Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22551 odpowiedzi na ten temat

#12241 Share robert81

robert81

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 18:25

Pszenica Ozima i jara

Pomyłka chodziło mi  2x po 150kg saletry ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 10:52
  •  

#12242 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 26 marzec 2015 - 19:38

Pszenica Ozima i jara

Witam...5 marca wysialem pierwsza dawke nawozu pod postacia saletry...na druga dawke mam przygotowany mocznik...kiedy powinienem go wysiac zeby bylo dobrze?

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

#12243 Share wysoki1122

wysoki1122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,maszyny

Napisany 26 marzec 2015 - 19:45

Pszenica Ozima i jara

Czy lepiej aby pierwszym zabiegiem było odchwaszczanie czy można pierwsze wykonać oprysk dolistny mocznikiem ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#12244 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 26 marzec 2015 - 19:55

Pszenica Ozima i jara

Każdy ma swoją teorię, a jaki jest sens dokrzewiać CCC wcześniej jak system korzeniowy jest słabo rozwinięty!!! Już lepiej N więcej walnąć 

Na jakiej podstawie takie twierdzenie, może jakiś dowód na to???

CCC na dokrzewienie stosuje się gdy rosliny mają korzenie przybyszowe o długości nie mniejszej niż 3-4 cm.  W innym wypadku roslina może pobrać substancję i wtedy działanie CCC wydłuży się i napewno spowoduje zahamowanie wzrostu korzenia. Tak więc CCC hamuje rozwój całej rosliny (i korzeń i części nadziemne). Aczkolwiek kiedyś widziłem doświadczenie gdzie było wykazane że CCC nie ograniczał systemu korzeniowego.

Jak dla mnie stosowanie CCC (na dokrzewienie) jest uzasadnione tylko wtedy gdy posialiśmy pszenice późno, były problemy ze wschodami i nie ma właściwej obsady. Wtedy zależy nam na jak największej liczbie pędów z pojedynczej rosliny. W innych wypadkach saletra wystarczy. Bo przy dobrych wschodach nawet siejąc w późnym terminie w obsade 300-350 roślin i niech tylko otrzymamy 2 pędy z rosliny to daje nam wystarczajacą obsadę pędów na metrze.

Byłem dzisiaj zobaczyc pszenice i widze ze dośc mocno zaczynaja ją atakowac choroby grzybowe zabieg T1 planowałem w okolicy świąt lub po świętach ...Jak u was w tym temacie? Mogę jechac z T1 przed wyniesieniem pierwszego kolanka?

W jakiej fazie masz pszenice? Jak już blisko strzelania w źdźbło to możesz nieco przyspieszyć T1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#12245 Share 16HDR008

16HDR008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 20:13

Pszenica Ozima i jara

Hej

Co to jest ? Orak na raz, przedplon pszenica ozima.

Załączone miniaturki

• 20150325_163642.jpg
  • 20150325_163638.jpg

#12246 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 26 marzec 2015 - 20:15

Pszenica Ozima i jara

samosiewy

Thug

#12247 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 26 marzec 2015 - 20:19

Pszenica Ozima i jara

Witam...5 marca wysialem pierwsza dawke nawozu pod postacia saletry...na druga dawke mam przygotowany mocznik...kiedy powinienem go wysiac zeby bylo dobrze?

Zależy w jakiej fazie masz pszenicę... Mocznik potrzebuje ok 2-3 tygodni ( w zależności od temperatury) żeby był dostępny dla roślin... U mnie pszenica jest w fazie ok bbch 30 i mocznik mam już wysiany...

#12248 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 20:21

Pszenica Ozima i jara

to na pewno choroby ją biorą czy może objawy ostatnich przymrozków ? Bo u mnie raczej to drugie, jest trochę tak jakby przemarzniętych liści i nieco pojaśniały. Można taką pszenice pryskać herbicydem czy lepiej zaczekać, bo musze zrobić poprawkę na przytulie Galaperem

#12249 Share dawidor111

dawidor111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 20:31

Pszenica Ozima i jara U mnie też trochę po tych mrozach siadła a już ładnie szła do góry wiec raczej to nie grzyb czekam aż trochę odzyje i w poniedziałek lecę z chwastami a po świętach t1 jak nie będzie mrozów oczywiscie

#12250 Share 16HDR008

16HDR008

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 20:36

Pszenica Ozima i jara

samosiewy

więc nie ma co pryskać i specjalnie się teaz przejmować, no chyba że jakością zboża w żniwa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12251 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 22:44

Pszenica Ozima i jara

Witam wszystkich czym ratować robi sie żółta koło niedzieli zapodam fotki miejscami mam żółte liście pierwszy azot już podany. Myśle sobie po cichu ze brak magnezu 

#12252 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 26 marzec 2015 - 23:29

Pszenica Ozima i jara

Choroby Panie. Spokojnie można już zacząć myśleć o zabiegach a i magnez oczywiście swoją drogą. 

