Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22583 odpowiedzi na ten temat

#11821 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 luty 2015 - 22:46

Pszenica Ozima i jara

czyli co pobiera roślina fosfor z gleby dopiero przy określonej temperaturze? Jak to jest od strony teoretycznej ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 22:51
  •  

#11822 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 26 luty 2015 - 09:18

Pszenica Ozima i jara

dokładnie pobieranie fosforu jest utrudnione w niskich temp.

#11823 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 138 postów

Napisany 26 luty 2015 - 09:32

Pszenica Ozima i jara

Kolego lesbycool możesz napisać ile kosztuje uprawa 1 ha pszenicy według nawożenia i ochrony jaka podałeś wyżej? Koszt tylko nawożenia i ochrony.

Przy nawożeniu na 8t, biorąc pod uwagę materiał, nawozy, opryski, paliwo, kombajn wychodzi około 2,5tyś./ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11824 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 26 luty 2015 - 09:43

Pszenica Ozima i jara

Mi  koszty przy nawożeniu niecałe 7 ton (pszenica na cele paszowe, bez parametrow) czyli opryski, nawozy, paliwo, kombajn, ubezpieczenie upraw wyszło 1800 zł na ha

#11825 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 26 luty 2015 - 10:10

Pszenica Ozima i jara Niestety koszty są duże a niestety nigdy nie wiemy po ile się sprzeda.

KPK KUMURUN TEAM

#11826 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 138 postów

Napisany 26 luty 2015 - 10:23

Pszenica Ozima i jara

Mi koszty przy nawożeniu niecałe 7 ton (pszenica na cele paszowe, bez parametrow) czyli opryski, nawozy, paliwo, kombajn, ubezpieczenie upraw wyszło 1800 zł na ha

Nie masz wysokich kosztów, materiał policzyłeś? Siejesz kwalifikat czy swój?

#11827 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 26 luty 2015 - 10:38

Pszenica Ozima i jara

co drugi trzeci rok wymieniam na kwalifikat. posieje około hektara kwalifikatem a na nastepne lata mam rozmnozony. A koszty takie dlatego bo produkuje pszenice jako paszowa i sprzedaje jako paszowa. Paszowa wymaga mniej nakładow i mniej nawozenia niż przenica jakosciowa produkowana do młyna. W tych kosztach podkresle ze nie ma kosztow amortyzacji, podatku rolnego i krusu, tylko paliwo po zwrocie akcyzy, usługi kombajnem, nawozy i opryski.

Dodam jeszcze ze ostani rok był bardzo urodzajny. Nie wiem jak bedzie w tym roku. Przy nie duzych nakładach można było uzyskac duze plony.

Edytowany przez andrzej1988, 26 luty 2015 - 10:41.

#11828 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 26 luty 2015 - 14:20

Pszenica Ozima i jara

czy ja wiem czy mniej żeby mieć dobrą paszówke to tez tanio sie nie da .. siał ktoś azot na pszenice?

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#11829 Share nowyagrofoto

nowyagrofoto

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 26 luty 2015 - 15:53

Pszenica Ozima i jara

Wita, mam pytanie odnośnie pszenicy jeżeli byłby Ktoś uprzejmy mi pomoc to z góry bardzo dziękuje. Sprawa ma się tak, rok temu wziąłem w dzierżawę 10 hektarów ziemi, ziemia leżała odłogiem około 15 lat, jest to klasa 4 a i b. Rok temu zasiałem grykę , a po gryce zaoralem zasiałem pszenice zimowa Arkadie, zasiałem 10 października 180 kg na hektar materiału kwalifikowanego. Sialem wynajętym siewnikiem punktowym. I teraz mam prośbę nie znam się tak za dobrze i chciałbym się poradzić kogoś doświadczonego co i ile dać, chodzi mi jaki nawóz najlepiej dać i ile w ilu dawkach i wg jakieś porady ponieważ dopiero zaczynam przygodę z rolnictwem, z góry bardzo dziękuje jeżeli ktoś cos podpowie, dodam ,że pszenica teraz wygląda na moje oko dobrze, pozdrawiam i życzę dobrych plonów. :-) P.S. na jesień dałem po 200 kg jakiegoś wap- magu i po 200 kg polifoski. :-) A i bym zapomniał sprzedawca mi proponował jakiś nawóz Yarabel Sulfan... nie wiem czy to dobre...

