Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share krzys037

krzys037

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 21 maj 2011 - 20:48

Pszenica Ozima i jara

A koledzy mam odmianę Kerubino (jakaś wczesna odmiana) i zaczyna się kłosić-czy mogę w tej fazie prysnąć na grzyba, mowa o drugim zabiegu?

U mnie tez jest ta nowosc podobno zalicza siedo klasy jakosci A/E ,ja ją juz pryskałem 2 razy na grzyba duza presja chorób i do tego była susza ale teraz juz ok deszczyk popadał a teraz prysne jak bedzie kwitła po wykłoszeniu JA mam ok 40 km do słubcy no i u mnie nie ma zamiaru się kłosic moja siana była 5 pazdziernika bo nie jest zalecana do wczesnego siewu wtamtym roku miałe tulse ktora odała ok 6,5 tony ale nie przeszła zadnych parametrów no i cena do kitu 150 zł w łeb na tonie a tak wygłodała http://www.agrofoto....pszenica-tulsa/ jak sie wykłosi to tez zrobie tej nowince Kerubino

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 06:40
  •  

#1322 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 21 maj 2011 - 21:03

Pszenica Ozima i jara Macie jakis pomysl jak utrzymac w pionie pszenice jara bombona ktora przypadkiem dostala na druga dawke 250-300kg saletry ?
Do tej pory dostala 60N przedsiewnie i 17N z mocznika w opryskach , na pierwsze kolanko 1,2 antywylegacza675. siana 450z/m2 rozkrzewila sie b.dobrze , na ziemi 4a.

Opis jaki to byl przypadek <az wstyd pisac> sialem dzis saletre na pszenice jara , zalożenie 130kg/ha , ale niestety w pierwszym przejezdzie samoczynnie przesunela sie z jednej strony sruba ograniczajaca na listwe od ustawien widac za slabo dokrecilem... na szczescie sie zorientowalem na uwrocie niemniej zostalo tak posiane ok. 600 metrow pola ,rozsiewacz 18m. a wiec okolo 0,6ha sie wylozy jesli nic nie zrobie...

Ktos ma jakis pomysl jak sprobowac ja utrzymac w pionie ? czy dac sobie spokoj ?

Edytowany przez strzechu, 21 maj 2011 - 21:04.

#1323 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 21 maj 2011 - 21:18

Pszenica Ozima i jara No ja tak samo siałem mocznik i zamiast zmniejszyć to zwiekszyłem i teraz efekt jest ciemny zielony prawie czarna ta pszenica tylko że zimowa i to ta krótko słoma Muszelka też jeden przejazd 15m szer to z 0,6ha ale myśę że się nie wyłoży.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1324 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 626 postów

Napisany 21 maj 2011 - 22:09

Pszenica Ozima i jara Panowie, w jakiej fazie rozwoju pszenicy jarej można dawać antywylegiwacz? I czy na jarą pszenicę stosuje się opryski od grzyba?

#1325 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 21 maj 2011 - 23:14

Pszenica Ozima i jara

Pszenica pierwsze kolanko ma jakieś 2cm nad ziemią, jeszcze nie dostała 2 dawki azotu. Około tygodnia temu dostała w oprysku mocznik + siarczan magnezu w dawce 12,5kg/ha. Pojawiają się chwasty choć na jesień pryskałem Gleanem. Co polecacie, teraz prysnąć od chwastów czy najpierw sypnąć saletrę. Jakie odstępy zachować pomiędzy zabiegami i jaki oprysk polecacie od chwastów?

