Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

27942 odpowiedzi na ten temat

#12881 Share Podlod

Podlod

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 21:17

Pszenica Ozima i jara

Witam wszystkich forumowiczów, studiuję ten dział forum od dawna i w tym roku mam problem z pszeniczką na jednym kawałku;/ Pszenica ozima, odmiana Askalon, pole wapnowane przed siewem wapnem granulowanym w dawce 550 kg/ha, siew w terminie optymalnym, zaprawiana Scenic 080FS, po zimie nie wykazywała niczego nadzwyczajnego.

W chwili obecnej wygląda tak

http://zapodaj.net/0...366f0b.jpg.html

http://zapodaj.net/8...81d61e.jpg.html

http://zapodaj.net/2...a3b44b.jpg.html

Na UP w Lublinie, w katedrze fito podpowiedzieli mi że jest tam nasilenie septoriozy i stąd moje pytanie czy dobra będzie mieszanina Duett star 1l+ Mondatak 1l? czytam ciągle forum i powiem szczerze że boje się że przesadze i narobię jeszcze większej szkody;/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 20:39
  •  

#12882 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 21:23

Pszenica Ozima i jara

Ja bym na twoim miejscu dał jakąś odżywke, siarczan magnezu i mangam (u mnie w tamtym roku miejscami pszeniczka też wyglądała podobnie i mangam załatwił sprawe). A T1 to już swoją drogą ale też wypadało by dać :)

#12883 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 kwiecień 2015 - 21:33

Pszenica Ozima i jara Podlod

Sory że to napiszę ale mi to wygląda na niedobory wszystkiego chyba że dostała 200 kg soli potasowaej 200kg supre fosfatu, i na wiosnę do tej pory z 150 kg N w czystym skłądniku, 

Kurde nie wiem co już z tą pogodą, rano się budzę szron na samochodzie i jak tu lecieć z fungami??? Nie ogarniam 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#12884 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1021 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 21:42

Pszenica Ozima i jara

chcecie zobaczyć prawdziwą mieszaninę jaką ja pryskam i wszystko działa tak jak trzeba nic się nie warzy tylko kolejność mieszania trzeba zachować z tę mieszankę co robiłem to niektórzy pewnie na 2 albo 3 razy by wzieli.

mocznik + siarczan magnezu + miedź + mangan + ceando 183 sc + stabilan + karate zeon + asystent +

i to jest mieszanina a nie niektórzy się boją do duetu star dodać anty wylegacz. hehe

Tak jak kolega mówi. Robie to tak samo, z tą różnicą że biorę wodę z stawu a gdy wodociąg idzie dodatek Tron. Ja modusem wraz z CCC jadę nocą, nie ma różnicy (zrobiłem w tym roku kontrolę by pokazać, oprysk skraczem w nocy temp. 10 stopni oraz zabieg w słoneczny dzień temp. 19 stopni do tego szedł fungicyd)

#12885 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 21:43

Pszenica Ozima i jara krychu

Ja zawsze skracałem cerone w 3 kolanku, a co to za środek ccc i wjakiej cenie? bo w tym roku tyle azotu dałem że dwa razy mam plan skrócić 

#12886 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2060 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 21 kwiecień 2015 - 21:49

Pszenica Ozima i jara

CCC to jest antywylegacz płynny albo stabilan. sa jeszcze inne zamienniki z ta sama substancją

#12887 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1021 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 22:00

Pszenica Ozima i jara CCC 675 SL to jest to samo co Antywylegacz 675 SL, Stabilan 750 Sl również jest tym samym środkiem z tym że ma o 75 g w litrze więcej substancji chlorek chloromekwatu. Cenowo wychodzi około 12 zł litr. Jeśli dajesz solo któryś z wymienionych regulatorów wzrostu to idzie 2 l/ha z tym że musisz trafić w pierwsze kolanko. Najlepiej daj 1 l/ha CCC + 0,25-0,3 l/ha Modusa 250 cenowo wyjdzie ci około 75 zł lecz uzyskasz lepszy efekt skrócenia łanu.