#11830 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 26 luty 2015 - 17:18

Pszenica Ozima i jara

czy ja wiem czy mniej żeby mieć dobrą paszówke to tez tanio sie nie da .. siał ktoś azot na pszenice?

ale zdecydowanie taniej niz konsumpcja. Ziarno ładne, dobre wyrownanie na poziomie 88-90% tylko parametry wypiekowe słabe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11831 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 26 luty 2015 - 18:05

Pszenica Ozima i jara

Siewnik punktowy do pszenicy? chyba pneumatyczny?

Nie znamy obsady tej pszenicy stopnia rozkrzewienia, ciężko coś doradzić w ciemno...

#11832 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 26 luty 2015 - 18:25

Pszenica Ozima i jara

Wita, mam pytanie odnośnie pszenicy jeżeli byłby Ktoś uprzejmy mi pomoc to z góry bardzo dziękuje. Sprawa ma się tak, rok temu wziąłem w dzierżawę 10 hektarów ziemi, ziemia leżała odłogiem około 15 lat, jest to klasa 4 a i b. Rok temu zasiałem grykę , a po gryce zaoralem zasiałem pszenice zimowa Arkadie, zasiałem 10 października 180 kg na hektar materiału kwalifikowanego. Sialem wynajętym siewnikiem punktowym. I teraz mam prośbę nie znam się tak za dobrze i chciałbym się poradzić kogoś doświadczonego co i ile dać, chodzi mi jaki nawóz najlepiej dać i ile w ilu dawkach i wg jakieś porady ponieważ dopiero zaczynam przygodę z rolnictwem, z góry bardzo dziękuje jeżeli ktoś cos podpowie, dodam ,że pszenica teraz wygląda na moje oko dobrze, pozdrawiam i życzę dobrych plonów. :-) P.S. na jesień dałem po 200 kg jakiegoś wap- magu i po 200 kg polifoski. :-) A i bym zapomniał sprzedawca mi proponował jakiś nawóz Yarabel Sulfan... nie wiem czy to dobre...

Ciężko coś dokładnie powiedzieć, więc tak ogólnie. Arkadia bardzo dobra pszenica ALE. 3 razy pryskaj fungicydami, jeśli chcesz mieć dobry plon to najważniejsze w tej odmianie, i pilnuj skracania-może się przewrócić. 1 litr antywylegacz i 0,3 moddus albo 0,7 medax. Nawozu to poczytasz, co lepsze co gorsze ale jak dasz 150 czystego azotu to nie powinno być źle z plonem.

#11833 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 26 luty 2015 - 18:42

Pszenica Ozima i jara

Przy nawożeniu na 8t, biorąc pod uwagę materiał, nawozy, opryski, paliwo, kombajn wychodzi około 2,5tyś./ha.

Amortyzacja też jest w to wliczona? Ja jak liczę uczciwie to przy 8t , ok 160 kg N i 3 dobrych zabiegach nie chce być mniej jak 3000 Pln/ha.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#11834 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 138 postów

Napisany 26 luty 2015 - 19:01

Pszenica Ozima i jara Bez amortyzacji, kombajn najęty, materiał kwalifikowany, ale jeszcze nie odliczona dotacja do kwalifikatu (100zł), 3 fungi, antywylegacz, 170N i bez podatków i ubezpieczeń.

3000zł/ha duża suma, nawozy kiedy kupujesz? Ja staram się zawsze na jesieni, kiedy jest najtaniej.

Edytowany przez Mateusz19980916, 26 luty 2015 - 19:02.

