Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22581 odpowiedzi na ten temat

#12421 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 19:29

Pszenica Ozima i jara

Będzie bardzo dobry ale pamiętaj o następstwie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 14:04
  •  

#12422 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 20:12

Pszenica Ozima i jara

Panowie polećcie co będzie lepsze na III dawke Mocznik, Saletra czy coś innego? 

#12423 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 20:37

Pszenica Ozima i jara

Do kolegi wyżej na 3 dawke stanowczo saletra.

Panowie mam problem. Zboże zaczeło mi żółknąć i miejscami dosłownie przepadać. Załącze zdjęcie także bedzie wszystko widać. W miejscach gdzie są żółte pasy liście są poskręcane. Po lewej stronie wystepują place że zboże sie przebarwia liście usychaja i słabo bardzo rośnie dosłownie z 3 liści został obecnie jeden. Pisze tutaj o tym problemie ponieważ dzieje się to w miejscu gdzie jest dość dobra gleba i nigdy nie było tu problemów. Nieco o historii pola. A wiec przedplon rzepak. Omiana pszenicy to jantarka. Na start dostała 230 kg saletry. Tydzien temu robiłem taki zabieg 8 kg siarczan magnezu 1,2 kg plonovit opty 1,8 l plonovit zboża 0,7 ccc. Ogólnie robiłem zabieg w ubiegły piatek było bardzo ciepło około 20 stopni w cieniu. Przez caly tydzien lał deszcz i przyznam że zboża sie zazieleniły i troche ruszyły a w tym miejscu nic sie nie dzieje. Dodam że przed siewem pszenicy dane było wapno kreda 2 tony na ha. Jeszcze jedna rzecz. W tym miejscu po rzepaku poszedł randap czy to on może być winowajcą takiego stanu?

Załączone miniaturki

• 037.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#12424 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 21:00

Pszenica Ozima i jara

może jakieś robale zjadają?

#12425 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 21:05

Pszenica Ozima i jara

lipnie to wygląda... nie dosyć, że przebarwiona to rzadka jeszcze..;/ jak dla mnie to na 100% nie wina zastosowanego wcześniej randapu, bo randap działa tylko nalistnie... nie wiem, może akurat w tym miejscu jest coś nie halo z tą ziemią i ta kreda zaszkodziła w takiej ilości.. bo raczej oprysk by tak nie wpłynął, no chyba że ccc?

#12426 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 21:19

Pszenica Ozima i jara

Weź łopatkę i zobacz w dołku, czy na 10-15cm nie stoi zastoisko wody. U mnie tak wyglada na zaoranej łące tam, gdzie podsiąka woda.

Nie pojechałeś w tym miejscu 2x z nawozem ?

Czym pryskałeś rzepak ? Po randapie raczej to nie wygląda, nie jest doglebowy.

#12427 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 21:20

Pszenica Ozima i jara

Też mam takie objawy w pszenżycie i nie wiem co to może być :( Stawiam że albo niedobór magnezu, siarki albo może być mangam. Wapno odpada dwa lata pod rząd było dawane i niewielkie są tego efekty  <_<

#12428 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 21:39

Pszenica Ozima i jara

Kreda napewno nie przewapnowałem ponieważ posiada ona takie ph które nie szkodzi na rośline nawet jakbym i 10 ton dał. Zastoiska wody raczej napewno nie ma bo jest to dość dobrze przepuszczalny grunt nigdy tam nie było problemów. Nawóz posiany raz, Zastanawiaja mnie dwie rzeczy. Dlaczego są takie pasy bardzo jasnej pszenicy tak jakby od kół ciągnika. Oraz dlaczego skreca liście w tej pszenicy. Pozostaje jeszcze problem nr dwa czyli to że są takie puste pole na zdjeciu w rzeczywistości tam rośnie pszenica tylko tak jak w opisie znajduje sie tam po jednym listku pozostałe dwa usechły, Tak sobie pomyslalem że może to susza skoro liście sie krecaja ale deszcz juz tydzien pada to powinna odbić, Najśmieszniejsz jest to że te zjawiska wystepuja placami a pszeważnie pasami i pszeplata je pszenica która wygląda całkiem dobrze i niczego jej nie brakuje, Nie wiem pozostaja jeszcze jakies robale w glebie oraz mszyce. Jeszcze jedno pytanie skoro wystepuje to placami może być to wina zbyt głebokiego siewu? Wiadomo że za kołami płycej jest siane zboże a bezpośrednio za traktorem idzie głebiej. W tym miejscu co sa te objawy jest dośc "puchka" gleba dodatkowo było siane w bardzo sucha glebe moze ziarno zostało posiane za głeboko i roslina ma teraz problemy?