#12888 Share Podlod

Podlod

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 22:02

Pszenica Ozima i jara

dawid3p i tu jest właśnie pies pogrzebany że ono tak wygląda;/ dla porównania fotka z drugiego pola, odmiana ta sama, zaprawa ta sama, siana w tym samym dniu, nawożenie takie samo i jak wygląda;/

http://zapodaj.net/b...08c955.jpg.html

#12889 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1021 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 22:03

Pszenica Ozima i jara

Panowie da się do krzewić pszenice jarą jeżeli tak to czym i kiedy

Pszenica jara się krzewi? Mi zawsze mówiono że pszenicę jarą sieje się grubo ponieważ się nie krzewi bądź bardzo słabo to robi. Jak to jest?

#12890 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 22:21

Pszenica Ozima i jara

dawid3p i tu jest właśnie pies pogrzebany że ono tak wygląda;/ dla porównania fotka z drugiego pola, odmiana ta sama, zaprawa ta sama, siana w tym samym dniu, nawożenie takie samo i jak wygląda;/

http://zapodaj.net/b...08c955.jpg.html

jak dla mnie składniki na polu masz nierówno podane,  bo widać jakie czarne miejscami, albo w smuie u mnie na mozaice jest podobnie, na pooprzeczniku w pszenżycie też mam takie żółte i rzadkie jak dla mnie na tych pierwszych zdj nie wygląda na choroby tylko brak składników bądź wymakanie  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12891 Share kapec22

kapec22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 22:31

Pszenica Ozima i jara

a ja dodam jeszcze coś od siebie, widzę każdy ładuje tutaj cudawianki fungicydy, odżywki, rsmy, antywylegacze po 150N itditd a u mnie każdy przed siewem nawet NPK nie daje czasem tylko ktoś sporadycznie i na wiosne jedynie sporadycznie na chwasty bez żadnych nawozów, o fungicydach to nie słyszeli i nie ma żadnych problemów z żadnymi grzybami ani nic ładne zielone i po 4t z ha a ja teraz ładuje więcej i ciekawe jak na tym wyjde bo jakbym mial zebrać wiecej a zainwestowac tyle ze i tak na jedno wyjdzie to nie ma w ogole sensu

Edytowany przez kapec22, 21 kwiecień 2015 - 22:34.

#12892 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 23:03

Pszenica Ozima i jara

kapec22 wątpię ze tyle zbierają, ( ja ja słyszę ważenie zbiornikami bizona to jestem chory)  a im więcej azotu tym wieksze nasilenie chorobami, ja w zeszłym roku miałem 7t/ha, w tym roku mam plan 8/tha bo w zeszłym roku wymarzła, mam nadzieję ze miło sie zaskoczę 

#12893 Share Ankan

Ankan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 06:35

Pszenica Ozima i jara

Koledzy co jej dolega? Sprawa dotyczy głównie Jantarki bo inne odmiany wyglądają lepiej... W zeszłym tygodniu jechałem fugi plus odżywki plus regulator...
Pierwsze objawy zauważyłem już zimą ale myślałem że to może być od mrozu a to jednak nie to...
Poprawić czymś jeszcze czy czekać na działanie oprysku.?

Kolego u mnie takie same objawy, pisalem  o tym parę postów  wcześniej .  To prawdopodobnie efet działania modusa z fungi plus pogoda sucho, zimno . Na kawałku pola, gdzie nie opryskałem nie ma efektów ubocznych.

#12894 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2062 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 06:56

Pszenica Ozima i jara

kapec22 wątpię ze tyle zbierają, ( ja ja słyszę ważenie zbiornikami bizona to jestem chory)  a im więcej azotu tym wieksze nasilenie chorobami, ja w zeszłym roku miałem 7t/ha, w tym roku mam plan 8/tha bo w zeszłym roku wymarzła, mam nadzieję ze miło sie zaskoczę 

4t się zbierze bez problemu, u nas tez tak kiedyś sie uprawiało no ale przyszła moda na stosowanie masy środków i nawozów to się je daje, wiadomo zbiera się więcej, a jak z opłacalnością to zbytnio nie liczyłem nigdy.

