Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22580 odpowiedzi na ten temat

#12341 Share kalino30

kalino30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 17:03

Pszenica Ozima i jara

koledzy mam takie pytanie w pszenicy jarej ktorej posialem znalazlo sie tez troche zyta czy te zyto wyda klos i ziarno czy istnieje mozliwosc zanieczyszczenia pszenicy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 06:50
  •  

#12342 Share Raffi001

Raffi001

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 17:09

Pszenica Ozima i jara

pod korzeń mocznik lub kędzierzyńska saletra  bo się długo rozkłada, a saletrzak ma formę saletrzaną i działa od zaraz wiedz to bezsens go walić pod korzeń ;)

Kędzierzyńska saletra ma formę saletrzano-amonową, dokładnie taką samą jak i saletrzak. Różni te nawozy jedynie zawartość azotu całkowitego: w Kędzierzyńskiej Saletrze Amonowej jest ogółem 32 N (16 NH4 i 16 NO3), a w Saletrzaku 27 Standard jest ogółem 27 N (13,5 NH4 i 13,5 NO3), a dodatkowo 2 Ca i 4 Mg. Poza tym różni się nieco granulacją (saletra ma grubsze granule) i wypełniaczem ( na ogół jest to wapno lub dolomit, ale ostatnio coraz częściej gips). Dodam jeszcze, że podobnymi nawozami do ww. są też Saletra Amonowa 30 Makro i salmagi. Zatem saletrzak jest formą przedsiewną równie dobrą co i kędzierzyńska saletra; co więcej używany jako forma pogłówna, np. na wiosną na zboża, gdzie nie ma możliwości wymieszania go z glebą, powinien być rozsiewany na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.

Pozdrawiam.

#12343 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 17:11

Pszenica Ozima i jara

pod korzeń mocznik lub kędzierzyńska saletra  bo się długo rozkłada, a saletrzak ma formę saletrzaną i działa od zaraz wiedz to bezsens go walić pod korzeń ;)

Więc Twoim zdaniem do jakiego nawożenia nadaje się saletrzak?.Moim zdaniem typowo do przedsiewnego dzięki domieszce dolomitu wolniej się rozkłada niż saletra.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#12344 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1301 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 17:52

Pszenica Ozima i jara

Na zdjęciu widzę ciapka, ciężko powiedzieć coś o zagęszczeniu plantacji z tego punktu. 

#12345 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 31 marzec 2015 - 18:40

Pszenica Ozima i jara

czy corone jest lepsze od antywynalazcza płynnego ?

#12346 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 18:41

Pszenica Ozima i jara

To może być za mało, syngenta w jakimś katalogu zalecała 0,6kg unixu i 0,7 tiltu, ale to też dość skromne dawki, szczególnie unixu.

Z etykiety środka:

dokładnie

0,67 kg   unixu == 500g cyprodinilu

MOim zdaniem nie skromne, tylko optymalnie minimalne.

#12347 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 31 marzec 2015 - 18:47

Pszenica Ozima i jara

Co myślicie o zastosowaniu preparatu tilt turbo 0,5l z unix 0,5 kg na zwalczenie łamliwości podstawy żdżbła w pszenicy. Czy to wystarczy czy trzeba by zwiększyć dawkę?

zbyt niskie dawki. A gdyby zwiększyć to koszty niebagatelnie wzrosną. W takim wypadku wolałbym zastosowac już np. Capalo

Czemu radzisz mu saletrzak na pierwsza dawke? Nie raz były opisywane wady saletrzaku i z pewnościa przedsiewnie byłby lepszy mocznik.

po moczniku czasem mogą być problemy ze wschodami, szczególnie w tym za późno wysianym

jakie odżywki na pszenice polecacie ?

mam kilka na oku : INSOL , KRISTALON , FoliQ , dajcie swoje propozycje i opinie na temat tych wymienionych przeze mnei .

KRISTALON stooswałem rok temu z Mocznikeim I siarczanem magnezu i efekty były ale jestem ciekaw waszych opinii :)

ja stosuje FoliQ i póki co jestem zadowolony. Na pszenice 2 zabiegi: I - Mikromix + Cu, II Mikromix + Mn

czy w ogóle jest sens kupować nawozy dolistne PK bo przeciez wprowadzamy w ten sposób marginalne ilości tych składników, nie mówiąc że fosfor przez liście praktycznie nie jest pobierany czy skupić sie na składnikach mikro?

PK ma sens w "ekstremalnych sytuacjach" jak np. niskie pH, susza itp, wtedy gdy pobieranie skłądnika z gleby jest utrudnione

saletrzak i saletra to praktycznie to samo - formy azotu, ich podział są takie same. Saletrzak potrzebuje wiecej czasu (a właściwie wody) na rozpuszczenie granul. Pod względem azotu to tyle różnic. Jak dla mnie saletrzak to nawóz ewidentnie przedsiewny

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#12348 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 18:52

Pszenica Ozima i jara

Jak plantacja jest we wczesnej fazie to daj CTU lub IPU, sa to opcje ekonomiczne i skuteczne w okreslonych warunkach. Jezeli masz mozliwosc to inna opcja jest Apyros, zwykle po flufenacecie chwasty jednoliscienne sa latwiej zwalczane. Z drugiej strony- W jakich warunkach pryskales ze miotle przepuscilo?

Attribut jak sobie poradzi na wiosne z miotłą?

Na jesieni wszystkiego nie oprsykałem Expertem bo sucho było, ale gdzie oprsykane czysto od miotły.

