Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28010 odpowiedzi na ten temat

#13321 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9198 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 maj 2015 - 07:48

Pszenica Ozima i jara

Macie skuteczny sposób na przetaczniki?? opryskałem cholerstwo sekatorem ale trochę przypaliło i rosną sobie dalej. Teraz pszenica już dość duża za kilka dni flagowy się pokaże i zostaje tylko Biathlon 4D a ma w średnio-wrażliwych. Może ma ktoś Asa w rękawie ?? :)

Jak masz problem z przetacznikami to do każdego herbicydu na dwuliścienne dodaj 0,3l starane/tomigan.

Koledzy jak dałem 0.3l moddusa i 1 litr CCC to na drugi oprysk mogę dać cerone?? Jak tak to w jakiej dawce i w jakim terminie najlepiej zboże z dużym prawdopodobieństwem wylegania.

W takim wypadku cerone będzie lepszym rozwiązania. W fazie liścia flagowego ew. podflagowego.

Układam jakąś mieszaninę pod zboża i główkuję. Za bazę chciałbym przyjąć azoksystrobinę 250g w dawce 0,6l/ha (koszt ok. 96zł). Zastanawiam się co do niej domieszać. Na pewno jakiś/jakieś triazole. O ile strobi załatwi mi DTR, rdze i w pewnym stopniu fuzariozy o tyle sama nie da rady sobie z septoriozą i ewentualnym mączniakiem. Do tych ostatnich najlepszy triazol. Myślałem nad zastosowaniem Artei (propikonazol ma dobre działanie na septoriozę a cyprokonazol na mączniaka). W mieszance nieco obniżę dawkę z 0,5l na 0,4l/ha co bedzie mnie kosztować ok. 60zł. Łącznie zabieg (kosa na wszelkie patogeny) wyniesie mnie ok 160zł/ha.

W podobnych cenach na ha znajdzie się Adexar, Reveller czy Seguris i zastanawiam się które rozwiązanie wybrać.

Jak chcesz coś dobrego do amistaru na septoriozy to dodaj epoksykonazol np 0,7l safiru. Koszt w sumie podobny do artea a znacznie lepszy triazol na septoria. W każdym razie amistar na septoriozy to nie jest bdb rozwiązanie.

Jeżeli w podobnej cenie uda Ci się kupić adexar czy seguris to będzie znacznie lepsze rozwiązanie.

A własnie odnosnie duettów. Producent zaleca na T1 stosować Star a na T2 Ultra jednak patrząc na substancję to własnie na drugi zabieg bardziej pasuje Star w składzie z epoksykonazolem i fenpropimorfem. Natomiast duża dawka tiofanatu metylu w Ultra chyba bardziej odpowiada za łamliwość niź choroby liści i kłosów.

W mojej mieszance zastanawiam sie czy nie zejśc ze strobi na 0,5 a nawet 0,4l jak niektórzy tu zalecają Acanto w takiej dawce + tebu.

Acanto ciut lepsze na septoriozy niż amistar ale to i tak jest słabsze niż np izopyrazam z segurisu.

Co do duetu to tiofanat jest słaby na podstawę dlatego wg mnie nie ma sensu jego stosowania w T1. W T1 sporym problemem jest mączniak dlatego fenpropimorf ma racje bytu.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 13:49
  •  

#13322 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 06 maj 2015 - 08:39

Pszenica Ozima i jara

Zatem jaka jest Twoja ochrona? Moze z nowszych substancji stosowac izopirazam?

Na jednym kawałku późno sianej pszenicy po ziemniakach dziś będę dopiero robił grzybówki T1. Byłem zobaczyć na polu i widocznie po ostatnich wilgotnych dniach wylazło sporo mączniaka. Mam wcześniej przygotowanego Wirtuoza 1/ha ale myślę czy coś do niego dodać. Najlepszy byłby Tilt ale nie posiadam. Do dyspozycji mam za to Arteę, Duet Ultra i trochę Topsinu.