#11835 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3209 postów

Napisany 26 luty 2015 - 19:31

Pszenica Ozima i jara

co drugi trzeci rok wymieniam na kwalifikat. posieje około hektara kwalifikatem a na nastepne lata mam rozmnozony. A koszty takie dlatego bo produkuje pszenice jako paszowa i sprzedaje jako paszowa. Paszowa wymaga mniej nakładow i mniej nawozenia niż przenica jakosciowa produkowana do młyna. W tych kosztach podkresle ze nie ma kosztow amortyzacji, podatku rolnego i krusu, tylko paliwo po zwrocie akcyzy, usługi kombajnem, nawozy i opryski.

Dodam jeszcze ze ostani rok był bardzo urodzajny. Nie wiem jak bedzie w tym roku. Przy nie duzych nakładach można było uzyskac duze plony.

34N w 3 dawce za cene ~130zł i zarabiasz ok 200zł na ha za to że pójdzie do młyna.

Paszową też się pryska 3x od grzyba, także zabieg od skrzypionek i mszyc. 

#11836 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 26 luty 2015 - 20:12

Pszenica Ozima i jara

Dzisiaj poszła saletra na pszenicę... Jechalo się niczym w majowym weekendzie:-)

#11837 Share pajonk25

pajonk25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 26 luty 2015 - 20:22

Pszenica Ozima i jara

Polifoska i ten wap-mag na jesien super sprawa moim zdaniem zainwestowałbym w saletre na 3 dawki pierwsza 180kg najwczesniej jak sie da nawet juz druga poczatkiem kwietnia tez 180 a trzecia pod koniec maja przed kłoszeniem ok 140 to wszystko zalezy od tego jak duzo masz kasy aby zainwestowac w to wszystko pozniej musisz powaznie pomyslec nad ochrona i skracaniem bo przy ok 170kg N skrocic musisz bo moze sie wyłozyc dobrze byłoby jeszcze doładowac jakas odrzywko i mikroelemantami + mocznik i siarczan oczywiscie poczytaj i zdecyduj sam na co postawic..

#11838 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 26 luty 2015 - 21:02

Pszenica Ozima i jara

34N w 3 dawce za cene ~130zł i zarabiasz ok 200zł na ha za to że pójdzie do młyna.

Paszową też się pryska 3x od grzyba, także zabieg od skrzypionek i mszyc. 

ja pryskam 2x na grzyba srodkami w cenie około 85 zł na ha z dwama sybstancjami. Na mszyce i inne owady nie pryskam w ogole. Na konsumpcje bym musiał napewno 3x pryskac srodkami z wyzszej półki no i azot 3 x. Włożyc bym musiał dużo bo KAPKA wymaga super jakości.

#11839 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3209 postów

Napisany 26 luty 2015 - 21:10

Pszenica Ozima i jara

To paszówka czy konsumpcyjna nie ma znaczenia dwa zabiegi czy trzy, pryskać trzeba jak jest porażenie. Przykład muszelka (paszowa) pryskana 2x, fuzarioza tak zjadła że bordowe kłosy miejscami. Skrzypionka także, to wszystko wplywa na plon.

3 dawka N napisałem co i jak, a powiem że miałem 2 lata temu 400kg saletry 34N w 2 dawkach i parametry?

Pszenica odmiana Jantarka

wilgotność 15%
gęstość 83,7
białko 13,3
gluten 33

Ujdą? 

@pajonk25 nie wiesz jaka sprawa wap-mag niestety :s same kamyszki i gips

Edytowany przez Tomek90, 26 luty 2015 - 21:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11840 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 27 luty 2015 - 09:03

Pszenica Ozima i jara

Witam. Mam pytanie do tych co mają zasianą odmiane Ludwig jak wygląda u Was po zimie ? U mnie w porównaniu z mewą to wygląda zle no i ma o połowe mniejsza zimotrwałośc. czy wogóle jakieś jeszcze odmiany zle zniosły te nietypowe warunki zimowe?