#12429 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 22:07

Pszenica Ozima i jara

Te przebarwienia ma bardzo duzo gospodarzy .Rozmawialem z agronomem i prawdopodobnie jest to utrudnione pobieranie magnezu i azotu przez zimna pogode szczegolnie w gestych zbozach , braki jakis tam pierwiastkow raczej nie sa bo mam pole jak trzeba z zawartosciami skladnikow i wystepuje takie cos . Mowil zeby to prysnac siarczanem magnezu jak sie ociepli z odrzywka najlepiej

#12430 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 22:20

Pszenica Ozima i jara

Nie dużo tego mam ale ciekawi mnie jaka jest tego przyczyna i chciałbym coś z tym zrobic na przyszłość, Siarczan magnezu i odżywki poszły równo tydzien temu zobaczymy jak sie cieplej zrobi moze troche odbije,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12431 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 03 kwiecień 2015 - 22:41

Pszenica Ozima i jara Apyros ma napisane że rzepak można siać po tym. Nie ma, przeciwskazań w zaleceniach, zwłaszcza że wszędzie idzie orka.

#12432 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 03 kwiecień 2015 - 22:54

Pszenica Ozima i jara

ta chwilowa zima pokrzyzowała plany troche. Miałem zamiar pryskac od dwilisciennych bo na jesieni opryskałem tylko lentipurem. Nie ma ogolnie dwulisciennych dużo ale lepiej prysnąć. Zrobi sie ciepło i wszystko na raz praktycznie wyjdzie. pszenica zacznie rosnac znowu na potege bo nie dosc ze wilgoć to azot jeszcze działa z pierwszej dawki. Trzeba bedzie opryskac od chwastow kilka dni odczekac. dac drugą dawke N pozniej antywylegacze, grzybowki.

#12433 Share Agro-Nom

Agro-Nom

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 07:33

Pszenica Ozima i jara

może jakiś niedobór? Siarki, manganu, cynku, a może zrobiłeś tu nakład opryskiwaczem ???

#12434 Share tomjur2008

tomjur2008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 08:10

Pszenica Ozima i jara a moze za duzo saletry w tych miejscach Ci sie sypnelo. U mnie na poczatku pola gdy zalaczalem lejek to sypnal spora ilosc saletry w jeden punkt i w tym miejscu psenica calkiem żółta się zrobiła

#12435 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 08:33

Pszenica Ozima i jara

Też mam Jantarke i jestem zdziwiony bo u mnie rośnie na takich polach gdzie każda inna pszenica wyginęła. Mam jednak taki plac gdzie jest rzadka i ma wąskie liście ale wiem jaka jest przyczyna. Na tym placu jest skorupa i spękana ziemia. U Ciebie nie ma takiego problemu?

#12436 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 09:30

Pszenica Ozima i jara

Kreda napewno nie przewapnowałem ponieważ posiada ona takie ph które nie szkodzi na rośline nawet jakbym i 10 ton dał. Zastoiska wody raczej napewno nie ma bo jest to dość dobrze przepuszczalny grunt nigdy tam nie było problemów. Nawóz posiany raz, Zastanawiaja mnie dwie rzeczy. Dlaczego są takie pasy bardzo jasnej pszenicy tak jakby od kół ciągnika. Oraz dlaczego skreca liście w tej pszenicy. Pozostaje jeszcze problem nr dwa czyli to że są takie puste pole na zdjeciu w rzeczywistości tam rośnie pszenica tylko tak jak w opisie znajduje sie tam po jednym listku pozostałe dwa usechły, Tak sobie pomyslalem że może to susza skoro liście sie krecaja ale deszcz juz tydzien pada to powinna odbić, Najśmieszniejsz jest to że te zjawiska wystepuja placami a pszeważnie pasami i pszeplata je pszenica która wygląda całkiem dobrze i niczego jej nie brakuje, Nie wiem pozostaja jeszcze jakies robale w glebie oraz mszyce. Jeszcze jedno pytanie skoro wystepuje to placami może być to wina zbyt głebokiego siewu? Wiadomo że za kołami płycej jest siane zboże a bezpośrednio za traktorem idzie głebiej. W tym miejscu co sa te objawy jest dośc "puchka" gleba dodatkowo było siane w bardzo sucha glebe moze ziarno zostało posiane za głeboko i roslina ma teraz problemy?

Ogólnie to tam gdzie przerzedzone to wygląda na zagłębienie.

Nawet jak teraz nie ma wody to przez zime mogło być tam o wiele bardziej wilgotno niż na pozostałym.

Jak nie wapno i magnez to infekcje  grzybowe korzenia stawiałbym.

Jest tego pieroństwa co najmniej kilka rodzajów: 

#12437 Share Komandos178

Komandos178

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 11:36

Pszenica Ozima i jara

Do kolegi wyżej na 3 dawke stanowczo saletra.