W zasadzie są juz 4 substancje SDHI u nas w obrocie  i nie znajduje żadnego argumentu za strobi w pszenicy dzisiaj. NAwet cenowo czasem wychodzi taniej.

Izopyrazm /w Seguris/ może być 0.8l/ha .

Oczywiście mam na myśli T2.

Pisałeś cos o DTR. Po ziemniakach prawdopodobieństwo DTR jest bardzo małe.

Jak masz wirtuoza to go stosuj  bo "dyspozycje" są słabsze na T1 i nie kombinuj bo wykombinujesz.

#13323 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 maj 2015 - 10:50

Pszenica Ozima i jara

ja chcę dać na T2 acanto 0,5l + własnie menara też ok 0,5l/ha, co myślisz o tym @losktos? Póki co uważam, że pszenice mam w bardzo dobrym stanie :)

z epoksykonazolem podobno wychodzi lepiej ale wypowiem się po tym sezonie.

Co do Menary - jak nie spóźnisz zabiegu to powinno być ok. W ubiegłym roku stosowałem i było całkiem całkiem

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#13324 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 06 maj 2015 - 10:57

Pszenica Ozima i jara

jak tam u was pszenica jara ? skraca juz ktos moze

#13325 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 985 postów

Napisany 06 maj 2015 - 11:30

Pszenica Ozima i jara

panowie licze na pomoc....do grzybówki na T1 dodałem Moddus 0,3 + CCC 1,0 ,T2 bede robił Soligorem 1,0l/ha i co lepsze dodac do niego Cerone 0,5 czy Medax Top a jesli tak to w jakiej dawce? pszenica bujna i zdrowa w bardzo dobrej kondycji mimo ze panuje susza juz sie o nia martwie czy dam rade ja utrzymac w pionie (odm.Bamberka)

#13326 Share tomjur2008

tomjur2008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 06 maj 2015 - 11:34

Pszenica Ozima i jara gdy pszenica w sumie dostala 160kgN/ha to wystarczy jej jedno skrocenie, czy moze dwa????

#13327 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 06 maj 2015 - 11:50

Pszenica Ozima i jara

W zasadzie są juz 4 substancje SDHI u nas w obrocie  i nie znajduje żadnego argumentu za strobi w pszenicy dzisiaj. NAwet cenowo czasem wychodzi taniej.

Oczywiście mam na myśli T2.

Pisałeś cos o DTR. Po ziemniakach prawdopodobieństwo DTR jest bardzo małe.

Jak masz wirtuoza to go stosuj  bo "dyspozycje" są słabsze na T1 i nie kombinuj bo wykombinujesz.

przygotowuję się do zabiegu T2... 

jak wcześniej pisaliśmy pszenica u mnie nie wygląda najlepiej ale też znacznie się poprawiła

Co sądzisz o takim moim planie na T2

0,5 duett ultra+0,4 tebu+0,8 chlorotalonil?

zabieg w koszcie 140zł a nie ukrywam że 150zł nie chciałbym przekroczyć...

#13328 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 06 maj 2015 - 12:22

Pszenica Ozima i jara

Tebu i tiofanat to tutaj za balast dla kieszeni  robi.

Dawki  głównych substancji, które się liczą:

to ja bym preferował takie:

3/4 l epoxy/Safir/ - 60,- czyli tyle samo jak w Duecie tylko bez tiofanatu.

1l   Gwarant         - 40 kilka,- deczko więcej

razem w 110,- powinno się zamknąć.

Mocniej może nie,ale taniej i możesz jeszcze ze setke adiuwantu "Protector" dorzucić co by chlorotalonil ochronić przed szybkim zmywaniem , tudzież zwiększyć dawke jednej czy drugiej substancji jak już te 150 chcesz wydać.  

Edytowany przez bratpit, 06 maj 2015 - 12:24.