Granstar + grodyl + puma pryskałem chyba dwa lata temu taką mieszanką pszenice w podobnym czasie i nie było problemu oczywiście najpierw oprysk, a później azot.
pozdrawiam

#1326 Share prome

prome

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 22 maj 2011 - 09:17

Pszenica Ozima i jara Zamieszczam zdjęcia jak wygląda zboże:
Dodany obrazek

Co do chwastów to jest gdzieniegdzie wyka, oraz miejscami takie ziele, nie jest jego dużo ale występuje:

Dodany obrazek

Natomiast na podmokłych terenach na których wiosną dość długo stała woda pojawiła się taka trawka, co to jest za ziele:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Teraz pytanie jakimi środkami zwalczyć te chwasty, albo czy w ogóle jest sens wjeżdżać z opryskiem bo być może zboże zagłuszyło już te ziele. Dodam jeszcze że co roku największy problem był u mnie z miotłą zbożową i obawiam się że i w tym roku też będzie, czym ją zwalczyć?
Jak komuś moje pytania wydają się nie na miejscu to przepraszam, ale od tego roku na poważnie myślę na uprawą ziemi i chciałbym mieć optymalny plon. Chciałbym nie dokładać do interesu ;)

Edytowany przez milanreal1, 23 maj 2011 - 18:13.
cytowanie poprzedniego posta

#1327 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 maj 2011 - 12:00

Pszenica Ozima i jara Jedna pszenice zdarzylem opryskac a drugiej nie bo deszcz zaczal padac;/

pszenica zaczyna sie klosic widac juz klosy na wierzchu czy moge zastosowac 5kg mocznika 5kg siarczanu magnezu i odrzywka? i czy nie bedzie stala zbyt dlugo zielona? pszenica Mewa albo ostka

#1328 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 maj 2011 - 12:22

Pszenica Ozima i jara To ziele to mogą być tobołki polne albo tasznik pospolity, dokładnie nie widać na zdjęciu.
Nie wiem co to za trawka ale chyba jest nie szkodliwa bo tam gdzie ona rośnie to nie ma pszenicy. Moim zdaniem nie ma co niszczyć trawki bo jak ją zniszczysz to i tak coś innego urośnie w tym miejscu do żniw
W tym roku na chwasty użyłem lancet plus, pszenica była tuż przed pierwszym kolankiem, jak na razie ładnie to wygląda bo chyba nie przepuścił żadnych chwastów a w niektórych miejscach wygląda tak jakby pszenica była wyściółkowana obumarłymi chwastami

#1329 Share prome

prome

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 22 maj 2011 - 12:50

Pszenica Ozima i jara W pobliżu pola rosną topole a te "obumarłe chwasty" to po prostu liście z drzew.
Lancet Plus jest dobry ale tylko do pierwszego kolanka, u mnie już jest jakieś 2cm nad ziemią i boję się nim pryskać by nie zniszczyć przy okazji zboża. A więc szukam jakiegoś środka który można teraz zastosować bez szkody dla pszenicy i pszenżyta z nastawieniem na wyniszczenie miotły zbożowej.

#1330 Share Piotrlubelskie

Piotrlubelskie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 22 maj 2011 - 16:49

Pszenica Ozima i jara z naciskiem na miotle to daj pume, i ci wezmie, na drugi raz pryskaj w odpowiednim czasie i nie oszczędzaj bo później 5 x stracisz

Edytowany przez milanreal1, 23 maj 2011 - 18:13.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share kamwiol

kamwiol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 maj 2011 - 18:29

Pszenica Ozima i jara witam. W piatek pryskalem pszenice jara od chwastow a czy juz jutro moglbym popryskac siarczanem magnezu + mocznik? czy jeszcze musze odczekac jakis czas? jak tak to ile? i ile wsypac siarczanu i mocznika na 300 l wody?

#1332 Share prome

prome

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 22 maj 2011 - 19:15

Pszenica Ozima i jara Trawka o której była mowa wcześniej w zbliżeniu wygląda tak. Z wyglądu przypomina miotłę zbożową w stadium siewek, chyba ze się mylę.
Czy pumę można stosować także na pszenżyto ozime?

Dodany obrazek

#1333 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 22 maj 2011 - 19:31

Pszenica Ozima i jara Wydaje mi się że jest to któraś z chwastnic.Przenżyto ozime można traktować Pumą.

