Polecane posty

Buszmen11    268

buszmen 11 siej śmiało tą przywódkę. Ja w sobote siałem nawrę i tybalt

mam arabelle i zaryzykuję ją zasiać na 2 ha, na których wiosną ciężko wjechać. gorzej jak trzeba będzie przesiewać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Tak tak, wysiewajcie dalej poplony przed zbożami ozimymi, no chyba ze macie deszczownie hah.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Dobrze gada, polać mu. W tym roku wujo miał poplon przed zimówką przez zazielenienie to zetor 7711 jedna skiba mniej i ogień na blokadzie. Wschody tragiczne. Ten rok jest specyficzny ale pamiętam 2,3 lata temu jak dziadek jeszcze trochę gospodarował i siał gorczycę przed pszenicą zimową to tak samo był niezły popiół a lata może nie mokre ale sporo lepsze niż  ten rok.

Kwestia druga czy jeśli ktoś sporadycznie działa "niezgodnie ze sztuką" i zasieje pszenicę po jęczmieniu to znaczy że mu nic nie urośnie i zniszczy ziemię? Tym bardziej jeśli jest świadomy swojego błędu i przez cały okres wegetacji zastosuje odpowiednie środki to jest gorszy od rolnika, który np. sieję pszenicę po rzepaku czyli wszystko ok, a nie wapnuje 20 lat, sieje saletrzak zamiast polifoski na jesień, a wiosną rozsiewa siarczan amonu i pryska np. izoherbem jak zboże ma 2 kolanka? Tacy też są i to bardzo dużo. Nie przesadzajmy i nie popadajmy ze skrajności w skrajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

sa rolnicy tzw starej daty ktorzy niemaja komu gospodarstwa przekazac a caly czas ja obrabiaja z racji ze to ich zamilowanie. obrabiaja ja metodyka jaka nauczyli sie w latach '70 czy '80 ale sama praca w ziemi sprawia im przyjemnosc. na tym forum hejtuja glownie dzieciaczki 16-20lat ktorych rodzice sa uwiazani na kredytach i za to kupuja nowe maszyny a 2 lata temu jeszcze 60tkami smigali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    120

Mam znajomego co sieje buraki w zmianowaniu dwa razy zboże zazwyczaj przenica i jeczmien i znow buraki(4klasa ziemi) i tak wkółko i plony ma takie same jak ci co sieją co 4 lata buraki w zmianowaniu.Także nie przesadzajmy z tą pszenicą po jęczmieniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozeF84    1

dzisiaj opryskałem pszenice lexus + legato, część miałem juz ok 4 tyg temu opryskane tą samą mieszanka i widać efekt,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

sa rolnicy tzw starej daty ktorzy niemaja komu gospodarstwa przekazac a caly czas ja obrabiaja z racji ze to ich zamilowanie. obrabiaja ja metodyka jaka nauczyli sie w latach '70 czy '80 ale sama praca w ziemi sprawia im przyjemnosc. na tym forum hejtuja glownie dzieciaczki 16-20lat ktorych rodzice sa uwiazani na kredytach i za to kupuja nowe maszyny a 2 lata temu jeszcze 60tkami smigali

 

Ja znam co najmniej kilku rolników z najbliższego otoczenia co brakuje im sporo do 40 lat a nie mają żadnej wiedzy rolniczej Tych starych rolników nie biorę pod uwagę, po prostu kochają to co robią, mają zazwyczaj emerytury i niech robią dalej skoro sprawia im to przyjemność-zero pretensji, ale jeśli chcesz żyć z ziemi to wypadałoby się trochę znać tak jak, hydraulik na rurach, piekarz na bułkach itp.

P.s. Jeśli o tych kredytach było do mnie, to nie mam kredytu w ogóle, jeżdżę wysłużonym zetorkiem i starą trzydziestką a rodzice o ziemi wiedzą tyle, że jest:) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Nie każdy ma tyle hektarów żeby ułożyć super zmianowanie, dobrze się mówi jak jest 100 ha 3 klasy ...