#13329 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 06 maj 2015 - 12:45

Pszenica Ozima i jara

Gwarant akurat u mnie po 55zł jest...

A czystego epoxy nie mam dostępnego....

tebu dubluje trochę epoxy ale myślałem żeby po prostu trochę innej s.a wprowadzić (choć wiadomo że są z tej samej grupy)

może obniżę tebu na 0,2 a podniosę ten gwarant do 1L....

#13330 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 06 maj 2015 - 13:04

Pszenica Ozima i jara

No cóż jak nima to nima  :)

Trzeba robic tym co jest.

To nie apteka litr gwarantu to połowa dawki,mniej nie zalecają.

A tebu jak dodasz lub nie w tych ilościach to jedna rybka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13331 Share DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 06 maj 2015 - 14:47

Pszenica Ozima i jara

Zbliża się czas na T2 w pszenicy pierwszy program lepszy za ok 150 zł i drugi tańszy na paszówkę tak za ok 100 zł.

#13332 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 754 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 06 maj 2015 - 15:05

Pszenica Ozima i jara

Ja wiem czy 0,8l Segurisu wyjdzie taniej jak strobi + epoks.

Zauważyłem że weszliśmy na chemie z górnej póły (Adexar, Seguris). Na razie są to dosyć drogie środki więc na ten rok chyba jeszcze odpuszczę.
Może i jest przyszłość w SDHI ale obecnie ceny krążą w granicy 200zł/ha a to trochę sporo przy obecnych cenach zbóż i prognozach na przyszły sezon.

Zatem może zapytam od drugiej strony. Co byście polecili najlepszego z nieco tańszych rozwiązań - 130-150zł/ha. T1 był Wirtuoz i zboża są w dobrej kondycji.

#13333 Share Agro-Nom

Agro-Nom

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 06 maj 2015 - 15:27

Pszenica Ozima i jara

taniej jest dać 0, 8l / ha rubic 125 sc + 0, 4 l ha acanto + adiuwant 150 zł / ha

#13334 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 06 maj 2015 - 15:40

Pszenica Ozima i jara

Panowie to ja z innej beczki, chciałbym wrócić do herbicydów, jak każdy spieszyłem się z oprsykiem na chwasty, choć przez pogodę wykonałem go dopiero 22 kwietnia środkiem Lancet Plus, dzisiaj zauważyłem że wyskoczyło kupe potocznie zwanych "bodziaków", nie wiem jak ten chwast się nazywa ksiązkowo.

Wydaje mi się że zabieg trafiony w termin bo na polu żółto jak teraz wszystko usycha...... a sąsiad mówił "co tak wcześnie, jeszcze bodziaki nie poschodziły"

Co z nimi teraz zrobić w miare tanio?

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#13335 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2063 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 06 maj 2015 - 16:30

Pszenica Ozima i jara

Chciałby dać na T2 0,45 l Duet Ultra + 0,45 l Tebu. To by była ostatnia ochrona w mojej pszenicy. Jak myślicie dobre rozwiazanie. Koszt wychodzi 100 zł na ha, lub Artea 0,45 l + 0,45l Tebu. Słucham opinii. chciałłbym sie zamknąć w kwocie 100 zł na ha a że mam 4,35 pszenicy to by były dobre rozwiazania bo poszło by np 2l Duetu i 2 l Tebu. Miałem na myśli dać też sam falcon. Dodam że pszenicy nie produkuje na jakośc wypiekową tylko na wydajność około 6,5-7 ton

#13336 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2555 postów

Napisany 06 maj 2015 - 17:00

Pszenica Ozima i jara

Panowie to ja z innej beczki, chciałbym wrócić do herbicydów, jak każdy spieszyłem się z oprsykiem na chwasty, choć przez pogodę wykonałem go dopiero 22 kwietnia środkiem Lancet Plus, dzisiaj zauważyłem że wyskoczyło kupe potocznie zwanych "bodziaków", nie wiem jak ten chwast się nazywa ksiązkowo.