#1334 Share prome

prome

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 22 maj 2011 - 19:56

Pszenica Ozima i jara Czyli trzeba będzie kupić Pumę, napiszcie jeszcze czy Puma nie zaszkodzi dla zboża które już ma pierwsze kolanko 2cm nad ziemią?

#1335 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 22 maj 2011 - 21:16

Pszenica Ozima i jara jak wygladaja u was pszenice ozime? u mnie poki co najlepsza jest ta co była najwczesniej siana (26 wrzesnia). az sie dziwie ze jest taka bo tam jest 4 klasa i wczesniej był jeczmien jary. z kolei po burakach jest troche gorsza. na jednym polu (teoretycznie na lepszym) zaczyna mi sie kłosic chodz były siane tego samego dnia. wg moim obserwacji zauwazylem ze lepsze mam pszenice te ktore kłosza sie pozniej. aha i odmiane na wszystkich polach mam taka sama czyli Smuge.

Edytowany przez milanreal1, 23 maj 2011 - 18:14.

#1336 Share ovi

ovi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 22 maj 2011 - 22:05

Pszenica Ozima i jara U mnie pszenica ozima już sie kłosi. Na stanowisku po bobiku i po ziemniakach jest bardzo ładna . Najładniejsza jest na stanowisku na kturym poprzedniego roku nie było plonu głównego a jedynie gorczyca na przeoranie. Wys 60cm. Odmiana Muza.

#1337 Share Darkos795

Darkos795

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 22 maj 2011 - 22:30

Pszenica Ozima i jara U mnie podobnie jak u Ciebie Tomaszpa :) Na stanowisku po jarej też nieśmiało zaczynają kłoski już wyglądać,tam
gdzie była mieszanka wcześniej jest słabsza,ale i ziemia tam gorsza.niestety na małym kawałku przepuściło
trochę przytulii :mellow:

#1338 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 22 maj 2011 - 23:04

Pszenica Ozima i jara

Zamieszczam zdjęcia jak wygląda zboże:
Dodany obrazek

Co do chwastów to jest gdzieniegdzie wyka, oraz miejscami takie ziele, nie jest jego dużo ale występuje:

Dodany obrazek

Natomiast na podmokłych terenach na których wiosną dość długo stała woda pojawiła się taka trawka, co to jest za ziele:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Teraz pytanie jakimi środkami zwalczyć te chwasty, albo czy w ogóle jest sens wjeżdżać z opryskiem bo być może zboże zagłuszyło już te ziele. Dodam jeszcze że co roku największy problem był u mnie z miotłą zbożową i obawiam się że i w tym roku też będzie, czym ją zwalczyć?
Jak komuś moje pytania wydają się nie na miejscu to przepraszam, ale od tego roku na poważnie myślę na uprawą ziemi i chciałbym mieć optymalny plon. Chciałbym nie dokładać do interesu ;)

Na podmokłych miotła, ta suka zawsze się wywali tym bardziej po deszczach. Mam u siebie to samo.Pojechałem Pumą i czekam na efekty.

Edytowany przez Eryko, 22 maj 2011 - 23:05.

#1339 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 23 maj 2011 - 08:11

Pszenica Ozima i jara Ta trawka o której była mowa to jest to życica. Jest ona szkodliwa i to bardzo bo potrafi zagłuszyć nawet ładne zboże i jest ją ciężko zwalczyć. Jedyny skuteczny środek który ją zwalcza to Axial.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share Mada1125

Mada1125

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów
  • Zainteresowania:Smoke weed , 20 ton z ha pszenicy

Napisany 23 maj 2011 - 10:56

Pszenica Ozima i jara ta trawka moim zdaniem to nie życica a maruna mam to w owsie
300 z krzaka dobrego szuwaka hahahahaha c330m opryskam może będzie drugie 300