KPK KUMURUN TEAM

#12253 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 08:41

Pszenica Ozima i jara

Może brak wody.

#12254 Share rolnik32

rolnik32

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 09:40

Pszenica Ozima i jara

Co proponujecie na ochronę fungicydową w pszenicy, tak żeby było troszke taniej i żeby był jakiś sens tego oprysku? Podejrzewam że wielu rolników ma ten dylemat patrząc na ceny śor i ceny produktów rolnych.Dlatego dyskusja w tej sprawie jak najbardziej na czasie

#12255 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 27 marzec 2015 - 09:53

Pszenica Ozima i jara Bumper super 1l + Lotus 0,6l cena około 120zl na ha. Drogo? jaki przedział cenowy?

KPK KUMURUN TEAM

#12256 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 11:00

Pszenica Ozima i jara

Kiedy zaczynacie dokarmianie dolistne oraz opryski na chwasty na wschodnim mazowszu? Azot dany 2 tygodnie temu. Czekac na pelna wegetacje roslin czy juz teraz pryskac?

#12257 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 11:18

Pszenica Ozima i jara

O to my ziomale :)

Dokarmianie dolistne jak rośliny ruszą , no jak masz ciemno niebiesko i brak dostępnego fosforu to powinno dać się makro w liść , lepsze ukorzenienie i krzewienie. Ale jak gleba ciepła i zielono to tylko siarczan mag i Cu drugi raz komplet w fazie strzelania w źdźbło i trzeci raz na flagówkę.

Ja czekam aż rośliny pobiorą azot -zmienią kolor u mnie może po tych ciepłych nocach dziś jutro wtedy miedź siarczan i delkatnie azot moczik ale tak dla zasady.

Po krzewieniu już nie dawaj Cu .

#12258 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 27 marzec 2015 - 11:43

Pszenica Ozima i jara

Można już pryskać jęczmień ozimy dolistnie czy jeszcze trochę za wcześnie ??Przymrozków niebyło od wtorku a temperatura w dzień ok. 15 stopni. Chciałem dać mu siarczan magnezu bo trochę przyżółkł  myślę że to przez brak magnezu i do tego mocznik i plonvit Z co sądzicie ??

#12259 Share johndeere730c360

johndeere730c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 13:00

Pszenica Ozima i jara

Czy można mieszać  huzara z odżywkami dolistnymi ?  Czy może zrobić lepiej dwa opryski ? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12260 Share infinityPG

infinityPG

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja

Napisany 27 marzec 2015 - 13:25

Pszenica Ozima i jara

CCC na dokrzewienie stosuje się gdy rosliny mają korzenie przybyszowe o długości nie mniejszej niż 3-4 cm.  W innym wypadku roslina może pobrać substancję i wtedy działanie CCC wydłuży się i napewno spowoduje zahamowanie wzrostu korzenia. Tak więc CCC hamuje rozwój całej rosliny (i korzeń i części nadziemne). Aczkolwiek kiedyś widziłem doświadczenie gdzie było wykazane że CCC nie ograniczał systemu korzeniowego.

Jak dla mnie stosowanie CCC (na dokrzewienie) jest uzasadnione tylko wtedy gdy posialiśmy pszenice późno, były problemy ze wschodami i nie ma właściwej obsady. Wtedy zależy nam na jak największej liczbie pędów z pojedynczej rosliny. W innych wypadkach saletra wystarczy. Bo przy dobrych wschodach nawet siejąc w późnym terminie w obsade 300-350 roślin i niech tylko otrzymamy 2 pędy z rosliny to daje nam wystarczajacą obsadę pędów na metrze.

W jakiej fazie masz pszenice? Jak już blisko strzelania w źdźbło to możesz nieco przyspieszyć T1

Pszenica jest w fazie BBCH30 teraz i tak pogoda nie pozwala na zabieg fungicydem więc bedę czekał ... Choc widzę że zaczyna jej doskwierac brak azotu jest mocno rozkrzewiona i dostała tylko 35kg.N 

Kiedy mogę dac druga dawkę N tak żeby jej nie dokrzewiac?