Wydaje mi się że zabieg trafiony w termin bo na polu żółto jak teraz wszystko usycha...... a sąsiad mówił "co tak wcześnie, jeszcze bodziaki nie poschodziły"

Co z nimi teraz zrobić w miare tanio?

Chodzi ci chyba o to :

https://www.google.p...Cw&ved=0CB8QsAQ

bodziaki to pojęcie znane chyba tylko na lubelszczyźnie :D

#13337 Share Strazak76

Strazak76

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 06 maj 2015 - 17:37

Pszenica Ozima i jara

Chodzi ci chyba o to :

https://www.google.p...Cw&ved=0CB8QsAQ

bodziaki to pojęcie znane chyba tylko na lubelszczyźnie :D

Jestem z lubelskiego i pierwszy raz jak żyję słyszę takie określenie ,,bodziaki''

#13338 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 06 maj 2015 - 17:42

Pszenica Ozima i jara

Ja wiem czy 0,8l Segurisu wyjdzie taniej jak strobi + epoks.

Zauważyłem że weszliśmy na chemie z górnej póły (Adexar, Seguris). Na razie są to dosyć drogie środki więc na ten rok chyba jeszcze odpuszczę.
Może i jest przyszłość w SDHI ale obecnie ceny krążą w granicy 200zł/ha a to trochę sporo przy obecnych cenach zbóż i prognozach na przyszły sezon.

Zatem może zapytam od drugiej strony. Co byście polecili najlepszego z nieco tańszych rozwiązań - 130-150zł/ha. T1 był Wirtuoz i zboża są w dobrej kondycji.

Kolego pytałeś sie o izopirazm, podałem Ci taką bezpieczna dawkę , a czy będzie taniej to zależy ile strobi i epoks. chcesz zuzyć w mieszaninie.

BEzpiecznie to tak 3/4l epoks. plus 0.6 strobi i to też może przekroczyć Twoją graniće 150,-.

No i napisałeś takie zdanie: 

"W podobnych cenach na ha znajdzie się Adexar, Reveller czy Seguris i zastanawiam się które rozwiązanie wybrać."

więc zupełnie nie rozumie do czego zmierzasz.

Skoro wg. Ciebie w podobnych cenach jest Seguris to skąd to kręcenie nosem ??? 

NIe rozumiem pojęcia górnej półki.

Są substancje drogie, które dzielą się na dobre i kiepskie, i są substancje wzglednie tanie, które też dzielą się na dobre i kiepskie i wszystko w zależności co chcemy chronić i kiedy.Substancja dobra użyta niezgodnie i w złym czasie zmieni się w substancję kiepską.

NA tej stronie podawałem też dla kogoś innego możliwy w miarę dobry mix za 110,-.

Trzeba czytać wątek tam są też odpowiedzi , bo powtarzanie tego samego dla każdego indywidualnie śmieci forum poprzez powielanie w nieskończoność.

JAk chcesz coś z "górnej póki"  w granicach plus minus 150 to najbardzie optymalnie zbliży się do tego Adexar Plus  w opakowaniach 5l  wychodzi 130,- za litr. i litr już możesz zastosować choć nie jest to dawka zalecana, a najlepiej  1,1-1,2 litra i masz swoje 150.

Wszystkich możliwych kombinacji mieszanin nikt nie jest w stanie przetestować byś mógł przebierać jak w sklepie, a najlepiej poczytac wątek o fungicydach. Ludzie stosują różne mieszaniny i na coś się zdecydować.

#13339 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2555 postów

Napisany 06 maj 2015 - 18:02

Pszenica Ozima i jara

To zależy, z którego końca :D W okolicach Zamość, Krasnystaw, Hrubieszów to dość popularne określenie. Tak jak i inne: hałajda, lipczyca, plaskatucha, mokrzec :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13340 Share jacek37

jacek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 06 maj 2015 - 18:05