#12895 Share andrews1987

andrews1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 07:13

Pszenica Ozima i jara

Panowie a pryskać moddusem i ccc z rana całkiem ?? bo później będzie cieplej niż temp na etykiecie czyli 10-15 stopni czy poczekać aż po południu spadnie temp do tego przedziału.

#12896 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 22 kwiecień 2015 - 08:18

Pszenica Ozima i jara

@Ankan

przed zabiegiem też tak wyglądało...

Myślałem że odzywki jej pomogą ale narazie nie widzę poprawy....

chce w tym tyg jeszcze jej dać mocznik+siarczan.... nie wiem już sam co z tym zrobić....

#12897 Share pimper21

pimper21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 429 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo ,mechanika,zetor ,wędkarstwo

Napisany 22 kwiecień 2015 - 08:18

Pszenica Ozima i jara

panowie mam takie pytanie odnośnie pszenicy ozimej mianowicie jest bardzo sucho a chciał bym posiać 2 dawkę azotu i pytanie czy warto siać teraz czy czekać na deszcze ? a może lepiej prysnąć na razie jakimi odzywkami bo dość słabo wygląda ta pszeniczka, i jeszcze jak by mi ktoś wytłumaczył o co chodzi w tym skracaniu  i jakie koszty wychodzą na hektar, z góry dzięki za pomoc :)

Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

#12898 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1709 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 08:20

Pszenica Ozima i jara

Panowie da się do krzewić pszenice jarą jeżeli tak to czym i kiedy 

Pszenicy jarej się nie dokrzewia tylko sieje tyle nasion na metr ile chcesz mieć kłosów ponieważ pszenica jara reaguje silną redukcją pędów w warunkach stresowych (susza)

a ja dodam jeszcze coś od siebie, widzę każdy ładuje tutaj cudawianki fungicydy, odżywki, rsmy, antywylegacze po 150N itditd a u mnie każdy przed siewem nawet NPK nie daje czasem tylko ktoś sporadycznie i na wiosne jedynie sporadycznie na chwasty bez żadnych nawozów, o fungicydach to nie słyszeli i nie ma żadnych problemów z żadnymi grzybami ani nic ładne zielone i po 4t z ha a ja teraz ładuje więcej i ciekawe jak na tym wyjde bo jakbym mial zebrać wiecej a zainwestowac tyle ze i tak na jedno wyjdzie to nie ma w ogole sensu

4 tony to przynajmniej dla mnie kiepski wynik. A co to chorób grzybowych to ich nie ma bo nie wiedzą jak wyglądają ani gdzie ich szukać...

#12899 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1301 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 22 kwiecień 2015 - 08:51

Pszenica Ozima i jara @andrews Calkiem rano nie pojedziesz bo będzie rosa. Ja bym proponował jechać gdzieś koło 15. Moddus lubi dobre słonko wówczas substancja ładnie rozchodzi się w roślinie.

KPK KUMURUN TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12900 Share Ankan

Ankan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 09:00

Pszenica Ozima i jara

@Ankan

przed zabiegiem też tak wyglądało...

Myślałem że odzywki jej pomogą ale narazie nie widzę poprawy....

chce w tym tyg jeszcze jej dać mocznik+siarczan.... nie wiem już sam co z tym zrobić....

Przed opryskiem była zielona . Części nie opryskałem  i tam jest zielono, Wyrastające w tej chwili młode liście wydaje mi się , że są nieporażone. Trzeba trochę poczekać 2 tygodnie dać siarczn ,jakieś mikro ,mocznik  tylko nie maksynalne dawki . Rośliny są chore , muszą te ,, trucizny " wyasymiilować.

Nie przejmuj się bardo kolego , trzeba byc dobrej myśli. Każdy popelnia błędy, często one kosztują , ale są i nauczką i trzeba wyjśc z tego  i dalej nie powielać głupot. Pozdrawiam i życzę żeby wszysto dobrze się ulożyło