 

Pszenica ozima arkadia  siana 28 listopada ładnie zakiełkowała, nawet jak na wierzchu leżało nieprzykryte ziarno to również skiełkowało , teraz do wiosny czekać na wschody :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Expert Met 0,35 + Glean 10g dlaczego taka mieszanka? Expert Met 0,35 miotle załatwi, co pomoże 10g Glean? Przytulia fiołek chaber zostanie do poprawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

jeśli jest optymalna ilość opadów to buraki mogą udać się w krótkim zmianowaniu jeśli mało opadów to po burakach gleba nie jest w stanie uzupełnić wilgoci i nawet po dwóch latach widać te braki wody.

jęczmień kończy wegetację w czerwcu , buraki w momencie wykopania czasami koniec listopada, jeśli w tym okresie mamy niedostatek opadów , to każdy kto uprawia buraki wie jak wygląda gleba w czacie orki. 

a po jęczmieniu wszystko co spadło od lipca do końca listopada jest w dużym stopniu magazynowane przez glebę .

po jęczmieniu więcej wody, więcej chorób 

po burakach mniej wody lepsze stanowisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Wczoraj udało sie prysnac na chwasty,poszło 1,7Lentipuru+0,2Stakato+8g Gleanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Dla tych co miesiąc temu śmiali się z mojej teorii że chce jeszcze w tym roku odchwascić pszenicę-dzisiaj skończyłem opryski chlorotoluron 1000g + chlorosulfuron 7,5g na ha i uważam że warunki na opryski były w ostatnich dniach zadowalające na zabieg co daje żywy przykład na to że nie należy trzymać się sztywno kalenarza a też obserwować przyrodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Ja właśnie dzisiaj opryskałem lentipur głównie chodziło mi o miotłe a i reszte weźmie na wiosne na owsik czymś polece i czysto powinno być,  skończyłem o 16 do kół się lepiło ale zboże suche kolein się nie narobiło więc się udało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Lepiej chyba panowie nie pisac nic tutaj o pryskaniu pszenic o tej porze,

bo zaraz znawcy nas zjedza:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Znawcy nie znawcy, ale jak można mówić, że dobrze zrobiliście skoro dopiero początek grudnia?? Bez przesadnego optymizmu chłopcy  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Ale przecież to jeszcze jesień,a zimy nie widać,a pozatym gościu mający ponad 20tys ha też pryska więc jego doradccy wiedzą co robią mam nadzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

@koczas nie tyczylo sie to Cb bo nieznam Twojej sytuacji. chodzilo mi o malolatow co swiruja jak mozna 60tka i talerzowka uprawiac scienisko albo starym plugiem UG3 orac. znaja tylko to co ojciec ma na kredyt niedawno wziete i tym sie szczyca i przechwalaja. kazdy orze jak moze i jak finanse pozwalaja ;-) rzadko ktory rolnik u nas kupuje za wlasne srodki maszyny, wiekszosc na kredytach siedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Dokładnie u mnie tez duże gospodarstwa pryskają , narazie na Dolnym Śląsku przymrozków nie zapowiadają a ziemia wilgotna takze idealne warunki i tez ważne to ze bez wiatru sie pryskalo , tutaj tez jeszcze z miesiąc temu wszyscy gledzili ze samosiewy pszenicy nie padają w rzepaku ,juz nie którzy chcieli poprawki robić a teraz jadąc po polach widać ze wszystko ładnie pożółkło i padlo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

U mnie to samo gospodarstwo które ma 1300ha 750hektarowe i kilka poniżej 100ha a dokladnie 3razem z moim dzisiaj pryskały pszenicę więc nie wiem kto z kogo powinien się śmiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

KOCZAS dobrze że są tacy ,przynajmniej droższe zbożę

 

Piszesz tak a myślisz żeby on wykorkował może jego ziemia trafi się mnie skąd ja to znam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Spokojnie, pożyjemy zobaczymy. Ja osobiście pryskałem jakoś po połowie października, a może się jeszcze okazać że to był duży błąd bo np. zima łagodna substancje się rozłożą szybko i trzeba będzie poprawiać. Równie dobrze wszyscy mogą pluć sobie w brodę bo wymarznie, albo wygrają wiosenne opryski jak np. u mnie było 2 lata temu. Jeszcze sporo czasu upłynie zanim okaże się kto miał rację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Siła przebicia  :D

Chłopaki wyżej wiecie chyba, że liczby o niczym nie świadczą. 

Nie mój cyrk nie moje małpy jestem z polski b tu inny klimat zdeka i opryskiwacza daaawno nie widziałem. Poza tym jak występuje przymrozek w nocy nie robimy żadnych zabiegów ochrony roślin czy to nalistnie czy doglebowo i tego sie trzymamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj