

U nas pszenica orkas już gdzieniegdzie n słabszej ziemi pokazują sie kłosy , wczesna odmiana

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 23:25
  •  

#13802 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 24 maj 2015 - 07:14

Pszenica Ozima i jara

Panowie tydzien temu zrobiłem mix na pszenice jara poszło siarczan magnezu odzywki plonvit zboza adiuwant faster falcon mirage moddus i antywylegacz. Poprzypalał mi ten oprysk końcówki dość mocno i chyba nawet liście dolne chociaż wydaje mi się to troche dziwne. Co zaszkodziło? Obstawiam moddus i tebukonazol z falconu ma ktos inny pomysł? 
Jest sens inswestowac i walic 3 zabiegowa ochrone w pszenice która jest dość rzadka rokuje na 5-6 ton a na dodatek póki co brak oznaki chorób.Czy zrobić po prostu t2/t3? I czy warto sypać 3 dawke azotu ? Pierwsza dawka saletra duga mocznik.

5-6 ton jarki na naszych podlaskich glebach to wg ciebie słaby wynik? fakt jest taki że w jarkach jeżeli dwuzabiegowa ochrona to z pominieciem t1 a ty już prysnełes. jak chcesz te 5 ton do domu przywiezc to dobre t2/t3 kolego jak chcesz zaoszczedzic . na jakiej glebie masz te pszenice? azot dajesz pogłównie z tego co czytam albo zle rozumiem- saletra przedsiewnie poszła? i pytanie poza tematem czy jestes z Knoroz? aha no i przypalenia zboża. w tym roku jest nasilenie tego zjawiska z tego co czytam. czy przypadkiem nie padają kwaśne deszcze?

Edytowany przez BENNY82, 24 maj 2015 - 07:16.

#13803 Share lukaszchmiel

lukaszchmiel

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO,MOTORYZACJA.

Napisany 24 maj 2015 - 08:56

Pszenica Ozima i jara

5-6 ton jarki na naszych podlaskich glebach to wg ciebie słaby wynik? fakt jest taki że w jarkach jeżeli dwuzabiegowa ochrona to z pominieciem t1 a ty już prysnełes. jak chcesz te 5 ton do domu przywiezc to dobre t2/t3 kolego jak chcesz zaoszczedzic . na jakiej glebie masz te pszenice? azot dajesz pogłównie z tego co czytam albo zle rozumiem- saletra przedsiewnie poszła? i pytanie poza tematem czy jestes z Knoroz? aha no i przypalenia zboża. w tym roku jest nasilenie tego zjawiska z tego co czytam. czy przypadkiem nie padają kwaśne deszcze?

Kolego BENNY82 to nie kwaśne deszcze tylko głupota ludzka bo robi sie megamix z nawozów i ś o r. a potem problem i płacz że popalona pszenica. Ja też tak zrobiłem i teraz czekaj co z tego będzie. :mellow:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#13804 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 24 maj 2015 - 08:58

Pszenica Ozima i jara

Zrobiłem 10% roztwor i dodałem siarczanu magnezu, pryskam 200l /ha. na 400l dałem 35 kg. mocznika.

gdy jest sucho wogóle zrezygnowałbym z podania mocznika dolistnie na drugi dzień pewną rurkę z liścia mamy

Thug

#13805 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 maj 2015 - 09:15

Pszenica Ozima i jara

Jestem z knoroz a skąd? Albo ja troche namieszałem albo Ty źle zrozumiałeś 5-6 ton to mi chodziło o ozimą pszenice. W jarce drugi zabieg od grzyba planuje T2/T3 co roku tak robie i jest zdrowo. Jasrka na 4-5 klasie. Do kolegi pod Tobą z przypaleniami sie liczyłem bo wiem ze moddus i tebukonazol przypalaja tylko chcem sie upewnić wiec nie cwaniakuj jak chcesz to sobie jezdź 20 razy opryskiwaczem jak nie masz co robic ja tyle czasu nie mam. Kwaśne deszcze raczej nie bo u nas nie ma na podlasiu takich wielkich zakładów przemyslowych żeby mogły powstawać kwaśne deszcze. Ja osobiście nie miałem przypaleń do tej pory. Waham sie czy w ozimej rzucić 100 kg saletry na kłos i czy robić oddzielnie T2 i T3 skoro poki co jest zdrowa i dość rzadka. Nie wiem czy sie pchac w koszta skoro rokuj na te 5-6 ton tak jak napisałem

#13806 Share lukaszchmiel

lukaszchmiel

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 24 maj 2015 - 10:09

Pszenica Ozima i jara

gdy jest sucho wogóle zrezygnowałbym z podania mocznika dolistnie na drugi dzień pewną rurkę z liścia mamy

Teraz przepadło, uczymy się na własnych błędach.

#13807 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 24 maj 2015 - 10:50

Pszenica Ozima i jara

Panowie a jak u was z kłoszeniem Skagena? Bo nimy średniopóźna odmiana a u mnie już kłosy na wierzchu. Może stabilan tak negatywnie wpłynął? Oprysk 16.04 - 1,5 l/ha Stabilanu. Po prostu z dnia na dzien zrobiła się jasna i zaczęła kłoszenie.

#13808 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 24 maj 2015 - 11:29

Pszenica Ozima i jara

a jak u ciebie z opadami? Jak susza tak jak u mnie to się nie dziw. Ja mimo to jutro chce rozsiać III dawkę saletry i wykorzystać ostatnią wilgoć. Ogólnie to masakra w tym roku niby ostatnie dni deszczowe ale bez deszczu tylko lekkie mżawki...

#13809 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 maj 2015 - 12:03

Pszenica Ozima i jara

u mnie pszenica jeszcze sie nie klosi odmiany arkadia i jantarka. siane około 25 wrzesnia.

#13810 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 24 maj 2015 - 12:10

Pszenica Ozima i jara

Jestem z knoroz a skąd? Albo ja troche namieszałem albo Ty źle zrozumiałeś 5-6 ton to mi chodziło o ozimą pszenice. W jarce drugi zabieg od grzyba planuje T2/T3 co roku tak robie i jest zdrowo. Jasrka na 4-5 klasie. Do kolegi pod Tobą z przypaleniami sie liczyłem bo wiem ze moddus i tebukonazol przypalaja tylko chcem sie upewnić wiec nie cwaniakuj jak chcesz to sobie jezdź 20 razy opryskiwaczem jak nie masz co robic ja tyle czasu nie mam. Kwaśne deszcze raczej nie bo u nas nie ma na podlasiu takich wielkich zakładów przemyslowych żeby mogły powstawać kwaśne deszcze. Ja osobiście nie miałem przypaleń do tej pory. Waham sie czy w ozimej rzucić 100 kg saletry na kłos i czy robić oddzielnie T2 i T3 skoro poki co jest zdrowa i dość rzadka. Nie wiem czy sie pchac w koszta skoro rokuj na te 5-6 ton tak jak napisałem

U mnie też jara delikatnie ma końce liści przypalone po mieszaninie  Ccc ,Moddus ,Duett star ,Mondatak.Rozmawiałem z przedstawicielem Syngenty który potwierdził że mogą występować przypalenia w mieszaninach tebukonazolu z Moddusem.Najwyrazniej inne triazole tez reagują z nim

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13811 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 24 maj 2015 - 12:23

Pszenica Ozima i jara

no to u mnie epoksykonazol z moddusem niby przypaił? no to jarki nie bede skracał moddusem a samo ccc też da rade w fazie odpowiedniej.

#13812 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 24 maj 2015 - 12:26

Pszenica Ozima i jara

wygląd ze tak.Według mądrych głów to triazol ma niby palić w mieszaninie z moddusem.Każdy broni swego produktu

#13813 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 24 maj 2015 - 14:12

Pszenica Ozima i jara

prawda jest taka że zboża ratują się przed brakiem wody i będą się kłosić

Thug

#13814 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 24 maj 2015 - 15:38

Pszenica Ozima i jara

Też mam Jantarkę i w niej jeszcze daleko do kłoszenia, a ten skagen to sam nie wiem... Na drugą a zarazem ostatnią dawke azotu w Skagenie poszedł mocznik i może on przestał działać a w konsekwencji brak azotu przyspieszył kłoszenie?

#13815 Share lukaszchmiel

lukaszchmiel

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 24 maj 2015 - 16:29

Pszenica Ozima i jara

A powiedzcie czy jak mam poprzypalaną jajbardziej na poprzeczkach bo reszta łanu nie aż tak bardzo to czy jutro moge jechć tilt turbo?

#13816 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 maj 2015 - 16:59

Pszenica Ozima i jara

panowie mieliście może uszkodzenia zbóż jarych po commandzie, u mnie w okolice to zboża jare są żółte albo białe w całości. Dojdą one do siebie czy już po ptokach.

#13817 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 24 maj 2015 - 17:05

Pszenica Ozima i jara

IMG_20150524_160904.jpg IMG_20150524_160332.jpg IMG_20150524_161247.jpg

taka sytuacja przypalenia? brak pokarmu ?  wirus? choroba?

#13818 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 24 maj 2015 - 17:39

Pszenica Ozima i jara

2 i 3 rdza. 

#13819 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 24 maj 2015 - 18:56

Pszenica Ozima i jara

pierwsze stawiam na wirusa ,drugie -50% to wirus

trzecie 50 % wirus

Obecność wirusa powoduje podatność na wszystkie choroby i to może się nakładać ,więc może też być rdza 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13820 Share andrzejg120

andrzejg120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 24 maj 2015 - 19:26

Pszenica Ozima i jara

Panowie a jak u was z kłoszeniem Skagena? Bo nimy średniopóźna odmiana a u mnie już kłosy na wierzchu. Może stabilan tak negatywnie wpłynął? Oprysk 16.04 - 1,5 l/ha Stabilanu. Po prostu z dnia na dzien zrobiła się jasna i zaczęła kłoszenie.

Ja też mam skagena ale u mnie to ciemnozielona lecz jasniejsza od Nelsona i dopiero flagówka wychodzi i jutro jadę z t2 Acanto0,6l+ safir 0,7l, a na pszenżyto które zaczyna kłosic się to samo+ 1l tebukonazolu no i około soboty 3dawka N około 120kg saletry, a do tej pory dostały już 180kg N. Liczę na około 8-9ton na IV klasie ziemi.

Edytowany przez andrzejg120, 24 maj 2015 - 19:30.