Chcem połączyć Attribut z Granstarem i Grodylem, tylko nie wiem jakie dawki, bo Attribut raczej pełna? 

#12349 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 19:05

Pszenica Ozima i jara

Co myślicie o zastosowaniu preparatu tilt turbo 0,5l z unix 0,5 kg na zwalczenie łamliwości podstawy żdżbła w pszenicy. Czy to wystarczy czy trzeba by zwiększyć dawkę?

MOim zdaniem:

1. 0.7kg unixu

2. 150g protiokonazolu np.  1l  w input

3. 112g metrafenonu  np 1.5l w capalo

4. 0.9 l prochlorazu

da podobną kontrolę nad łamliwością.

Pozycja 4 może odstawać o te kilka procent w indeksie łamliwości od pozostałych , ale ma poważną 

zaletę - cena.

Wybór ogranicza się do stworzenia w miarę rozsądnej mixtury zaró≥wno cenowo jak i pod względem spektrum chorób na T1.

A najskuteczniejszy środek na  łamliwość jaki wymyślono jest zmianowanie, powyższe to jedynie dość marne substytuty , które kontrolują łąmliwość jedynie w 40-50% w przypadku dużego nasilenia co w mono jest normą, co nie znaczy ,że uważam by w monokulturze je porzucić.

Edytowany przez bratpit, 31 marzec 2015 - 19:11.

#12350 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 19:17

Pszenica Ozima i jara

ja stosuje FoliQ i póki co jestem zadowolony. Na pszenice 2 zabiegi: I - Mikromix + Cu, II Mikromix + Mn

W jakich dawkach stosujesz ten FoliQ??

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12351 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:49

Pszenica Ozima i jara Z Attributem bywa roznie, nie jest to typowy srodek ALS, lepsze efekty uzyskuje sie wykonujac oprysk na wilgotna glebe. Troche tanszym rozwiazaniem-w mojej opinii lepszym byl Caliban ale ciezko go dostac. Co do mieszania Grodyla i Granstaru to dawki po pietnascie-dwadziescia g wystarczy, chyba ze presja chabra i fiolkow jest duza to wtedy dwadziescia gram Granstaru to minimum. 5

Attribut jak sobie poradzi na wiosne z miotłą?
Na jesieni wszystkiego nie oprsykałem Expertem bo sucho było, ale gdzie oprsykane czysto od miotły.
Chcem połączyć Attribut z Granstarem i Grodylem, tylko niewiem jakie dawki, bo Attribut raczej pełna?

#12352 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:52

Pszenica Ozima i jara

po moczniku czasem mogą być problemy ze wschodami, szczególnie w tym za późno wysianym

Jakie mogą być problemy ze wschodami zbóż jarych sianych po moczniku i dlaczego?

Ile wczesniej nalezy rozsiac mocznik pod zboża jare?

#12353 Share szarak

szarak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 21:33

Pszenica Ozima i jara

W jakich stadium pszenicy stosujesz foliq?

#12354 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 09:55

Pszenica Ozima i jara

Troche ten tok myślenia jest błędny według mnie. Po co Ci azot dostepny od zaraz bo taki zawiera saletrzak przyjmując ze w popiół nie siejemy skoro do pobierania przez rośline azotu minie koło miesiaca? Do 3 tygodni na wschody biorąc pod uwage warunki pogodowe i okres po wschodach czyli około 2 liścia kiedy dopiero roślina zacznie pobierac składniki z gleby. Przez ten czas saletrzak lezy i jest podatny na straty takie jak wymywanie. Mocznik natomiast po 3 tygodniach zacznie byc powoli dostepny dla rośliny i w miare wzrostu bedzie uwalniał coraz wieksze ilości azotu przyswajalnego przez rośline. Wiec tutaj dla mnie saletrzak przedsiewnie to pomyłka. Wogólnie nie wiem gdzie mozna ten nawóz zastosować nie ma żadnych zalet w porównaniu do innych.

Odnośnie wypowiedzi losktos. Pierwszy raz sie spotkałem z takim stwierdzeniem że mocznik może przypalać siewki. Mógłbyś rozwinąć swoja wypowiedz? Co roku stosuje mocznik przedsiewnie i nie miałem żadnych przypaleń zboże od razu robi sie czarne nawet po dawce 120 kg na ha mocznika w pszypadku pszenzyta jarego na V klasie.

#12355 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 01 kwiecień 2015 - 11:01

Pszenica Ozima i jara

jakim tanim  środkiem zrobić poprawkę po snajperze bo mi mak polny przepuścił ?

#12356 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 11:30

Pszenica Ozima i jara

Chwastox 300 -2,5l i czysto

#12357 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 11:49

Pszenica Ozima i jara

Kolego Tomazi3p mam kupiony Galaper na poprawkę na samą przytulie czy minimalna dawka czyli 0,6l na ha wystarczy? Tylko z tego co widać to oprysku szybko nie zrobię bo deszczowo i zimno. Niby pisze, że przytulie w każdej fazie bierze. Koszt nie byłby taki tragiczny bo jakieś 30 zł.

#12358 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 12:27

Pszenica Ozima i jara

Ja rok temu poprawiałem przytulię Galaperem i było to już f fazie kłosa-przytulię bierze w każdej fazie.

#12359 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 12:35

Pszenica Ozima i jara

Tak jak wyrebski1 mówi, poczekaj na temperaturę i aplikuj

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12360 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 12:45

Pszenica Ozima i jara

ale nie będzie potrzeby zwiększenia dawki jak przytulia będzie nieco większa, tak powiedzmy koło 2 kolanka pszenicy?