Panowie mam problem. Zboże zaczeło mi żółknąć i miejscami dosłownie przepadać. Załącze zdjęcie także bedzie wszystko widać. W miejscach gdzie są żółte pasy liście są poskręcane. Po lewej stronie wystepują place że zboże sie przebarwia liście usychaja i słabo bardzo rośnie dosłownie z 3 liści został obecnie jeden. Pisze tutaj o tym problemie ponieważ dzieje się to w miejscu gdzie jest dość dobra gleba i nigdy nie było tu problemów. Nieco o historii pola. A wiec przedplon rzepak. Omiana pszenicy to jantarka. Na start dostała 230 kg saletry. Tydzien temu robiłem taki zabieg 8 kg siarczan magnezu 1,2 kg plonovit opty 1,8 l plonovit zboża 0,7 ccc. Ogólnie robiłem zabieg w ubiegły piatek było bardzo ciepło około 20 stopni w cieniu. Przez caly tydzien lał deszcz i przyznam że zboża sie zazieleniły i troche ruszyły a w tym miejscu nic sie nie dzieje. Dodam że przed siewem pszenicy dane było wapno kreda 2 tony na ha. Jeszcze jedna rzecz. W tym miejscu po rzepaku poszedł randap czy to on może być winowajcą takiego stanu?

A dlaczego nie mocznik ?  Ja miałem dawać mozcnik na III dawkei teraz zaczynam sie zastanawiac.

#12438 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 11:36

Pszenica Ozima i jara

Panowie też w tym roku pszenica pszenżyto nie ciekawie wyglądało te żółte liście zima była jaka była teraz padało i noce zimne ale mimo to po tygodniu po posiania saletry widać coraz mniej żółtych liści po swiętach ma być cieplej oprysk na chwasty po kilku dniach na gwałt oprysk siarczan plus odżywki i druga dawka nawozu myślę że zazielenieją oziminy

#12439 Share Bajteeek

Bajteeek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 11:41

Pszenica Ozima i jara Panowie, co zastosować zamiast medaxu i moddusa jako regulator?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12440 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 12:05

Pszenica Ozima i jara

wszystko się zgadza tylko pytanie co się dzieje z azotem amidowym zanim przejdzie hydrolizę?

Jak nie ma wody to leci do atmosfery, jak jest przykryte ziemią to czeka na wode i leci mniej , ale leci.

Z tymi czasem hydrolizy to jest niezły bajzel .

PAnowie od tego ulepszonego mocznika/monolith46/ poprzez dodanie tzw. inhibitora ureazy , który ma za zadanie spowalniać proces hydrolizy o 7-14 dni /czyli taki zamiennik darmowej niskiej temperatury z dostatkiem wody  wczesną wiosną  by się za szybko nie przemienił do formy amonowej i nie uleciał z wiatrem/  popełnili taki artkuł w którym skrócili czas hydrolizy w stosunku do tego o czym kiedyś pisałeś.

I wg tego wygląda na to ,że forma amonowa jest szybciej dostępna  :)

Troche to pewnie podrasowali

bo

Patrze  na to przez pryzmat marketingu i bardziej do mnie przemawiają takie zależności prezentowane

na stronach rządowych Kanady z Uniwersytetu MAnitoba niestety dla anglojęzycznych.

W 4 tabeklach kolejno straty w zależność od braku deszczu w dniach, temperatury,ph gleby dla mocznika rozsianego nawierzchniowo.

3 tabelka jest właśnie co daje inhibitor ureazy w temperaturach wysokich dla mocznika i  roztworu saletrzano-amonowego, ale jest tego koszt dłuższa przemiana w formę amonową.

http://www.gov.mb.ca...d-nitrogen.html

Z tych zależności wynika ,że jeżeli deszcz /3-6mm/ wystąpi w 2 dobach do temperatury 60F to jest gdzieś 15 oC to straty są pomijalne, co nie za bardzo idzie w parze  z treścią dołączonego załącznika z fragmentem wspomnianych panów wg której po 2 dniach w temp. 10 oC 75% formy amidowej przekształci się w formę amonową, a jak się nie przekształci to bedą duże straty.

Słowem robią ludziom wode z mózgu.

Wg mnie sianie mocznika z głową pogłównie w zbożu ma sens i można zmieścić się średnio w 7-10% stratach w postaci ulotności do atmosfery a nie jest też tak ,że RSM czy saletra strat nie będzie miała choć mniejsze.

Saletra z tego wszystkiego najlepsza , a RSM tańsze, ale kg N saletrzanego jest u nas o 26% droższe od mocznikowego.

Zauwaz ,że nie jest też tak ,że azot w formie amonowej  jest dostępny po dajmy na to 3 tygodniach bo to jest proces i jeżeli w danej temperaturze w ciągu tygodnia 10% potrafi sie ulotnic to jezeli poprzez deszcz trafi to do gleby to jest juz dostepnę , co prawda w mniej przyswajalnej formie , ale jednak. 

Załączone miniaturki

• 20150404-121532.png

Edytowany przez bratpit, 04 kwiecień 2015 - 14:13.